Souhlas domovskeho statu pro cizince v CR



Panzer
Příspěvky: 3

Příspěvek#16 » čtv 20. říj 2011, 20:46

xuebao píše:...jak v SR rozlisuji mezi vypisem a opisem. ...


Občan môže v SR žiadať len o tzv. výpis z RT, v ktorom sú uvedené všetky nezahladené odsúdenia. To znamená, že ak si bol napr. v minulosti odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody a v skúšobnej dobe si sa osvedčil hľadí sa na teba zo zákona ako by si nebol súdne trestaný. Vo výpise ti preto takéto odsúdenie nebude uvedené. Taktiež ak ti bol uložený peňažný trest a tento zaplatíš, nebude toto odsúdenie vo výpise z RT uvedené. Prípadne ak bolo tr. stíhanie podmienečne zastavené a ty si sa osvedčil, vo výpise o tom nebude ani zmienka.

Odpis z RT má právo žiadať len polícia, resp. orgány činné v trestnom konaní a súd a tam sú uvedené všetky odsúdenia, podmienečné zastavenia trestného stíhania a pod.



Moorgosik
Příspěvky: 2

Příspěvek#17 » pát 21. říj 2011, 11:54

Nechtel jsme pasivne cekat na odpoved tady na foru tak jsem to zjistoval a podle zakona to vydava Generalni prokuratura (GP) resp. Okresni prokuratura (OP). Tak jsem si zavolal na Okresni prokuraturu v miste meho predchoziho trvaleho bydliste a pani byla neuveritelne neinformovana (hloupa? :) ) a odkazala mne na Policii SR. Tak jsem telefonoval na Polici SR, v miste predchoziho trvaleho bydliste a tam mne rekli ze to opravdu vydava GP resp. OP akorat s tim rozdilem ze muzu pozadat o vydani opisu (odpisu, ne vypisu!-ten je k nicemu), prej mi to musi vydat jako obcanovi CR, ...pak jsem uz nemel odvahu volat na GP pani neinformovane a taky se mi uplne 100-pro nezda co rikal policajt (opis vs. vypis). Ale policajt mi poradil, ze je asi lepsi zajit na ambasadu SR a vyridit to tam.

add Souhlas. -ten neresim jsem obcan CR

off topic: Jedno ale vim dnes uz jiste, ze spolehat se na praci uredniku je znacne nejiste,jsou uzasne neinformovani...v tomto pripade aspon ti zo SR :thumbdown:



xuebao
Příspěvky: 40

Příspěvek#18 » úte 25. říj 2011, 21:11

Pretoze Ti to budu v CR vydavat na miestnoprislusnom policajnom inspektorate, tak je snad lepsie si s tym nerobit hlavu, podat policajtom SR vypis so stemplom za tri eura, a ono to pojde. Dolezita je oficialne vyzerajuca bumazka, a najlepsie, ak je bez zaznamu ;-). Beztak tu ide o poslednych desat rokov. Myslim, ze ak by si mal niekedy v dalekej minulosti vazny zaznam (to su snad tie rozne terorciny apod), co by nesiahal do tychto poslednych desiatich rokov, tak by to na Teba isto niekde policajti v CR vystrachali.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#19 » stř 5. čer 2013, 19:25

Obrátil se na mě Němec žijící v Rakousku, že plánuje stěhování do ČR a rád by tam i nadále provozoval svůj koníček.
Jazykové problémy se zkouškou jsem mu vysvětlil, ale jde teď o ten dokument se souhlasem "domovského" státu.

Zkoušel se ptát na německé ambasádě v ČR, kde ho ale odmítli. Nasměroval jsem ho tedy na německé ministerstvo vnitra.
Přestože je ale Němec, nemá tam žádné trvalé bydliště, jen v Rakousku. Je pro něj tedy třeba souhlas Německa, nebo Rakouska?

EDIT: Ještě mě upozornil, že v Německu se o zbraně atd. starají jen lokální spolkové úřady, ale on už bez bydliště k žádnému nemá příslušnost a neví, kam se ještě obrátit.



Simir
Příspěvky: 1

Příspěvek#20 » ned 26. led 2014, 15:15

MarKu, jak to dopadlo s tím Němcem? Vystavili mu někde to potvrzení?

Svým způsobem se mě to týká momentálně také. Pracuji v Německu a jsem tam samozřejmě i hlášený i k pobytu. Trvalé bydliště mám ještě pořád i v ČR, ale prakticky mám místo pobytu Stuttgart. Podle zákona bych nejspíš měl nyní při žádosti o vydání nového ZP předložit souhlas.
Řešil někdo podobnou situaci (studijní nebo pracovní pobyt v zahraničí)?



ceemte
Příspěvky: 3

Příspěvek#21 » pon 16. lis 2015, 23:19

Dobrý den!

Omlouvam se sa špatnou Češtínu ale doufam, že mne pochopite. Pravě jsem hledal nějake informace tyčíci se přesně tohoto souhlasu. Nechcí zakladat nové vlákno, tak pišu zde. Jsem z Polska ale nemam tam bydlíšte, jsem uplně odhlašený. Jedínečný pobyt mam v ČR (zélený štítek). Nicměně, odmítli příjeti žadostí o výdani ZP pravě kvuli chybejícimu souhlasu. Zatím jak to je, "občanství" automatícký znamena "bydlíšte" i když ve skutečností tam nebydlím (faktícký a taky podle adminístrativy) ? Ma nekdo nejakě zkušeností z podobnem případem? Předem dekují za jakekoliv tipy a našmerovaní.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#22 » úte 17. lis 2015, 00:08

Místo pobytu automaticky neznamená občanství, přesněji státní příslušnost. To snad říká vše. Tedy souhlas svého státu je nutný bez ohledu na místo pobytu. Veřejně se toto prokazuje dokladem totožnosti, u nás občanským průkazem nebo pasem, případně jiným obdobným dokladem, obsahující požadované náležitosti. Tyto doklady vydává pouze stát, jehož jsi občanem a to bez ohledu na míso pobytu.



ceemte
Příspěvky: 3

Příspěvek#23 » úte 17. lis 2015, 11:05

Děkují za odpoved'. To znamena jsem v p...slěpe ulíčce. Dnes jsem volal na polskě Policejní Prezidium a oní netuší co od nich chci. Tvrdí, že pokud žadám o zbroják v ČR, to není jeích vec. Srovnalí to s příkladem kdybych chtěl stavít barák v Ostrave a žadal polský vrchní stavební uřad o předchozí souhlas...

Znate možno nachodou nejakeho Poláka, kteremu se podařílo ziskát zbroják v Česku?

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#24 » úte 17. lis 2015, 11:29

Moment - podla ceskeho "Zakona o zbranich" by si mal ten predchadzajuci suhlas pre ziskanie ZP (a pripadnych NP) dolozit len v pripade ked mas bydlisko este v inom clenskom state EU. Takze pokial mas skutocne jediny pobyt v Cechach, nepotrebujes to!

ZOZ, § 17 :

...
(4) Žadatel o vydání zbrojního průkazu, který má místo pobytu ještě v jiném členském státě, je povinen předložit též předchozí souhlas tohoto členského státu s vydáním zbrojního průkazu nebo jeho prohlášení o tom, že předchozí souhlas není nezbytný, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznam znalců a tlumočníků.
...

Pokial ten pobyt mas a budes to musiet riesit, skus vase ministerstvo vnutra, direktiva EU co to riadi je : Council Directive 91/477/EHS - tu mas link na PDF v polstine. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:31991L0477&from=EN

Drzim palce.

EDIT : Mozno by to bolo zlucit s tymto http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=57&t=3684



vlasten
Příspěvky: 131

Příspěvek#25 » úte 17. lis 2015, 18:15

Tohle na nas zkouseli taky. Kdyby nebyla jina moznost, ozvi se. Mam jeste nekde v e-mailu vyjadreni z MV, ze zadny souhlas nepotrebujes, pokud bydlis jen v CR. Ani jsme to nepotrebovali, kdyz jsme tam prisli podruhe vybaveni vyjadrenim z ministerstva, sedel tam jiny policista a ten vzal zadost a zadny souhlas nechtel. Tak jsem to ani nevytahoval.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#26 » úte 17. lis 2015, 20:26

Akurat som pozeral na stranke Gunlex-u pripravovanu novelu ... takze po novom uz sa to bude tykat aj tych co maju len cudzie statne obcianstvo - nezavisle od pobytu. Uz sa tesim ako budem k ziadosti o novy ZP dokladat slovenske a rakuske vyjadrenie :roll:. Asi som debil ze napriek tomu ze som 50:50 v Cechach a Rakusku necitim potrebu menit obcianstvo - nech zije sloboda v EU.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#27 » ned 22. lis 2015, 00:52

ceemte píše:Děkují za odpoved'. To znamena jsem v p...slěpe ulíčce. Dnes jsem volal na polskě Policejní Prezidium a oní netuší co od nich chci. Tvrdí, že pokud žadám o zbroják v ČR, to není jeích vec. Srovnalí to s příkladem kdybych chtěl stavít barák v Ostrave a žadal polský vrchní stavební uřad o předchozí souhlas...

Měl bys přesně rozlišit v jaké jsi životní situaci:
1. v Polsku v současnosti máš druhé bydliště a zdržuješ se tam alespoň část roku - pak musíš splnit požadavky odst. 3+4, par.17.
2. v Polsku v současnosti nemáš druhé bydliště, ale bydlel jsi tam alespoň jednou před méně než 10 roky po dobu delší než 6 měsíců - pak musíš splnit požadavky odst. 3, par.17.
3. v Polsku v současnosti nemáš druhé bydliště a již nejméně 10 roků jsi tam nebydlel - požadavky odst. 3+4 par.17 tě vůbec nemusejí zajímat, na tebe se NEVZTAHUJÍ.

