Prodej zbraně



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#31 » pát 17. úno 2023, 12:22

Ono dost napoví když se člověk se zájemcem trochu zakecá, pokud tuší co chce na co to chce, pokecáme o tréningu, např. tak to taky.napoví...
Stalo se mi jedinkrát kdy se.mi ozval někdo vysloveně divný....po dotazů na nakupko se už neozval...dotyčný ani netušil co chci evidentně to zkoušel...



BrozT
Příspěvky: 62

Příspěvek#32 » ned 19. úno 2023, 13:30

Fibe z obliga je každý, kdo splní zákon, převede osobě která se prokáže ZP a NP. Jestli je padělání či pozměněny nebo ne, to je věc kupujícího ne prodávajícího. Další věci je, ze OCTR s tom nebudou mít nikdy nic společného. Majitel se nemůže pro prodeji legálně držené zbrane jakkoliv naplnit skutkovou podstatu $279… tento TC je totiž dolozní a nelze ho tedy spáchat nedbalostne…



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#33 » ned 19. úno 2023, 21:29

Kouknul jsem se do zákona, co vlastně požaduje po prodejci.

§ 29 (3) a) - držitel ZP nesmí převést vlastnictví na osobu, která k jejich držení není oprávněna
§ 8 Nabývat do vlastnictví ..., a držet nebo nosit zbraň nebo střelivo může pouze ten, kdo je držitelem ZP

Nějak v tom nevidím, že by prodejce byl povinnen kontrolovat NP. Mělo by stačit zkontrolovat ZP.

Kontrolu NP je samozřejmě vhodné provádět, pokud chcete odfiltrovat podezřelé zájemce a tím předejít případným problémům. Ovšem když jí neprovedete, nemůže vás za to nikdo potrestat. Myslím si, že to není opomenutí, nýbrž záměr. I kdyby do zákona přidali povinnost prodejce, aby zkontrolovat NP, nebyla by tato povinnost právně vymahatelná bez toho, aby všechny fyzické osoby měly přístup do CRZ.



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#34 » ned 19. úno 2023, 22:03

A co asi máš uvedeno v NP? Povolení k nabytí vlastnictví, držení, případně nošení... Neboli právě to oprávnění dle § 29 (3) a). ZP je jedna z podmínek, nikoli jediná.



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#35 » pon 20. úno 2023, 10:39

Sorry, napsal jsem to trochu zkráceně a nepřesně.

Když se podíváš do § 76 na přestupky, prodeje se týkají (1) a) - vlastnictví nebo držení bez ZP a (1) c) - neoznámení nabytí nebo převodu. Proto si myslím, z hlediska zákona je NP pouze nutná formalita, která pokud nebude splněná, není možné za to nikoho potrestat.

Pokud by někdo koupíl na jedno NP dvě zbraně a má vyřízené další NP, nedošlo k porušení zákona, pouze byl chybně vyplněný formulář pro registraci zbraně.

Pokud by neměl vyřízené další NP, zbraně by skončily v policejním sejfu do doby, než by si kupec všechna potřebná povolení vyřídil.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#36 » pon 20. úno 2023, 12:10

Pokud bych prodal béčko někomu, o kom prokazatelně vím, že na něj nemá povolení, tak je to § 76a odst. 4 písm. e). Pokud mi ovšem ukázal nějaký zdařilý falzifikát, tak mi bude těžko někdo dávat za vinu, že jsem to neodhalil.

Pokud bych byl ale Ned Flanders, který chce mít vše v pořádku na 120 %, tak si dám sraz s kupcem přímo na fízlárně, kde nás rádi oba ztotožní a ověří. Možná by taky fungovalo tam zavolat, nadiktovat předložené ZP i NP a nechat si potvrdit jejich platnost telefonicky.



Střelec
Příspěvky: 1671

Příspěvek#37 » pon 20. úno 2023, 12:49

No a když máte strach, tak to prodejte někde přes komisi a není co řešit, samozřejmě bude z toho méně, za to bez starostí.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1867

Příspěvek#38 » pon 20. úno 2023, 13:19

Já si třeba NP při prodeji vždycky vyfotil. Kupujícím to nidky nevadilo. Bral jsem to jako případný důkaz, že jsem ho viděl a jak vypadalo.



Pentlochnap
Příspěvky: 13

Příspěvek#39 » pon 22. kvě 2023, 18:15

Omlouvám se za neznalost, ale nemohu nikde najít odpovědi.

Pokud to dobře chápu, tak když prodávám zbraň já jako prodejce musím mít především vyplněný "šedivák" , který zanesu na PČR a tím zbraň "odregistruji" ze své osoby.
A toto platí i v případě zbraně kategorie C-I (flobertky) ?

Tento formulář si pak PČR nechá. Pokud nemám kupní smlouvu nebo jsem si šedivák neokopíroval nezůstane mi v ruce nic?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#40 » pon 22. kvě 2023, 18:24

Pentlochnap : Šedivák vyplňuješ pokud prodáš zbraň kat. A,A-1, B,C a odevzdáváš s ním průkaz zbraně. Pro oznámení prodeje C-1 je jiný formulář a nepřikládáš k němu nic jiného. Nikdy mi skutečně v ruce nic nezbylo a nikdy jsem tomu nepřikládal důležitost. Ani při zaslání poštou doporučeně.



Pentlochnap
Příspěvky: 13

Příspěvek#41 » pon 22. kvě 2023, 18:58

Děkuji za rychlou odpověď.

1, Nejde o to, že bych byl smutný, protože mi nezbyl žádný papír, chci se ujistit o správnosti postupu
2, Pokud jde o jiný formulář tak se nabízí otázka jaký formulář a odkud ho získám? Nemohu nikde nic najít
3, Platí tedy to, že s jednou kopií tohoto formuláře jdu na PČR "odregistrovat" zbraň kategorie C-I (flobertka)?

Děkuji



Pentlochnap
Příspěvky: 13

Příspěvek#42 » pon 22. kvě 2023, 19:09

Tak už jsem to našel:
https://www.mvcr.cz/clanek/ohlaseni-nabyti-nebo-prevodu-zbrane-kategorie-c-i.aspx
A tady:
https://www.mvcr.cz/clanek/formulare-ke-stazeni-736999.aspx?q=Y2hudW09MTA%3d

Omlouvám se za zmatky. Nějak jsem googlu nedokázal správně formulovat dotaz.



JirkaCV
Příspěvky: 1541

Příspěvek#43 » pon 22. kvě 2023, 19:42

Neomlouvej se, děláš to správně. Nevím, zeptám se, hledám. Najdu správné řešení, svět je opět v pořádku.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#44 » pon 22. kvě 2023, 20:08

Pentlochnap : Nemusíš nikam chodit. Pošli to skutečně klidně doporučeně poštou. A ještě jeden dotaz. Je ta flobertka skutečně už C-1 nebo ještě D? Záleží na datu uvedení na trh.



Pentlochnap
Příspěvky: 13

Příspěvek#45 » pon 22. kvě 2023, 20:19

Ano, je to zbraň kategorie C-1, jde o Detonics Glad Lite FL6.

https://www.detonics.com/product/glad-lite-fl6-185

Když jsem ji kupoval, tak jsem ji registroval. Jen už si nevzpomínám na podrobnosti a taky jsem stál na druhé straně toho procesu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů