Testovací otázky podle nového zákona a zkoušky - návrhy



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#1 » pát 26. črc 2013, 11:43

Jelikož jsem se nedávno učil na zkoušky, mám nějaké poznatky o otázkách a zkouškách.

1) Nevím, proč by odpovědi měly mít pevné pořadí.

2) V odpovědích se vyskytují zbytečně návodné nesmysly, jako neexistující skupiny zbraní atd.

3) V odpovědích nejsou jen věci odpovídající na otázku, ale i další údaje, podle kterých se dá odhadnout odpověď na otázku, aniž by člověk znal správnou odpověď.


Že jsou otázky příliš jednoduché je vidět z toho, kolik lidí má z testů plný počet bodů.

4) Otázky z nauky o zbraních a z první pomoci nemají jasný zdroj vědomostí.

Ministerstvo vnitra my mělo vydat nějaké oficiální publikace o nauce o zbraních, o bezpečném zacházení s nimi a o první pomoci. Nejenom, že by to poskytlo nějaké jasné zdroje informací pro účel zkoušky, ale taky by to mohl být užitečný zdroj pro praktické použití. Příručka první pomoci by mohla obsahovat i obecné věci, které se zbraněmi příliš nesouvisejí, ale dají se uplatnit v běžném životě. Příručka o bezpečném zacházení se zbraněmi by obsahovala i užitečné informace pro běžný život, nejenom pro zkoušky.

5) Není jasné, co mohou komisaři vyžadovat u zkoušek a za co přesně mají právo člověka vyhodit a za co ne.

Jsou tady nejasnosti, zda se při kontrole zbraně má dávat rána jistoty nebo ne, v jakém stavu a jak se může odložit zbraň, případně předat někomu jinému, atd. Myslím, že je nutně potřeba standartizovat postupy zkoušky a bezpečné manipulace se zbraněmi.

Ministerstvo, policie a komisaři těžko můžou něco testovat a zkoušet, když nejsou žádné pevné zdroje informací a pravidla, podle kterých se člověk může řídit a na která se může odvolat.

Takže navrhuju, aby Ministerstvo vydalo následující publikace nejenom pro účel zkoušek, ale také prakticky užitečné:

Nauku o zbraních
Bezpečnou manipulaci se zbraněmi
První pomoc
Postupy a pravidla zkoušek

Dále nevrhuju přepracování otázek tak, aby nebyly ostudně jednoduché a návodné.

Jaké na to máte názory vy?
Naposledy upravil(a) Stepan dne pát 26. črc 2013, 11:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » pát 26. črc 2013, 11:54

Proboha :roll:



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#3 » pát 26. črc 2013, 12:00

Holt takhle testy prostě fungujou a pokud má bejt jedna odpověď správně, logicky z toho vyplývá, že ty ostatní musej bejt špatně. Já osobně si myslím, že až tak jednoduchý to nebude, protože test bejvá nejčastější příčina neúspěchu u zkoušek.
A vlastně by mě zajímalo co tímhle sleduješ?



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#4 » pát 26. črc 2013, 12:02

sided píše:Proboha :roll:

Tohle je ztráta času. Pokud s něčím nesouhlasíte, uveďte důvody a argumenty. Diskuze by se měli účastnit pouze ti, kteří jsou toho schopní na určité úrovni. Další by měli mlčet.



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#5 » pát 26. črc 2013, 12:09

frantisekkozisek píše:A vlastně by mě zajímalo co tímhle sleduješ?

Je to tam napsané. Jednak mi testy připadají moc jednoduché a pokud 75% lidí u testů dostane úplně plný počet bodů, není to normální.

Za druhé jsou tam otázky nejenom podle zákonů, ale taky podle neznámých zdrojů informací. Komisaři se u zkoušek můžou taky na něco ptát, a nedá se zjistit, jaká odpověď je správná.
Já bych si rád nějakou brožuru o první pomoci přečetl. Mám doma nějakou stoletou pro brance. Vůbec by mi nevadilo mít něco nového.

Komisaři vyhazují každý kvůli něčemu jinému. Někdo je fér, někdo je svině, někdo je moc měkký.

Osobně jsem zažit takovou trochu chaotickou zkoušku, vůbec nebyly vysvětleny postupy střelby, komisař se taky na něco ptal, na co by teoreticky ani neměl. Zkoušky jsem udělal, ale stejně se mi to moc nelíbilo.

Já bordel a nejasnosti nemám rád.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » pát 26. črc 2013, 12:15

Sided: nevím koho jsi měl na mysli, ale Stepan je jasný Adam, jen nevím jestli je to on nebo se někde nakazil.

Stepan píše:Nauku o zbraních
Bezpečnou manipulaci se zbraněmi
První pomoc
Postupy a pravidla zkoušek


Na to všechno již publikace existují, stačí jen pohledat.

