Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#391 » úte 30. kvě 2023, 00:16

monk píše:No vidís ja mam karticky do obchodu nahrany v aplikaci, nebo přimo aplikaci obchodu. V globusu nacitam nakup telefonem, nakup davam rovnou do tasky pak telefonem zaplatím a jdu. zadny fronty je to rychlý. Ale jak uz jsem psal výše byl bych rad kdyby se využil čip co je na obcance a bylo to nahrané na ní.

Funguje. Do tý doby, než se něco pokálí. Nemusím zabíhat do extrémů, jako je nějaká energetická apokalypsa. Stačí vybitý mobil, pád sítě operátora... A ty se stávaj už teď. A ne že ne.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#392 » úte 30. kvě 2023, 00:20

Karlos81 píše:Je takový problém průkaz vydávat, ale nevyžadovat jeho nošení pro případ kontroly PČR nebo jiným státním orgánem např. při běžném nošení. Ale pro kontrolu mimo tento systém se moci prokázat průkazem. A mohlo by to takto fungovat i s OP, ŘP atd. Tomu potom říkám smysluplná digitalizace s trochou analogové zálohy pro všechny.

... o tom se tu bavíme celo dobu. Nikdo ze zastánců "kartičky" zatím neřekl slovo proti digitálním verzím. Ale chce mít možnost... zálohu... Digi jako nadstavbu. A to vůbec nemluvím o tom, že nějaký digi verze na úrovni států vůbec nemusej vyhovovat systémům jiných států. Prostě ta kartičková verze nejrůznějších dokladů bude vždy mít opodstatnění. Někdy se z apříklad digitalizace uvádí Estonsko. Tam když chcete podnikat, tak má občanku i právnická osoba. A ne elektronickou, ale fyzickou! A ne jen estonská, ale každá. Naše firma ji měla, když jsme tam jen dodávali tramvaje.



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#393 » úte 30. kvě 2023, 05:13

Karlos81 píše:Je takový problém průkaz vydávat, ale nevyžadovat jeho nošení pro případ kontroly PČR nebo jiným státním orgánem např. při běžném nošení.


Bylo by zajimavy, kdyby PCR se legitimovala appkou. To by se obcas dely veci.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#394 » úte 30. kvě 2023, 05:27

Tak ono to asi není správně když se přejde pouze na "digitální vzdálené" průkazy. Rozhodně uvítám tu možnost to mít nahráno v mobilu a používat to. Na druhou stranu ale budu chtít mít i něco "pevného" protože víme jak funguje CRZ a přístup k DS apod.... Jen bych ZP a PZ dělal na menší kartičky typu "kreditka" či OP, protože ty soušasné jsou nesmyslně velké a zbytečně se nosí. Klidně by ta informce o kategoriích mohla být i na OP, ale to by byla další komplikace našeho "rakouskouherského byrokratického" systému. Rozhodně ale vidím možnost digitalizace za přínosnou, ale to ale, tam stále je a to v oblasti neschopnosti naší státní správy udělat něco co funguje...



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#395 » úte 30. kvě 2023, 06:03

Já jještě připomenu několik drobností. Ty se sice už netýkají přímo ZP, ale třeba OP, ŘP, pasu... Ty doklady, jejich podoby, formy a obsahy vycházejí z mezinárodních dohod a mají velmi široce mimorepublikový dosah. A to třeba i mimo EU. Už vidím, jak vám půjčí auto třeba na Islandu na mobil. Nebo jak se na letišti legitimujete mobilem... Dohoda o uznávání osobních dokladů existuje. A druhá věc.. Někteří mí kolegové vlastněš ani svůj mobil nemaj. Maj jen služební. A nemaj neomezená data. A co data v roamingu? A další a další těžkosti s digitalizací.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#396 » úte 30. kvě 2023, 06:06

Tak legitimovat se můžeš i pasem, dokonce v něm zůstane rodné číslo...
Sobiho, já taky uvítám možnost mít buďto ZP a PZ nahrané v apce, ale v případě prodeje z ruky do ruky bych v každém případě chtěl ke každé zbrani fyzický průkaz zbraně. To by snad mělo zůstat jako volitelné a vyřešilo by to spoustu problémů. Dovedete si představit návštěvu v Opletalce, kde musíte položit zbroják na pult?



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#397 » úte 30. kvě 2023, 06:36

Pas ale není ŘP, třeba například. V zásadě je špatně přístup "zrušíme fyzické doklady". Správně je "zavedeme digitální doklady". Určitě cítíte ten rozdíl.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#398 » úte 30. kvě 2023, 07:02

A jsme u toho rozdílu mezi starým svazarmosaurem, který chce nechat fyzický doklad jako jistotu k plánované aplikaci, a mladým komsomolcem, který chce za každou cenu zlikvidovat fyzické doklady i přes to, že appku nikdy neviděl a ona ještě nebyla zadaná oficiálně k vývoji. A představuje si, že všechno se dá řešit metodou věrnostní karty z Lidlu konvertované do mobilu.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#399 » úte 30. kvě 2023, 07:10

vidocqcz píše:Známe to všichni, kdo platíme mobilem. Tu trapnou chvilku u pokladny, kdy Google Pay hlásí chybu a nelze zaplatit. A peněženka v autě.

Jak bude probíhat kontrola na střelnici? Někam hodinu pojedu a oni mi řeknou "Sorry, zrovna se aktualizovala appka a pořád to padá." Nebo si předtím vytisknu potvrzení na Czech pointu.


Prý velká výhoda bude v tom, že na střelnici tě na střeliště pustí bez kontroly ZP, jen na občanku. Zapíšou do systému a kdyby něco, bude se vědět, kdo tam byl a zpětně zjistit, kdo měl oprávnění... pro mě je toto uvažování potenciálně hodně průserové.

Třeba pak ani v autopůjčovně nebudou kontrolovat, že máte řidičák.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#400 » úte 30. kvě 2023, 07:17

Problém je, že ten tvůj "starý svazarmovec" tu novou digi verzi nezavrhuje. Jen si vidí dál, než na špičku nosu.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#401 » úte 30. kvě 2023, 07:30

Vždyť to píšu.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#402 » úte 30. kvě 2023, 09:11

vidocqcz píše:Známe to všichni, kdo platíme mobilem. Tu trapnou chvilku u pokladny, kdy Google Pay hlásí chybu a nelze zaplatit. A peněženka v autě. .

Tohle opravdu neznám. Cca 4 roky neplatím jinak než "hodinkami". To co popisuješ, jsem nezažil ani jednou (jednou jsem si nevšiml a vybila se mě baterka). Jinak nikdy žádný problém, používám teda Apple Pay.
Naopak na benzín mám fyzickou kartu, téměř objedno placení jí musím terminálem protahovat minimálně dvakrát, protože se to nenačte.

Jasně, kdo chce ať tu fyzickou kartičku má, také mám platební karty doma v trezoru, kdyby něco. Ale vymýšlet furt nějaké situace, proč to nejde mít v digitální formě mě přijde úsměvné.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#403 » úte 30. kvě 2023, 11:37

Ty situace netřeba vymýšlet. Ty nastávaj jaksi samy. Víš... on Murphy by ti o tom mohl vyprávět.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#404 » úte 30. kvě 2023, 13:39

Mně se stává, že za někoho platím, protože to nejde přes terminál mobilem. Naposledy to bylo na hajzlíku na německé dálnici, kde to na mince fungovalo a na mobil ne.Ale to jsou anekdotické historky.

Moje systémové myšlení mi prostě říká, že by systém neměl stoprocentně záviset na aplikaci. Že fallback možnost fyzické identifikace by měla být možná a zejména by měl být souběh v době ladění aplikace.
Mimohodem, ta aplikace ještě nebyla oficiálně ani zadaná do vývoje - a už se tady vedou zasvěcené řeči, jak je super.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#405 » úte 30. kvě 2023, 14:40

Sedmej píše:... Ale vymýšlet furt nějaké situace, proč to nejde mít v digitální formě mě přijde úsměvné.

Nikdo tu snad nevymýšli situace, proč to nemít také v digitální formě. Jsou to situace z důvodu proč to nemít POUZE v digitální formě. To je rozdíl oproti umanutým zastáncům digitalitace, kteří to vidí jako buď..., a nebo... Přitom navrhovaný kompromis se zachováním také fyzického ZP s jeho nepovinným nošením by je žádným způsobem ve vysněném digitálním zítřku neomezil. Místo toho nabízí obyčejný papír z Czech Pointu nebo nepraktický EZP.
Naposledy upravil(a) Sedek dne úte 30. kvě 2023, 14:43, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů