Rozborka



bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#46 » pát 18. bře 2022, 09:02

Podle me se tu resi dve ruzny veci.

Prvni je, jestli to dava smysl prakticky: mne jo. Jak rika risa2000, kdyz chci CZ75 rozebrat, tak bud to na ten ozub dam sam predem, nebo tam ten kohout posune zaver, kdyz nadhmatem rovnam rysky. Vysledek stejny a pro nekoho muze byt jednodussi tam ten kohout dat rovnou, nez tahat nadhmatem navic i bici pruzinu.

Druha je, ze na zkousce clovek tu zbran rozebira cca. 1 za zivot, je nervozni a asi je idealni delat co nejmene veci (tzn. kdyz to jde rozebrat bez ukonu 'posun kohoutu na bezpecnostni ozub', proc to tak neudelat).
Nemluve o tom, ze kdybys nahodou trefil nejakyho posuka, tak taky pak nechces resit stiznost z principu, chces mit ten papir.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#47 » pát 18. bře 2022, 09:17

bbobb : Je to každého věc. Když si někdo nechce rozebrání zbraně ulehčit, proč ho k tomu nutit. Vymezení pohybu závěru kohoutem v pohotovostní poloze ulehčením je. Ale klidně můžeš tahat kohout závěrem a hledat rysky očima.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#48 » pát 8. dub 2022, 15:43

Ahoj, naposledy využiju toto své téma, snad mě moderátor neprokleje :-)

Řeší komisař úchop zbraně? Je mi jasné, že za prst, kteryl by byl nešikovně za závěrem a mohl mě zranit by mě vyhodil. Ale bude třeba řešit, že se mi překrývají prsty, nebo že třeba zbraň držím slabou rukou ze spodu (mám větší ruku).

Dík, mám před zkouškou schízu a řeším každou ptákovinu :D



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#49 » pát 8. dub 2022, 15:48

Obcas to nelze nekomentovat, ale pokud to neni poruseni nezpecnosti a pod. Tak snad ne.



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#50 » pát 8. dub 2022, 16:10

Helejte firestorm636, že vy jste tak trošku puntičkář? V tom případě, se ten úchop "podšálek" co nejdříve odnaučte. :-D
Za úchop tě komisař nemůže vyhodit, protože nic takového jako "správný úchop" není v legislativě definován, ale existuje "vycizelovaný úchop" pistole, který Procházka ml. ukazuje tady https://youtu.be/XCL1Tug0000 a doporučuju ti se ho naučit.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#51 » pát 8. dub 2022, 16:54

Spíš než puntičkář se v tom rýpu už dloouho, kurz jsem měl v lednu, od té doby jsem byl střílet a zkoušet rozborky / manipulace asi šestkrát, testy umím i pozpátku :D naivně jsem si totiž myslel, že po přihlášce budu do 2 týdnů mít termín zkoušky, tak jsem to odkládal, dokud nebudu perfektně připravený… no chyba, na zkoušku čekám už druhý měsíc :D

Za link moc děkuju :-)



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#52 » pát 8. dub 2022, 17:40

Prihodim ac jsem necetl cele vlakno, treba zde je zmineno, tak kdyz tak omluva :)
Bylo mi receno na pripravce ze polozenou zbran beru silnou rukou a znatelne "silne/durazne" ze mam nad ni plnou kontrolu. Stejne jako otoceni si v pripade ze lezi na pojistce. Vse samo bez prstu na spoust/lucik.
A druha vec co mi napada. Po kontrole bezpecneho vybiti pak rozborky si pomoci natazenim kohoutu. Ale to bych si overil u komisare, zda muzes k PO KONTROLE pouzit k rozborce... Hodne stesti a hlavne poooomalu nez na neco sahnes a delas. Dneska bych si asi vse rekl v hlave pro sebe a pak konal. Pr.: Lezi zbran na stolku. nez ji vezmu-> jak lezi,kde je bezpecny prostor a smer hlavne,prst bokem!, beru,ted furt musim mirit do bezpecneho prostoru,nesmi mi to cestovat,ok/ uz ji drzim a zas si reknu co chci udelat sobe-> vyndam zasobnik, ok-> kontrola pojistky,ok-> stazeni zaveru 3x, vizualni poradna kontrola,ok->.... Atd. Proste mas furu casu a muzes se sam klidnit, nikam nespechat, rikat si a az potom neco delat.



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#53 » sob 9. dub 2022, 11:38

Nebo zkus nahlas hlásit co uděláš. Budeš mít čas si to srovnat v hlavě a komisař bude upozorněn jakou činnost chceš provádět. Hlavu ti za to snad neutrhne.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#54 » sob 9. dub 2022, 11:44

To mluvení, co právě děláš, je dobrý nápad.
Pomáhá to tobě a slyšel jsem i zkušenost od známého, že to zmínil a ocenil i komisař u jeho zkoušky.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#55 » sob 9. dub 2022, 11:55

Já bych dodal pár drobností: Spíš než "hlášením" pro komisaře bych to nazval "říkáním nahlas" co udělám, hlavně sám pro sebe. Jen je potřeba si to říkat správně, jak říkaj ostatní... dá nám to čas si dobře srovnat kroky, postup a provedení. To, že komisař tak ví, co hodláte dělat je spíš další bonus pro vás. Natažením kohoutu bych si moc nepomáhal. Když, tak natažením kohoutu na bezpečnostní ozub, což i doporučuju. Ač se to nezdá, je v tom rozdíl. Pozor na pořadí kroků. Samotný stav pojistky nemá příliš vliv na cokoli. Je třeba si uvědomit, k čemu pojistka slouží, a že některé zbraně ji nemají, některé v zajištěném stavu nejdou natáhnout či rozebrat. CZ75 se spuštěným kohoutem nejde ani zajistit. Čili zásadní je vždy se zbraní zacházet jakoby byla nabitá, tedy prst mimo spoušť a směřujíci do dopadiště. I samotná rozborka se tak udělat dá od začátku do konce.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#56 » sob 9. dub 2022, 12:42

Mluvením nahlas si pomáháš uvědomit, co děláš. Víc tím zaměstnáš mozek (zapojíš řečový centrum) a dřív si uvědomíš, že se chystáš provést kravinu. Navíc, ten co tě poslouchá je schopný tě včas zarazit.

Já tohle dělám při manipulaci s vn zařízením. Už se mi to i vyplatilo.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#57 » sob 9. dub 2022, 13:00

JirkaCV : On to má každý jinak ale většinově máš pravdu.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#58 » sob 9. dub 2022, 17:17

Díky moc všem, moc si cením toho, že ochotně poradíte vyjukanému elévovi :-)

Jinak k původnímu tématu: rozborku jsem se naučil i tím “správným” způsobem s nadhmatem. Hlavní potíž byla v tom, že rozborný čep na Číze na mé střelnici se vytlačoval těžko i zásobníkem, natož prstem (tím pádem metoda prstu v lučíku byla výrazně jednodušší) u jiné zbraně to byla pohoda :-)

Tak ještě jednou všem děkuji a po čtvrteční zkoušce snad rozšířím vaše řady :-)

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#59 » sob 9. dub 2022, 21:03

Jako komisař všem říkám, že slovní doprovod mi nevadí, ALE ŽE SE JEDNÁ O PRAKTICKOU ZKOUŠKU A CHCI VIDĚT PŘEDVEDENÍ. Pokud při popisu žadatel řekne kravinu, tak to nekomentuju, pokud ji udělá tak to řeším. Zkoušku beru tak, jako by uchazeč nemluvil. Snad jen když řekne ČEKÁM 30 SEC. tak mu řeknu že už uběhly ať pokračuje. Jinak slovní doprovod ignoruju.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#60 » sob 9. dub 2022, 21:40

V podstatě stejně.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 21 hostů