ZP - Spolehlivost



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#91 » stř 11. kvě 2022, 09:00

... počítá se to. Oni ti úředníci pracují pomalu, ale jistě. Třeba zaplatíš pokutu v zahraničí a jim to nějakou dobu trvá, než to nahlásí českým úřadům. České úřady za další dobu zjistí, že máš zbroják. Protože mají povinost to řešit, tak ti pak přijde dopis k podání vysvětlení třeba až za rok a teprve pak posuzují tvoji spolehlivost. Když jsem se s tím setkal zarazilo mě, jak pomalu to funguje. Když si vezmu, že by někdo fakt spáchal něco závažného, tak mi to přijde vzhledem k prodlení jako nefunkční systém.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#92 » stř 11. kvě 2022, 09:03




Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#93 » stř 11. kvě 2022, 10:19

stip: můžeš naznačit okolnosti toho setkání?
Podle mě nelze přihlížet k pokutě za něco, co u nás není přestupkem (nůž či teleskop v autě).
Dokonce i kdybych si za to něco v cizákově odseděl, měl bych doma zůstat naprosto čistý.
Naproti tomu třeba výtržnost s plynovkou nebo chlast za volantem by se počítat mělo.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#94 » stř 11. kvě 2022, 18:16

Také mi přijde divné, že by se přestupek spáchaný v zahraničí, který podle našeho práva v našem státě přestupkem není, najednou tímto přestupkem stal. Podle jakého principu?



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#95 » čtv 12. kvě 2022, 08:56

Na tom ale není nic divného. To jestli je věc u nás přestupek nebo ne přece nikoho nezajímá. Přestupek se stal a české úřady toto nezpochybňují. Řeší se jen a pouze to, jestli spáchaný přestupek je anebo není důvodem ke ztrátě spolehlivosti.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#96 » čtv 12. kvě 2022, 09:10

No třeba u trestných činů je to vysloveně uvedeno v § 11 odst. 2 TZ - na pravomocné odsouzení soudem jiného členského státu Evropské unie v trestním řízení se pro účely trestního řízení hledí jako na odsouzení soudem České republiky, pokud bylo vydáno pro čin trestný i podle práva České republiky.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#97 » čtv 12. kvě 2022, 17:42

stip: České úřady nemusí zpochybňovat, že jsem spáchal přestupek podle jiného právního systému v jiné zemi. Mě zajímá proč by to měly české úřady považovat za přestupek v českém právním řádu, pokud to samo o sobě není.

Pro potřeby vydání ZP je potřeba doložit, pokud žadatel pobýval v cizině, že tam nic nespáchal, co by kolidovalo s naší spolehlivostí nebo bezúhonností. Nicméně, je to bráno tak, že to musí kolidovat s naší klasifikací, ne s klasifikací toho cizího státu.

P.V. To co cituješ je ale spíš opak, ne? Tedy, že pokud tě v cizině za něco odsoudí a to odsouzení bude mít charakter odsouzení podle našeho práva, nebudou tě v Česku soudit kvůli tomu znovu.



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#98 » čtv 12. kvě 2022, 18:13

Není to opak, je to totéž: nebudou tě soudit znovu, ale zapíšou ti to do trestního rejstříku jedině v tom případě, že bylo vydáno pro čin trestný i podle práva České republiky. Pokud ten trestaný skutek nebude u nás trestným činem, jako by se nestalo.
Ještě je možnost, že venku to bude trestný čin, ale u nás jenom přestupek, tam netuším, jak by se to mělo správně správně řešit.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#99 » čtv 12. kvě 2022, 20:19

risa2000: ne, opis rejstříku trestů má dvě části - ČR a cizinu. Teoreticky by se mělo zkoumat, jestli třeba u krádeže by to byla krádež i podle našeho zákona (např. výše škody) a podle toho by se třeba přestupková krádež dala kvalifikovat jako krádež podle druhého odstavce (nerohoduje výše škody, pokud byl pachatel za krádež/loupež v posledních 3 letech odsouzen), ale to by trvalo...

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#100 » čtv 1. pro 2022, 07:25

Přece nemůže být u nás zohledněno, že byl člověk například v arabském světě potrestán třeba za homosexuální styk, což je někde považováno za těžký zločin. Ale až se vrátí do ČR, měl by snad být normálně bezúhonný a spolehlivý, když náš právní řád takové věci neřeší a nestíhá



Zoon
Příspěvky: 108

Příspěvek#101 » čtv 1. pro 2022, 10:00

Petr: čti, vždyť to máš ob jeden příspěvek nad tebou červeně.



BrozT
Příspěvky: 62

Příspěvek#102 » čtv 1. pro 2022, 22:43

Aby Vám to ovlino zbrojak… muselo by to byt trestné i zde… používejte hlavu… jak Můžete ztratit spolehlivost za vyhazovak v Germanii… když tady je to legální



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#103 » pát 2. pro 2022, 03:18

To by som uplne netvrdil. Pokial zijes v cudzine a opakovane sa dopustis umyselneho porusenia zakonov, znamena to ze mas problem s dodrziavanim pravidiel.



BrozT
Příspěvky: 62

Příspěvek#104 » sob 3. pro 2022, 12:52

Mám 32 pokut za parkování a co? :D :lol:



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#105 » sob 3. pro 2022, 13:37

To nepatří mezi trestné činy ani mezí vyjmenované přestupky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů