Nový zákon o zbraních



kolemjdoucí
Příspěvky: 821

Příspěvek#136 » čtv 25. dub 2024, 11:24

audis píše:Orgány veřejné moci ČR jsou vyjmenovany zde (asi 140 orgánů https://portal.gov.cz/organy-verejne-mo ... orie=KO191) a starosta ani děkan mezi nimi není!


Jsou tam, jen si musíš napravo vybrat jinou skupinu.
Naposledy upravil(a) kolemjdoucí dne čtv 25. dub 2024, 11:25, celkem upraveno 1 x.



pavelg
Příspěvky: 3124

Příspěvek#137 » čtv 25. dub 2024, 11:25

audis píše:
pavelg píše:
Prodejce může namítnout, že jednání nepovažoval za podezřelé, ale orgán si nechá vypracovat posudek (nebo sám určí), že to jednání podezřelé bylo.

Tento princip se v současném režimu stále vice šíří.

Prodejce bude blbec, pokud se udělá sam. Správná výpověď je buď nepamatuji si že tu byl, nebo jednání nebylo podezřelé. Tečka.

A ano odůvodnovani mohl by představovat ohrožení, mohl predpokladat, jsou praktiky totalitního státu, který neuznává presumci neviny. též nenavidim.


Já bych tak optimistický nebyl. Vzpomeňme na "fintu s advokátem nebo fintu s právem nevypovídat" - a byla zavedena objektivní odpovědnost, která do té doby v oblasti fyzických osob nebyla.
Nebo na převrácení důkazního břemene, kdy občan musí dokazovat, že něco neudělal.
I než toto případně zavedou, budou tisíce možností, jak toho prodejce udělat. Svědecká výpověď nebo kamerový záznam, že tam byl, nakonec třeba i něco koupil a prodejce ho legitimoval, takže tam byl a on s ním mluvil.
Nesplnění povinnosti - tak jelikož to bylo teprve potřetí, tak do necháme na padesáti tisících. Budete se odvolávat? Tak to my máme znalecký posudek, že ten člověk byl podežrelý. S kulatým razítkem.
Milý pane, ten člověk je totiž náš smluvní partner a má v popisu práce se chovat podezřele.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3009

Příspěvek#138 » čtv 25. dub 2024, 11:31

Sobi: par 57 písm b) píše jasně orgán veřejné moci.

Spadá ják kdy. Zřizovatelem školy není jen ministerstvo (50 skol) , ale i obec (3600) nebo kraj. Škola má svoje IČO. Jedná samostatně.



kolemjdoucí
Příspěvky: 821

Příspěvek#139 » čtv 25. dub 2024, 11:34

Co třeba " Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s."?

https://portal.gov.cz/organy-verejne-mo ... _formy=706



pavelg
Příspěvky: 3124

Příspěvek#140 » čtv 25. dub 2024, 11:35

Rakušan:
„Když někdo přijde a kupuje si například velké množství zbraní najednou, které indikují nějaké riziko třeba u mladého držitele zbraně, v té chvíli je potřeba na to upozornit. Samozřejmě metodika jako taková bude vypracována policií a bude ještě i prodejcům zbraní blíže specifikována,“ vysvětlil Rakušan.

Předpokládám, že Rakušan mluví o zbraních kat. B, tedy těch vhodných k nějakým masovějším akcím. Jednoranné, opakovací nebo myslivecké .. prostě kat. C .. si člověk sice může koupit ve větším množství ze dne na den, ale je otázka, k čemu by mu byly. Rakušan by měl uvést, co si tak představuje, že by následovník studenta FF UK s takovými zbraněmi dělal, zejména s jejich větším počtem.

No a pokud jde o kat. B, tak tam přece se prodává jen proti povolení od policie. A asi jestli policie nákup povolila, tak dotyčný podezřelý odborníkům s psychotesty a profesionálům nebyl, ne?

Co tedy chce Rakušan pod pohrůžkou půl mega od těch obchodníků?



Wdog
Příspěvky: 18

Příspěvek#141 » čtv 25. dub 2024, 11:38

iloveguns píše:...
Co zatím sleduji, tak podle posledního vyjádření MV, množství zbraní a nábojů nebude muset prodejce hlásit, jelikož na to prý již mají aplikaci v CRZ, která automaticky bude nadlimitně velká množství zbraní a nábojů hlásit vyskakovacím oknem na monitoru a červeným řádkem. Obchodníci ale budou mít za povinnost hlásit, když se zákazník bude chovat nápadně nervózně, neklidně, smutně, nešťastně apod...


... nervózně, neklidně, smutně, nešťastně apod.

To se ale v poslední době takto tváří každý zákazník, když navštíví obchod a zjistí, o kolik mu od posledně zase zdražilo střelivo ... :)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3009

Příspěvek#142 » čtv 25. dub 2024, 12:10

kolemjdoucí píše:Co třeba " Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s."?

https://portal.gov.cz/organy-verejne-mo ... _formy=706

Ano. Nebo třeba 10. školní jídelna Plzeň. Teď jsem četl rozbor na 30 strach definice ovm, nic mi to nedalo. U té školy se třeba píše v detailu, organizační jednotka státu - ne. Tak nevím.



pavelg
Příspěvky: 3124

Příspěvek#143 » čtv 25. dub 2024, 12:37

Asi je to teda mimo téma .. ale přece řada organizací vykonává funkce státu v přenesené působnosti. Např. škola, obec ... nebo i organizace typu Letecké amatérské asociace
Stát využívá jejich existence a organizačních schopností k tomu, že pro něj vykonávají nějaké funkce podle zákona. Ředitel školy pak vystupuje v roli státu když třeba vyhlásí zápis do školy, ale v úplně jiné roli zase zahajuje obecní ples.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#144 » čtv 25. dub 2024, 15:29

pavelg píše:Jednoranné, opakovací nebo myslivecké .. prostě kat. C .. si člověk sice může koupit ve větším množství ze dne na den, ale je otázka, k čemu by mu byly.
Třeba vyzbrojit teroristickou buňku mauserovkami nebo mosinkami.
Nákup více stejných ničím zvláštních zbraní nepodnikatelem bych jako podezřelý viděl: nedělá to ani sportovec, ani myslivec ani sběratel.



vvitty
Příspěvky: 238

Příspěvek#145 » čtv 25. dub 2024, 16:21

audis píše:Ano. Nebo třeba 10. školní jídelna Plzeň. Teď jsem četl rozbor na 30 strach definice ovm, nic mi to nedalo. U té školy se třeba píše v detailu, organizační jednotka státu - ne. Tak nevím.


Tak napriklad seznam OVM urcuje jakym zpusobem se bude chovat datova zprava poslana z datove schranky - stran toho zda bude zdarma (zpravy pro OVM souvisejici s vykonem verejne moci) a nebo placena. A kdy se bude povazovat za dorucenou. Ovsem za podminky ze sprava zaslana do schranky OVM mela souvislost s vykonem verejne moci a nebyla to treba jen faktura za uklid ...

U tech skol a skolek jde o vykon verejne moci napriklad vyhlasenim a provedenim zapisu a (ne)prijetim ditete do instituce, jeho vylouceni atd - napriklad jako reditel lesni skolky. Ovsem jak uz tu nekdo psal, pokud bude reditel lesni skolky podepisovat fakturu za obedy nebo otevirat nove detske hriste tak nejedna jako organ verejne moci. No a ted je otazka jestli bonzovani nervoznich, podezrele se chovajicich osob mu prihodi do te prvni, nebo do te druhe role.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#146 » čtv 25. dub 2024, 18:10

Myslíš třeba případ podezřelého chování rodiče při zápisu (je OVM) nebo uklízečky na hajzlících (není OVM).
Podle mě by v obou případech měl informovat spádovou policejní služebnu a ta už by si měla jak vyhodnotit míru ohrožení, tak i vylustrovat stupeň ozbrojenosti sprosté/ho podezřelé/ho.
A to zcela bez ohledu na aktuálně platné ustanovení ZoZ.
Nové je zřejmě jen to, že v případě oznámení od OVM lze preventivně zajistit zbraně před zahájením trestního či správního řízení.

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#147 » čtv 25. dub 2024, 18:10

Wdog píše:
iloveguns píše:...
Co zatím sleduji, tak podle posledního vyjádření MV, množství zbraní a nábojů nebude muset prodejce hlásit, jelikož na to prý již mají aplikaci v CRZ, která automaticky bude nadlimitně velká množství zbraní a nábojů hlásit vyskakovacím oknem na monitoru a červeným řádkem. Obchodníci ale budou mít za povinnost hlásit, když se zákazník bude chovat nápadně nervózně, neklidně, smutně, nešťastně apod...


... nervózně, neklidně, smutně, nešťastně apod.

To se ale v poslední době takto tváří každý zákazník, když navštíví obchod a zjistí, o kolik mu od posledně zase zdražilo střelivo ... :)


Tak to bude naopak - pokud zákazník nedá najevo nespokojenost, pak je to podezřelé. Jestli bude někdo chtít udělat něco ošklivého, tak mu bude asi jedno 7 nebo 9 kč za luger. Na střelnici to jedno není.

Ale vážně, já myslím že to dramatizujete. Co je podezřelé? Někdo přijde a koupí 3x tu samou pušku, 3x 7 zásobníků, 3 popruhy, 3 taktické vesty, 3 red dots, a 3000 nábojů. Nebo koupí pistoli a jen jeden náboj. Nebo se bude ptát jakou brokovnici doporučuje prodavač na vlkolaky, nebo jakou ráží prorazí plášť toho UFA co ho sleduje... Nezapomeňte že liberálům jde o pocity, (jak třeba chtěli zakázat pušky co mají vzhled vojenských, třeba 22lr v černém plastu velký špatný ale 223 remington ve dřevě dobrý) tak argumentujte že jste neměl ten pocit.

Reálně se prostě může stát že prodejce bude mít špatný pocit. Tak má cestu jak to nahlásit. To je dobře. Má povinnost, nebude váhat. To je dobře. Nikde se nepíše že policie automaticky vyšle komando a odebere všechno. Možná nahlídnou do evidence přestupků jestli tam není nějaký alkohol nebo nedávné stížnosti, a jestli jo pak policie nejspíše jen zavolá dotyčnému na mobil pokud jim nechal číslo nebo zaklepe na dveře a zeptá se jestli je vše v pořádku, a postupovat budou dál dle toho co uvidí a uslyší. Pravděpodobně jen něco jako "Chlapi neblbněte, o nic nejde, hrozně mě bolí zub a zubař tady bude až zítra, tak možná divně mluvím a kysele se tvářím a mám trochu slzy v očích, ale o nic nejde". A možná to někomu zachrání život, spíše jeho vlastní, jako že by to ochránilo společnost před plánovaným zneužitím. Tohle v zákoně nevnímám jako problém. Stejně to budou jednotky případů, a možná jeden nebo dva i opodstatněné.



pavelg
Příspěvky: 3124

Příspěvek#148 » čtv 25. dub 2024, 18:36

On tu moznost predtim nemel?

Tady se bavime o pul mega flastru za to, kdyz nenahlasi podezreleho. Tj. kdyz policie vyda povoleni, ale muze za to prodejce.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 288

Příspěvek#149 » čtv 25. dub 2024, 21:12

Wdog píše:Obchodníci ale budou mít za povinnost hlásit, když se zákazník bude chovat nápadně nervózně, neklidně, smutně, nešťastně apod...

... nervózně, neklidně, smutně, nešťastně apod.

To se ale v poslední době takto tváří každý zákazník, když navštíví obchod a zjistí, o kolik mu od posledně zase zdražilo střelivo ... :)


No počkej... A co s tou informací bude policie dělat? To si mě jako předvolají, a řeknou, že tu flintu, co jsem si koupil naposled, mi musí sebrat, protože jsem byl smutnej, když jsem si ji kupoval?



nn
Příspěvky: 66

Příspěvek#150 » čtv 25. dub 2024, 21:47

To co tady v současnosti sledujeme, lze jednoduše nazvat jako Overtonovo okno.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Overtonovo_okno

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Efrax, trup a 4 hosti