Zaučení praktická odborná zkouška



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#346 » pát 3. led 2020, 12:42

Btw k čemu je dobrá vizuální kontrola šachty? To jako když vytáhnu zásobník tak se podívám jestli pod ním není schovaný ještě jeden? Chápu vizuální kontrolu komory tam se může drápek vytahovače sklouznout z rantlu nebo se zlomit a náboj může v komoře zůstat a to i při několikanásobném přetáhnutí,ale kontrolovat šachtu ze které jsem těsně před tím vyndal zásobník mi už přijde fakt přehnané. Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě ale co je moc je moc.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#347 » pát 3. led 2020, 12:44

Hardtask eu dokonce provádí kontrolu šachty prsty
https://www.youtube.com/watch?v=Tuu7vhH28C4&t=3772s



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#348 » pát 3. led 2020, 12:58

Chlapci z HardTask ať si provádí co chtějí. Ale pokud si někdo není jistý jestli je v šachtě zásobník bezprostředně po tom co ho vyndal tak by asi neměl mít ZP.



Caroprd111
Příspěvky: 313

Příspěvek#349 » pát 3. led 2020, 13:02

To není o tom, jestli ví nebo neví, ale že se automatický a rutinní postup pojistí další kontrolou. Kecy o tom, kdo by neměl mít ZP, si nechte od cesty.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#350 » pát 3. led 2020, 13:10

Já se jen ptám k čemu je to dobré? Může být pod zásobníkem ještě jeden?



Caroprd111
Příspěvky: 313

Příspěvek#351 » pát 3. led 2020, 13:17

K ujištění, jestli je zásobník opravdu venku a nepřeskočil se jeden krok. Nikdo vás to ale dělat nenutí, kontrolujte si zbraň jak chcete, já to taky nedělám. Neznamená to však, že to oni dělají blbě nebo zbytečně.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#352 » pát 3. led 2020, 13:24

To já nerozporuji proto jsem taky napsal ať si to chlapci z HardTask dělají jak chtějí. Jen mi přijde zbytečné něco takového vyžadovat u zkoušek. V reálu jsem nikdy nikoho neviděl že by při vybíjení po vyndání zásobníku nahlížel do šachty. IMHO čím více kroků tím větší riziko že nějaký (a možná důležitější) vynechám.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#353 » pát 3. led 2020, 13:39

Moje zkušenost - na přípravce jsme zásobníkovou šachtu nekontrolovali, nicméně, pokud mě paměť neklame, tak ji instruktor vyžadoval.
Sám to nedělám. Vím, že mám zásobník v ruce a místo toho raději víckrát stáhnu závěr.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#354 » pát 3. led 2020, 13:43

blacknoturo:

odpověď A) - je to proto, že to jednoznačně vyžaduje zkušební řád jako podmínku pro splnění podmínek praktické části zkoušky odborné způsobilosti. To je axiom, tak to je a tím bychom mohli i debatu ukončit... (dokonce i o tom, komu nepatří do ruky zbroják :-) ).
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-315 - příloha 1, odst. 2.2, písmeno a) bod 1 (a nutno dodat, že to je minimalistická varianta)

a zároveň

odpověď B) - manipulace se zbraní je vždy a stále a pouze a jen o "NÁSOBNÉ" bezpečnosti - tedy o tom, že když uděláš 1 chybu při manipulaci, nevede to ještě k nechtěnému výstřelu. A zatímco "zkušební řád to jednoznačně vyžaduje" je axiom, tak "vyndám zásobník" je něco, co už se každému, kdo střílí, povedlo zapomenout. Stejně tak se může stát (i když s malou pravděpodobností), že se zrovna ulomí vyhazovač a náboj vytažený z komory nemusí být vidět z pohledu zezadu, kdy se do komory člověk kouká pod co nejmenším úhlem (zvláště někde, kde je blbý světlo). A v obou těchto případech vynechání vizuální kontroly šachty vede k náhodnému výstřelu. Pokud se pohybuješ ve skuipně střelců, kde nikdo nedělá vizuální kontrolu šachty při vybíjení, pak přeju hodně štěstí vedle takových lidí.

Vybíjení je o 4 stejně důležitých krocích a o tečce na závěr. Kontrola šachty (možná přesněji kontrola prostoru od výhozýho okénka směrem dolů) je jedním z těch 4 kroků.
Naposledy upravil(a) cmk dne pát 3. led 2020, 13:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#355 » pát 3. led 2020, 13:54

Možná snad jen podotknu, že tahle kontrola, která stačí na zbroják, je minimalistická, až skoro nedostatečná nejen pro Hardtask, ale i Aegis, Base47, Libovický, NTSC, SF-UCS, AČR (minimálně elitní útvary), ICS, ... Prostě všude, kde se někdo zabývá praktickým použitím zbraně a nějakým praktickým tréninkem.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#356 » pát 3. led 2020, 13:56

No tak pokud se tu mluví o pohledu do výchozího okénka jakožto o kontrole šachty tak to je jiná to ale dělám zároveň s kontrolou komory nenapadlo mě že se to bere jako dva kroky. Je to tedy alespoň pro mě jeden pohled kouknu do okénka a vidím jestli je komora prázdná a zároveň vidím jestli je tam zásobník (což není protože když zásobník vyndám tak vím že jsem ho vyndal).Myslek jsem že se vyžaduje nějaké nahlížení do šachty zespodu.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#357 » pát 3. led 2020, 14:00

Je potřeba vidět prostor za komorou a vyústění šachty - hodně lidí stáhne závěr tak, že natahne obě ruce dopředu, slabou méně, silnou více téměř na úrovni očí, zbraň pootočí o 45 stupnů doleva kolem osy hlavně a jakoby hodně ze zadu (téměř od té osy hlavně) koukají přes výhozí okénko do komory. A to je jednoznačně málo. Zapomenutý zásobník či nevyhozený náboj zachycený na vytahovači tak nemusí být vidět - proto musí dojít ke zjevné kontrole, kde je zřejmé, že člověk nekouká jen do té komory, ale i "do šachty" - tedy za komoru a pod prostor za komorou.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#358 » pát 3. led 2020, 14:06

@blacknocturno: +1

@cmk: Tak by měla vypadat dostatečná kontrola nebo ještě něco jiného? Když třeba zbraň odkládám do trezoru, tak několikrát stáhnu závěr dozadu, pak si ho zachytím vzadu a vše pečlivě zkontroluju. Nábojovou komoru i pohmatem.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#359 » pát 3. led 2020, 14:21

cmk píše:Je potřeba vidět prostor za komorou a vyústění šachty - hodně lidí stáhne závěr tak, že natahne obě ruce dopředu, slabou méně, silnou více téměř na úrovni očí, zbraň pootočí o 45 stupnů doleva kolem osy hlavně a jakoby hodně ze zadu (téměř od té osy hlavně) koukají přes výhozí okénko do komory. A to je jednoznačně málo. Zapomenutý zásobník či nevyhozený náboj zachycený na vytahovači tak nemusí být vidět - proto musí dojít ke zjevné kontrole, kde je zřejmé, že člověk nekouká jen do té komory, ale i "do šachty" - tedy za komoru a pod prostor za komorou.


Přesně tak.
Když sjem byl na přípravném kurzu, tak jsem na to lidi sám upozorňoval, aby se opravdu vědomně a cíleně dívali do šachty zásobníku a pak znovu kontrolovali komuru, jestli je tam jen "černá díra" nebo tam něco zůstalo.
Když jsem je sledoval, tak vždy jen párkrát trhli závěrem, letmo se tam automaticky mrkli, ale podle mě i kdyby tam něco zůstalo, tak by to neviděli protože se už soustředili na něco dalšího.
O tom, že by se někdo nad tu zbraň pořádně sehnul ani nemluvě.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#360 » pát 3. led 2020, 14:51

Co se týče LEXu VČ obrať se na uživatele: Alex Bratt

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů