Zadržení pachatele trestného činu z pohledu občana



Radhagupta
Příspěvky: 117

Příspěvek#31 » stř 3. srp 2022, 14:32

Asi to máme hodně podobně. Jen mě fakt nedělá dobře, když na někom vidím extrémní násilí (různá videa, jak někdo někoho jiného mlátí/kope na zemi apod.) To se mi "otvírá kudla v kapse" mám potřebu pomoct. Každopádně zbraň je to poslední, co mě v takových situacích pohání vpřed. Mám ji opravdu jako poslední záchranu.



beda
Příspěvky: 236

Příspěvek#32 » stř 3. srp 2022, 14:48

Radhagupta píše:Pokud mé přerostlé dítko bude na někom sedět a mlátit ho hlava nehlava, tak bohužel páchá trestnou činnost a je jedno, kdo byl původně obránce, a kdo útočník.

krásná reakce někoho,kdo fetku v životě neviděl.
nadrogovanýho magora zpacifikuješ, pustíš a jde po tobě znovu.
řešení je zpacifikovat ho tak, aby se nemoh hejbat, ale to někdo kdo v takový situaci nikdy nebyl a lidem co ji zažili nevěří nikdy nepochopí



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#33 » stř 3. srp 2022, 19:27

Miluju tohle vymejsleni pripadu... kazda situace je jina a clovek musi reagovat podle ni. Samozrejme si kazdej musi sam vyhodnotit, zda mu riziko kriminalu stoji za pomoc cizimu cloveku. A taky si kazdej musi uvedomit, že pokud to neni naprosto zretelna situace typu kdy nekdo strili kolem sebe do lidi apod. tak tezko soudit kdo je utocnik a kdo obet.

Pokud nekdo pacifikuje fetaka stylem, ze mu mlati hlavou o zem u bezvladneho tela, tak to asi uz taky neni ok.

Za me, at si autor vlakna nastuduje na zbrojnici apod. ruzne pripady a z toho at si udela zaver.



STOUPA 666
Příspěvky: 103

Příspěvek#34 » stř 3. srp 2022, 20:00

Když jde o dítě,nebo starý,ale opravdu starý lidi,pomůžu,že by oni byli útočníci je dost nepravděpodobný a ostatní můžou mít ZP a bránit se,jestli je ze zásady sluníčkář a milovník lumpů,je to jeho smůla,za něj si problém dělat nebudu.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#35 » stř 3. srp 2022, 20:33

No s tím dítětem (10+) bych si nebyl zas tak jistý... :angel:



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#36 » stř 3. srp 2022, 23:52

Ja v podobne situaci byl. Utikala baba z butiku ven pres vestibul v obchodnim centru, za ni prodavacka, ktera ji chytila zezadu, drzela, chvili se pasovali a prodavacka volala, zda ji nekdo nepomuze. S nikym ani nehlo. Ani se mnou ne. A to jsem panove dobrovolnik v ramci ozbrojenych sil, nebudu rikat kde, ale asi to naznacuje ze umim myslet i na vic nez na sebe. Jenze ; Neco zcela jineho je jit bojovat se zazemim pravni jistoty, ze kdyz te treba zajmou, mohl si i zabit x nepratelskych vojaku, ale nesmi se ti (teoreticky by se nemelo...) podle mezinarodnich konvenci nic stat. Jenze zde uplne jina situace : Zlodejka sebou prasti o zem, bude simulovat vice nez tyden, treba otres mozgu, kreteni degenerovani JUDr. ve svych kanclech budu mesice hloubat zda si zasahl adekvatne, advokat lumpice ma pravo nahlednout do spisu a vi tvoji totoznost - a s nim treba cela banda soukmenovcu pachatelky, atd. atd. Ja se divim uz te prodavacce ze do toho sla, to je ten pud ze zlodeje je treba chytat :) Ale ten pud vznikl za dob kdy jeste byla priroda a svet normalnejsi, nez dneska, kdy jedna pravnicka firma zamestnava desitky advokatu - a uzivi se... Takze ne, zadne zasahovani, pokud nejde o zivot ci zdravi mne ci mych blizkych.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#37 » čtv 4. srp 2022, 04:36

Chapu. Je to ale smutny. Ja takhle zadrzel chlapa co s kverem (to se ukazalo az pozdeji a byla to airsoftka) vykradl sazkovku. Vytahl zbran pani mu dala pakl petistovek, ale pak za nim vybehla a volala o pomoc. Byl asi tri metry odemne, tak sem nemel moc casu se rozmejslet. Bylo teplo a mel divnej tlustej svetr, tak bylo jasny ze to je von. Skocil sem po nem a jeste s jednim chlapem jsme ho natlacili na zed baraku. Trosku se vstekal a cukal, ale byl to nastesti slaboch. Mel slunecni bryle, ty sem mu sundal. Pani pribehla, ze ma pistoli. To sem se orosil. Zvedl sem mu svetr. Mel ji vzadu za kalhotama, ale nastesti bylo hned poznat ze plastova airsoftka. Sebral sem a pro jistotu vyndal zasobnik. Poldove maji sluzebnu asik 10m od smenarny, tak sluzba pribehla asi za 2-3 minutky. Heheeee byla to docela bzunda jak byl polda vykukenej. Ale dal mu klepeta a odtahl ho na sluzebnu. Toho druhyho chlapika znal, tak se dohodli, ze pokud bude potrebovat svedectvi mu ma zavolat. Myslim, ze nam ta zenska i polda podekovavi a pak sme sli zase kazdej po svym. :)
Ani vlastne nevim zda jsem mel u sebe kver, ale ta situace to nastesti nepotrebovala. Bylo to zpocatku instintivni. Do ted si obcas prehravam, ze se to mohlo dost zvrtnout a bezpecnejsi by bylo toho kripla povalit a zalehnout. :) Ale holt nestslo se a dopadlo to dobre.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#38 » čtv 4. srp 2022, 08:20

poloventilator: 1. aby měla lumpice advokáta, tak by si ho musela v případě krádeže sama platit, protože až do 4 odstavce není obhajoba nutná (leda by šla do vazby nebo výkonu trestu). 2. požádám policajta o skrytí údajů podle § 55 odst. 1 písm. c) trestního řádu (o čemž mě policajt poučuje) a kdokoli bude nahlížet (tedy pachatel nebo jeho obhájce) uvidí akorát jméno a datum narození (což je lepší než i bydliště atd).



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#39 » čtv 4. srp 2022, 16:11

Tak abych se do toho zase vložil. Já si samozřejmě všechny tyhle myšlenky kdysi v hlavě taky procházel. Coby kdyby, viděl jsem tu y videí, situace i naživo, fetek máme plné centrum a když jsem dělal ostrahu v OC, i jsem jich pár vyprovodil.
A kdo není vyloženě spasitelský typ, jako tady poloventilator, zákonitě dojde k tomu, že zachování sebe a své rodiny je logicky nadevše.
Pokud nějaká fetka sejme moje ditko když jsem tam nebyl a nikdo nepomohl, je to smůla ale to je život. Je hloupé vinit všechny okolo, že nepomohli. To už je jen vybíjení vzteku. Není to ani dobrý protipříklad.
Už mi asi jde o víc, než o deset minut slávy na nově. Raději budu tiše bez trestu naživu.

Na druhou stranu, abych nepůsobil jako necita, mít lepší a jasnější soudy, kdy obránce nebude popotahovaný, situace by byla o něco jiná. Pak už by se snad i vyplatilo, v jasné převaze, "zabavit svět odpadu".



STOUPA 666
Příspěvky: 103

Příspěvek#40 » čtv 4. srp 2022, 16:44

možná jsi to nepřečetl správně-starý,opravdu starý lidi-ty nebudou utíkat před prodavačkou.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#41 » čtv 4. srp 2022, 18:18

Blacky> Zeptal jste se té paní ze sázkovky, jestli se nezbláznila? Kvůli paklíku pětistovek honit chlapa s pistolí, to vyžaduje značný nedostatek soudnosti. Navíc ty ukradené peníze nejsou její.

Zapojovat se do občanského zadržení zlodějíčků mi také přijde velmi nerozumné. Když někoho chytíte za ruku nebo kabát, může se stát, že se po vás ožene loktem a spraví vám fasádu. V lepším případě skončíte s monoklem, v horším případě vám zlomí nos nebo vyrazí pár zubů. Na druhou stranu zase budete mít dobrou historku až budete večer sedět s kámošema v hospodě.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#42 » čtv 4. srp 2022, 18:37

Nemusí to být loktem, může to být nožem. Je to jeden z předmětů na vysoké škole života v nápravném zařízení. Oblíbený způsob se nazývá "šicí stroj".
Když mi bylo dvacet, tak jsem možná snil o situaci, kdy někoho zachráním a pak budu hrdina. Dneska mám pade pár roků za sebou a vím, že to za to opravdu nestojí. Riskovat kvůli něčímu (i svému) majetku je hovadina a bránit něčí zdraví nebo život si sakra dobře rozmyslím.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#43 » čtv 4. srp 2022, 20:30

Urban: nehonila ho. Vybehla na ulici a volala o pomoc. On uz byl tak 50m dal. Byla ve stresu no, tak jednala jak jednala. Mozna byste se divili, ze u nekterych firem vas dojebou i za vloupacku, kde ani nejste. :)

Mnoojak sem psal. Byl to instink. Ve strehu sem byl a chlapa sme stripli tak, ze se nemohl ani pohnout. A byl sem nasponovanej mu ji pri prvnim naznaku odporu pustit na rypak a dokopat ho. Nebylo potreba.

Rozumim vasim obavam. Ale porad tu mame vic zivejch, nez mrtvejch lidi co se rozhodli pomoct. A jsem za to rad. Nebudu se zlobit, kdyz mi nekdo nepomuze, proroze se mu to bude zdat rizikove a snad by nekdo odpustil i me. Ale byl bych radsi, kdybych v pripade potreby narazil na odvazneho kolemjdouciho.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#44 » čtv 4. srp 2022, 20:57

Uz ve staroveke Persii meli prislovi : Zlodej se nestydi krast, a ty se stydis ho chytit ? :)



beda
Příspěvky: 236

Příspěvek#45 » pát 5. srp 2022, 10:13

doplnění perského přísloví do dnešní doby
"a soudce se nestidí tě odsoudit za to , že jsi zloději udělal bebíčko"

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů