Stěhování a ZP



herkimer
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » stř 26. kvě 2021, 08:01

Dobrý den, budu se nejspíše stěhovat do ciziny a v ČR nebudu trávit moc času. Zajímá mě, je nějaký důvod, proč by mi přestal platit ZP?

V zákonech vidím:
§ 26

Zánik platnosti zbrojního průkazu

(1) Platnost zbrojního průkazu zaniká, jestliže
d) jeho držitel ukončil pobyt na území České republiky.


ale ukončení pobytu na území České republiky je pokud vím něco, co člověk musí sám nahlásit a co dělat nebudu. Vzhledem k tomu, že do ČR se budu občas vracet, snad se ani nejedná o tuto situaci.

Ví o tom někdo víc, třeba z vlastní zkušenosti?

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#2 » stř 26. kvě 2021, 08:17

Pokial si v CR nechas aspon prechodny pobyt, tak je to v poriadku, este stale tu pobyt mas.
OT: A ten pobyt predpokladam pri dlhodobejsom zdrziavani sa vonku riesit budes - v kontexte dani, zdravotneho / socialneho poistenia atd.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#3 » stř 26. kvě 2021, 08:30

Mám dojem, že český právny poriadok nepozná prechodný pobyt českého občana.
Navyše platí:
zákon č. 119/2002 Sb. píše:§ 2 Vymezení některých pojmů
(2) Pro účely tohoto zákona se rozumí
c) místem pobytu adresa trvalého pobytu občana České republiky, anebo adresa místa hlášeného pobytu cizince6)

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#4 » stř 26. kvě 2021, 08:59

Nech zije jednotna legislativa v EU :D. Vychadzal som zo svojho kontextu (trvaly pobyt v A, prechodny v CZ), tak sa ospravedlnujem za pripadnu mystifikaciu. V tom pripade by som to riesil tak ze si nechal trvaly v CR a vonku to riesil nezavisle od toho. Akurat bude nutne absolvovat anabazu s dokladanim zdrav. poistenia v zahranici a par dalsich veci - ale to uz potom podla konkretnej situacie.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#5 » stř 26. kvě 2021, 09:16

zdravotne poistenie a podobne nezavisi od trvaleho/prechodneho pobytu, u ceske VZP som odkedy tu pracujem, co bolo par rokov predtym, nez som mal nejaky hlaseny pobyt s dokladom. A teda uz aj v dobe, kedy som mal cesky trvaly pobyt, tak som mal stale este aj slovensky trvaly pobyt u nasich (ten som rusil az minuly rok). takze aj pri dlhodobom ziti v zahranici s trvalym pobytomv zahranici si nemusi rusit trvaly pobyt v cr. A napriklad u nasich na vesnici stacilo cestne prehlasenie ze tam nebyvam, aby za mna nemuseli platit odpad a stocne, aj ked som tam stale mal trvaly pobyt.

ergo podla mna neexistuje dovod, preco by mal prestat platit cesky zbrojak, ak ho clovek stale chce,



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#6 » stř 26. kvě 2021, 10:16

herkimer: Jako teoretik, který nedávno studoval podrobně zákon o zbraních, a který taktéž žil v cizině (avšak bez zbrojáku), bych se zaměřil na pochopení odstavců, které vyžadují při současném pobytu v jiném členském státě potvrzení tohoto státu pro různé úkony, např. vydání povolení ke kat. B:

§ 2 odst. 2 písm. g) zákona č. 119/2002 Sb.
§ 10 odst. 3 zákona č. 119/2002 Sb.
§ 12 odst. 4 zákona č. 119/2002 Sb.

Pokud tyto úkony nebudeš vyžadovat, tak bych to neřešil, pokud ano, vyjasnil bych si kdy vzniká "pobyt v jiném státě".



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#7 » stř 26. kvě 2021, 10:21

Dodatek: Nejsem si jist, jestli pro Čecha (občana české národnosti) je nutné "ukončit pobyt na území České republiky", já jsem to třeba nedělal, a ani se o to nesnažil (pořád jsem měl v občance svoji českou adresu). Počítám, že tohle ustanovení (o zániku platnosti) se týká cizinců, kteří tady mají přechodný pobyt a odjezdem (návratem) jej ztrácí.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#8 » stř 26. kvě 2021, 13:27

I český občan může ukončit trvalý pobyt v Česku, pak ztrácí ZP.
Jinak předpokládám, že unijní předpisy nějak neumožňují souběžný trvalý pobyt ve více než jednom členském státě, takže ta ustanovení o nutném souhlasu jsou neaplikovatelná. Přechodný pobyt v jiném členském státě se ve vztahu k ZP nijak nehodnotí.
Zajímavé je, že trvalý pobyt v třetí zemi se také nijak nehodnotí.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#9 » stř 26. kvě 2021, 14:21

Na to aby si potreboval suhlas dalsieho clenskeho statu staci mat pobyt v nom, predpis neriesi ci je trvaly alebo prechodny.
Za tie roky co to vstupilo v platnost som to uz X krat k papierom dokladal. Pokial ale pocas tej doby nepotrebujes riesit predlzovanie ZP, NP pripadne vynimku, tak je to jedno.

To ze to (zatial) s velkou pravdepodobnostou nikto overovat nebude ak zaklames na formulari je dalsia vec. Rakusania inak umoznuju "hlavny" a "vedlajsi" pobyt nielen cudzincom - aj preto to mam zafixovane a majuc v Cechach prechodny pobyt som ocakaval ze to CR umoznuje aj vlastnym obcanom.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#10 » stř 26. kvě 2021, 16:42

Môj názor je, že ide o nedorozumenie pri implementácii únijnej legislatívy.
Samozrejme úmysel zákonodarcu bol taký, aby sa nevydávali ZP či NP osobám, ktoré sa často/dlohodobo pohybujú v inom členskom štáte a ten ich považuje za rizikové.
Ale veď ten predpis to rieši: výslovne definuje pre účely ZoZ "miesto pobytu" českého občana ako "adresu trvalého pobytu" čiže sa pri žiadosti o ZP/NP prechodný pobyt neráta.
Samozrejme je to môj výklad a samému sa mi zdá z hľadiska účelu nesprávny, ale logicky je to tak.

P.S. a OT: Nielen Rakúsko, aj Slovensko pozná prechodný pobyt vlastných občanov. Naproti tomu Česko umožňuje vydať občiansky preukaz občanovi s trvalým pobytom v inom štáte, Slovensko takú možnosť neponúka. No nie je fajná tá EU jednotná legislatíva?



herkimer
Příspěvky: 3

Příspěvek#11 » stř 26. kvě 2021, 18:08

[quote="Piggy"]Môj názor je, že ide o nedorozumenie pri implementácii únijnej legislatívy.
Samozrejme úmysel zákonodarcu bol taký, aby sa nevydávali ZP či NP osobám, ktoré sa často/dlohodobo pohybujú v inom členskom štáte a ten ich považuje za rizikové.
(...)

^^ Ano, také bych řekl, že to bylo myšleno takhle.

Děkuji všem za názory, ale asi by to chtělo konzultaci s právníkem, který se tím vyloženě zabývá.

V tuhle chvíli to vnímám tak, že právo mít ZP se odvíjí od ústavního práva na život a nemyslím, že to mi může někdo jen tak vzít, pokud jsem mám čistý trestní rejstřík, jsem spolehlivý, zdravotně a odborně způsobilý (nebo jak je to přesně formulováno).

A tím bych diskuzi ze své strany asi uzavřel.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů