Nutná obrana, krajní nouze...

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#16 » čtv 31. pro 2009, 23:46

Poradce02 píše:mám právo použít zbraň proti psu, který mě chce pokousat a nemám jak jinak se ubránit, případně utéct?


To je báječná otázka! Ne, máte právo se nechat sežrat. :roll:
Já tedy nevím, ale kdyby mi šlo o život, tak bych nějaká práva neřešil - vy ano? Opravdu, když vám tu někdo napíše, že psa nesmíte zabít, se necháte případně psem zabít vy?

Samozřejmě, že NO i KN se vztahují i na tento případ.
Tady o tom máte článek: http://www.viaiuris.cz/index.php?p=msg&id=148
Mimochodem, nový Zákon č. 40/2009 Sb., který nabývá účinnosti již za pár minut, poněkud rozvádí okolnosti vylučující protiprávnost činu.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#17 » pát 1. led 2010, 01:49

admix píše:Ja se psu nejak extra nebojim, ale kdyby na mne nejaky vetsi psisko bezelo, tak bych asi preventivne tahal :evil: Preci jenom nemusim mit stesti na psa, co se necha odehnat fackou, a na zemi uz nemam moc sanci

Tohle se semlelo tak rychle, ze ani Billy the Kid by nestacil po zbrani sahnout. A i na zemi, kdyz vis kam prastit, sanci mas celkem silnou. Cumak je u psa nejbolestivejsi misto, teda snad mimo kouli. :) Opravdu silnym uderem na cumak pry psa muzes i zabit, ale tim si nejsem jistej, jen jsem to kdysi slysel. Ale ujistuji te, ze kdyz jsem mu ji vrazil, zurivy vyraz v ocich ho okamzite opustil a za silneho knuceni se odklidil se stazenym ocasem (doslova). No nic, to je trochu OT.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#18 » pát 1. led 2010, 01:53

Kurt píše:
Poradce02 píše:mám právo použít zbraň proti psu, který mě chce pokousat a nemám jak jinak se ubránit, případně utéct?


Já tedy nevím, ale kdyby mi šlo o život, tak bych nějaká práva neřešil - vy ano?

Jak se rika: "Lepsi zavrenej, nez pohrbenej."

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#19 » pát 1. led 2010, 09:11

Ten článek od Kurta je vyčerpávající odpovědí na moji otázku. Je třeba znovu dobře zvážit použití zbraně v jakékoli situaci,která může nastat, protože i kousnutí od psa nemusí znamenat ohrožení života.Většinou je ten útok psa trošku předvídatelný a bleskový, tudíž reakce na něj může být opravdu velmi podivná.Není možné psa vždy odehnat, nebo praštit po čumáku, pokud máte např. zaměstnanné ruce, nebo psa zakousnutého do nohy.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#20 » pát 1. led 2010, 11:18

u psa to má podle mne jednu výhodu proti použití u člověka. Pes je dle zákona jen věc, takže by se to potom řešilo snad jen jako použití zbraně mimo střelnici a pokud by se nic jiného nestalo někomu v okolí (odražená střela apod.), věřím, že i přístup soudu by byl daleko vstřícnější než u střelby na člověka. navíc pokud by se jednalo o velké plemeno bez náhubku.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#21 » pát 1. led 2010, 14:58

Byla tohle krajní nouze, dle mě ne, protože první i druhý nečekaný útok odrazil instinktivně beze zbraně a ani ji nevytáhl a až po odražení útoků vystřelil na psa / beru jako by použil pistoli / z několika metrů kdy mu již nic nehrozilo. http://www.youtube.com/watch?v=KWFBp34z ... re=related
Naposledy upravil(a) Poradce02 dne pát 1. led 2010, 15:11, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#22 » pát 1. led 2010, 15:09

proč ne? vypadalo to, že pes útočil (i když možná si chtěl jen hrát, ale tak jednoznačné to nebylo), bez náhubku, nepřivázaný, majitel nikde. navíc ho vzal jen taserem, což by se dalo přirovnat k použití plynovky či pepřáku (vím že účinky i následky mohou být úplně rozdílné, ale to neřeším - nesmrtící obranný prostředek), takže bych to vzal jako velmi přiměřenou a mírnou obranu.



