ZP a PZ v mobilu



pavelg
Příspěvky: 3125

Příspěvek#136 » stř 17. dub 2024, 07:40

Samozřejmě, když budu mít možnost online ověření, tak ho použiju a jestli zjistím, že se mi člověk prokazoval neplatným dokladem, tak to můžu i nahlásit, kdybych chtěl být aktivní.
Nemám nic proti tomu, aby online byl doplněk ke kartičce a časem kartička doplňkem k online.
Jak s těmi penězi...



milanvpg
Příspěvky: 101

Příspěvek#137 » stř 17. dub 2024, 08:40

expres píše:
…Ale neni nic proti nicemu ty oskenovane doklady vyzkouset pri dotazu od pcr. Kdyz nic, dam kartu. Piste zkusenosti.

To už se tady řešilo, že asi nikdo nic takového zatím nevyzkoušel, pravděpodobnost, že při běžném nošeni budou “namátkou” kontrolovat zbrojní průkaz, je strašně malá. O to víc se mi zdá absurdní to povinné tahání papírové kartičky vždycky sebou.
Jen bych se u toho otestování bál jedné věci - že ukážu fotku ZP, oni si ho prověří, mávnou nad tím rukou a až následně mi přijde nějaké oznámení o podezření z přestupku (pokud je takový postup ze zákona možný), pak už těžko dokážu, že jsem měl “papíry” u sebe…



Střelec
Příspěvky: 1681

Příspěvek#138 » stř 17. dub 2024, 09:38

Ze zkušenosti, při běžné silniční kontrole, z cesty na hon. Klasika kontrola dokladů, policista nahlédl do auta, uviděl brokovnici, zeptal se na ZP, ukázal jsem ZP, na PZ se neptal, dál neřešil. Jestli si to prověřil následně, nevím, ale přede mnou neřešil nic.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1880

Příspěvek#139 » stř 17. dub 2024, 09:49

A ví se už přesně jakou formou ten digitální ZP bude? Protože pokud by to udělali tak jako jsou třeba občanky, tak tam by nějaký výpadek náhledu do registru nemusel být problém. Prostě by se zkontroloval doklad, který bude aktuální k nějakému datu. V podstatě naprosto stejná situace, jaká je dneska, když někde předložíte fyzický doklad a protistrana nemá možnost nahlédnout do registru. Taky prostě věří, že je platný.



pavelg
Příspěvky: 3125

Příspěvek#140 » stř 17. dub 2024, 11:32

Já předpokládám, že při funkčním systému dostanu od státní autority na dotaz na jméno obrázek a písmena. Obrázek bude fotka a písmena nějaké údaje. Podle fotky poznám člověka a podle písmen se dozvím, co a jak.
Když spojení nebude, tak teoreticky bych mohl dostat totéž přes BT od toho dotyčného, a pakliže to bude nějak podepsané autoritou, bude to mít i nějakou validitu.

Mělo by být nějak vyřešeno, co bude státní server komu vracet a stejně by se to mělo chovat i lokálně přes to BT. Není to neřešitelné, ale nečekám, že to pofičí hned a vždy.

Samozřejmě, že obrázek na jeho telefonu neřeší nic.

Proto právě, kdybych třeba chtěl koupit kulovnici a jel jednu omrknout v neděli na chatu bez signálu, bude se mi hodit, když budeme mít kartičky s platností 5/10 let, než si dělat výpisy na poště pro každou takovou akci. Prodejce i zájemce.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1880

Příspěvek#141 » stř 17. dub 2024, 12:00

pavelg: Já bych uvítal funkčnost, jako má digitální občanka. Klidně by při aktualizaci dat mého ZP mohl registr poslat i nějaké čísla z průkazu zbraní nebo tak něco. A ověřování přes QR kód zase na stejném principu jako je na občankách. Ve finále to nestojí a nepadá na dostupnosti registru (při kontrole). Přístupy do registru bych omezil, aby se aplikace neptala pokaždé, když si to otevřu, ale třeba jen když tam bude mít například 10 dni starý datum poslední aktualizace nebo tak něco.
Jsem celkem zvědavej, jak to bude udělané.



pavelg
Příspěvky: 3125

Příspěvek#142 » stř 17. dub 2024, 14:44

jojo, ona bude mezi námi celkem shoda, co jak by to mělo dělat, aspoň v té uživatelské a technické oblasti. Otázka je, jak to bude ve skutečnosti a kdy.
A pak samozřejmě ty otázky bezpečnosti, nezávislosti, právní jistoty, záruky přistupu atd.. tím se třeba můžeme dostat do oblasti jako je státem garantované právo na mobilní telefon a datové připojení, nebo naopak riziko být odpojen a být neobčanem na základě rozhodnutí mobilního operátora, kdybych např. zpochybnil ženský penis nebo propagoval benzinový motor či zbraně.

Proto bych byl mnohem radši, kdyby to celé bylo koncipováno jako doplněk ke kartičkám.



cipis
Příspěvky: 2137

Příspěvek#143 » stř 17. dub 2024, 16:12

V nedeli jet na chatu bez signalu. To nechapu. Sama.bezpecnost a overovani, a pak udelat takovou botu? Nekde se nechat okrast bez moznosti si zavolat pomoc?
Stejne, jak policajti nebudou kontrolovat tam, kde neni signal/spojeni, tak si holt nekde v temne rokli za svitu mesice nebudes prohlizet/kupovat/prodavat zbrane. Holt neverici tomasi budou muset na sluzebny.



pavelg
Příspěvky: 3125

Příspěvek#144 » stř 17. dub 2024, 16:45

Já se běžně pohybuju v oblastech, kde je špatný signál a necítím se kvůli tomu v nebezpečí. Vlastně spíš naopak. To je zajímavé, do jakého stadia se dostalo myšlení některých lidí.



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#145 » stř 17. dub 2024, 17:34

Sedmej.. ano, klidně ať funguje jako OP... Proč ne. Kompletně. OP ti taky nikdo nebere a existovat bude pořád. A další věc: Stát ti jako pak řeken, "nemáš chytrej mobil a on-line = nemůžeš mít ZP"??? To je přece absurdní.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#146 » stř 17. dub 2024, 18:32

Sedmej : Tak jen doufejme, že to bude fungovat úplně jinak než eobčanka. Zkoušíme ji s kolegou a dnes v podstatě bez úspěšného pokusu o vzájemné ověření identity. Jeden úspěšný z asi deseti pokusů na různých úrovních. Pak nás to nějak přestalo bavit.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1880

Příspěvek#147 » stř 17. dub 2024, 19:24

marinakus: Mě ta občanka funguje a i nám v práci fungovalo ověřování, když jsme to zkoušeli. Včetně "ověřování" (ne teda dneska). Proto bych uvítal mít takhle i ZP+informace o zbraních.

Carloss: Možná ano. Chceš mít ZP? Tak si kup třeba za dvojku chytrý mobil, kam si ho budeš moct nahrát (pokud ti nebude stačit nějaký ten papír s výpisem). A podotýkám, to není to co já osobně bych jako prosazoval, jen ti odpovídám na otázku ...

Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 555
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#148 » stř 17. dub 2024, 20:30

Sedmej píše:A ví se už přesně jakou formou ten digitální ZP bude? Protože pokud by to udělali tak jako jsou třeba občanky, tak tam by nějaký výpadek náhledu do registru nemusel být problém. Prostě by se zkontroloval doklad, který bude aktuální k nějakému datu. V podstatě naprosto stejná situace, jaká je dneska, když někde předložíte fyzický doklad a protistrana nemá možnost nahlédnout do registru. Taky prostě věří, že je platný.


Nic jako "digitální ZP" nebude. Zbrojní oprávnění bude prostě záznam v CRZ. (viz §148 odst. 1. a) NZOZ).



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#149 » stř 17. dub 2024, 21:30

Sedmej píše:marinakus: Mě ta občanka funguje a i nám v práci fungovalo ověřování, když jsme to zkoušeli. Včetně "ověřování" (ne teda dneska). Proto bych uvítal mít takhle i ZP+informace o zbraních.

Carloss: Možná ano. Chceš mít ZP? Tak si kup třeba za dvojku chytrý mobil, kam si ho budeš moct nahrát (pokud ti nebude stačit nějaký ten papír s výpisem). A podotýkám, to není to co já osobně bych jako prosazoval, jen ti odpovídám na otázku ...

"Nám to fungovalo, tak tobě musí taky..." Tyjo to je dobrej blábol... Tuhle nedávno výpadek celýho t-mobile. Předem nikdo nemůže vědět, na jak dlouho.

Já za ZP zaplatil celkem dost peněz. O papíru jsem už napsal svoje. A kupovat si mobil... Hmmm... dokonalá závislost... na technologiích. To je přece hloupost. Doporučuju krásnej seroš Black Mirror. Je to sice scifi... ale o nic menší, než dokonalá funkčnost technologií.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1880

Příspěvek#150 » stř 17. dub 2024, 21:36

ilicz: Aha, díky. Tak to pak ty své spekulace beru zpět.

Carloss: "Nám to fungovalo, tak tobě musí taky..." tohle jsem nenapsal.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Lonestar a 3 hosti