Nový zákon o zbraních



Carloss
Příspěvky: 2981

Příspěvek#331 » stř 8. kvě 2024, 21:47

Dík. Mi kapku zlobí klábosnice... A není to můj výrok. Jsem si ho půjčil. Ale je děsně pravdivej.



JirkaCV
Příspěvky: 1609

Příspěvek#332 » stř 8. kvě 2024, 21:51

Editací jsi to pokazil. Já reagoval na ty "obří" úmysly.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1881

Příspěvek#333 » stř 8. kvě 2024, 23:09

dan: Čím přesně nový zákon rozšiřuje důvody k odebrání zbraní?

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 205

Příspěvek#334 » stř 8. kvě 2024, 23:34

Třeba sympatie s extremistickou stranou/hnutím (kdo určí co je co, existuje vůbec nějaká zákonná definice)?

Bonzování když se budeš třeba k úřednictvu chovat "agresivně" atp. Jsou tam takový hodně obecně pospaný důvody, který nutně nenaznačují, že by ses dopustil jakéhokoliv trestného činu, nebo třeba jen přestupku, ale stejně mohou dát policii právo ti odebrat zbraně.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1881

Příspěvek#335 » čtv 9. kvě 2024, 08:54

Klicky: A kde tam tohle je? Já tu mám odkaz, který je v tomhle vlákně na první stránce a tam nic o extremistické straně/hnutí nevidím (možná mám špatný odkaz).



Carloss
Příspěvky: 2981

Příspěvek#336 » čtv 9. kvě 2024, 09:13

To je právě ten problém. Je to tam ještě hůř... jako "ohrožující bezpečnost státu", "ohrožující veřejný pořádek", nebo tak nějak podobně.



Wdog
Příspěvky: 18

Příspěvek#337 » čtv 9. kvě 2024, 09:27

Wdog píše:Nový zákon od r.2026:
§ 123
Zajištění zbraně, střeliva nebo souvisejícího dokladu nebo listiny
(1) Krajské ředitelství policie může rozhodnout o zajištění zbraně podléhající registraci nebo zbraně kategorie PO, střeliva kategorie S1, S2 nebo S3 nebo souvisejícího dokladu nebo listiny,
h) pokud ze stanoviska nebo informace orgánu veřejné moci vyplývá, že osoba, která s nimi nakládá, představuje vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost.

A nebo současná připravovaná novela:
§ 57
Zajištění zbraně, střeliva nebo dokladu
(2) Příslušný útvar policie může rozhodnout o zajištění zbraně kategorie A, A-I, B, C, C-I nebo D, střeliva, černého loveckého prachu, ....
b) pokud ze stanoviska nebo informace orgánu veřejné moci vyplývá, že osoba, která s nimi nakládá, představuje vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost.



vvitty
Příspěvky: 241

Příspěvek#338 » čtv 9. kvě 2024, 09:28

Sedmej: je tam konkretne text nize a bohuzel tam neni nijak upraveno v cem to vazne nebezpeci ma spocivat. V kontextu se soucasnymi aktivitami se zda ze vaznym nebezpecim muze byt i nakup 3500 luggeru, kdyz se proverovanim musi zabyvat kriminalka.

Je vaznym nebezpecim pro vnitrni poradek a bezpecnost clenstvi v extremisticke strane ktera byla soudem zakazana?
Je vaznym nebezpecim pro vnitrni poradek a bezpecnost clenstvi v extremisticke strane ktera nebyla soudem zakazana ale vlada ji tak ve svem oficialnim prohlaseni oznacila?
Je vaznym nebezpecim organizace protivladnich demonstraci?
Je takovym nebezpecim lepeni se k magistrale?

A co je zasadni - s ohledem na to ze zmena usnadnujici popotahovani bude platit az za dva roky, bude na to v te dobe nahlizeno stejne jako dnes?

***********************************
h) pokud ze stanoviska nebo informace orgánu veřejné moci vyplývá, že osoba, která s nimi nakládá, představuje vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost.



iloveguns
Příspěvky: 1460

Příspěvek#339 » čtv 9. kvě 2024, 09:52

Rozšíření zabavení zbraní i na kategorii D a na černý prach znamená, že u každé osoby, kterou budou považovat jen na základě informace nějaké úřední osoby za nebezpečí pro pořádek nebo bezpečnost, udělají domovní prohlídku, aby zabavili vzduchovku, znehodnocenku nebo jiné "déčko". To z toho ustanovení jednoznačně vyplývá, protože jinak než domovní prohlídkou nelze držení neregistrovaných zbraní zjistit. Podle novely se také domovní prohlídka a zabavování zbraní nebude vztahovat jen na držitele ZP nebo zbrojního oprávnění, ale na každou osobu, o které dostanou hlášení. Další změna je v tom, že o zabavení zbraní a tím i o domovní prohlídce nebude rozhodovat Krajské ředitelství policie, ale již přímo policejní útvar.

Platné znění:

Zajištění zbraně, střeliva nebo souvisejícího dokladu nebo listiny
(1) Krajské ředitelství policie může rozhodnout o zajištění zbraně podléhající registraci nebo zbraně kategorie PO, střeliva kategorie S1, S2 nebo S3 nebo souvisejícího dokladu nebo listiny,
h) pokud ze stanoviska nebo informace orgánu veřejné moci vyplývá, že osoba, která s nimi nakládá, představuje vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost.

Připravovaná novela:

Zajištění zbraně, střeliva nebo dokladu
(2) Příslušný útvar policie může rozhodnout o zajištění zbraně kategorie A, A-I, B, C, C-I nebo D, střeliva, černého loveckého prachu, ....
b) pokud ze stanoviska nebo informace orgánu veřejné moci vyplývá, že osoba, která s nimi nakládá, představuje vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost.
Naposledy upravil(a) iloveguns dne čtv 9. kvě 2024, 10:20, celkem upraveno 8 x.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1881

Příspěvek#340 » čtv 9. kvě 2024, 09:58

Wdog: Díky. Nespojil jsem si tuhle část s tím o čem se tu píše.

vvitty: Nejsem právník a pochybuji, že bych dokázal správně vyhodnotit to na co se ptáš co spadá pod "vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost". Můj laický názor, je, že první otázka ano, ostatní ne.



iloveguns
Příspěvky: 1460

Příspěvek#341 » čtv 9. kvě 2024, 10:26

Opravuji:

Znění platné od 1.1.2026 :
§ 123
Zajištění zbraně, střeliva nebo souvisejícího dokladu nebo listiny
(1) Krajské ředitelství policie může rozhodnout o zajištění zbraně podléhající registraci nebo zbraně kategorie PO, střeliva kategorie S1, S2 nebo S3 nebo souvisejícího dokladu nebo listiny,
h) pokud ze stanoviska nebo informace orgánu veřejné moci vyplývá, že osoba, která s nimi nakládá, představuje vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost.

Připravovaná novela stávajícího zákona, která má být platná již od 1.7.2024 :
§ 57
Zajištění zbraně, střeliva nebo dokladu
(2) Příslušný útvar policie může rozhodnout o zajištění zbraně kategorie A, A-I, B, C, C-I nebo D, střeliva, černého loveckého prachu, ....
b) pokud ze stanoviska nebo informace orgánu veřejné moci vyplývá, že osoba, která s nimi nakládá, představuje vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost.

Rozšíření zabavení zbraní i na kategorii D a na černý prach tedy znamená, že u každé osoby, kterou budou považovat jen na základě informace nějaké úřední osoby za nebezpečí pro pořádek nebo bezpečnost, udělají domovní prohlídku, aby zabavili vzduchovku, znehodnocenku nebo jiné "déčko". To z toho ustanovení jednoznačně vyplývá, protože jinak než domovní prohlídkou ve všech nemovitostech vlastněných tou "nebezpečnou" osobou, nelze držení neregistrovaných zbraní zjistit. Podle novely se také domovní prohlídka a zabavování zbraní nebude vztahovat jen na držitele ZP nebo zbrojního oprávnění, ale na každou osobu, o které dostanou hlášení. Další změna je v tom, že o zabavení zbraní a tím i o domovní prohlídce nebude rozhodovat Krajské ředitelství policie, ale již přímo "příslušný policejní útvar", tedy například obvodní oddělení PČR v místě bydliště "nebezpečné" osoby.
Naposledy upravil(a) iloveguns dne čtv 9. kvě 2024, 10:53, celkem upraveno 3 x.



Dentista Žurovský
Příspěvky: 14

Příspěvek#342 » čtv 9. kvě 2024, 10:33

Bafunari z LEX a LIBE by se tady meli vyjadrit co proto tomu gumovemu paragrafu, nebo alespon jeho neprimerene aplikaci, delaji. Zadne jejich vyjadreni nevidim.



cipis
Příspěvky: 2143

Příspěvek#343 » čtv 9. kvě 2024, 10:37

Tak to blbě hledáš ... LL na FB k tomu měla řadu článků a poslaných připomínek. A LEX určitě také.



ante
Příspěvky: 54

Příspěvek#344 » čtv 9. kvě 2024, 10:40

Sedmej píše:vvitty: Nejsem právník a pochybuji, že bych dokázal správně vyhodnotit to na co se ptáš co spadá pod "vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost". Můj laický názor, je, že první otázka ano, ostatní ne.


A to je oč tu běží a úskalí gumoparagrafu. Jaký je správný výklad dnes? A zítra? A za pět let?

Obecně: Myslel jsem před třiceti lety že je hotovo a těchle pastí v zákonech se už konečně zbavíme. To bylo ve zpětném pohledu hodně naivní, uznávám. Byl jsem mladej...

EDIT: No nic, víme o ní, musíme se s tím naučit nějak pracovat. To už tu taky bylo.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 290

Příspěvek#345 » čtv 9. kvě 2024, 11:10

Možná bude stačit, že se půjdeme podívat na demonstraci, o které později premiér řekne, že její účastníky považuje za ruskou pátou kolonu. Premiér je také orgán veřejné moci, a jeho slova jsou přece informace (že musí být ověřená a pravdivá, se tam nepíše). A z takové informace potažmo pak vyplývá, že kdo tam byl spatřen, představuje riziko.

Tak, a teď se může bývalý majitel zbraní hádat, že on rizikem není. Z informace orgánu to prostě vyplývá.

Že byla demonstrace legální, ohlášená, pokojná, opřená o právo shromažďovací, a potom také řádně ukončená, je nepodstatné.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 1 host