mistrkarbanu
Příspěvky: 2

Příspěvek#23 » pon 1. úno 2010, 18:14

Tohle je hodně ošemetná otázka. Mluvil jsem s policajtem, co je už hodně dlouho ve službě a vede stanici. Problém je ve větě, že obrana nesmí způsobit následky stejně závažné, nebo závažnějíší, než by byli způsobeny útokem. Zároven je tam snad někde dodatek, že obrana musí být vedena razantnějším způsobem, aby se předešlo dalšímu útoku. Je to velice ošemetné. Kolik jsem sám slyšel případů, že ,,jen" pěstmi a kopanci skopali kluka, že nevidí na oko, druhý neslyší. Skopán do komatu je taky klasika. Prostě i pěstma lze zabít. Proto bych se rozhodl k důrazné výzvě a pak bych střelil do nohy. Musel by následovat jen 1 výstřel, protože 2 už jsou nepřiměřená obrana, protože útok byl odvrácen 1. výstřelem. Zkrátka radši bych si nechal napálit podmínku, nebo si sednout na 4 měsíce, než nemít oko apod. Zdraví už nikdo nevrátí a to je základ! :!:

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#24 » pon 1. úno 2010, 18:38

mistrkarbanu píše:Problém je ve větě, že obrana nesmí způsobit následky stejně závažné, nebo závažnějíší, než by byli způsobeny útokem.

To píšete o NO nebo KN?

mistrkarbanu píše:Zároven je tam snad někde dodatek, že obrana musí být vedena razantnějším způsobem, aby se předešlo dalšímu útoku.

O jakém dodatku to píšete? Kde má být? Najděte jej, ocitujte, uveďte zdroj. Jinak je to jen blábol ala JPP.


mistrkarbanu píše:Musel by následovat jen 1 výstřel, protože 2 už jsou nepřiměřená obrana, protože útok byl odvrácen 1. výstřelem.

Jak můžete vědět, že útok byl odvrácen prvním výstřelem?

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#25 » pon 1. úno 2010, 18:53

Samozřejmě je možné vést útok holou rukou a zabít, nebo těžce zranit člověka.Pokud by Vás na ulici i bezdůvodně napadl takový člověk a nedokážete se ubránit jinak / beze zbraně, nebo utéct není kam / souhlasil bych s vytažením zbraně, výzvou a nakonec i výstřelem do nohy na znehybnění útočníka.Myslím, že v Olomouci se tohle stalo na zastávce MHD, kde skupina opilých mladíků začala ze srandy bezdůvodně bít pěstmi důchodce, který tam čekal na autobus.Ten vytáhl deringer a jednoho útočníka střelou poranil.Soud to stanovil jako přiměřenou a nutnou sebeobranu, útočníky potřestal.



Němec
Příspěvky: 97

Příspěvek#26 » pon 1. úno 2010, 22:43

Tak z vlastní zkušenosti ... O víkendu jsem se byl projít s přítelkou a se psem na menší okruh. Na zpáteční cestě jsme procházeli delší ulicí s řadou domků. Proti nám z jednoho vyšli tři kluci kolem 12-14 let se psem. No lépe řečeno oproti mojí fence německého ovčáka asi dvakrát větší chlupatou obludou. Hrklo ve mě když ten pes zbystřil, že se blížíme a oni ho nemají připoutaného a navíc bez košíku. Zařval sem na ně ať si ho berou k sobě, ale pes je neposlouchal a rozběhl se směrem k nám. Já měl svoji fenu na vodítku a s košíkem, ačkoliv po výcviku je poslušná na slovo. Jediné co jsem stihnul bylo sundat jí košík, ať má rovné šance a odepnou přesku na pouzdře revolveru, než ten cizí pes doběhl. Kroužil kolem a dělal výpady na mě a mého psa. Řval sem na něj a na ty kluky a párkrát vykopl proti psu nohou a snažil se ho tak držet ode mě a mé fenyco co nejdál. Nakonec, když po sobě oba psi párkrát vyjeli a zacvakaly zuby, ten cizí se stáhnul a odběhl neznámo kde. Celé to trvalo asi půl minuty. Příjemně mi z té obludy vůbec nebylo, navíc jako naschvál vylezlo několik lidí z té ulice a čuměli jako co bude a jak to dopadne. Naládováno jsem měl ve válci jeden brokový a pak celopláště. O výstřelu jsem uvažoval, alespoň když ten čokl tolik dorážel na kontaktní vzdálenost. Ale přiznám se že když ti kluci jen bezradně stáli a ti čumilové co se tam vzali nevim odkud, tak jsem si to s jednou rukou na krochně rozmyslel. Doteď si myslím, že jsem snad nějak věřil, že se do mne nezakousne, jinak bych to zmáčkl. Nějak jsem prostě věděl, že když ho posolím brokama, tak to bude adekvátní za kousnutí mě nebo mého psa. Nevím, do smíchu mi nebylo a není ani teď a jsem rád, že se to nějak víc nevyhrotilo. Třeba by naplno nezaútočil a třeba taky jo, stalo se co se stalo. Nechci říkat coby kdyby. Stát se to může znovu. Podle mne, kdyby v dané situaci zaútočil, koupil by ji právem. Potom ať posoudí příslušný orgán...



alibaba
Příspěvky: 328

Příspěvek#27 » úte 2. úno 2010, 06:09

Proti psu nikdy nekopat ten je 2 rychlejsi nez clovek a kop je 2krat pomalejsi nez uder pesti a pes vzdy kopajici nohu zachytne,ci se uhne a i pri zasahu kopanec mu moc neuskodi . Cumilove u mne nemaji zadnou cenu, nebot ti se budou klidne cumet i kdyz vas banda skinu ukope k smrti ,cumila muzeme maximalne pouzit jako stitu . Na psa plati vyhoda delsi zbrane tedy klacku asi 2m dlouheho ,muzeme zaostrit na konci jako improviz ,kopi . Pokud jsme na ceste rychle se ohlizime po kameni co muzeme na psa hodit a i klacky .Tak jsem vyresil plno mych setkani s cokly. Stejne tak jako jsem nosil v kapse prak a par zeleznych kulicek .

Kdyz se coklove spoji do smecek stavaji se jeste vice nebezpecnejsi, nebot smecka jednomu druhemu dodava odvahu ,taky se mi to stalo ze par coklu si dodavalo odvahu a tak jsem vyresil pripad zapiskanim silne na prsty do ucha nejblizsimu psu a to tu vesnickou smes odradilo, drive nez mne pokousala. Dobre reseni je tez naladovat perkusak revolver bez koule a pak to psu vystrelit primo do ksichtu ,to odradi kazdeho psa .Hlavne se nedejte pokousat ,nebot za par minut nasleduje sok tela a nebudete toho moc schopni dale podniknout. Tez muzete rychle svleci kabat a snazit se jim psa mlatit a to take nekdy odradi dalsiho utoku ,jinak clovek musi byt na tuhle situaci pripraven a premyslet o tom co budu delat v pripade nejakeho ratlika a tech je vsude miliony a nektery mne nemusi mit rad....



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#28 » úte 2. úno 2010, 08:50

Šok podle mně přijde až skončí útok, pokud ho přežijeme. Do té doby člověk jedná i kdyby byl celý orvaný - pokud ovšem nerezignuje.

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#29 » úte 2. úno 2010, 09:00

Jojo, proto se rika, ze uspesna obrana je 80-90% psychika - gumovy kolena a tres rukou prichazi az kdyz to odezni :)

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#30 » pát 12. úno 2010, 12:46

Co by dělala psychika v situaci, když by Tě někdo ohrožoval zbraní / mířil na Tebe, případně vystřelil / a nepoznal bys, že je to plynovka, nebo nějaká replika kterou ani pohledem nerozeznáš od originálu. Když tohoto člověka zastřelím, nebo zraním, je to přiměřená obrana a splňuje to znaky ochrany života?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů