Nošení krátké zbraně se zbrojním průkazem skupiny B a C



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#46 » sob 23. bře 2024, 14:02

cipis píše:V zakone neni nic o ceste na strelnici. Je tam za ucelem jejiho (zbrane) premisteni. A duvod premisteni neni nikde specifikovan.
Máš pravdu, moc jsem to zjednodušil. Zkoušel jsem reagovat spíš na tohle:
Letec 12 píše:Tuším, že otázku na nošení zbraně se ZP sk. B a C položí jen někdo komu je méně než 21 let a tím pádem nemá nárok na E.
Čili moje myšlenka spočívá v upozornění, že nelze obejít zákon formou "prázdná pistole v taštičce, plný zásobník někde po ruce".
Odejít ráno z domu se zbraní a večer se tam zase vrátit ani při hodně benevolentním výkladu nepůjde považovat za přemístění.



cipis
Příspěvky: 2135

Příspěvek#47 » sob 23. bře 2024, 14:17

Prave, ze lze. To neni zadne obchazeni zakona.
Zakon nikde nezakazuje si svuj majetek/zbran premistovat, jak se majiteli zamane.
Zakon pouze stanovuje, za jakych podminek lze zbran premistovat. Ty jsou jasne dane, ale tim veskere omezeni konci.
Takze si muzu klidne kazdy den premistit v uzavrenem obalu do prace, vecer zase zpatky. Nelze ti branit v disponovani se svym majetkem. Podminky stanovene zakonem dodrzis.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#48 » sob 23. bře 2024, 16:04

Piggy : Myslím si v podstatě to samé co cipis. Zákon skutečně nespecifikuje účel přemístění zbraně ani jak má konkrétně vypadat uzavřený obal. Pořád ještě co není zákonem občanu zakázáno, je povoleno. Jaký je rozdíl, jestli budu přemísťovat zbraň v batohu, v etuji nebo třeba dlouhou v kufru, když nebudou nabity?



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#49 » sob 23. bře 2024, 16:12

Ano, formálně to tak je. Nicméně původní otázka byla na nošení se ZP B. A to zákon neumožňuje.
A tato argumentace vlastně obhajuje jakési "náhradní nošení". Na druhou stranu bych sám takto podobně argumentoval, pokud by mě někdo chtěl omezovat v každodenním přemísťování zbraně (a plného zásobníku) tam a zpět (doma nemám možnost vhodně zabezpečit, a proto ji chci mít neustále pod kontrolou).
Takže to i nadále budu považovat za obcházení, anžto je to podle mě v rozporu se záměrem zákonodárce.
Obcházení není porušování, ale právě jenom využívání nedokonalostí zákona.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#50 » sob 23. bře 2024, 16:21

Pak je mi trochu záhadou proč zákonodárce změnil v tomto znění zákona, pokud měl skutečně takový záměr. Jinak samozřejmě nošení zbraně jako takové je na B blbost (pokud pomineme "nošení" na střelnici) a na C jen podle zákona o myslivosti.



cipis
Příspěvky: 2135

Příspěvek#51 » sob 23. bře 2024, 16:28

To neni zadne obchazeni ci dokonce neco proti zameru zakonodarce. Ty prazdne zasobniky tam byly a nevypadly omylem, ale naprosto regulerne, protoze je to z principu blbost.
A ne, neni to "nahradni noseni". Je to drzeni dle zakona. Kdyby toto chtel zakonodarce omezit, tak, jak si predstavujes, tak by tam jednak nechal ty zasobniky a druhak by se pokusil specifikovat to premistovani. Takze by tam byla dalsi blbost (treba jak u tech, co maji trvale na urade a bydli treba po ubytovnach).
Nastesti to je ale tak, jak je.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#52 » sob 23. bře 2024, 16:43

Tvoje úvaha mi přijde dostatečně logická a konsistentní.
Nicméně si ponechám svou představu o nepotřebě blíže specifikovat přemístění (nikoliv přemísťování).
Koneckonců se nemusíme ve všem doslovně shodnout.



dan
Příspěvky: 326

Příspěvek#53 » ned 24. bře 2024, 00:21

LukynZ píše:dan: no ten zákon je starý a v novém to takto už není

Mozna jsem to nepochopil spravne, ale tazatel psal, ze takto chodi/chce chodit ted ne az za dva roky ...



milanvpg
Příspěvky: 101

Příspěvek#54 » ned 24. bře 2024, 07:27

V postu odkazuješ na neplatné znění. V tom novém zněni (platném, aktuálním) je to napsané tak, jak píšou kolegové..

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#55 » ned 24. bře 2024, 08:13

dan : Přesněji odkazuješ na znění zákona 288/1995 Sb., zatímco dnes platný je 119/2002 Sb. a tam je to znění jiné, jak už je psáno výše.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#56 » ned 24. bře 2024, 09:14

Nevím, o čem se autor tématu chce ještě dohadovat? V zákoně je jasně uvedeno, že držitel skupiny B, který nemá kromě B i skupinu E nebo D, může zbraň nosit, ale jedině a pouze na střelnici. Nikde jinde....



cipis
Příspěvky: 2135

Příspěvek#57 » ned 24. bře 2024, 09:39

Autor tematu se dohadovat nechce. Kolega se ptal na jednu vec a evidentne si neuvedomil terminy drzeni a noseni.
Coz v nasledne debate bohuzel ani rada zkusenejsich, vcetne tebe. Ostatne i tvoje posledni veta neni pravda. Ona to muze byt i honitba treba ...

Kazdopadne ustrednim bodem je drzeni podle druhe vety, tj. nenabita a ulozena v uzavrenem obalu.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#58 » ned 24. bře 2024, 09:46

Vítej do klubu, taky ses chytil: držitel (pouze) skupiny B, když nosí v honitbě, říká si o průser.



cipis
Příspěvky: 2135

Příspěvek#59 » ned 24. bře 2024, 09:49

Nechytl, tazatel ma obe skupiny B a C.
A ano, pokud by mel jen B, tak v honitbe by to neslo.
Kolega iloveguns si nevsiml, ze tazatel psal B a C, a tak mluvi jen o B, coz jsem prehledl zase ja, v tom pripade opravdu jen na strelnici.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#60 » ned 24. bře 2024, 11:34

Koneckonců se ZP C by také neměl nosit v honitbě krátkou :twisted:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: martkom1919 a 3 hosti