Zbrojní průkaz skupiny E



slovacek.milos
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » sob 29. pro 2012, 10:01

mám pistoli cca 3O let a v listopadu jsem si šel obnovit zbrojní průkaz

když jsem ho dostal před vánocema a šel si koupit patrony tak prodavačka zjistila že na něm není datum vydání je platný do 14,1.2O18 platnost je prej pět let tak je neplatný,

co mě ale zajímá na zadní straně napsali že jsem oprávněn nosit zbran kategoriie B

to mám chápat jak že si vemu brokovnici nebo kulovnici a pujdu si zastřílet na střelnici?

dík miloš

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#2 » sob 29. pro 2012, 10:18

Podstatná na tom je ta zbraň kategorie B. Tohle má na svých stránkách Brýmová:

Kategorie zbraní:
A - vojenské-samočinné/s pevně vestavěnými tlumiči hluku nebo laserovými zaměřovači
B - krátké opakovací (do 280 mm ), samonabíjecí (např. pistole, signální pistole a pušky ráže 26,5 mm, revolvery, kulovnice a brokovnice)
C - opakovací, jedno a dvouranné, kombinované a perkusní revolvery
D - předovky, vzduchovky, plynovky, flobertky, znehodnocené zbraně, luky a kuše jsou prodejné všem svéprávným osobám starším 18 let.

Takže dlouhá samonabíjecí ANO, opakovací NE.
K té absenci data vystavení ZP mohu jen dodat, že už se nedivím ničemu. Jak má potom dobře fungovat systém evidence motorových vozidel, kde je těch údajů mnohonásobně víc?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#3 » sob 29. pro 2012, 10:19

Sorry, ale chtělo by to nastudovat si zákon:
- co jsou zbraně kategorie B (= zbraně na povolení, pro jejich nákup je nutné nákupní povolení (NP))
- k čemu opravňuje ZP skupiny E (= k nošení zbraně kategorie B, ale také k nabývání zbraní stanovených skupin (B,C))
- co znamená nošení

Brokovnice je podle délky hlavně kategorie C nebo B, Opakovací kulovnice je kategorie C, samonabíjecí je B.... na kategorii C není potřeba nákupní povolení (NP), na kategorii D není třeba ani ZP (od 18 let)

Přenášet zbraně (není nošení) na střelnici může každý oprávněný držitel zbraně. Střílet na střelnici může každý, a to ze zbraní, pro které je schválena.

Hodně zjednodušuji, snad jsem to v rychlosti nepomotal.... Doporučuji sekci "Legislativa", zrovna zde na "Zbraně kvalitně" je vše, přehledně uspořádáno.
Naposledy upravil(a) peggy dne sob 29. pro 2012, 10:26, celkem upraveno 1 x.



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#4 » sob 29. pro 2012, 10:26

Zbroják platí pět let a při prodloužení se prodlužuje zase o pět let, a těch pět let navazuje na to původní datum platnosti, takže pak vznikne situace kdy obnovenej zbroják platí zdánlivě víc než pět let.

A věc druhá, ano se zbrojním průkazem skupiny E je možno nejen střílet s brokovnicí nebo kulovnicí (prostě s dlouhými zbraněmi), ale i tyto zbraně vlastnit.

Neplést si kategorie zbraní a zbrojních průkazů. "oprávněn nosit zbraň kategoriie B" to v podstatě znamená, že můžete skrytě nosit například pistoli, bez tohoto dodatku v ZP to není možné.

edit: Kalič: Datum vydání se na ZP neuvádí, je tam uvedeno pouze "platnost do".
Naposledy upravil(a) frantisekkozisek dne sob 29. pro 2012, 10:31, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#5 » sob 29. pro 2012, 10:27

Přesně !



slovacek.milos
Příspěvky: 2

Příspěvek#6 » sob 29. pro 2012, 11:00

díky moc za vysvětlení já v těch zákonech nežiju a přezkoušení tomu je už dvacet let,

žil jsem v domění že se skupinou E mohu mít jen pistoli,

a ještě bych poprosil o uložení zbraně zda se něco změnilo, mám pistoli v malém trezoru z makra a zásobníky se střelivem zamčené v šuplíku v jiné místnosti, je to tak dobře nebo se něco změnilo dík

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#7 » sob 29. pro 2012, 11:26

Do počtu dvou zbraní zákon uložení nijak konkrétně neřeší, takže v pohodě:

§ 58
Zabezpečení zbraní a střeliva
(1) Nošené nebo přepravované držené zbraně kategorie A, B anebo C nebo střelivo do nich musí být pod neustálou kontrolou držitele zbrojního průkazu nebo držitele zbrojního průvodního listu pro trvalý vývoz, dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva, který přepravu realizuje. Nošené nebo přepravované zbraně kategorie D a střelivo do těchto zbraní musí být pod neustálou kontrolou jejich oprávněného držitele.

(2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") v počtu do 10 kusů nebo střelivo v počtu do 10 000 nábojů se zabezpečují uložením do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů, které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.

(3) Více než 10 přechovávaných zbraní nebo více než 10 000 nábojů se zabezpečuje v

a) uzamykatelném skříňovém trezoru, pokud splňuje technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem, nebo

b) uzamčené místnosti nebo samostatném objektu, pokud splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem.

(4) Více než 20 přechovávaných zbraní kategorie A, B nebo C nebo více než 20 000 kusů střeliva se zabezpečuje v uzamčené místnosti, samostatném objektu nebo komorovém trezoru, pokud jsou chráněny elektronickým zabezpečovacím zařízením a pokud splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem.

(5) Přechovávané zbraně nebo střelivo ve výlohách musí být v provozní době zabezpečeny uzamykatelnou otevíratelnou stěnou výloh. Výlohy, skla výloh, vitrín nebo pultů musí splňovat technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Mimo provozní dobu se tato zbraň nebo střelivo přechovává podle odstavců 2 až 4.

(6) Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru.

(7) Pokud rozměry zbraně kategorie A neumožňují její přechovávání podle předchozích odstavců, může příslušný útvar policie jejímu držiteli povolit jiný způsob jejího zabezpečení v případě, že bude řádně zabezpečena proti zneužití, ztrátě nebo odcizení. Příslušný útvar policie může dále držiteli zbrojní licence skupiny A povolit jiný způsob zabezpečení přechovávaných zbraní kategorie A, B, C za podmínky, že přechovávané zbraně nebo střelivo budou řádně zabezpečeny proti zneužití, ztrátě nebo odcizení.

(8) Příslušný útvar policie je oprávněn u držitelů zbrojních průkazů provést kontrolu zabezpečení zbraní kategorie A; při této kontrole je oprávněn vstupovat do jejich obydlí.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#8 » sob 29. pro 2012, 12:44

Drobná změna je v tom, že střelivo už nemusí být uloženo odděleně, takže ho klidně můžeš mít v tom trezůrku se zbraní.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#9 » sob 29. pro 2012, 12:57

JJ, dobrá poznámka!

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » sob 29. pro 2012, 13:08

slovacek.milos píše:mám pistoli cca 3O let

Mohu se ptát, jak máš pistoli "cca 30 let", tj. cca od roku 1982?

Tu "delší" platnost vysvětlil přesně frantisekkozisek.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#11 » sob 29. pro 2012, 14:54

MarK:
Proč by nemohl mít? Tatínek měl třeba taky, jako voják z povolání osobní zbraň důstojníka na takovou "knížečku", pistoli bez PZ, ta byla zapsaná přímo v té kníčce, až potom při nějaké novele si musel dodělat klasický civilní zbroják.



magnum
Příspěvky: 56

Příspěvek#12 » sob 29. pro 2012, 15:08

Co je k nepochopeni na tom, ze mel nekdo za komousu pistoli? Stacilo byt u policajtu nebo dokonce i PSVB. Nebo stacilo kdyz si civil vystrilel vykonostni tridu.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » sob 29. pro 2012, 16:00

To není o nepochopení, ta otázka byla myšlena zcela vážně - prostě nemám znalosti o tom, jak to fungovalo s držením (krátkých) zbraní před '89 ;)
Tento web vznikl, když jsem si naprogramoval trénování otázek pro svoji zkoušku OZ v 18ti letech, jak to bylo se zbraněmi dříve vím jen matně - zákon z roku '95 znám jen povrchně a v starších úpravách se nevyznám vůbec ;)

Uživatelský avatar
aifel
Příspěvky: 72

Příspěvek#14 » sob 29. pro 2012, 21:10

Držení krátké kulové zbraně před '89-z vlastní zkušenosti-obyčejný člověk neměl šanci,jedině policie,sportovci,PSVB a pošťáci kteří vozily peníze a také samozřejmě tzv.kovaní komunisté,ti si mohli dělat co chtěli :( .Žádal jsem o povolení 2x,po druhé jsem se domluvil s ředitelem firmy,tenkrát státního podniku a ten napsal oficiální žádost že potřebuje ochranu na převoz peněz-tenkrát se výplaty vyplácely v sáčkách v práci a jezdilo se pro ně do banky.Pan Bauer vedoucí úseku zbraně a střelivo nebo jak se to jmenovalo se na mně podíval a s úsměvem oba papíry roztrhal a tím to skončilo.Po třetí už jsem tam nešel 8-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti

cron