Obrana majetku



stiburek
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » ned 13. led 2013, 19:09

Zdravím chlapi, potřeboval bych poradit v jedné věci. Jsem sportovní střelec (pistole) vlastním samozřejmě ZP všech skupin. Bydlím na malé vesnici kde jak se říká lišky dávají dobrou noc a k tomu máme v blízkosti osadu našich méně přizpůsobivých tmavých spoluobčanů...
Není dne aby se někomu z nás přizpůsobivých pracujících a slušně bydlících něco neztratilo. Mě samému se z dvora rodinného domku (mám takovou menší usedlost, ranč) ztratí něco v průběhu roku několikrát a z toho pramení můj dotaz...

Jsem klasický typ úředníčka, takže žádný Arnold ani Rambo na pohled. Nicméně co mi bůh nedal na postavě a na síle to mi dal v perfektním střílení. Závodím ve střelbě pistolí a jde mi to dá se říct více než dobře, mám i tituly ale to není důležité, zkrátka chci říct, že bez problému trefím z pistole pětikorunu na 20 metrů snad na každý zásah...

Proto se ptám, když večer uvidím na svém pozemku někoho, kdo si odnáší něco mého, jak postupovat se zbraní v ruce...? Znám zákon (KN NO) ale zajímalo by mě, jak postupovat v případě chycení zlodějě, mám ho vystašit že jsem super střelec? mám mu prostřelit dlaň (bez problému se trefim) nebo prostřelit koleno? Nebo ho poprosit něco jako" prosím počkej, neutíkej a nebij mě, já zavolám policii a ty jim vysvětlíš proč odnášíš mou sekačku?"



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#2 » ned 13. led 2013, 19:20

Zjednodušedně C je správně. Bránit mu v krádeži můžeš i fyzicky. Leč dosud nikoli střelnou zbraní. Avšak v momentě, kdy by došlo ze strany útočníka na tvůj majetek k útoku na tvé zdraví nebo život, pak je použití zbraně na místě. Pak však netřeba rozlišovat dlaň, koleni, nebo dutou kouli.



stiburek
Příspěvky: 3

Příspěvek#3 » ned 13. led 2013, 19:28

Díky za odpověď, myslel jsem si že za C bude správně, nicméně když nebude mít chuť a čas počkat na příjezd policie, co třeba "jen" ukázat zbraň a říct že jsem připraven ho zastřelit jak mě nasere, vím že to nesmím (ale po pravdě, ví to on? pochybuji že naši tmaví spoluobčané ve volných chvílích studují zákony, tedy kromě těch o sociálních dávkách atp) a nebo mu demonstrovat že to myslím vážně a střelit do trámu vedle něj, pod nohy atp.? Pokud by na mě šel s nožem pak už vím co dělat...



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#4 » ned 13. led 2013, 19:38

Coby otrlý lump se Ti na výhružky vykašle, jestli je ještě nepoužije proti Tobě. Zákony maj spíše v malíku. Vědi moc dobře, jak je využívat hlavně ve svůj prospěch, to víme všici. Ukazovat zbraň by mohlo mít nemilé důsledky spíše pro Tebe. Můžeš mu např. zastoupit cestu (což je nutné udělat opravdu včas, abys pak měl čas na opravdové užití zbraně). Jako útok na zdraví a život lze nejspíše považovat i to, že proti Tobě půjde a i kdyby kradené věci odhodil.

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#5 » ned 13. led 2013, 19:49

Na to ti asi nikdo neodpoví. Nikdo od policie, soudce, ani právník. Všichni tě můžou pouze odkázat na znění zákona, ale nakonec se stejně bude rozhodovat případ od případu. Už se to probíralo ze všech stran mockrát a pokaždé byl závěr ve smyslu: "Když nejde o kejhák, jde o h...o." Je to smutné, že se člověk musí nechat fyzicky napadnout, aby se mohl začít účinně bránit. Ve finále o přiměřenosti obrany bude rozhodovat někdo na polstrované židli v teplé kanceláři. Nechá si vypracovat posudky, a podle nich rozhodne, zda ti zničí život. Nakonec třeba sám dojdeš k závěru, žes´ měl k té sekačce raději ještě přidat i kanystr s benzínem.
Přesto se těším na event. příspěvky. A koukám, že Carloss byl rychlejší.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#6 » ned 13. led 2013, 19:56

Jen pár věcí: když už bereš zbraň na obranu domu, ber i diktafon a rovnou volej policii. Nemá cenu vyhrožovat. Připrav se na možnost, že nebude blbej a bude v klidu odnášet věci dál. Zezadu ho nesmíš střelit nikdy. Pistolí zloděje nezastavíš, pokud se dobrovolně nezastaví sám. Pistoli můžeš použít pouze proti útočníkovi, takže dobře važ kdy ji vůbec má smysl vytahovat. Jako sportovní střelec nespoléhej na to, že se pistolí umíš bránit. A zvaž, jestli je sekačka dražší než právník, kterého budeš potřebovat i v tom nejlepším možném případě, že ti střelba projde.

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#7 » ned 13. led 2013, 20:03

Alcatraz: A zvaž, jestli je sekačka dražší než právník, kterého budeš potřebovat i v tom nejlepším možném případě, že ti střelba projde.

Přesně tak jsem to myslel.

Uživatelský avatar
Nethall
Příspěvky: 58

Příspěvek#8 » ned 13. led 2013, 20:20

Tady je to asi jasné, ale představa, že teď půjdu do kůlny, dám sekačce pusu na odznáček a vlastně ji daruji POTŘEBNÉMU je taková divná. Není to vůbec k smíchu. :oops:



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#9 » ned 13. led 2013, 20:31

nemusí to být takhle, jen tě "pistole" nesmí napadnout jako první a jediné řešení, jako spoustu lidí co s pistolí jiná řešení už nevidí. V prvé řadě musíš volat policajty. Jednak dřív přijedou a jednak budeš mít plus. Pak se můžeš ozbrojit, ale jen pro případ, že na tebe zloděj vyjede. Nejlepší by ho bylo v kůlně/sklepě zamknout. Ale i jinak mu můžeš bránit v odchodu. Můžeš si stoupnout do dveří. Když bude chtít projít líp se prokazuje, že útočil. Můžeš po něm něco hodit, nebo po něm skočit. Když ponese něco drahýho, můžeš mu třeba prostřelit pneumatiky. Prostě něco jinýho, než mu vyhrožovat pistolí, nebo po něm nedejbože střílet jako první věc, když ho uvidíš.

Vystřelit pistolí na člověka je něco, co nelze vyhrát. Maximálně to zachrání život. Takže vážit podle toho.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#10 » ned 13. led 2013, 21:00

Už jsem to psal jinde, ale znovu to zopakuji :)
Kdysi před lety jsem slyšel od postřeleného cikána v nemocnici (věk cca do 30 let, trefený do ruky), jak říkal policajtovi, který ho hlídal, že si myslel, že ten policajt, který po něm střílel má nějakou plynovku nebo kuličkovku, proto utíkal dál a nebál se. Jednalo se o zkušeného kriminálníka, který si ze zákona nic nedělá. Jak skončil nevim, ale beztak krade (a možná i přepadá) dál. To byla reálná historka.
Co se týče střelby do utíkajícího zloděje, tak každý soudce to odsoudí, protože v justici platí pravidlo, že zdraví a život je vždy nad zcizovaným majetkem. Ikdyž je to opakovaně. Spíš by bylo dobré se zamyslet nad lepším zabezpečením pozemku. Psem, či hřebíky natlučenými do desky a hroty položenými nahoru u plotu a podobně. Nástražné střelné zařízení jsou sice taktéž účinné, ale bohužel u soudce neakceptovatelné.
Co se týče tvého střeleckého umění a jeho použití, tak to je sice chválihodné, ale použitelné snad jedině až ti břitvou bude šermovat po kůži či oblečení (z důvodu důkazních stop) a to ještě na tvém pozemku.
V loňském roce byly v televizi propírány některé případy, kdy si majitelé chránily své majetky a jak to dopadlo ? Vycházelo na jevo, že stříleli na ty šmejdy již ve chvíli, kdy se ti zmetci snažili utéct. Tedy ve chvíli, kdy již útok netrval, tedy střelci v podstatě se v afektu mstili střelbou. Ať se to komu líbí nebo ne, soudce bere jako obranou střelbu pouze při útoku, nikoliv až po něm. Jediná světlá vyjímka byl ten důchodce v Tanvaldu, který jedno útočníka zastřelil, druhého postřelil a třetí utekl. Zde bylo vyšetřovatelům po pár hodinách jasné, že zde šlo o obranu, nikoliv pomstu. Proto byl ten důchodce také propuštěn a souzen na svobodě. Podle mne se zachoval správně a velmi dobře vyhodnotil situaci. Také si vemte, jaké asi muselo být velké zděšení těch zbylých cikánů, když se tam po pár hodinách objevil a nebyl ve "vězení". Nevim, ale z něho měli strach, protože věděli, že má zbraň, střílel, zabil a je volný ! Navíc bydlel nedaleko.
Nicméně v případě nepřízpusobivého na soukromém pozemku není vždy jednoznačná rada. Když už střelba na vlastním pozemku, tak bych možná vyzkoušel spíš plynovku a házení drobných kamínků. Efekt - hluk výstřelu a nějaký šramot od dopadajích kamínků, což by mohlo být vyhodnoceno jako dopadající střela. Porušení zákona ? Žádné. Nebo ty hřebíky či pes. Kombinace hřebů a psa je sice taky dobrá, ale ne pro psa :lol:

Uživatelský avatar
Nethall
Příspěvky: 58

Příspěvek#11 » ned 13. led 2013, 21:02

Tak, tak. Vážit. Někdo tu onehdá psal: Je lepší bejt dobře zavřenej, než špatně zabitej. Ale myslet se musí u všeho.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#12 » ned 13. led 2013, 21:03

Alcatraz píše:....
Vystřelit pistolí na člověka je něco, co nelze vyhrát. Maximálně to zachrání život. Takže vážit podle toho.

Minimálně o jedné světlé vyjímce vím ! :D Už jsem ji zmínil - střílející důchodce v Tanvaldu na Nový rok.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#13 » ned 13. led 2013, 21:06

Zdravím,
měl bych dotaz k tomu diktafonu. Stane se nějaká situace, třeba jako ta výše popsaná, dojde ke střelbě a přijedou potom policajti a začne vyšetřování na místě, sbíraní důkazů a tak. Incident budu mít nahraný na diktafon, mobil, kameru nebo prostě na něco takového.
A teď dotaz, jak postupovat:
1. Mám říct, že to mám zdokumentované a diktafon, mobil, kameru jim hned odevzdat do důkazů?
2. Nechat si tu informaci pro sebe a odevzdat to jako důkaz až si udělám třeba záložní kopii pro sebe?

Vzhledem k riziku ztráty, poškození, zničení důkazu bych chtěl mít zálohu. Třeba taková ztracená bunda v Krušných horách je dobrý příklad. Když si třeba nahraju video mobilem, který budu mít v ruce, protože jsem s ním předtím ty policajty volal, tak pokud je přímo neupozorním, že v něm mám natočené video, tak na to jen tak nepřijdou. V situaci, kdy budu mít v ruce videokameru, tak je asi hned napadne se zeptat, jestli je to natočené.

Uživatelský avatar
marw
Příspěvky: 12

Příspěvek#14 » ned 13. led 2013, 22:51

jediné správné je odmítnou výpověd z rozrušení, nechat to do druhého dne a vše promyslet a poradit se. třeba i na cpz. kontakt na právníka u zp.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#15 » ned 13. led 2013, 23:40

Jasný s výpovědí, být zticha bez právníka, abych neplácnul třeba nějakou blbost, kterou by potom proti mě použili. Ale jde o tu nahrávku, nemůže být problém, že jí třeba právník vytáhne až potom později, že nebyla zajištěná hned na místě jako důkaz? U videokamery v ruce je asi hned napadne mi jí zabavit jako důkaz, s tím asi nic neudělám, co?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů