Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#46 » sob 1. říj 2022, 12:03

V tomto konkrétním případě (zašantročení zbraně) je význam naprosto očividný, zřejmý, jasný apod.
Jde právě o stav, kdy vlastník zbraň někde zabordelí, aby byla z dosahu orgánů.



JirkaCV
Příspěvky: 1527

Příspěvek#47 » sob 1. říj 2022, 12:12

Něco jako prudký nárůst počtu ztracených a odcizených zbraní na Novém Zélandě po změně zákona.



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#48 » sob 1. říj 2022, 12:27

risa2000 píše:Ztratit = nevědět, kde věc je. Zašantročit, to samé.
Že se tohle dostane do právní formulace, je pouze indikátorem toho, že si autor plete pojmy s dojmy.
Obávám se, že to není to samé. Autor chce řešit situaci, kdy vlastník zbraň nepředloží a neřekne, kde zbraň je.



Zoon
Příspěvky: 108

Příspěvek#49 » sob 1. říj 2022, 13:27

Zašantročit:
Cituji:
To slovo znamená, že se něco schovalo. Jak lze dalším zkoumáním zjistit, je starého původu: „Dnešní sloveso zašantročit pochází ze staročeského šantročit, které znamenalo šidit, nepoctivě obchodovat. Podstatné jméno šantrok pak mělo význam podvod, lež, lichva. Z čehož plyne, že ten nevinný význam slovesa zašantročit, to zašantročení brýlí, je až druhotný, původně sloveso šantročit označovalo činnost značně nebohulibou.“

Tedy ve zněni zákona to znamená schování věci např majitelem aby ji orgán nenašel. Majitel ví kde je ale nechce ji vydat např. po pozbytí ZP.

Hovorově zašantročit, někde něco založit.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 862

Příspěvek#50 » sob 1. říj 2022, 15:05

Hoši, když už to máte načtené, tak se zeptám: řeší se tam konečně možnost nahrát ZP a PZ na čipovou občanku?



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#51 » sob 1. říj 2022, 15:25

Ne. řeší se tam to, že vše bude jen v CRZ a je na policii/střelnici/obchodě, aby si danou věc zjistili. Pokud budeš chtít něco v ruce, bude možnost si za prachy nechat vystavit zbrojní list (něco jako výpis z katastru) nebo evropský zbrojní pas.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 886

Příspěvek#52 » sob 1. říj 2022, 15:44

Už se těším, jak správní orgán prokáže, že držitel zbraň zašantročil.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#53 » sob 1. říj 2022, 15:46

To nebude prokazovat správní orgán, ale držitel správnímu orgánu. :-D



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#54 » sob 1. říj 2022, 16:07

Zašantročit zní divně, ale je to pojem z OZ. Příklad: policie mě vyzve k odevzdání hraček, já je místo toho zakopu v pixle do hnojiště => hračky jsem neztratil, nebyly mi odcizeny, nejsou zneužívány, ale "zašantročil" jsem je.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#55 » sob 1. říj 2022, 16:32

"O tom zde již dobrou půlhodinu hovoříme, Mlho..."



JirkaCV
Příspěvky: 1527

Příspěvek#56 » sob 1. říj 2022, 17:15

aToM píše:Ne. řeší se tam to, že vše bude jen v CRZ.


Takže správce na střelnici bude mít přístup do CRZ, aby ověřil, že tam smím bez dozoru?

To bude ještě zajímavé.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#57 » sob 1. říj 2022, 17:17

Já jsem to tu už jednou psal. Přijde mi divný, že se na svá data do CRZ podívat nemůžu.



JirkaCV
Příspěvky: 1527

Příspěvek#58 » sob 1. říj 2022, 17:33

Předpokládám, že dojde i k patřičné změně zákona 127/2005 Sb. o elektronické komunikaci. Ale to by bylo i v návrhu. Na ten se teď z mobilu nepodívám.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#59 » sob 1. říj 2022, 17:33

Co jsem zaslechl, tak by nějaká forma přístupu do CRZ měla být zavedena přes Portál občana. Nedávalo by smysl mít virtuální elektronické zbrojní oprávnění a registraci zbraně a žádat si o ně na papírovém formuláři s kolkem.



JirkaCV
Příspěvky: 1527

Příspěvek#60 » sob 1. říj 2022, 17:44

Od toho máme už dneska datovku.
Už dneska PČR nahlíží do registrů přímo z ulice, takže stačí jenom občanka.
ZP chce vidět nejenom PČR nebo licencovaný obchodník, který do CRZ taky vidí, ale i střelnice nebo Pepa, od kterého kupuju malorážku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], lumír, Rick a 41 hostů