Skupina E a manipulace a střelby při zkoušce odborné způsobilosti



Brasi
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » čtv 21. kvě 2020, 13:25

Dobrý den,

rád bych se zeptal, pokud chci jít cestou nejmenšího odporu a chci pouze skupinu E, je zákonná opora pro manipulaci a střelbu s malorážkou nebo brokovnicí? Popřípadě pokud bych chtěl i skupinu B potkám se při zkoušce s manipulací a střelbou s malorážkou nebo brokovnicí? Stručně řečeno, rád bych se potkal pouze s krátkou palnou zbraní.

Popřípadě, pokud bych si chtěl občas zajet na nějaký LOSík nebo eventuelně někdy v budoucnosti závod, bude mě absence skupiny B omezovat, nebo se jedná čistě o marginální výhody nákupu střeliva atd. jak jsem se dočetl v jiných příspěvcích?

Moc děkuji za odpověd.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#2 » čtv 21. kvě 2020, 13:33

Ahoj. Byl jsem před pár lety u stejného rozhodování jako jsi teď ty. A rovnou ti řeknu. Udělej si to Bčko. Já to neudělal a dost toho lituji. A to z prostého důvodu nakupování střeliva. Já teď u sebe musím nosit všechny průkazy zbraně, abych se cestou domů mohl stavit pro náboje. Bez něj ti to ve většině krámů, jenom na Ečko prostě nevydají a mít v peněžence více PZ je otrava.
K odpovědi, ano i pokud si děláš pouze Ečko, tak k manipulaci můžeš dostat všechny druhy zbraní. Mění se pouze střelba.
Co se týče LOSu, tak tam limitován pouze Ečkem nebudeš, ale pokud by ses chtěl věnovat např. IPSC a obecně mezinárodním soutěžím, tak tam už limitován budeš.
Další věcí je, že jako majitel zbrojního průkazu E nemůžeš na střelnici mít s sebou, na výuku, osoby mladší osoby 18 let. Musíš mít B nebo C, déle než 3 roky. (Na osoby starší 18ti limitován nijak nebudeš a toto omezení by mělo novým zákonem o zbraních, dle LEXu, zmizet úplně)



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#3 » čtv 21. kvě 2020, 13:41

Je to tu xkrat...

Ale teda: manipulaci muzes mit z brokny malorazky i z kratke u obou skupin

Strelba pri kombinaci E,B jen z kratke ....



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#4 » čtv 21. kvě 2020, 13:48

Ja mam A, B, E...manipuloval jsem a strilel jen pistoli. Ale natrenovano jsem mel i dlouhe. Je to komisar od komisare

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2985

Příspěvek#5 » čtv 21. kvě 2020, 13:50

Na losu absence B neomezuje, lhostejno. Ano jen kvůli střelivu a přebíjení.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#6 » čtv 21. kvě 2020, 13:50

Brokovnice je jasná, ale "nehrozila" by střelba z malorážky?

Mj. já mam taky A, B, E a nakonec jsem manipuloval a střílel jen z krátké. Naučeno jsem měl vše (krom střelby z brokovnice :) ).

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#7 » čtv 21. kvě 2020, 14:00

- Manipulovať budeš podľa rozhodnutia komisára, úplne pokojne ti môže dať brokovnicu, malorážku, a aj krátku. Koniec koncov, na obranu je brokovnica či kulová dlhá zbraň tiež možná. Takže bezpečne musíš vedieť manipulovať so všetkým, aj keď robíš len E.

- Učite si sprav aj B, ani neváhaj. Nepridá ti to žiadnu starosť na skúšku, stojí ťa to pár korún extra za kolok a ušetríš si neskôr veľa zbytočných starostí. Na skúške strieľať budeš určite len výhradne s krátkou, či máš čisto E alebo robíš kombináciu E + B. Je k tomu stanovisko MV a je to už aj zaužívaná prax. Takže naozaj streľba z brokovnice a ani z malorážky nehrozí.

- Vzhľadom k plánovanej zmene zákona je veľmi dobré mať skupinu "praktickú" aj "voľnočasovú"


Ja mám ABE, manipuloval som so všetkým a strieľal som len z krátkej. Ver mi že Béčko nie sú len marginálne výhody, určite je to hodné toho jedného extra kolku.(Zváž či si k tomu nespravíš aj skupinu A). Hlavne keď ti to na skúšku nepridá absolútne nič. Držím palce :)
Naposledy upravil(a) Arc dne čtv 21. kvě 2020, 14:02, celkem upraveno 1 x.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#8 » čtv 21. kvě 2020, 14:02

antonspelec píše:Ja mam A, B, E...manipuloval jsem a strilel jen pistoli. Ale natrenovano jsem mel i dlouhe. Je to komisar od komisare


Co se strileni tyka, tak neni
Tedy nemelo by byt



Brasi
Příspěvky: 4

Příspěvek#9 » čtv 21. kvě 2020, 14:05

JJ super, to jsem chtěl slyšet. Manipulace se nebojím, spíš trošku nervozity střelby s malorážkou, tak pokud to nehrozí, tak půjdu i B. O té změně vím, ale pro praxi asi nikdo nevíme co přinese. Sbírat nehodlám, airsoft nehraju, tak nevím v čem by se mě to mohlo týkat :/.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 797

Příspěvek#10 » čtv 21. kvě 2020, 14:13

V případě skupiny E tě nemůže nechat střílet z ničeho jiného než z krátké kulové zbraně, jak píše skagerak. Oporu v zákoně máš.

PŘEDPIS Č. 115/2014 SB.: paragraf 6, odstavec 1, písmeno c).

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#11 » čtv 21. kvě 2020, 15:36

Zrovna malorážka je na manipulaci úplně jednoduchá, protože tam fakt nic jiného, než vyndat zásobník a celý závěr řešit nejde.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#12 » čtv 21. kvě 2020, 15:40

Jo, ale i tak to obcas nekdo zblbne...(nevytazeni zasobbniku, prst na spousti...) ale tazatel neresil pokud chapu spravne manipulaci ale strelbu (ta pokud je je s oporou tak to taky neni nic hrozneho)

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » čtv 21. kvě 2020, 18:23

Co se týče manipulace, tak na jakoukoliv skupinu člověk může dostat klidně všechny zbraně (krátká, dlouhá kulová a dlouhá broková). Jestli si dobře pamatuji, tak není stanoveno že. např. u E se dělá jen krátká a u C jen obě dlouhé. Ale je stanoveno, že zbraně určí komisař a že se použije zbraň obvyklého typu v závislosti na sk.ZP o kterou žadatel žádá a to jak k manipulaci, tak ke střelbě.
Střelba s dlouhou kulovou je možná i s oporou.

Já dělal A, B, D a E. Manipulace krátka a dlouhá kulová, střelba jen krátká.

Všeobecné doporučení ale stejně je udělat si minimálně B a E, ideálně vše.
Když už člověk dělá E což je s D na body teor.testu a střelbu nejpřísnější, tak proč k tomu nepřifařit zbytek, že? Apoň to má člověk vše za sebou a klid do budoucna.
Tedy samozřejmě pokud si není člověk jistý že třebas nikdy nebude lovit (proto jsem např. vynechal C) apod.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#14 » čtv 21. kvě 2020, 20:47

Cemada píše:1)"Co se týče manipulace, tak na jakoukoliv skupinu člověk může dostat klidně všechny zbraně (krátká, dlouhá kulová a dlouhá broková). Jestli si dobře pamatuji, tak není stanoveno že. např. u E se dělá jen krátká a u C jen obě dlouhé...."

....
2)"Když už člověk dělá E což je s D na body teor.testu a střelbu nejpřísnější, "


ad 1) Z určitého pohledu ano, ale u "čistého C " je "na půl huby" (nebo na čtvrt) "stanoveno", že jen dlouhé ....

ad 2) U D se střílí na 15m místo na 10 m (E) a taky je teoreticky kratší čas. Kdo umí střílet tak ho to neomezuje (pak omezuje třeba nutnost zdr. prohlídek) ale občas někdo neudělá zk kvůli tomu, že nenastřílí, a na 10m by to asi dal....

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » čtv 21. kvě 2020, 21:08

Pravda, D je na větší vzdálenost a kratší čas. Díky za opravu.

No rozhodně u E může dostat na stůl všechny tři typy zbraní, takže se je stejně musí naučit a pak už je skoro jedno jaké sk. bude dělat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Petr z Braníka a 32 hostů