Jaké skupiny přihlásit k ?



Urbanewbie
Příspěvky: 12

Příspěvek#1 » úte 27. pro 2022, 22:53

Zdravím všechny střelce a předem se omlouvám za pravděpodobně dost amatérskou otázku.

Na jaře bych si rád udělal zbrojní průkaz (mám objednaný kurz, ze zbraně jsem již párkrát střílel a párkrát jsem absolvoval "kurz" bezpečné manipulace se zbraní, tudíž nějaké základy mám), přičemž rád bych se dotázal zkušených střelců, zda si mám ke sk. E přihodit další skupiny?

Střelbu a zraně bych měl rád jako koníček, jednou za měsíc na střelnici apod., žádná sportovní střelba apod., tudíž " sk. E" ideální, nicméně několikrát jsem narazil na názor, že by se k této skupině hodilo vzít rovnou i B+A... Pokud bych si dal k "E" i tyto skupiny, změnilo by to nějak případný průběh u zkoušek (např. manipulace/střelba s malorážkou apod.)? Dalším komplikacím, resp. obtížnější cestě bych se rád vyhnul, pokud si jako hobbík vystačím s "Eckem". Tedy s čím se váže, resp. co sk. A+B přidává k průběhu zkoušky?

Děkuji za případné informace, tipy a názory, cením si toho.

Uživatelský avatar
ST33L
Příspěvky: 35

Příspěvek#2 » úte 27. pro 2022, 23:15

Taky jsem dělal v červnu A,B a E a měl jsem i manipulaci s dlouhou kulovou, ale vyloženě jenom v rychlosti. Bude hodně záležet na komisaři. Když neděláš C, tak by jsi neměl střílet z dlouhý kulový a z dlouhý brokový a když nemáš D, tak střílíš z krátký kulový na 10 místo 15m. Rozdíl mezi E a A,B,E by mohl být vyloženě jen v možný manipulaci s dlouhýma(kulová a broková) a ta není zas tak obsáhlá.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#3 » úte 27. pro 2022, 23:32

Když jsem si před půl rokem dělal ZP, tak jsem si napsal rovnou A+B+E.

více skupin -> vyšší poplatky za vydání, 700 Kč za každou skupinu
když budeš mít pouze skupinu E, můžeš nakupovat pouze náboje do zbraní, které vlastníš. Pro mne by to znamenalo třeba to, že bych si nemohl koupit náboje do půjčeného Brenu pro MV-102, protože zatím nemám nic v ráži 7,62.

K samotné zkoušce, u teorie jestli si to dobře pamatuju, jsou nejpřísnější požadavky na sk. E, takže tam je to jedno. U praktické zkoušky bys mohl dostat i malorážku, ale není to moc pravděpodobné. Po mně komisař chtěl pouze manipulaci a střelbu z krátké zbraně.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#4 » stř 28. pro 2022, 01:32

Asi uz je vicemene zodpovezeno
Ohl. zkousky: test je "nejprisnejsi" na E (ci/a D), skocim li ke strelbe tak E nebo BE nebo AE nebo ABE "obsahuje" pouze strelbu na 10m s pistole (4z 5 v kruzich)

Manipulace je do znacne miry na komisari, nekdo dava tomu kdo ma jen E jen kratkou, nekdo to treba bere podle strelby a da jen kratkou i u ABE, nekdo da u E i dlouhou (dle mv spis brokovnice) u ABE jdou dat brokna i malorazka i pistole...
Ja davam i dlouhou, ale dle toho jak umi, a treba jen kontrolu atp... ale kazdy komisar muze postupovat vselijak

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#5 » stř 28. pro 2022, 07:48

ABCE. Je to rozdil par korun a uz mas na furt klid. Na C už neusi být lovecký listek, tak si dej i to. Nikdy nevis, kdy zacnes s myslivosti, pro zabavu, nebo pro hlad :)


BTW: spekulovat, zda manipulace bude jen s kratkou je kratkozrake. Brokna i malorajda je snadna a proste se to naucis. %, ze si to poridis budes strilet je vysoká. Tak proc se tomu branit. A i nastrilet u zkousek tim je snadne. Kdo se necejti, at si to poradne nazkousi, ale NEtrefit se broknou skoro nejde a u malorajdy (povetsinou je jako dlouha kulova) chce trosku klidu, ale jde to take snadno.



Haluziak
Příspěvky: 285

Příspěvek#6 » stř 28. pro 2022, 08:10

Jak říká Blacky pokud nepotřebuješ D tak si dej vše krom D, cenový rozdíl je zanedbatelný. Já třeba nepochopil kluka co byl se mnou adeptem myslivosti, 26.12.2022 ho pasovali na myslivce. A ten si dělal tenhle rok zbroják a dal si "jen" BC.



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#7 » stř 28. pro 2022, 08:16

Když vše, tak vše.. I D. Čím víc si toho uděláš, tím je cenový rozdíl o jednu skupinu MENŠÍ. :-) Nikdy nevíš... Krom koruny navíc to je jen o sem tam častější návštěvě dochtora... Jinak navíc nic.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#8 » stř 28. pro 2022, 08:30

JJ to D me odradilo jen kvuli tomu lozeni k doktorum, jinak je to taky cajk. Body v tstu stejny jako na E a strelba kratkou na 15m misto 10m je taky v pohode. A za me byl jste C na lovecky listek, tak sem nemohl .)



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#9 » stř 28. pro 2022, 08:31

No taky ale poznamenam, ze uz jsem "parkrat" musel vyhodit nekoho kvuli tomu, ze nezvladl pozadavek na skupinu kterou vubec nepotreboval a zadal oni napr. proto, ze mu všichni radili "udelej si vsechno" nebo "udelej si i ..."

Dalsi vec je jak si zaspekulujeme na tema "novy zakon o zbranich..."

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#10 » stř 28. pro 2022, 08:33

Ano to je taky dost silnej argument. Pokud si dokazes sebekriticky priznat, ze se zbrani vlastne "bojis", nebo ze nechapes princip na jakym fungujou a proc se miri hledi-muska-cil, tak jit jen cestou E je moznost :)

JJ zmeny skupin holt budou, ale cekat na to asik nema moc smyslu ne? .



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#11 » stř 28. pro 2022, 08:43

Uvaha je, ze kdo ma dnes treba jen E (nebo/a D) bude mit (2026?) V podstate to same jak dnes ABCDE... ale dokud to neni tak to proste jeste neni...(ja si na C rozšiřovat zatim nebudu (tehdy jeste lov listek musel byt...)

K tomu dalsimu asi je to individualni, casto "zradi" 15m pistole, nekdy nekdo neumi dlouhe manipulaci (protoze na ABE preci "musi umet jen kratlou takhle mu to na strelnici rikali a ucili jen kratkou", nekdo netrefi malorazkou... a obcas i brokovnici nebo udela chybu v ramci bezpecnosti)...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#12 » stř 28. pro 2022, 08:55

Podle mne je minimum BE, ostatní dle úvahy.
A se hodí na držení různých archivních zbraní, C lidem na myslivost.
D pokud by jsi zvažoval třeba práci na střelnici.

U D je vlastně požadavek navíc jen střelba na 15m, ale u C asi bude i manipulace s brokovnicí. Malorážku jsem měl i já na BE, ale jen manipulaci.

Skupina C střílí i malorážku a brokovnici. Viděl jsem paní, co nenastřílela z brokovnice.



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#13 » stř 28. pro 2022, 09:03

Já ZP dělal hoooodně dávno... A malorajdu i hrsťovku jsme si dali šici... Ale na C byl potřeba lovečák (lístek, ne salám), A bylo divný. Takže tenkrát se za hodně široký považovalo BDE.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#14 » stř 28. pro 2022, 09:51

JJ za ty roky se to krapet posouvalo.

Stím nenastrilenim. Mno já vám nevím. Chápu nervozitu, taky jsem byl trošku nervozni. (vzdycky jsem, kdyz delam nejaky zkoušky), ale proste si to clovek musi uvedomit a natrenovat. Dat do toho holt nejaky prachy a zistat aspon zakladni jistotu, ze vi co stim delat. A nemám tedy zadnej soucit, nebo politovani s nekym, kdo nervozitou nenastrili, nebo ne namapipuluje. Natoz neudela test. To je proste lepmpl, co se dostatecne nepripravil. :(


Takže "městký nováčku" :). Dej si na co se cejtíš. Optimálně ABCDE :) Dej do toho pár penaz. Nezanedbej pripravu a bude to vse v pohodě.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1300

Příspěvek#15 » stř 28. pro 2022, 09:57

Minimálně B,E.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů