Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#76 » čtv 6. říj 2022, 16:15

@HLAP: souhlasim,tech veci se mi tam nelibi vic.



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#77 » čtv 6. říj 2022, 18:47

Můžeš alespoň některé z nich naznačit? Že by to šlo třeba poslat jako připomínku.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#78 » čtv 6. říj 2022, 19:53

Trochu bych zatlačil na pilu, dle mě by bylo fajn, pokud mám kompletní školení zálohy státu, moci vlastnit ful auto. Precedens je myslím v Pobaltí, v reakci na současnou situaci.
Sice asi neprůchozí, ale dle mě by to mělo logiku. Jasně asi by to nešlo bez kontroly bezpečného úložiště a třeba každý rok kontrola že ji stále máš.



Střelec
Příspěvky: 1667

Příspěvek#79 » pát 7. říj 2022, 09:46

Když už tu fantazírujeme, tak by pro "zálohy státu" bylo asi vhodné mít k dispozici zbraně kompatibilní s těmi armádními (třeba ve F/A), jako ve Švýcarsku. Pokud je každý pes jiná ves, tak hrozí problémy s logistikou atd.
Třeba ve formě možnosti dotace na konkrétní nákup zbraně apod.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#80 » pát 7. říj 2022, 09:55

Béďa: hmm zajímavý nápad. Já osobne bych to ale nechtěl. Když pominu, že považuju full auto za zbytečný, tak ani nechci, aby mě nekdo doma kontroloval.



JirkaCV
Příspěvky: 1523

Příspěvek#81 » pát 7. říj 2022, 10:32

Kompatibilní zbraně a full-auto hračky bych nechal Aktivní záloze. Myslím, že SZS je tu od něčeho docela jiného.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#82 » pát 7. říj 2022, 11:43

Béďa: to není dobrý nápad. Chápu, ale v realitě by to nic dobréh nepřineslo a střelba dávkou je využitelná jen okrajově. Rozhodně si nepřeju více kontroly. SZS jsou pomocné, ne bojové jednotky. Prostě sportovní střelci co jsou k užitku v případě výjmečné situace.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#83 » pát 7. říj 2022, 16:11

Piggy píše:Můžeš alespoň některé z nich naznačit? Že by to šlo třeba poslat jako připomínku.


Ted pobiham ve meste, takhle z hlavy me napada prave to HLAPem zminene podezreni, kompletni zruseni karticek, ktere jsou verejna listina, tedy ze se automaticky povazuji za platne. Dale zbrojni list je blbost, bude ho jednodussi padelat nez zbrojak, nemluve o tom, ze pak kazda postacka a zakonite, dle rychlosti sireni drbu, dalsi lidi okolo budou vedet, co mas doma. To posledni, co chci je aby lidi ve velice blizkem ghetu vedeli, kam si zajit na navstevu.

Zase super je nemoznost odebrat povoleni nosit zbran z jinych, nez zdravotnich duvodu, a to pak automaticky prichazis o zbrojak.

Uživatelský avatar
SunWuKung
Příspěvky: 37

Příspěvek#84 » pát 7. říj 2022, 17:32

jestli jsem to spravne pochopil, tak ten zbrojni list si budes moct nechat vyjet na jakymkoliv Czechpointu



JirkaCV
Příspěvky: 1523

Příspěvek#85 » pát 7. říj 2022, 18:06

Počkal bych si na prováděcí předpis. Od zákonu to očekávat nelze.



expres
Příspěvky: 612

Příspěvek#86 » pon 24. říj 2022, 19:10

tak jsem narazil na článek a pod ním je i v PDF: Překládací zpráva, důvodová zpráva, paragrafované znění

https://ekonomickydenik.cz/bez-papirove ... d=18243171

Snad to nemají nějak moc zmotané v článku.
Jestli někdo postoval to stejné, prosím smazat. Tohle vlákno jsem nečetl tak poctivě přiznám.

ze článku - snad vše nebude platit.. tohle mi přijde divný
**Za 3) struktura zbrojních oprávnění (doposud zbrojních průkazů) a zbrojních licencí má být výrazně zjednodušena.
Ponechány jsou 2 druhy zbrojního oprávnění (ze současných 5 skupin zbrojního průkazu), obecné a rozšířené zbrojní oprávnění, přičemž rozšířené zbrojní oprávnění v sobě zahrnuje též oprávnění odpovídající obecnému zbrojnímu oprávnění (držitel rozšířeného oprávnění je však navíc oprávněn nosit zbraň podléhající registraci za účelem ochrany života, zdraví a majetku, nebo vykonávat u podnikatele v oboru zbraní a střeliva funkci hlavního zbrojíře).**

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 60

Příspěvek#87 » čtv 27. říj 2022, 17:58

Bude to fungovat v rámci tohohle?
https://stc.cz/digitalni-sluzby/rozvojo ... okladovka/

Novela to nepředpokládá, ale chystá se rozsáhlejší elektronizace dokladů jako alternativa k fyzickým kartičkám.

Zrušení fyzického zbrojního průkazu by šlo elegantně kompenzovat elektronickým dokladem v mobilu. Už se řešení chystá a plánuje na Evropské úrovni také pro ostatní doklady (a ZP je tam taky explicitně zmíněn). Dle mého názoru ideální řešení - fyzická kartička neexistuje a nemusíme nic nosit s sebou pro účely zákona a policie, a kdyby jsme se jako legální držitelé chtěli legitimovat jeden druhému třeba při prodeji, tak doklad v mobilu to hezky vyřeší.

Možná by bylo fajn kdyby návrh nového zákona už tohle předpokládal, když se elektronizace stejně chystá, usnadnilo by to legislativní integraci.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#88 » čtv 27. říj 2022, 21:14

Objektivne vzato, jakekoli karticky jsou naprd uz ted, vsechno se da overit online, staci nejaky zakladni identifikacni prukaz. Mobil mi ale neprijde jako uplne nejlepsi napad, neni to spolehlive (staci vybita baterka), krade se to, nelze vynutit, aby ho meli vsichni... Obcanka s cipem jako jediny doklad by byla myslim lepsi a volitelne treba ten mobil pro toho, kdo to chce.

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 60

Příspěvek#89 » pát 28. říj 2022, 06:36

Já úplně souhlasím, ideálně jedno unijní ID rozměru kreditní karty a všechny doklady nahrány tam + možnost klona v elektronické podobě na mobilu. Pokud je ale volba nic a nějaký papír z CzechPointu NEBO nosit s sebou ZP + PZ jako dnes, tak raději nic. A oproti tomu zas raději mít i tu možnost (nikoli povinnost) prokázat se jako legitimní držitel s pomocí mobilu. Jen jestli myslí na to co dělá to STC když připravují tuhle novelu...



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#90 » pát 28. říj 2022, 17:33

Řekl bych, že podstatou novely jsou jiné věci, než forma dokladu. Až tady bude nějaká funkční digitální platforma, schopná pojmout různé doklady, případné přidání zbrojáku bude už jen technický detail.

Každopádně mobil se mi jeví jako slepá vývojová větev protože může nabídnout max. takovou bezpečnost jako čipová karta (a to jen pokud v sobě už nějakou "čipovou" kartu má, což neplatí zdaleka pro každý) a pak má (z hlediska bezpečnosti) už jenom nevýhody - je velký, dá se snáz rozbít, musí mít napájení. Výhody jsou ve všem ostatním, je ale otázka, jestli v otázce osobních dokladů je důležitější barevný dotykový displej, nebo mechanická odolnost a elektronická bezpečnost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 hostů