Nákupní povolení



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#2986 » stř 27. črc 2022, 18:35

Nedávno jsem si kupoval první zbraň, přirozeně pistoli. ZP ABE, v žádosti jako důvod jsem uvedl pouze ochrana života, sport jsem neuváděl. Využití pistole zatím pouze střelnice a časem možná i nošení. Většina lidí dává automaticky i sport, což mně moc nedává smysl u postole typu G19, P10, atp., přičemž i s tímhle typem pistolí můžu jistě bez problémů na LOS. Může mi někdo říct proč tam ten sport za každou cenu psát, příp. o co jsem se ochudil?



Jarda.Jezek
Příspěvky: 863

Příspěvek#2987 » stř 27. črc 2022, 18:43

Až zakážou zbraně pro obranu, tak ti třeba na takto původně registrovanou zbraň nebudou chtít sport povolit... Čistě hypoteticky... Jinak si například nejsem jist, jestli si můžeš přebíjet střelivo do zbraně, která je jen na ochranu...



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#2988 » stř 27. črc 2022, 18:59

zakon nijak neupravuje, do akej zbrane mozes prebijat. hovori len o tom, drzitel akeho opravnenia prebijat moze.
Prakticky je to teda bez rozdielu, teoreticky je tam to, co spomina Jarda.Jezek. Proste cim viac zakonnych dovodov mam, tym mam lepsi pocit, pretoze si chranim rozhodnutie zakonodarcu, ze nejaky z doteraz uznavanych dovodov bude nevalidny. Keyword being "pocit" :)



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#2989 » stř 27. črc 2022, 18:59

Díky za bleskovou odpověď, s tím zákazem mně to nenapadlo, ale na střelnici půjde chodit snad vždy a než to zakážou, budu mít jistě už další pistole, které můžu pro sport pořídit. O přebíjení jsem nikdy neuvažoval a vím jistě, že do toho nikdy nepůjdu. Teď trochu váhám nad samonabíjecí malorážkou a tam mně zase přijde trochu mimo psát pouze ochranu, nebo jen pouze sport, tak bych dal asi oboje. Abych nemusel být třeba členem sportovního klubu, když dám sport. Nejhorší zážitek při získávání ZP mám z každé návštěvy oddělení PČR a už se tam nehodlám nikdy nikoho na nic ptát :lol:

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#2990 » stř 27. črc 2022, 19:54

JYbour píše: ... v žádosti jako důvod jsem uvedl pouze ochrana života, sport jsem neuváděl... i s tímhle typem pistolí můžu jistě bez problémů na LOS


To mě zaujalo, já LOS a stejně tak různé střelecké kurzy vždycky chápala jako "sport a zájmovou činnost", nebo jak se to tak přesně uvádí... ne že bych myslela že by se v tom někdo pak na kurzu nebo závodech ofiko štoural, ale jaký je tedy výklad zákona...

Jinak když že ptáš proč jo, já bych se spíš ptala proč ne - aneb proč si nezaškrtnout vše na co mám nárok, když to nemá vůbec žádný vliv na délku vyřízení žádosti ani moje další povinnosti apod...?



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#2991 » stř 27. črc 2022, 20:03

Protože jsem se nechtěl dostat do situace, že bych musel být členem sportovního střeleckého klubu. Zákon jsem četl několikrát, ale není v něm vše, třeba jak na které konkrétní stanici vyplnit žádost :) U pistole co mám teď je to jedno, ale u dalších už bych dal i sport, pokud z toho pro mě nebude do budoucna plynout nějaká povinnost. Závody ve střelbě se přece uskutečňují na střelnici a tam můžu střílet jak chci se zbraní koupenou na ochranu ne?

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#2992 » stř 27. črc 2022, 20:14

"není v něm vše, třeba jak na které konkrétní stanici vyplnit žádost" promiň, ale tomuhle nerozumím... jakože chceš aby v zákoně byl uveden vzor na vyplnění žádosti o nákupko?
Jinak nevím jak jsi přišel na to členství ve sportovním klubu, pokud to není v zákoně výslovně uvedeno jako podmínka, je snad jasné že to není nutné.

A s těmi závody právě nevím, já totiž jako závod beru to, kde je nějaké hodnocení a pořadí, což je i v LOS... a logicky se většina závodů musí pořádat na střelnici... tak proč pak v žádosti o nákupku ta kolonka o sportu vůbec je?



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#2993 » stř 27. črc 2022, 20:35

S tím formulářem to bylo myšleno obrazně tak, že to není univerzální návod na řešení všech situací kolem zbraní. Proč ta kolonka o sportu tam vůbec je se právě snažím zjistit, ona tam teda pokračuje a je tam spolu s tím lovecká, kulturní jiná zájmová činnost, což už je jasné. Ale proč bych to měl zaškrtnout, když si jako nesportovec, nelovec a nečlen KVH vystačím s ochranou života fakt nevím.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#2994 » stř 27. črc 2022, 21:05

JYbour: "Proč tam ta kolonka je?"
Protože, kdybys neměl ZP sk. E mohla by to být jediná zákonná možnost jak si zbraň pořídit.
"Proč ji mám vyplnit, když svoje zbraně nikdy na sport nepoužiji?"
Nevyplňuj ji.



JYbour
Příspěvky: 222

Příspěvek#2995 » stř 27. črc 2022, 21:22

To je konstruktivní názor, mně totiž štvou ty rady typu, zaškrtni toho automaticky co nejvíc.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 863

Příspěvek#2996 » stř 27. črc 2022, 21:39

Sportovat můžeš i se zbraní povolenou jen k ochraně. Členem spolku být nemusíš. Když ale jsi a zaškrtneš i sport a policie ti to uzná, dostaneš mrzkou slevu z poplatku za registraci zbraně. Horší bys to měl obráceně, kdybys dal jen sport a pak zbraň nosil. To by byl přestupek, ale v databázi není poznat, pro jaký účel povolení máš, musí se jít do archivu a prohlížet skeny rozhodnutí. Takže by se velmi pravděpodobně na takový přestupek nikdy nepřišlo, zejména vzhledem k druhu zbraně.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#2997 » čtv 28. črc 2022, 06:53

Jarda.Jezek píše: Horší bys to měl obráceně, kdybys dal jen sport a pak zbraň nosil. To by byl přestupek...

Jak jsi na to přišel?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#2998 » čtv 28. črc 2022, 07:31

JYbour píše:To je konstruktivní názor, mně totiž štvou ty rady typu, zaškrtni toho automaticky co nejvíc.

Štvát tě to může, ale nemělo by. Zákon neurcuje všechno a něco málo nechává na libovuli účastníka. A to je dobře. Méně reguli je lépe pro život. Doporučuji : Zaskrni co nejvíc kde to jde a nevymyslej proč to nejde. :-)



Jarda.Jezek
Příspěvky: 863

Příspěvek#2999 » čtv 28. črc 2022, 07:44

Sud píše:
Jarda.Jezek píše: Horší bys to měl obráceně, kdybys dal jen sport a pak zbraň nosil. To by byl přestupek...

Jak jsi na to přišel?
Tak si to pamatuji, nosit se může to, na co bylo vydáno povolení k nošení.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#3000 » čtv 28. črc 2022, 08:48

Jarda.Jezek: Pamatuješ si to skoro správně :)
nosit se může to, na co bylo vydáno povolení (pokud je to zbraň kategorie B). Zákon ale nevyžaduje konkrétní důvod, proč ti bylo povolení uděleno.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů