Nový zákon o zbraních



iloveguns
Příspěvky: 1460

Příspěvek#76 » pát 19. dub 2024, 09:09

Piggy píše:
iloveguns píše:Od 1. 1. 2025 budu mít ZP déle než pět let, a tedy budu muset jít na novou zdravotní prohlídku podle přechodného ustanovení nového zákona. V rozmezí dvou až tří měsíců tedy půjdu na prohlídku dvakrát....
Jelikož ke dni 1.1.2025 budeš mít ZP díle než pět let, půjdeš na zdravotní prohlídku 10 let od vydání ZP, což bude pět let od předchozí prohlídky, čili úplně stejně jako by to bylo podle starého zákona.


Je to trošku jinak. V listopadu 2025 budu muset jít na prohlídku, protože vlastním skupinu D. Tedy za pět let od vydání ZP, který mi byl vydán v listopadu 2020. My déčkaři totiž chodíme po pěti letech, ne po deseti jako ostatní. A hned poté, od 1.1.2026 na další prohlídku podle nového zákona, jelikož od vydání mého ZP již uplyne doba delší o dva měsíce než 5 let. Takže v listopadu 2025 jedna prohlídka na skupinu D, a v lednu 2026 další prohlídka jen proto, aby mi bylo vydáno zbrojní oprávnění.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4586

Příspěvek#77 » pát 19. dub 2024, 09:11

trojda33 : Když se nad tím zamyslíš, ono je to logické. Oprávnění již nebudou podle svého účelu jako teď skupiny ZP ale pouze podle rozsahu.



Piggy
Příspěvky: 1906

Příspěvek#78 » pát 19. dub 2024, 09:28

iloveguns píše:Je to trošku jinak. V listopadu 2025 budu muset jít na prohlídku, protože vlastním skupinu D. Tedy za pět let od vydání ZP, který mi byl vydán v listopadu 2020. My déčkaři totiž chodíme po pěti letech, ne po deseti jako ostatní. A hned poté, od 1.1.2026 na další prohlídku podle nového zákona, jelikož od vydání mého ZP již uplyne doba delší o dva měsíce než 5 let. Takže v listopadu 2025 jedna prohlídka na skupinu D, a v lednu 2026 další prohlídka jen proto, aby mi bylo vydáno zbrojní oprávnění.
Pro ZP starší než 5 let ke dni 1.1.2026 platí ale 10 let od vydání ZP.
To nebude v lednu 2026, nýbrž až v listopadu 2030. Kde vidíš chybu?



iloveguns
Příspěvky: 1460

Příspěvek#79 » pát 19. dub 2024, 09:50

Pokud je to tak, tak by to bylo O.K.



nn
Příspěvky: 66

Příspěvek#80 » pát 19. dub 2024, 12:43

Jak si vykládáte ustanovení ohledně spolehlivosti, viz par. 19, odst. d, bod 5 ?

Za spolehlivého podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl v posledních 3 letech pravomocně uznán vinným ze spáchání více než 1přestupku nebo jednání, které má znaky takového přestupku, pokud jej je třeba s ohledem na povahu činů, jimiž byly takové přestupky nebo jednání spáchány, považovat za vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost, a jde-li o přestupek:

na úseku ochrany zdraví před škodlivými účinky návykových látek nebo na úseku provozu na pozemních komunikacích, spáchaného tím, že pachatel po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky vykonával činnost, při níž by mohl ohrozit život nebo zdraví svoje nebo jiné osoby nebo poškodit majetek, nebo tím, že se odmítl podrobit orientačnímu vyšetření nebo odbornému lékařskému vyšetření,

Tj. přestupky při provozu na pozemních komunikacích, pokud nejsou spáchány pod vlivem alkoholu nebo OPL jsou "ok"?



Střelec
Příspěvky: 1684

Příspěvek#81 » pát 19. dub 2024, 12:48

Není to náhodou už dneska také tak, že když nadýcháš při řízení, tak přijdeš mimo ŘP i o ZP? Pokládám to formou dotazu, protože nechci kecat, zkušenost s tím naštěstí nemám. Prostě ztráta spolehlivosti.



JirkaCV
Příspěvky: 1611

Příspěvek#82 » pát 19. dub 2024, 13:51

Ano, páchej si přestupky za volantem co unese tvoje peněženka a bodové konto, ZP to neohrozí.
Pokud ale nafoukáš, je to přestupek proti ZoZ a ZP je ohrožen. A nemusí to být jenom za volantem.
Pokud dokonce nalízáš (třeba zbytek THC) bere se to jako podezření ze změny zdravotního stavu a už jede kolečko obvoďák - psychiatr - ZP fuč.

Poznámka: ZP = zbrojní oprávnění. Ještě si zvykám.



nn
Příspěvky: 66

Příspěvek#83 » pát 19. dub 2024, 13:55

JirkaCV: Díky, jde mi o to, jestli mám být vyschýzovaný z každé značky zóna 30 km/h nebo ne. Kdo nikdy nepřekročil rychlost, nechť hodí kamenem.



JirkaCV
Příspěvky: 1611

Příspěvek#84 » pát 19. dub 2024, 13:58

Nee, to zajímá jenom dopraváky.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 205

Příspěvek#85 » sob 20. dub 2024, 10:49

A jak je to na vodě pánové? Po novele může být v posádce každej nalitej jak žok, ale kormidelník "jen" 0,5. Já jestli se mám v létě preventivně vyhnout roli kormidelníka :D



Piggy
Příspěvky: 1906

Příspěvek#86 » sob 20. dub 2024, 11:47

Nesmíš pod vlivem zakormidlovat na pozemní komunikaci.
Když o tom budeme kecat pořád dokola, nakonec se to tam doplní.

Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 556
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#87 » sob 20. dub 2024, 13:33

nn píše:Jak si vykládáte ustanovení ohledně spolehlivosti, viz par. 19, odst. d, bod 5 ?
na úseku ochrany zdraví před škodlivými účinky návykových látek nebo na úseku provozu na pozemních komunikacích, spáchaného tím, že pachatel po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky vykonával činnost, při níž by mohl ohrozit život nebo zdraví svoje nebo jiné osoby nebo poškodit majetek, nebo tím, že se odmítl podrobit orientačnímu vyšetření nebo odbornému lékařskému vyšetření,


Ptal jsem se na to lidí přímo z mionisterstva a ano, a tohle je vázáno na přestupky za volantem spojaté s návykovými látkami.



pH13
Příspěvky: 101

Příspěvek#88 » sob 20. dub 2024, 23:22

Mám dotaz. Koukal jsem do nového zákona o zbraních a přijde mi, že z druhů zbraní nějak vypadly revolvery. Příloha 1: Druhy zbraní:
1.5 samočinná a 1.6 samonabíjecí to určitě není. 1.7 opakovací podávají dle definice nové náboje ruční manipulací se závěrem, který ovšem revolver nemá, takže tam také nepatří.
1.8 nabíjená jednotlivě: Tam je přímo napsáno, že se to nevztahuje na revolvery.
Víc možností není.

Takže podle přílohy 2, kde se v jednotlivých kategoriích operuje právě s pojmy výše, se revolvery nevlezou do žádné z kategorií R1, R2, R3 a tudíž spadají do kategorie R4, což mimo jiné znamená, že na nákup revolveru nebude potřeba mít povolení. Říkám si, jestli je to tak opravdu myšleno, nebo jestli se zákonodárce přehlédl. A nebo jsem se někde přehlédl já.



Dentista Žurovský
Příspěvky: 14

Příspěvek#89 » ned 21. dub 2024, 00:11

Takova prehlednuti zakonodarcu jsou bezna. Treba u nas nekdejsi zakaz laserovych zamerovacu. Vse nasvedcuje tomu, ze vznikl na popud technicky nesmyslneho dilu ze serialu Profesionalove, ktery vyvolal paniku v tupych ouradech co pripravovali nemene tupym politikum podklady. Nebo se traduje ze zakaz brokovych pump v Rakousku iniciovala urednice tamniho ministerstva, kterou vydesila palebna sila teto zbrane v americkem filmu. Ovsem samonabijeci brokovnice zakazat zapomeli - asi takovy film jeste nevidela :) A aby jsme si zametli pred vlastnim prahem, koho vyprodukovali Cesi, pripojuji obrazek :)
jourova kulomet.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



JirkaCV
Příspěvky: 1611

Příspěvek#90 » ned 21. dub 2024, 10:02

Koukám na výjimku R2 a S2 (původní A-I) v § 48.
Zdá se mi to nebo je omezená pouze na citlivé prostory? Co jsou to místa, kde se zpravidla vyskytují snadno zranitelné cíle?
Můžu si na ryby vzít XRG?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Walt a 4 hosti