Pokud - s ohledem na to, co v tvé životní situaci platí - musíš řešit odst 4. par.17 a polské PP s tím nechce mít nic společného, tak máš napůl vyhráno. Prostě je požádej, aby ti vydali prohlášení, že polské zákonodárství takovou věc neřeší. To je právě jedna z možností, které uvádí odst.4, par 17, ZP: "...nebo jeho prohlášení o tom, že předchozí souhlas není nezbytný.."
Nejlepší je v takové situaci přijít za úřady s předem připravenou přesnou formulací na papíře, kterou oni vděčně použijí.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#28 » ned 22. lis 2015, 01:18

Simir píše:MarKu, jak to dopadlo s tím Němcem? Vystavili mu někde to potvrzení?

Svým způsobem se mě to týká momentálně také. Pracuji v Německu a jsem tam samozřejmě i hlášený i k pobytu. Trvalé bydliště mám ještě pořád i v ČR, ale prakticky mám místo pobytu Stuttgart. Podle zákona bych nejspíš měl nyní při žádosti o vydání nového ZP předložit souhlas.
Řešil někdo podobnou situaci (studijní nebo pracovní pobyt v zahraničí)?

Hodně opožděná odpověď pro nějakého budoucího tazatele:

Pro získání ZP - v Německu je třeba
a) navštívit příslušný Ordnungs- nebo Landesamt a získat prohlášení, že německé zákony takovou věc neřeší.
b) navštívit příslušný Einwohneramt a požádat o vydání Führungszeugnis i s tzv. "apostilou". Je důležité žádat na úřadě hned i o tu apostilu, tedy vlastně o ověření na úrovni Bundesamtu, protože to řeší centrálně jeden úřad v Bonnu a s Zeugnisem bez apostily se v ČR nic nepořídí.

Pro získání nákupního povolení zbraně kat.B - v Německu je třeba navštívit příslušný Ordnungs- nebo Landesamt a s poukazem na §11, Absatz 2, WaffG, a dále s poukazem na Abschnitt 1, Absatz 11.3, WaffVwV, požádat o posouzení spolehlivosti a o vydání souhlasu.

Samozřejmě, že všechny dokumenty musí mít ověření pravosti na úrovní mezinárodní, tedy apostilu. Což ve výsledku leze do peněz.



camabeh
Příspěvky: 11

Příspěvek#29 » úte 26. lis 2019, 15:52

Info pre budúcich Slovákov, ktorí sa zdržovali mimo ČR viac ako 6 mesiacov vkuse.

Podľa § 15 Zákona (č. 330/2007 Z. z. o registri trestov):
(1) Odpis registra trestov sa vydáva aj oprávnenej osobe, ktorou je uchádzač o zamestnanie v bezpečnostnej službe alebo technickej službe alebo zamestnanec bezpečnostnej služby alebo technickej služby, alebo uchádzač o vykonanie skúšky odbornej spôsobilosti na účely previerky bezúhonnosti a spoľahlivosti.
(2) Odpis registra trestov vydaný oprávnenej osobe podľa odseku 1 slúži výlučne na previerku bezúhonnosti a spoľahlivosti uchádzača o zamestnanie v bezpečnostnej službe alebo technickej službe alebo zamestnanca bezpečnostnej služby alebo technickej služby, alebo uchádzača o vykonanie skúšky odbornej spôsobilosti na území Slovenskej republiky; jeho použitie na iné účely je zakázané. Správnosť údajov uvedených v žiadosti potvrdí oprávnená osoba podpisom na žiadosti.

Vzhľadom na aktuálne legislatívne znenie nie je možné poskytnúť odpis z registru trestov, takže sa to musí riešiť cez Čestné prehlásenie.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#30 » úte 26. lis 2019, 21:58

Camabeh len to trošku upresním

- ja som odpis nedostal (podľa zákona správne, podľa logiky somarina), odmietli mi ho dať, pani pošťáčka na kontaktnom mieste verejnej správy mi na moju žiadosť dala razítko, podpis a jednoslovné vyjadrenie "zamietnutné". Namiesto toho som zobral výpis a to potvrdenie že mi odpis zamietli, polícia s tým bola spokojná.

- z toho čo písali iní... polícia moc nerieši či je to výpis alebo odpis, tí čo im doniesli výpis namiesto odpisu a na nič neupozorňovali tým prešli bez komentára (buď polícia vie že odpis nedostanú, alebo nevie že aj na Slovensku je rozdiel medzi odpisom a výpisom, alebo to proste neriešia)

- mne žiadosť o odpis zamietli, ale na rovnakej pošte inému človeku v rovnakej situácii a pre rovnaký účel ten odpis bez problémov dali, takže v tom máme na Slovensku strašný bordel ako vo všetkom

* čestné prehlásenie treba dať tak či tak kvôli spoľahlivosti (priestupkom)
* sme trošičku off-topic, téma sa volá súhlas domovského štátu pre cudzincov v ČR, takže by sa tu mala diskutovať tá povinnosť spojená s bydliskom aj mimo ČR, a nie so 6 mesiacmi mimo ČR. Je to ten list od prezídia. To len aby sme niekoho nepomýlili :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: flowingCZ a 19 hostů