Za provozovatele fóra teď použiji bod 10. pravidel:

Provozovatel fóra si vyhrazuje právo vyloučit i takového uživatele, který neporušuje výslovně výše uvedená pravidla, ale způsobuje opakovaně nepořádek (provokatéři apod.).

Stepan = týden odpočinek, aby měl čas o všem v klidu popřemýšlet.



chacal
Příspěvky: 17

Příspěvek#7 » pon 29. črc 2013, 07:09

:arrow: Stepan:"Jednak mi testy připadají moc jednoduché a pokud 75% lidí u testů dostane úplně plný počet bodů, není to normální."

Proboha na to se nedá nereagovat! Ti lidé to umí protože se to naučili! :idea: Naopak testy jsou velmi korektní. Když jsem dělal ZP tak jen ca 20% lidí mělo plný počet bodů. V tvém případě jak se zdá, bych už ale opravdu uvažoval o tvém psychiatrickém posudku :roll: než vůbec bych šel cokoli žádat. Ovšem pokud nejsi provokatér.



maja
Příspěvky: 120

Příspěvek#8 » pon 29. črc 2013, 11:00

Ještě bych doplnil, že pokud je potřeba získat 74 bodů ze 79, tak díky bodovému ohodnocení otázek není moc prostoru pro chybu. Proto ten, kdo se to naučí, s největší pravděpodobností bude mít plný počet bodů.

A jinak, nekrmte trolla :)



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#9 » pon 29. črc 2013, 11:57

Stepan:
Jaky nazor mam na tvou prezentaci? Pripadas mi eurohujersky. Co nejvice predpisu, omezeni, nejlepe s dalsim kontrolorem. Za sebe a ani od jinych nevim osobne o tom, ze by nekdo neudelal ZP kvuli "rozporu ve vykladu otazky" nebo "trotlovitosti" komisare. Zato vim o nekolika "chytracich" a tremarich. Nicmene i oni uznali svou vlastni nepripravenost k ziskani ZP.



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#10 » úte 6. srp 2013, 21:27

reddog píše:Co nejvice predpisu, omezeni, nejlepe s dalsim kontrolorem.

Nechci předpisy ani omezení, chci jasné podklady a postup zkoušek.
Teď jsou jasné pouze zákony.
K manipulaci je ta brožura od Komendy, podle které se ale nikdo nemusí řídit.
K první pomoci není nic.
K nauce o zbraních není nic.

K hodnocení manipulace a střelby je nařízení vlády 315/2011:

§ 4 odst. (5):
Zkušební komisař určí žadateli bezpečný prostor a svěří mu zbraň, odpovídající skupině zbrojního průkazu uvedené v přihlášce ke zkoušce, aby předvedl bezpečnou manipulaci se zbraní a další činnosti stanovené jiným právním předpisem3). Žadatel je povinen samostatně prakticky předvést všechny vyjmenované činnosti v rozsahu stanoveném jiným právním předpisem3)
a odpovídajícím konstrukčním vlastnostem zbraně; pouhý popis činnosti nelze považovat za dostatečný. Žadatel, který řádně nepředvede, byť i částečně, že ovládá bezpečnou manipulaci se zbraní v rozsahu stanoveném jiným právním předpisem3), je hodnocen stupněm „neprospěl“. Ohrozí-li žadatel při manipulaci se zbraní zaviněně bezpečnost osob, zkušební komisař praktickou část zkoušky okamžitě ukončí a žadatel je
hodnocen stupněm „neprospěl“.

§ 5 odst. (7): Ohrozí-li žadatel při provádění střelby zaviněně bezpečnost osob na střelnici, zkušební komisař praktickou část zkoušky okamžitě ukončí a žadatel je hodnocen stupněm „neprospěl“.


"Jiný právní předpis" je Vyhláška Ministerstva vnitra 384/2002:

§ 4 Obsahová náplň praktické části zkoušky
(1) V praktické části zkoušky žadatel postupně předvede
a) prohlídku zbraně za účelem zjištění, zda není v nabitém stavu,
b) částečné rozebrání a složení zbraně v rozsahu, který je nutný k vyčištění zbraně po střelbě,
c) postup při přípravě zbraně a střeliva ke střelbě, při přerušení střelby, při zjištění závady na zbrani při střelbě a při ukončení střelby.
(2) Žadatel provede po předvedení činností uvedených v odstavci 1 střelbu na pevný cíl.

Tohle je všechno. Co znamená věta
Žadatel, který řádně nepředvede, byť i částečně, že ovládá bezpečnou manipulaci se zbraní v rozsahu stanoveném jiným právním předpisem3), je hodnocen stupněm „neprospěl“.
když nikde není definované, co je bezpečná manipulace a co není? Nevím, kde jsem to četl ale snad někoho někdy vyhodili, protože neodložil zbraň způsobem, který má komisař rád, ale o tom co má rád, uchazeč samozřejmě nemohl vědět!

Co znamená věta:
Ohrozí-li žadatel při manipulaci se zbraní zaviněně bezpečnost osob, zkušební komisař praktickou část zkoušky okamžitě ukončí a žadatel je
hodnocen stupněm „neprospěl“.
Znamená nenamířit na nikoho, ale kdy? Znamená to nenamířit na nikoho vůbec nikdy? Co třeba zbraň, ve které není zásobník a která má stažený závěr? Je taková zbraň nebezpečná nebo už není?

Jedině
Ohrozí-li žadatel při provádění střelby zaviněně bezpečnost osob na střelnici, zkušební komisař praktickou část zkoušky okamžitě ukončí a žadatel je hodnocen stupněm „neprospěl“.
by se snad dalo pochopit jako zamíření zbraní mimo bezpečný směr. Ale zase to není uspokojivě definované.

Výsledek současného stavu je, že každý komisař ty zkoušky dělá jinak. Uchazeči nevědí, co se po nich bude chtít a co by měli umět.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#11 » stř 7. srp 2013, 06:44

až ty zkoušky absolvuješ, možná Ti odpovědi na některé otázky docvaknou samy :idea:

Uživatelský avatar
Voyager1
Příspěvky: 72

Příspěvek#12 » stř 7. srp 2013, 11:20

Štěpáne (pokud tu stále jsi):

1. otázky nejsou ostudně jednoduché. Naopak jsou relativně náročné a není příliš prostoru pro chyby (naštěstí). Pokud se ti zdají jednoduché a dáváš je bez problému na 100%-gratuluji

2. podle mě je dobře, že nikde není psáno a dáno co PŘESNĚ a do písmene po tobě komisař bude chtít. Připravil by ses pouze na to XY co bude chtít a na ostatní hodíš bobek. A pak v reálu si ustřelíš hlavu, nebo nedejbože někomu jinému. A to jen proto, že ses naučil POUZE to, co sis přečetl, že komisař bude chtít.

3. Už jsi byl na psychotestech? Zajímalo by mě, jestli jsi tam tomu doktoru také békal "proč tohle", "proč by to nemělo být tak a onak" atd :-)



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#13 » stř 7. srp 2013, 12:28

Pokud mne pamet neklame, komisar pred praktickou jasne rekl, co povazuje za bezpecnou manipulaci. Doporucil dodrzovat pravidla a zkouska probehla bez zadrhele. Jedna zadrzka zpusobena "doprovazenim zaveru" byla jasne avizovana zdvizenou rukou a i pres to, ze komisar zamerne nechal zkouseneho postat se zdvizenou levici o trochu dele nez musel, ten se ani nehnul a jasne dal najevo, ze o bezpecne manipulaci vi sve. Tento kluk prisel az na zkousky, zadnym kurzem na strelnici neprochazel. V jednom pripade se komisar zamerne postavil "do uhlu" tesne pred nabijenim zbrane, opet zkousena jasne pochopila, ze takhle ne a mileho komisare okrikla, ze jiz drzi zbran. Sic nenabitou, ale uz ji ma v ruce, tak at se laskave presune, nebo odlozi zbran. No, asi jsem mel stesti na "dobrej gang". Ja si prosel kurzem u pana Mikesky na Patriotu. S vetsim odstupem casu vidim, ze co nas ucil, je zatim nadcasove. A ten vzdy rika. Nestresujte, delejte to, co po vas komisar chce. A hlavne, pouzivejte u toho hlavu ;-)



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#14 » stř 7. srp 2013, 12:59

reddog píše:Pokud mne pamet neklame, komisar pred praktickou jasne rekl, co povazuje za bezpecnou manipulaci.
Tak to jsi měl štěstí, my jsme žádné jasné instrukce ani o tom, co je bezpečné a co není, neobrželi, ani jsme dopředu nevěděli, jak bude probíhat (s jakými pokyny) střelba. Žádné vysvětlení dopředu, prostě jsme jeden po druhém chodili na střeliště kde probíhala manipulace a potom střelba.

Nemyslím si, že je dobře, že to každý komisař dělá jinak.

Uživatelský avatar
Unzeitik
Příspěvky: 87

Příspěvek#15 » stř 7. srp 2013, 13:13

:lol: :lol:
Sem se teda pobavila díky .....
Někdo udělal čerstvo zbroják a hned chce změnit svět.

Jinak si myslím, že vysoká úspěšnost je daná tím, že když chci zbroják většinou nejsem úplnej trouba (75% - dokáže se naučit) a 25 jsou trobové co se nanučí základní věci a myslí si, že budou gangsteři

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 hostů