Kde nelze nosit zbraň



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#436 » úte 2. úno 2016, 09:58

Mají tam rámy. Jestli je budou používat, toť otázka. Když jsem tam byl naposled, byla "úschova" řešena nějakou vetchou maringotkou zaparkovanou na parkovišti a "hlidanou" nějakou křehkou blondýnkou. Pravda, to bylo před cca 10 lety.

Je nutné pamatovat, že úschova palné zbraně je něco úplně jinýho, než úschova nože, teleskopu nebo zlatýho řetízku. U zbraně může úschovu poskytovat pouze držitel příslušné skupiny zbrojní licence a/nebo se musí jednat o úschovu technicky vyřešenou tak, že zbraň je "pod kontrolou" toho, kdo jí momentálně drží nebo nosí, čili obvykle trezor s oddělenými přihrádkami, kde si od té přihrádky necháte klíč u sebe. Takhle to řeší třeba některé státní instituce.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#437 » úte 2. úno 2016, 12:17

Tak jsem dnes navštívil OC Flora a díval jsem se na piktogramy na vstupu a jsou tam asi čtyři, ale škrtnutá pistole ne. Asi jsou jim milejší zákazníci se skrytou zbraní než nezákazníci.



Huck Finn
Příspěvky: 13

Příspěvek#438 » stř 3. úno 2016, 03:25

Škrtnutá pistole, analogicky ke škrtnutému telefonu, neznamená nevnášet, nýbrž nepoužívat.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#439 » stř 3. úno 2016, 07:44

A škrtlej pes znamená nepoužívat psa.To už se tady rozebíralo taky tisíckrát.



Čop
Příspěvky: 145

Příspěvek#440 » stř 3. úno 2016, 11:16

Můj názor - OC, nebo třeba plavecký bazén není veřejný prostor a provozovatel má právo si určit pravidla. Takže když v provozním řádu najdu informaci (pokud vstupuji, je mojí povinností řídit se provozním řádem) o tom, že do objektu se nesmí chodit se zbraní, můžu si vybrat - buď tam půjdu beze zbraně, nebo půjdu jinam. Je to stejné, jako když si na soukromý, neoplocený pozemek dám ceduli NEVSTUPOVAT. Nechci rozebírat následky a nějaká "Jdi, NEBO...!!!" Jen konstatuji. Pokud nechceme dodržovat toto pravidlo, co příště ochrání nás před někým, kdo nechce dodržovat třeba pravidlo o vstupu na cizí pozemek? Dokud se držitelé zbraní (kteří se prezentují jako odpovědní a zákona dbalí lidé) sami nebudou chovat podle pravidel, nemůžou to požadovat od ostatních...



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#441 » stř 3. úno 2016, 12:54

Čop píše:... Takže když v provozním řádu najdu informaci (pokud vstupuji, je mojí povinností řídit se provozním řádem) o tom, že do objektu se nesmí chodit se zbraní, můžu si vybrat - buď tam půjdu beze zbraně, nebo půjdu jinam...


Ne tak docela. Třetí možnost je vstoupit tam se (skrytě nošenou) zbraní a nikomu to neříkat. Nedávno jsem tohle téma řešil s MV a mám jejich stanovisko, které říká, že to není nelegální. Nicméně majitel či nájemce takového prostoru má právo tento zákaz nějakým způsobem vynucovat (rámy, osobní prohlídky). Vy, na druhou stranu, máte právo takovou prohlídku odmítnout. Nicméně pak má zas ten majitel nebo nájemce právo vás do toho prostoru nevpustit, nebo vás z něj vyvést. Stejně jako v případě, že zjistí, že u sebe máte zbraň. Nelze z toho však vyvodit žádné právní důsledky. Nosit můžete i v prostoru, kde to je zakázané - proto se tomu říká nošení. Kdyby to bylo explicitně povolené, bylo by to držení a mohlo by se tam (teoreticky) nosit i neskrytě (typicky střelnice, obchody se zbraněmi, apod.)

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#442 » stř 3. úno 2016, 14:55

A nebo čtvrtá možnost, zeptat se, jestli se zákaz vnášení zbraní vztahuje na slušné občany s legálně drženou střelnou zbraní. Už se to tu řešilo, stačí si těch 30 stran (tzn. asi 15 minut času) přečíst ;)

Rough boy píše:
kratales píše:Spíš by mě zajímal reálný pohled vedení obchodního centra.

Mě taky a tak jsem jim napsal. Otázka byla konkrétně na nošenou střelnou zbraň. Nakonec odepsali toto, cituji konec mailu (začátek zde zbytečně uvádět nebudu, pletli si držení s nošením atd.):

Pokud má držitel zbraně oprávnění nosit zbraň i v místech, kam má přístup veřejnost, tak je vstup do OC možný, ale zbraň by měla být nošena tak, aby nebyla viditelná a nevzbuzovala obavy nebo paniku u ostatních zákazníků nebo nájemců.

S přáním příjemného dne

XXXXXX YYYYYYY
Správa Centra Chodov


Takže tak :)



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#443 » stř 3. úno 2016, 15:16

To je sice super, že OC chodov s tím problém nemá (mají za to malé bezvýnzamné plus :) ), ale pořád platí, že slovo má i nájemce. Tedy - v tomto případě můžete v pohodě chodit po chodbách v OC Chodov, ale jakmile vlezete do nějakého krámu, už byste to museli zjišťovat znova...



jarynn
Příspěvky: 73

Příspěvek#444 » stř 3. úno 2016, 15:25

moc tomu nerozumím.... ale pokud budu skrytě nosit zbraň - snad se nebudu ptát jestli můžu tam či onam.... je na mé zodpovědnosti zda poruším nebo ne zákony ČR ....

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#445 » stř 3. úno 2016, 15:31

Mikky: logicky nejspíš ano. Mě jen zajímalo, jak na to vedení těhle hyperbordelů nahlíží.



Matt_CZE
Příspěvky: 101

Příspěvek#446 » stř 3. úno 2016, 16:21

Já to vidím s odstupem času tak, že je hezké respektovat vlastníka OC, nebo jeho nájemce, ale je to stejná naivita jako gun free zóny, kterým se všichni vysmíváte - právem. Zbraň nosím na svou ochranu a až zase jednou nějakého magora napadne vletět tam a střílet všechny, kdo neznají verše koránu, tak mi poskytne útěchu spíš má zbraň, než pocit, že jsem respektoval právo vlastníka.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 987

Příspěvek#447 » stř 3. úno 2016, 17:49

Matt_CZE píše:Já to vidím s odstupem času tak, že je hezké respektovat vlastníka OC, nebo jeho nájemce, ale je to stejná naivita jako gun free zóny, kterým se všichni vysmíváte - právem. Zbraň nosím na svou ochranu a až zase jednou nějakého magora napadne vletět tam a střílet všechny, kdo neznají verše koránu, tak mi poskytne útěchu spíš má zbraň, než pocit, že jsem respektoval právo vlastníka.


Já to cítím také tak a snad proto s sebou zbraň oprávnění lidé nosí, aby ji u sebe měli. V posledním čísle (2/16) časopisu Zbraně a náboje je krásný článek "Noste svou zbraň!", který rozumnou formou vyzývá k nošení zbraní stále s sebou, protože to může v případě nějakého útoku být pro hodně lidí záchrana. A například starosta Jeruzaléma občany Jeruzaléma přímo ke stálému nošení zbraní vyzývá a odůvodňuje to tím, že právě proto tam nejsou velké masakry, protože pokud se nějaký terorista najde, tak ho ihned někdo zneškodní. Není to tady Divoký západ, ale situace se vyhrocuje a zbraň doma v trezoru jen proto, že je na dveřích nějaká samolepka, se mi nezdá to pravé. Beru to tak, že ta samolepka je jen alibismus provozovatele kdyby něco, aby z toho byl venku. A tam, kde ji opravdu nechtějí, tak tam mají rámy a dělají osobní prohlídky. To bych bral jako opravdové a vážné hledisko, že tam zbraň být nesmí a velmi rád se tomu podvolím.

1) NEJSME v Jeruzalémě (mimochodem tam mají daleko přísnější pravidla pro držení a nošení zbraní než v ČR)
2) JSI OT

sided



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#448 » stř 3. úno 2016, 17:56

paza píše:
Matt_CZE píše:A tam, kde ji opravdu nechtějí, tak tam mají rámy a dělají osobní prohlídky. To bych bral jako opravdové a vážné hledisko, že tam zbraň být nesmí a velmi rád se tomu podvolím.
Moudrá slova - v praxi jsem zatím beztak potkal rámy jen tam, kde je současně zákonné omezení (soudy, letiště, kasina, sportovní arény).



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#449 » stř 3. úno 2016, 19:06

Nemuseli, nájemci obchodních jednotek se řídí provozním (domovním) řádem centra.

mikky píše:To je sice super, že OC chodov s tím problém nemá (mají za to malé bezvýnzamné plus :) ), ale pořád platí, že slovo má i nájemce. Tedy - v tomto případě můžete v pohodě chodit po chodbách v OC Chodov, ale jakmile vlezete do nějakého krámu, už byste to museli zjišťovat znova...



Čop
Příspěvky: 145

Příspěvek#450 » stř 3. úno 2016, 20:19

No to je sice všechno moc prima, ale každý mluvíme o něčem jiném. Naprosto souhlasím s tím, že legálně drženou zbraň mám proto, abych jí nosil. Ale nepřijde Vám trochu divné, že tady nepokrytě říkáte, že některá pravidla dodržujete (ta, co Vám vyhovují) a jiná pravidla nepokrytě porušujete (protože Vás právě teď nebaví je dodržovat). A víte, proč Vás příště někdo na silnici vybrzdí, nebo Vás předběhne v nějaké frontě, nebo se třeba rozhodne, že Vám pod oknem udělá v noci diskotéku? Protože ho zrovna nebaví nějaká pravidla dodržovat a má chuť dělat něco jiného. Mluvíme o prosté lidské slušnosti.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů