Zadržení pachatele trestného činu z pohledu občana



Lonestar
Příspěvky: 180

Příspěvek#16 » úte 2. srp 2022, 19:38

§ 76 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním ( trestní řád):
Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu; příslušníka ozbrojených sil může též předat nejbližšímu útvaru ozbrojených sil nebo správci posádky. Nelze-li takovou osobu ihned předat, je třeba některému z uvedených orgánů omezení osobní svobody bez odkladu oznámit.



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#17 » úte 2. srp 2022, 19:40

To video má jedno poselství. Nehraj si na hrdinu a starej se jenom o svůj život a bezpečí. Mě osobně se to docela líbí, má to smysl.
Pokud si chceš na hrdinu zahrát, je to tvoje věc. Máš na to? Ta holka, která vyhnala s Glockem darebáka z MHD na to měla. Ale to bylo 9mm proti rukám.



damib
Příspěvky: 10

Příspěvek#18 » úte 2. srp 2022, 19:43

risa2000 píše:damib: Máš pocit, že ten borec, co útočníka probodne věšákem, nebo umlátí hasičákem "bude beztak muset čelit soudům"? A co přesně si pod tím "čelit soudům" představuješ, aby to bylo dobrým důvodem se nechat zabít (resp. vyhnout se boji)?


No, tak představují si třeba, že takové praštění něčím do hlavy může způsobit doživotní následky útočníkovi, a z toho by mohly být ty soudy. A to možná ne ze strany státu, ale třeba ze strany rodinných příslušníků. Nebo třeba taky ostrakizace ze strany okolí. Je samozřejmě lepší se nenechat zabít, ale nikdy nevíte. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy mě srazil řidič profesionál a k tomu ještě záchranář, který zrovna ráno vezl děti svým autem do školy, a to přímo na přechodu, kde mi dával přednost trolejbus. Kdybych dost asertivně nenaléhal, tak mě namísto zavolání záchranky beztak šoupne do kufru, a rozřeže někde v garáži. Doktoři mě řekli, že jsem utekl hrobaři z lopaty. Situace byla sice jasná, ale z jeho strany a ze strany okolí jsem byl ten, který "zažaloval otce dvou dětí za svou vlastní chybu". Nevidět trolejbus 100 m dopředu, to by ale musel člověk být opravdu slepej. A přísahám vám, že rozplácnout se o kapotu, přední sklo, pak plnou rychlostí dopadnout asfalt před něj, a vidět, jak jste sotva sotva na poslední chvíli minul podvozek by za ty prachy od pojišťovny nikomu nestálo. Ani za 3 tuny zlata, to vám garantuju. Takový příbuzní by vás pak mohli třeba napadnout, že chudákovi prostě jenom ruplo v kebuli, ale nevěděl co dělá, takže za nic nemůže.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#19 » úte 2. srp 2022, 21:21

Útočí na mě nebo někoho z rodiny? Ne. Zavolat policii, když je to bezpečné, možná něco natočit.
Je to takhle jednoduché.
Kdokoliv jiný za to nestojí.

Dokážete si snad představit, že sedíte ve vězení, veškeré úspory padly na soudy, o vaší rodinu se nemá kdo postarat,... Ale vy si říkáte: "To jsem udělal dobře. Hlavně, že jsem zachránil toho neznámého."



damib
Příspěvky: 10

Příspěvek#20 » úte 2. srp 2022, 21:25

JakubDotPy píše:Útočí na mě nebo někoho z rodiny? Ne. Zavolat policii, když je to bezpečné, možná něco natočit.
Je to takhle jednoduché.
Kdokoliv jiný za to nestojí.

Dokážete si snad představit, že sedíte ve vězení, veškeré úspory padly na soudy, o vaší rodinu se nemá kdo postarat,... Ale vy si říkáte: "To jsem udělal dobře. Hlavně, že jsem zachránil toho neznámého."


To samozřejmě máte pravdu.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#21 » úte 2. srp 2022, 21:53

A o tom to je. Můžete bránit cizího, stejně jako můžete bránit sebe. Můžete pachatele i zadržet. Těch nástrojů je plno a dávají i dobrý smysl. V ideálním světě určitě i fungují. V tom současném se ale nic z toho nevyplatí.
Bohužel.



damib
Příspěvky: 10

Příspěvek#22 » úte 2. srp 2022, 21:56

JakubDotPy píše:A o tom to je. Můžete bránit cizího, stejně jako můžete bránit sebe. Můžete pachatele i zadržet. Těch nástrojů je plno a dávají i dobrý smysl. V ideálním světě určitě i fungují. V tom současném se ale nic z toho nevyplatí.
Bohužel.


Chápu.



Radhagupta
Příspěvky: 117

Příspěvek#23 » stř 3. srp 2022, 11:30

JakubDotPy píše:Útočí na mě nebo někoho z rodiny? Ne. Zavolat policii, když je to bezpečné, možná něco natočit.
Je to takhle jednoduché.
Kdokoliv jiný za to nestojí.

Dokážete si snad představit, že sedíte ve vězení, veškeré úspory padly na soudy, o vaší rodinu se nemá kdo postarat,... Ale vy si říkáte: "To jsem udělal dobře. Hlavně, že jsem zachránil toho neznámého."


Mě osobně se tenhle přístup nelíbí, čímž neříkám, že to je špatně, a že bych se tak třeba nezachoval. Nicméně přidám další pohled. Vaše dítko (příbuzný, kamarád, kdokoli blízký) bude zpacifikováváno vysmahlou fetkou. Věřím, že každý z nás by dal vše možné za to, kdyby mu hned někdo přispěchal na pomoc a ne "jen", že vytáhne mobil, zavolá 158 a začne točit suprcool video, které bude hitem sociálních sítí. Je to jak s NO, taky nosíme pro to, abychom si pomohli dřív než dorazí PČR, kdy už může být pozdě.

Osobně bych se snažil pomoc stylem: 1) zaúkolování kolemdoucích k zavolání PČR/natáčení videa; 2) odlákání útočníka od oběti na mě (s patřičným odstupem); 3) zahrnutí do pomoci více lidí.

Ve městech je hromada kamer, což také může následně uvést věci na pravou míru.
A teď se do mě pusťte :D

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#24 » stř 3. srp 2022, 11:39

Bod 1 je chyba. Pokud kolemjdouci neni tva manzelka, nebo dobrej kamos, riskujes, ze do telefonu bude receno "nejaky muz, tady s pistolí krici na jineho co je na zemi". A mas pruser uz od pocatku. Je to slozite, ale vzdy se snaz volat TY a ty rikat co se stalo a proc se to stalo. Jen stroha fakta. Min nez vic, nez se poradis z pravnikem.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#25 » stř 3. srp 2022, 12:04

Radhagupta píše:...Nicméně přidám další pohled. Vaše dítko (příbuzný, kamarád, kdokoli blízký) bude zpacifikováváno vysmahlou fetkou. Věřím, že každý z nás by dal vše možné za to, kdyby mu hned někdo přispěchal na pomoc...

Není nic snazšího, než to otočit = představ si, že Tvé již odrostlé dítko (příbuzný, kamarád, kdokoli blízký) zpacifikuje vysmahlou fetku, která na něj útočila... a nějaký aktivní kolemjdoucí ho smahne, protože to vypadá, že nakládá nějakému chudákovi a přeci máme tu NO a morální imperativ chránit slabší. Nene, pokud neznáš okolnosti se všemi předchozími detaily, hrozí veliké riziko, že první dojem nemusí být správný.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#26 » stř 3. srp 2022, 12:15

Mac: Není tak dávno (dva roky), co policajt v civilu v Plzni pacifikoval zloděje a nějaký kolemjdoucí začal policajta sundavat, aby "ho nechal"... Kdyby místo toho zavolal 158, tak by udělal líp...

A asi před měsícem se na Mácháči někdo zastal ženy, která dostávala nářez od svého partnera a útočník vlítnul do jejich karavanu a začal napadat všechny... Měl něco kolem 2-3 promile... No a ženská, které se zastali, odmítla proti svému milému vypovídat (jestli dala souhlas se stíháním v článku, myslím, nebylo, ale vzhleem k odmítnutí výpovědi pochybuju, že by ho dala)...



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#27 » stř 3. srp 2022, 13:34

Nebo ten už klasický případ, kdy chlap střílel na lidi, borec vzal svoji zbraň, slovo dalo slovo a utočníka dostal na zem a mířil na něj.
Mezitím přijela policie, viděli chlapa, jak míří na ležícícho chudáka, tak ho hned zfleku zastřelili.



Radhagupta
Příspěvky: 117

Příspěvek#28 » stř 3. srp 2022, 13:36

Blacky: Neříkal jsem nic o zbrani, to je poslední nouzová brzda, když už nemáš kam ustoupit. Intervenci si představuju, řvaní ať toho nechá, příp. napadení útočníka plechovkou od piva apod. Zkrátka odlákání pozornosti od obránce. Jinak ve všem souhlas.

Mac.42: Pokud mé přerostlé dítko bude na někom sedět a mlátit ho hlava nehlava, tak bohužel páchá trestnou činnost a je jedno, kdo byl původně obránce, a kdo útočník. Nepsal jsem nic o tasení, střílení apod. Základ je navázání komunikace, vždy a všude. Navázání komunikace s útočníkem s cílem přerušení jeho útoku, který může obránce zmrzačit nebo zabít. A teď mám na mysli původní popisovanou situaci, kdy jedna strana pokračuje v útoku aniž by druhá strana byla schopna se efektivně bránit.

P.V.: Souhlas, extrémně těžké vyhodnotit takové situace. Jakmile jde o fackovanou mezi párem, zůstal bych u původního řešení = 158+video.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#29 » stř 3. srp 2022, 13:44

Základní otázkou je, jestli útok ještě trvá, nebo již skončil... to jest oč tu běží. Viz ta smažka atd .. ona je jiná situace když najíždí a když odjíždí.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#30 » stř 3. srp 2022, 13:57

Radhagupta píše:Blacky: Neříkal jsem nic o zbrani, to je poslední nouzová brzda, když už nemáš kam ustoupit. Intervenci si představuju, řvaní ať toho nechá, příp. napadení útočníka plechovkou od piva apod. Zkrátka odlákání pozornosti od obránce. Jinak ve všem souhlas.


Jako bod 1 píšeš, že zaukolujes jiného aby volal PCR. A to je proste chyba. A je jedno, zda potom kripla ukecas, nebo budeš muset tasit. Prostě pokud to jen trochu jde (a není to jasná situace, kdy kripl strili do lidi kolem sebe), tak volej poldy ty. At je v zaznamu, zes to ohlasil a snazil se to uklidnit.

Další body už OK. Chce to ale odvahu odlakat pozornost kripla na sebe. Já osobne bych to asi nedal. Mozan, kdyz pujde o mou rodinu, ale o ciziho. No nevím. Nejsem hrdina, ani rváč. Kdyz nekdo potrebuje pomoc to reaguju hned, to mám uz parkrat odzkouseno, ale nalakat na sebe kripla, to nevím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů