Zničení zbraně - postup



Erunamo
Příspěvky: 196

Příspěvek#1 » sob 22. srp 2020, 14:26

Zdravím všechny,
potřeboval bych radu. Mám Gazelu 58, se kterou jsem na střelnici měl větší závadu (nosič závorníku mi po výstřelu vylítl z drážek, vylomil sebou kryt pružin). Pušku jsem sestavil zpátky, není na ní nic poznat a na sucho vše funguje, ale už z ní raději nestřílím. Je dost vylítaná a asi proto došlo k té závadě. Rád bych se pušky nějak zbavil. Nerad bych jí někomu prodával (přeci jen dle mého může být potenciálně nebezpečná) a nechci jí mít doma jako řez nebo znehodnocenou. Nemám k ní žádné sentimentální city.

A tak bych jí chtěl nechal zničit. Poradil by mi zde někdo jaký je postup když chci nechat zničit zbraň? Na pušce mám vyměněné předpažbí a pažbu. To vše bych rád prodal dál. Je potřeba nechat tyto části taky zničit nebo je možnost zbraň před zničením očesat o díly, které nejsou hlavní části zbraně?

Děkuji za pomoc.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#2 » sob 22. srp 2020, 14:55

Nejjednodušší je domluvit se s puškařem, který bude zničení zbraně provádět. Ničí se jen hlavní části zbraně. Takže zbytek jde rozprodat na díly / doplňky.
Pořadí je:
1. domluvit se s puškařem, který to udělá (jsou dál termíny pro předání zbraně po získání povolení... tj. domluvit předem)
2. dát zbraň (všechny hlavní části zbraně) policii k balistické zkoušce
3. do 20 dnů od vydání povolení se zničením předat zbraň puškaři
4. do 10 dnů od převzetí od puškaře donést doklady na policii.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#3 » sob 22. srp 2020, 15:07

Erunamo : Nemám osobně vyzkoušené ale prý existuje institut vzdání se zbraně ve prospěch státu. Pokud by to tvoje OSZBM odsouhlasilo, ušetříš ne nevýznamnou částku.



skagerak
Příspěvky: 1004

Příspěvek#4 » sob 22. srp 2020, 15:33

U nas ze strelnice to nekomumyslim proslo s kratkou..



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#5 » sob 22. srp 2020, 15:39

Bych zbytecne neutracel a nechal si ji, chleba to nezere a treba se to casem s novou smernici vyresi "samo"

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#6 » sob 22. srp 2020, 17:24

Nejjednodušší způsob a zadara ---- daruj ji státu a máš to bez starosti a bez placení .........



AndreasBaader
Příspěvky: 201

Příspěvek#7 » sob 22. srp 2020, 18:08

Vzhledem k tomu, ze zakon o zbranich stanovuje povinnosti drzitele ZP a o vzdani se zbrane tam nic neni, je to prinejmensim protizakone. Vyuzit vzdani se majetku ve prospech statu podle obcanskeho zakoniku muze pouze ten, kdo napr. zbran zdedil v dedickem rizeni a neni drzitelem ZP.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#8 » sob 22. srp 2020, 18:13

Aha, takze protoze neco v zakone neni, je to protizakonne :D jestli ono to nebude spise tak, ze co neni zakazano, je povoleno.



MojeTikka
Příspěvky: 1582

Příspěvek#9 » sob 22. srp 2020, 18:15

Darovat zbran muzes komukoli, pokud on ten dar prijme. Dalsi moznosti nakladani se zbrani jsou v gesci noveho vlastnika. Podstatne spise je, jak se zbran z tebe "odregistruje". Pokud tohle nejakym mechanismem se statem funguje, pak proc ne.



AndreasBaader
Příspěvky: 201

Příspěvek#10 » sob 22. srp 2020, 18:24

Vlastnictvi zbrane muze drzitel ZP prevadet pouze zpusoby uvedenymi v zakone o zbranich.



MojeTikka
Příspěvky: 1582

Příspěvek#11 » sob 22. srp 2020, 18:31

Myslel jsem to tak, ze "komukoli, kdo je z hlediska zakona zpusobily". Ne psa, ne snehulaka, ne petilete dite. Stat je v tomto neco, jako nula v rulete. Nepocita se s ni, ale je ve hre.

Osobne si ale nemyslim, ze toto je cesta, kterou je lalac se vydat. Jakmile to bude smrdet nejakymi statnimi zavazky, nebo praci, tak donor muze narazit.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#12 » sob 22. srp 2020, 18:36

- nech si to
- prodej to s tim, ze noveho majitele upozornis na to a s tim to i prodavas
- zajdi za puskarem a nech to zlikvidovat (puskar by mel vse poresit i s policajtama)
- zajdi primo na policajty a domluv se na postupu likvidace

Poreseno ....

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#13 » sob 22. srp 2020, 19:13

Koukni do zákona nebo až si pudeš pro nákupko zeptej se na policii, když se budeš chtít zbavit zbraně, odevzej ji, vzdej se ji - daruj ji státu máš to bez poplatků . Stejně sem to měl před týdnem když sem nechtěl platit za znehodnocení staré hlavně. jednoduché a fuknční .......... Neposlouchat to tady od některých profíků

Stát má takových šrotů ve skladu tuny a jednou začas se to zlikviduje či rozprodá puškařům a podobně naa díly - samozřejmě že hlavně musí projít balistikou !!!!!



Erunamo
Příspěvky: 196

Příspěvek#14 » pon 24. srp 2020, 15:28

No do měsíce půjdu pro nový nákupko tak se zkusím poptat na registraci jak funguje to vzdání se ve prospěch státu. Jako záložní plán si nechám postup přes puškaře.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#15 » stř 26. srp 2020, 08:07

Obávám se, že obdarovaný nemusí dar přijmout. Není to povinnost. Navíc by s obdarovaným měla být podepsána smlouva, jako důkaz svobodné vůle - podklad pro šeďák.
...hodně zdaru!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 67 hostů