Zničení zbraně - postup



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#16 » stř 26. srp 2020, 08:16

Čistě teoreticky. Kdo by měl dar státu odmítnou nebo přijmout (nejsem právník, fakt nevím)? Policejní úředník, premiér, prezident nebo kterýkoliv občan státu? Hádám, že než by to prošlo schvalováním kolečkem, tak by z toho daru mohlo být např. hnědé uhlí.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#17 » stř 26. srp 2020, 10:57

Erunamo: pak prosim te napis jak jsi dopadl, je to zajimava situace.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#18 » stř 26. srp 2020, 11:27

Jedna zkušenost - Kdysi před lety jsem "odevzdal k likvidaci" poškozený perkusní revolver. Bylo to ještě podle předchozích zákonů, nicméně už byl registrovaný. Policie (oddělení zbraní) ho ode mně převzala a vystavili mi potvrzení.
No a teď přijde to zajímavé - tato zbraň mi stále visí v CRZ napsaná na mě, jen s poznámkou o likvidaci, jak jsem zjistil při poslední kontrole zbraní při prodlužování ZP. Brali to ale jako fakt a žádný problém jsem s tím neměl.
Nakonec jsem byl ale docela rád, když jsem doma v dokladech našel zmíněné potvrzení o odevzdání.
A nejsem si jistý, že by dnes tento postup prošel.



Renard
Příspěvky: 3

Příspěvek#19 » stř 26. srp 2020, 12:51

Vzhledem k tomu, že zákon o zbraních tuto situaci neřeší, je třeba postupovat podle obecné úpravy, tedy podle zákona č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a o jejím vystupování v právních vztazích.

Tento zákon určuje příslušnost jednotlivých organizačních složek státu k nabývání majetku do vlastnictví ČR podle věcné povahy majetku, který má být nabýván, a mj. v § 11/1/e) říká, že "Hospodaření... s veškerými zbraněmi, střelivem, municí a výbušninami, s návykovými látkami a prekursory včetně zařízení k jejich výrobě ... přísluší krajskému ředitelství policie, v jehož působnosti se nachází sídlo orgánu, jenž o propadnutí nebo zabrání rozhodl; není-li takového orgánu, přísluší tomu krajskému ředitelství policie, v jehož územní působnosti se věc nachází."

Jinými slovy, obrátil bych se na krajské ředitelství policie, jestli o tu zbraň budou mít vůbec zájem...což si myslím, že spíš nebudou než budou...co by s ní dělali? Pokud nemá muzejní hodnotu, bude státu v podstatě k ničemu.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#20 » stř 26. srp 2020, 13:00

Já mám dojem, že to stát odmítnout nemůže, tj. neptat se, jestli to chtějí, ale kdy to má donést :D

Je to protipól tzv. odúmrtě nebo jak se to jmenuje - když někdo nemá dědice, tak to "propadne" státu. No a mělo by to být spravedlivé, takže když státu daruješ šrot, tak by ho neměl odmítnout.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#21 » stř 26. srp 2020, 13:11

119/2002 Sb. v aktuálním znění:
§ 68

Nálezy dokladů nebo zbraní
(1) Každý, kdo nalezne zbrojní průkaz, průkaz zkušebního komisaře, zbrojní licenci, zbrojní průvodní list pro trvalý vývoz, trvalý dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva, povolení k vývozu podle zákona o kontrole obchodu s výrobky, jejichž držení se v České republice omezuje z bezpečnostních důvodů, evropský zbrojní pas nebo průkaz zbraně, je povinen odevzdat neprodleně tyto doklady příslušníkovi policie nebo kterémukoliv útvaru policie nebo obecnímu úřadu, který je předá nejbližšímu útvaru policie. O převzetí dokladů vydá ten, kdo je převzal, potvrzení.

(2) Každý, kdo nalezne zbraň nebo zakázaný doplněk zbraně, je povinen neprodleně oznámit jejich nález nejbližšímu příslušníkovi policie nebo útvaru policie nebo obecnímu úřadu, který toto oznámení předá nejbližšímu útvaru policie. O oznámení vydá ten, kdo jej přijal, potvrzení.

(3) Útvar policie, jemuž byl podle odstavce 2 oznámen nález zbraně nebo zakázaného doplňku zbraně, uloží nalezenou zbraň nebo zakázaný doplněk zbraně a zabezpečí jejich úschovu po dobu 6 měsíců od jejich uložení. Nepřihlásí-li se jejich vlastník v této lhůtě, připadají nalezené zbraně nebo zakázaný doplněk zbraně do vlastnictví státu.

(4) Zbraň nebo zakázaný doplněk zbraně, které jejich vlastník opustil34), připadají do vlastnictví státu.

-----------------------------------------------------------
34) § 1045 odst. 1 občanského zákoníku.


Zákon č. 89/2012 Sb.
Zákon občanský zákoník

Oddíl 2

Nabytí vlastnického práva
Pododdíl 1

Přivlastnění a nález
Přivlastnění
§ 1045

(1) Věc, která nikomu nepatří, si každý může přivlastnit, nebrání-li tomu zákon nebo právo jiného na přivlastnění věci. Movitá věc, kterou vlastník opustil, protože ji nechce jako svou držet, nikomu nepatří.

(2) Opuštěná nemovitá věc připadá do vlastnictví státu.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#22 » stř 26. srp 2020, 13:59

Takže donést a "opustit" s odkazem na občanský zákoník § 1045 a § 68 zákona 119/2002sb. Požádat o potvrzení převzetí, poděkovat a odchod!

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#23 » stř 26. srp 2020, 14:57

peggy píše:Jedna zkušenost - Kdysi před lety jsem "odevzdal k likvidaci" poškozený perkusní revolver. Bylo to ještě podle předchozích zákonů, nicméně už byl registrovaný. Policie (oddělení zbraní) ho ode mně převzala a vystavili mi potvrzení.
No a teď přijde to zajímavé - tato zbraň mi stále visí v CRZ napsaná na mě, jen s poznámkou o likvidaci, jak jsem zjistil při poslední kontrole zbraní při prodlužování ZP. Brali to ale jako fakt a žádný problém jsem s tím neměl.
Nakonec jsem byl ale docela rád, když jsem doma v dokladech našel zmíněné potvrzení o odevzdání.
A nejsem si jistý, že by dnes tento postup prošel.


Peggy- --- prošel, cca měsíc jsem takto daroval hlaveň pistole P1 a cca asi rok co jsem i ze zbrojnice daroval, neboli vzdal jsem se dvou samopalů SA-58 , vyřadil jsem je ze stavu kůli vytřelení zhruba 20 000 výstřelů , a jak píšeš, dostal jsem doklad o převzetí a hotovo. U nás s tím problém ne ní ...



Erunamo
Příspěvky: 196

Příspěvek#24 » stř 26. srp 2020, 15:00

Kečup píše:
peggy píše:Jedna zkušenost - Kdysi před lety jsem "odevzdal k likvidaci" poškozený perkusní revolver. Bylo to ještě podle předchozích zákonů, nicméně už byl registrovaný. Policie (oddělení zbraní) ho ode mně převzala a vystavili mi potvrzení.
No a teď přijde to zajímavé - tato zbraň mi stále visí v CRZ napsaná na mě, jen s poznámkou o likvidaci, jak jsem zjistil při poslední kontrole zbraní při prodlužování ZP. Brali to ale jako fakt a žádný problém jsem s tím neměl.
Nakonec jsem byl ale docela rád, když jsem doma v dokladech našel zmíněné potvrzení o odevzdání.
A nejsem si jistý, že by dnes tento postup prošel.


Peggy- --- prošel, cca měsíc jsem takto daroval hlaveň pistole P1 a cca asi rok co jsem i ze zbrojnice daroval, neboli vzdal jsem se dvou samopalů SA-58 , vyřadil jsem je ze stavu kůli vytřelení zhruba 20 000 výstřelů , a jak píšeš, dostal jsem doklad o převzetí a hotovo. U nás s tím problém ne ní ...


Takže prostě normálně přijdu na registraci a řeknu - Dobrý den, rád bych daroval ke zničení tuhle Sa58, protože je vylítaná? Ptal jsme se na to všech střelců co znám a nikdo s tím nemá reálnou zkušenost.



Renard
Příspěvky: 3

Příspěvek#25 » stř 26. srp 2020, 15:13

No jo, ale opuštění a darování jsou dvě různé věci...ale samozřejmě pokud to funguje (čemuž se upřímně divím, protože stát na sebe přebírá náklady na likvidaci zbraně), je to nejednodušší řešení.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#26 » stř 26. srp 2020, 17:20

Renard : Ono je to totiž to nejjednodušší řešení i pro ten stát.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#27 » pát 4. zář 2020, 07:59

To je ale hloupost,co chceš udělat

1)Když to kompletně očešeš tak,že ti zbyde pouze holý rám s hlavní,nosič závorníku a závorník(tím nosičem a závorníkem si dokonce nejsem jist,jestli nejsou ještě stále volně prodejné),tak ti to při prodeji na díly vrátí minimálně celý náklad za pořízení té zbraně v té době jakožto "nové"

Hlavní díly bys pak "věnoval" státu

2)Pokud to střílelo stále přesně,zašel bych s tím za puškařem,ať ten rám pod lisem srovná/stáhne,zkontroluje a odešle to znova na tormentaci.....pokud tam nejsou vyloženě trhliny nebo větší poškození kolejnic, je jen málo věcí,co by se tam mohlo po stažení rámu znova podělat

3)Pokud to nestřílelo přesně a stálo už to celkově za hovno,přešel bych na bod 1

4)Kupovat dnes kosu je už hodně drahý špás a opravdu 2x bych si rozmyslel záchranu starého kusu,pokud byl dobrý



maxx77
Příspěvky: 73

Příspěvek#28 » sob 5. zář 2020, 10:48

Kompletní pažbení bych od tebe vykoupil.



Erunamo
Příspěvky: 196

Příspěvek#29 » sob 5. zář 2020, 19:25

Já mám pažbení ale upravený. Pažba sklopka Magpul Zhukov, podpažbí Magpul MOE, nadpažbí dural D-force, ručka Fab defence.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#30 » ned 6. zář 2020, 09:12

Napomínám za OT, řešte to přes SZ!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů