Zbrojak



stanleyVolf
Příspěvky: 48

Příspěvek#16 » ned 15. zář 2019, 15:54

Jako jen na střelnici abych si zastrilel i z něčeho jiného než si pořídím?nebo jak to mám pochopit když si pořídím zbraň Na E a jinou mít nebudu? Platí to třeba když budu mít glock a žena brokovnici tak abych mohl střílet z ní musím mít B?



Had666
Příspěvky: 95

Příspěvek#17 » ned 15. zář 2019, 16:19

Jde o to, že když budeš u sebe mít zbrojní průkaz a nebudeš mít průkaz zbraně tak ti nesmí prodat žádné střelivo. Pojedeš třeba na dovolenou po ČR a nebudeš chtít tahat pistoli. Ale budeš si chtít zajít na místní střelnici. Budeš tedy u sebe mít zbroják. Vedle střelnice bude obchod a budou mít zrovna např 30% slevu na střelivo při koupi např 1000 ks. I když u sebe budeš mít dost peněz tak na E ti bez průkazu zbraně nic neprodaji ( teda neměli by). Už chápeš? Jinak na střelnici si můžeš půjčit cokoliv. Ale , pokud se to na střelnici neřídí jinými pravidly, mohlo by se ti stát že ti do toho neprodaji střelivo. Pokud zákon chápu správně tak ad absurdum se to může stát.



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#18 » ned 15. zář 2019, 17:02

Já bych vytáhl i argument pro budoucnost - v návrhu zákona jsou nově pouze dvě skupiny zbrojního oprávnění. Pokud si teď uděláš třeba B a E, tak v budoucnu se ti díky změnám oprávnění rozšíří na maximum, tj. "zájmová činnost" i "ochrana" en bloc.



kiv61
Příspěvky: 579

Příspěvek#19 » ned 15. zář 2019, 17:15

Had666:
režim "půjčení zbraně na střelnici" je poněkud jinde než "ad absurdum " pracně konstruuješ ..

Na druhé straně nevím o střelnici, kde by tolerovali do jejich zapůjčené zbraně přinesené střelivo, ale třeba takové existují ..

V každém případě stejně jako "kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem" platí v jisté parafrázi i pro skupiny ZP :)



Had666
Příspěvky: 95

Příspěvek#20 » ned 15. zář 2019, 17:46

Ja jsem ale řešil nakup streliva na strelnici do půjčené zbraně. Pokud zakon chapu správně, a to netuším, jde o to aby držitel E nevlastnil jiné strelivo než na jaké má zbraň a příslušný PZ. To ale na zbrane půjčené na strelnici nemá. A kdo zaručí že si tam zakoupené strelivo do půjčené zbraně nenechá ale ze 100% vystrili. Řešil jsem spíš co by kdyby a zda mi tam to strelivo můžou nebo nemůžou prodat. Ale jak říkáš, pracně konstuuji. :-)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2980

Příspěvek#21 » ned 15. zář 2019, 17:51

Jednou se může hodit mít všechny skupiny ZP. Kromě 700 Kč za E, Investuj navíc 2100 Kč na vydání skupin A B C E. Lepší je mit, než v případě potřeby (dědictví výhra, změna zákonů, kamarád v průšvihu, sběratelství, cokoliv) dělat znova celé zkoušky a znovu se učit. Znovu za 5 let, 20 let, na stará kolena. Já reálně používám E, mám jak doporučuji.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#22 » ned 15. zář 2019, 18:00

Tak vzhladom k pripravovanej zmene legislativy a likvidacii aktualnych skupin mi to pride overkill ... B+E by malo byt dostacujuce na pokrytie (zaujmova cinnost + nosenie). Just my 2 cents.



stanleyVolf
Příspěvky: 48

Příspěvek#23 » ned 15. zář 2019, 18:03

Děkuji za rady snad ho stihnu do konce roku udělat (snad i s penezma to vyjde:-)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2231

Příspěvek#24 » ned 15. zář 2019, 18:06

Pokud to nechce na lovecký lístek, mělo by mu stačit B+E, možná i A, tím už si zkoušky nezkomplikuje.

Střílet bude pistoli na 10 metrů a manipulace je, zpravidla, jen krátká a dlouhá malorážka. Mohla by tam sice být i manipulace s brokovnicí, ale ...



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#25 » ned 15. zář 2019, 20:26

Návrh zákona o zbraních datovaný 04.09.2019 https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBFPE2FRS :

Druhy zbrojního oprávnění
§ 17
(1) Podle podmínek pro vydání a držení příslušného druhu zbrojního oprávnění (dále jen „podmínky zbrojního oprávnění“) a rozsahu oprávnění nakládat se zbraní nebo střelivem nebo vykonávat jinou činnost podle tohoto zákona se rozlišuje obecné zbrojní oprávnění a rozšířené zbrojní oprávnění.
(2) Rozšířené zbrojní oprávnění je vyžadováno, stanoví-li tak tento zákon, a zahrnuje rovněž obecné zbrojní oprávnění.


Já z toho vyvozuji, že současná skupina zbrojního průkazu E by do budoucna měla po transformaci pokrýt obě zbrojní oprávnění, tedy nově budu mít vše, ať už mám doposud jenom E, nebo například B+E.



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#26 » pon 16. zář 2019, 07:26

A víš jistě, že to tak zůstane? Nebo se v tom budou poslanci vrtat?



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#27 » pon 16. zář 2019, 07:42

Golem> dobrá připomínka. měl jsem za to, že to bude "dvojkolejné", ale je to tak, jak píšeš.

jodo> a máš nějaké indicie, že se zrovna tato část bude měnit? nenapadá mě, z jakých důvodů by tohle bylo vhodné přepracovávat.



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#28 » pon 16. zář 2019, 13:43

Absolutně ne. To byla jen taková narážka na tvořivost našeho parlamentu, i když zrovna tohle nebude téma, které by někomu vyneslo nějakou pozornost.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#29 » pon 16. zář 2019, 15:51

Pokud do stihnou projednat ... a schválit ... do konce roku 2019, tak s platností se počítá od roku 2022 (a to ještě nemusí být od 1.1.), takže si ještě asi hodně odstřílí podle starého .... Ale taky jsem za min. A+B+E ...

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#30 » pon 16. zář 2019, 20:42

Doporučujem minimálne B + E v každom prípade, ver mi že ak si to nedáš budeš časom ľutovať. Ak máš v rodine niekoho kto má staré zbrane a "hrozí" ti, že sa ti časom dedictvom dostanú, odporúčam aj A.

Ale to dôležité ->
Strieľanie nie je lacný špás. Obyčajná 9 je tak 4,5 - 5,5 kč za výstrel (a to je jedným z najlacnejších bežných kalibrov). Jedna návšteva priemernej strelnice aj s nábojmi ťa bude stáť približne 350-700 kč, podľa toho kde žiješ a za predpokladu že toho nevystrieľaš veľa z niečoho drahého. A ak aj chceš byť len Éčkar, tak na tú strelnicu budeš musieť chodiť, hlavne zo začiatku, pretože ten strelecký výkon nebude tak dobrý aby si vedel skutočne zbraň použiť efektívne k obrane života svojho či svojich blízkych. Skúška je o tom, či sa zvládneš omylom nezastreliť, nie o tom či dokážeš fakt zbraň k obrane použiť. Nepodceňuj reálnu streleckú prípravu do života a nezamieňaj tento tréning na použitie zbrane s prípravou na skúšku. To čo sa ale snažím povedať je, že tam budú ďalšie náklady a nie malé.

700 Kč sa môže niekomu, hlavne mladému človeku krátko po škole alebo popri VŠ či niekomu momentálne v horšej ekonomickej situácii zdať ako veľa. Tento čas však prejde, rýchlejšie ako sa zdá. A zrazu 700 Kč sa bude javiť ako menej významná položka. Pri aktuálnej priemernej mzde v ČR (29 200 Kč ak sa nemýlim) to zarobíš za 5-6 hodín. Ak by si si chcel časom Bčko pridať, musíš sa znovu učiť a znovu ísť na skúšky - a to bude viac ako 5-6 hodín. Nehovoriac o dni voľna. A poplatok komisárovi znovu, a poplatok za strelnicu znovu. Radšej si dať B+E už teraz a mať svätý pokoj. Z odstupom času uvidíš, že tých 700 Kč sa tam ľahko stratí a medzi ostatnými nákladmi na tento krásny ale drahý šport sa úplne rozplynú. A chýbať ti naozaj nebudú oproti riziku že by si to celé mal absolvovať znovu.

Chlapi ti radia naozaj dobre. Často sem na fórum niekto píše a vždy dostane rovnakú radu - minimálne B & E, ideálne všetko (D je diskutabilné). A často tu tiež píšu ľudia ohľadne rozširovania, čo ľutujú že si to nespravili hneď pri jedných nervoch. Ak som ťa nepresvedčil, tak na žiadosti o skúšku a na lekárske vyšetrenie uveď okrem E aj skupinu B. Že dostaneš na skúške doklad že si vyhovel aj pre B a od doktora potvrdenie že B zvládaš ešte neznamená, že o tieto skupiny musíš aj požiadať pri podaní žiadosti o ZP - až tam sa platí tých 700 / skupinu a až tam volíš aké skupiny chceš na ZP mať. Získaš trochu viac času si to rozmyslieť a skúška aj doktor stoja rovnako a je tam jedno či žiadaš o jednu skupinu alebo o všetky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů