ZP přes datovku - zkušenosti

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 168

Příspěvek#31 » pát 25. lis 2022, 14:42

marinakus píše:mbem : Protože doklad totožnosti je ze zákona jen OP a cestovní pas. Nic víc.

To je dost arbitrární tvrzení. O který konkrétní zákon je opřeno? Ideálně tedy i s odkazem na konkrétní ustanovení. Díky.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#32 » pát 25. lis 2022, 14:44

Průkaz totožnosti a prokazování totožnosti jsou dvě různé věci!
Když je kontrola na silnici, tak se totožnost prokáže buď průkazem totožnosti anebo jinak. Třeba zbrojákem. Anebo tím, že mě dotyčný příslušník zná ...

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 168

Příspěvek#33 » pát 25. lis 2022, 14:51

Na silnici se zpravidla totožnost prokáže předložením řidičáku (jakožto dokladu nutného k řízení vozidla), který ale podle marinakuse není dokladem totožnosti.

Když tak kdyby nás nějaký moderátor s touto diskuzí vyčlenil do nového vlákna, ať to tu neplevelíme. Díky.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#34 » pát 25. lis 2022, 16:16

mbem : Při silniční kontrole si tě hlídka vylustruje a je jí celkem jedno jaký doklad předložíš. Postačuje ŘP, který mít při řízení vozidla u sebe musíš. Pokud potřebuje další věci, má možnost si je zjistit jinak. Prokázat totožnost můžeš i jinými doklady ale nejsou to průkazy totožnosti jako takové. Na stejnou úroveň byl vždy postaven jen cestovní pas, což má svoji logiku.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 168

Příspěvek#35 » pát 25. lis 2022, 16:41

A ten odkaz na zákon, podle kterého to takto selektujete, by nebyl? Klidně třeba i jen název, já už se to pokusím dohledat.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#36 » pát 25. lis 2022, 22:24

Já bych to shrnul asi takhle: Průkazem totožnosti v rovině obecné je jakýkoli doklad, kterým lze prokázat totožnost. Pozor ale, to musí být možné i mimo vlastní stát. Zbrojákem asi v Německu totožnost neprokážete, protože to už je mimo obecnou rovinu. Některé instituce totiž mohou stanovit, že k prokázání totožnosti lze použít i jiné, než mezinárodně uznávane doklady. Tím se ovšem ty jiné doklady nestanou automaticky všeobecně uznávanými doklady/průkazy totožnosti.

Takže... ono to chce použít zdravý selský rozum a neblbnout s literou zákona, kteréžto nikdy nemohou dokonale popsat realitu.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#37 » sob 26. lis 2022, 11:40

mbem : Je pravda, že to nemůžu nikde jednoznačně najít. Třeba to už není pravda. No, můžu zkusit, jestli mi třeba příště na poště vydají zásilku na ZP.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#38 » sob 26. lis 2022, 13:26

zákon č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech píše:průkazem totožnosti se rozumí doklad, který je veřejnou listinou a ve kterém jsou uvedeny údaje o žadateli, včetně jeho podoby a státního občanství České republiky, umožňující identifikovat tohoto žadatele.
Identifikací (ztotožněním) se rozumí ověřit jméno (jména), příjmení, datum narození a bydliště.
P.S. V této souvislosti je zajímavé, že v pase bydliště není.



amores
Příspěvky: 15

Příspěvek#39 » sob 26. lis 2022, 19:45

Výcuc z právní poradny: Lze tak uzavřít, že ať už budeme svou totožnost prokazovat v rozličných situacích, pamatujme, že základ k provedení kontroly vždy stanoví příslušný zákon, na jehož základě identifikace probíhá. Stejně tak příslušný zákon stanoví konkrétní situace, v nichž se takové kontrole vůbec musíme podrobit.

Takže prokázání na poště je úplně něco jiného, než při celní kontrole.

Proto je asi super se řídit "slušně a s rozvahou" a ono třeba i když by někde neměli vzít ZP, tak jej třeba vezmou, protože vidí, že nejste "idiot" a vyjdou Vám vstříc.

https://www.epravo.cz/top/clanky/prokaz ... 13898.html

Btw i úředník je jen člověk a i ten může mít svůj den "D".

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#40 » sob 26. lis 2022, 20:50

Piggy : Přesně k tomuto jsem došel také. Třeba je to odvozeno od toho, že cestovní pas je dokladem totožnosti mimo republiku.

Amores : Pokud někde vyžaduje kolonka číslo OP, půjde to jiným dokladem nahradit dost těžko. Pokud jde o nějaké osobní jednání s oprávněným orgánem, může být samozřejmě použito i něco jiného. Třeba průkaz včelaře, pokud tam bude fotka a příslušné údaje.



amores
Příspěvky: 15

Příspěvek#41 » ned 27. lis 2022, 13:22

Tak mě ještě napadlo - je prakticky možné koupit zbraň bez prokázání ZP?
Jde o to - po vystavení ZP požádám o nákupko datovkou a šel bych vyzvednout zbraň a hned pro ZP a hned na to registrace... Teoreticky by to jít nemělo, ale nejsem znalý "praxe".



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#42 » ned 27. lis 2022, 14:04

Teoreticky:
Prodejce s licencí má přístup do CRZ, takže mu stačí číslo OP (musím se nějak ztotožnit). Pak vidí ZP i nákupko, popřípadě výjimky.
Nevím o předpisu, který by vyžadoval fyzické předložení ZP při nákupu.

Prakticky:
Až to někdo zkusí, dejte vědět, jak jste dopadli. ;)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#43 » ned 27. lis 2022, 14:18

JirkaCV : Tak teď pravdu nemáš. Do CRZ musí zadat prodejce jméno a příjmení kupujícího a číslo zbrojního průkazu. Žádného jiného dokladu ho nahrazujícího. Bez toho se dál k převodu zbraně nedostane. U zbraně kat. C to postačuje, u zbraně vyžadující pro převod další oprávnění (povolení, výjimku) musí být v CRZ zadán i tento doklad. Pokud není, převod se neuskuteční. Takže vše lze provést až je ZP i patřičný doklad vydaný a zanesený do CRZ. Na Tvoje číslo OP neuvidím v CRZ vůbec nic. Ono je to asi skutečně o tom, že každý doklad má sloužit svému účelu. Takže bez ZP ti nic nikdo neprodá. Jestli ho bude chtít vidět fyzicky (a věřím tomu, že v současnosti jednoznačně ano) je jiná debata. Nemusí. Může mu stačit jeho číslo, které CRZ se Tvým jménem prostě sežere. Stejně jako, že spousta prodejců chce pořád vidět papírové nákupko. To už považuji za hovadinu.



amores
Příspěvky: 15

Příspěvek#44 » ned 27. lis 2022, 14:29

Jop. Tušil jsem to. Nehledě na paragraf 29 písmena i) - povinnosti držitele ZP

mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, má-li u sebe zbraň kategorie A, A-I, B anebo C nebo střelivo do této zbraně; ...

Takže tady bez debat. Teoreticky mi ji prodat může, když mu dám číslo ZP. Ale pak se dopustím přestupku, protože budu držet bez ZP.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#45 » ned 27. lis 2022, 14:43

Netrklo mě, že každý v CRZ vidí něco jiného (jiný rozsah). PČR stačí RČ a vidí všechno.

Pravdu má, amores, courat se zbraní nebo střelivem bez ZP je přestupek.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů