Kde nelze nosit zbraň



lerion
Příspěvky: 10

Příspěvek#811 » stř 30. kvě 2018, 10:05

Dekuji vsem za odpovedi, asi neni v mych casovych silach reagovat na vas vsechny jednotlive, ale shrnu to.

Co jsem od sveho dotazu cekal?
Znam nasi firmu, takze jsem dobre vedel, ze jen proto, protoze zakaz je spatny, tak se menit nebude. Spis jsem citil povinnost se ozvat, protoze nemam rad, kdyz mi kdokoli saha na moje prava. Vysledek je priblizne takovy, jaky jsem cekal s tim, ze jsem si potvrdil, ze HR ani po konzultaci s pravni firmou neni schopno odpovedet k veci a spravne a ze muj nadrizeny (ktery byl v CR letos poprve v zivote na pet dni) je opravdu takovy arogantni **** jak jsem si myslel drive.
Co je pro mne ale dulezite, mam dost materialu, ktere by v pripade nejakeho budouciho problemu (byl bych pri ceste do prace napaden, nejaka strelba v budove nebo pokus o to me z prace vyhodit) sel pouzit proti zamestnavateli. Co si budeme povidat, pokud chci v praci zustat, ted mi nezbyva nez drzet hubu a krok. Ale kdyby se mi neco stalo, pujdu do nich vsemi prostredky.

Proc jsem to nekomu rikal?
Primo takto jsem to nikomu nikdy nerekl a krome jednoho kolegy, se kterym jsme si zavreni ve skladu porovnavali (hehe) nase nove CZ P-10C u me ani nikdo nikdy nevidel zbran.
Mame vsak nejenom mezinarodni firmu, ale i mezinarodni oddeleni a kdyz prijeli kolegove z UK, bral jsem je na strelnici. Naopak kdyz jsem tam byl naposledy, oni me vzali na brokovou. Otevrene jsme se o zbranich bavili a nemel jsem problem jim osvetlit problematiku nasi legislativy.
Zmena pracovniho radu se ale pravdepodobne udala kvuli nedavne navsteve pracovniku oddeleni informacni bezpecnosti, se kterymi jsem byl v obchodaku a oni na dverich videli samolepku preskrtnute pistole. Vydesene se me ptali, k cemu tam je a jestli to jako znamena ze tu nekdo muze nosit zbran. Tak jsem jim v cire duverivosti rekl, ze samozrejme ano, kazdy, kdo si udela zbrojni prukaz a splni zakonem dane pozadavky.
Dle mych informaci se pak vratili do UK s tim, ze se to proste musi zakazat protoze proto.

Proc nepodam vypoved?
Zvazuji to. Toto je jen tresnicka na dortu v seznamu veci, ktere me na me praci stvou. Ale na plat ani pracovni napln si nestezuji, zaroven kolektiv je skvely (az na ocividne vyjimky). Nemam rad zmeny. Ale ano, i tato moznost je v reseni.

HonzaLBC:
Zda je zbran obvykla vec, kterou mohu nosit do zamestnani je otazka. Bohuzel zatim nikdo nevedl soudni spor na toto tema, takze nemame v tomto ohledu zadny precedens. Verim, ze ta sama pravnicka firma, co rekla, ze to neni obvykla vec by v pripade toho, ze bych jim zaplatil udelala stanovisko opacne.
Pozor ovsem v pripade odkladani zbrane - na noseni mas dle zakona pravo a ja verim, ze krome zakonem stanovenych pripadu ti ho nikdo nesmi upirat. Drzeni ovsem musi byt se souhlasem najemce nebo majitele nemovistosti, tudiz zamestnavatel ma pravo toto nepovolit.
Pokud bych zbran odlozil a nekdo ji ukradl, mozna by pochybil zamestnavatel, ale kazdeho by spise zajimalo to, ze ja se provinil proti zakonu o zbranich.

Zminovani kolegu
Zminku o nich jsem v prvnim mailu pouzil prave proto, aby to nevypadalo, ze jsem sam, kdo za toto pravo bojuje. Kdyz se me zeptali na pocet a jmena kolegu, odpovedel jsem poctem majitelu zbrojnich prukazu v CR a at si to odhadnou podle toho.

Shrnuti
Ted s tim uz delat nic nebudu. Svuj nesouhlas (coz je krome odchodu ze zamestnani jedina vec, co mohu udelat) jsem vyjadril. Dostal jsem ocekavane zcela nevalidni odpovedi plne chyb, argumentacnich faulu a poruseni zakonu.
Nejzajimavejsi je ta cast, kde mi muj sef (neznaly ceskeho prava nebo zvyklosti v CR) pise, ze i kdybych mel zbran a nekdo teoreticky napadl nasi budovu, nesmim v zadnem pripade zasahnout. Krome upreni meho prava na osobni ochranu mi tim defacto naridil poruseni § 167, Nepřekažení trestného činu, Trestního zákona č. 140/1961 Sb.
Coz bych osobne klasifikoval jako trestny cin z jeho strany.

Nyni necham celou vec utichnout, uklidnit a pak uvidime. Bud zacnu zbran zas nosit (nekteri kolegove to tak delaji stale) nebo si najdu nove zamestnani.

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#812 » stř 30. kvě 2018, 10:29

lerion: Já absolvoval něco podobného. Po Charlie Hebdo a Bataclanu jsem napsal šéfovi správy budovy (spadající pod HR ředitele), jestli pro podobné případy existují nějaké nouzové postupy, a jestli neuvažují o zrušení odstavce v řádu budovy, který zakazoval vnášení zbraní - jelikož bez vymáhání tohoto zákazu pomocí rámů funguje jen na uvědomělé zaměstnance.

Reakce byla podobná - cc na HR ředitele, mýho šéfa a odpověď v duchu, že od PČR nemají žádné informace o zvýšeném nebezpečí v tomto směru, a že žádné změny dělat nebudou. :-)

Zbraň jsem i přes "zákaz" dál nosil a byl jsem připraven, že pokud by došlo na nějaký spor se zaměstnavatelem, tak
1) buď se nechám vyhodit a následně to budu řešit u soudní cestou, protože souhlasím s názorem, že zaměstnavatel může omezit jen věci související s BOZP
2) odejdu a z důvodu nemožnosti zbraň v práci ukládat odmítnu výpovědní dobu (prostě dohoda s odstupným + překážky).

Jelikož to reálně nikdo neřešil, vydržel jsem tam ještě asi 2 roky nosit a dnes už dělám jinde.
Naposledy upravil(a) Quirinus dne stř 30. kvě 2018, 10:34, celkem upraveno 1 x.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#813 » stř 30. kvě 2018, 10:32

Kdyby zaměstnavatel považoval zákaz nošení zbraní za velice důležitý, zavedl by kontroly u vstupu. Když se to nestalo, jedná se o zákaz formální, který zaměstnavatele chrání například v situaci, kdyby jsi omylem postřelil kolegu. Kolega by pak mohl žalovat pouze tebe a nikoli zaměstnavatele, protože ten nošení zbraní zaměstnancům prokazatelně zakázal.

V některých věcech je lepší nezačínat se vrtat, protože jediný výsledek může být zhoršení situace. Bůh ví, na jakých úrovních vedení společnosti teď ty tvoje emaily putují a co nakonec způsobí.

Mimochodem, jakpak vysvětlíš kolegům, kteří nosí do práce a nekecají o tom, až firma opravdu zavede kontroly u vstupu, že jsi jim svojí aktivitou znemožnil nosit???



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#814 » stř 30. kvě 2018, 14:11

Majitel pozemku muze cloveka, ktery nosi, maximalne vykazat z pozemku. Nemuze mu zakazovat nosit.
Ale protoze nosime skryte, a ve vetsine budov nejsou ramy a peclive kontrolovane vchody/vychody, tak to, ze nosime nejde poznat. Zakony neporusujeme a vystavujeme se maximalne postihu ze strany zamestnavatele, kdyz na to prijde, pokud jsme mu ovsem podepsali papir, kde je receno, ze souhlasime se zakazem nosit zbrane v budove zamestnavatele.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#815 » stř 30. kvě 2018, 14:28

Své kolegy je třeba zmást. Jako že sice se něco někde rýsuje, ale potom se "náhodou" ukáže, že to je obdoba ledvinky na doklady apod. A příště se už ani nad něčím nebudou pozastavovat. Myslet si, že tam máš ledvinku, můžou pořád. A co tam bude ve skutečnosti jim neukazovat. Že už to není ledvinka nemusí vědět. Nosit se má skrytě.
Někdy to nosím v crossbody taštičce od Falco (na odložení mám i zamykací pevný stůl). No a vícero kolegů začalo nosit taky crossbody taštičky, protože se jim to líbí. A jsem zakamuflovaný "v davu" chlapů s taštičkou na doklady... Protože když jsem to měl jinde, tak jsem ostentativně pochválil, jak je taška na doklady, brýle, cigarety atd. super prostorná a ukázal jim ji prázdnou.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#816 » stř 30. kvě 2018, 15:12

No a pak se člověk podívá na "ochranku" v takovém podniku... Ať mi nikdo nenamlouvá, že by takoví byli schopní někoho zastavit, někteří možná jen tak, že omdlí a na pachatele spadnou... Ve spoustě firem se tady to pravidlo naprosto běžně porušuje, ale nikdo s tím nic nedělá. Naštěstí mám podobné štěstí jako Donato, dokonce chodím s některými studenty střílet...
Naopak můj bývalý šéf, než jsem začal učit, zbraně na pracovišti důsledně zakazoval, kromě nožů co jsme potřebovali na práci. On však u sebe vždycky nosil revolver, protože se bál, že po něm někdo jde. Vzhledem k jeho podnikatelských praktikách bych se nedivil a vzhledem k tomu jak se choval vůči nám, se zase nedivím, že nechtěl abychom měli zbraně my. :)



steve_michalik
Příspěvky: 36

Příspěvek#817 » čtv 31. kvě 2018, 07:54

Njn, HR slepice se nezapře. Ten její mail, kterým chtěla dělat dojem na zahraniční big bosse, je opravdu úsměvný. Kromě tebou odhalených argumentačních faulů a nepřesností tam jsou gramatické chyby a špatně přeložené obraty (wear a weapon ....). Možná by zahraniční big bossové měli svůj čas investovat do zkvalitnění znalosti cizích jazyků na místním HR, místo zbytečného buzerování svých zaměstnanců.

Jinak jak ti radí ostatní, kašli na to. Tvoji nadřízení ti jasně ukázali, co si o tobě myslí. Takže formálně sklapni paty a nos skrytě dál. Otázkou je, jak moc si nahraditelný. Pokud jsi kritický zaměstnanec, tak by ti to mohli v tichosti tolerovat. A palec nahoru za nenabonzování kolegů ve zbrani.

U nás ve firmě je to naprosto v klidu. Jsme střední firma, 95% chlapi, 10% ZP (majitel included). Do práce sem tam nosím, sem tam mám s sebou i nějakou dlouhou. Se zvědavými kolegy se zavřeme v dílně, kvér si prohlídneme, rozborka/sborka, cvičná manipulace se školním. Na střelnici už jsem je taky vytáhl, pod petici se podepsali všichni.



Tjalfi
Příspěvky: 21

Příspěvek#818 » úte 30. říj 2018, 22:34

Zdravím...
Mám dotaz, když v řádu školy je zákaz zbraní (všech kategorií) a však je to jen psaná forma u vstupů žádné upozorňovací nálepky. Když se budu odkazovat na ZoZ, který vlastně neporuším, tak stejně mi hrozí postih za porušení školního řádu? Jde mi o to, co je v danou chvíli nadřazené nebo snad to má jinou rovinu postihu... Když jsem student, ale i držitel ZP . Omlouvám se, když tak za zdvojení otázky, ale při zběžném hledání jsem nenašel =) Spíše mi jde o to, zda mě kvůli tomu mohou i vyloučit ze školy/postihovat..škola = Univerzita.
Děkuji moc všem za reakci.

Uživatelský avatar
Wolfi
Příspěvky: 75

Příspěvek#819 » úte 30. říj 2018, 22:46

Neporušuješ zákon, porušuješ školní řád, můžeš za to být vyloučen, takže asi tak :D.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#820 » stř 31. říj 2018, 00:46

děsná sranda. :oboze

Asi tak:
1. mistní podmínky jsou nadřazené (ve škole). provozovatel zařízení si to nepřeje.
2. Pokud chcu nosit i tak (za mě proč ne), pokud chcu nosit, nosím skrytě jako vždy. V případě průseru (tasení a obrana střelba - na jinou diskusi), dotaz zbytečný. Nos skrytě a nikomu to neříkej.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#821 » čtv 1. lis 2018, 15:45

Tjalfi píše:snip

Mohu poprosit o presne zneni paragrafu, ktery to zakazuje?



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#822 » čtv 1. lis 2018, 22:04

Tjalfi píše:Spíše mi jde o to, zda mě kvůli tomu mohou i vyloučit ze školy/postihovat..
Nějak postihovat asi ano. Jak přesně, to by se také mělo najít ve školním řádu - jeho součástí musí být i nějaký kázeňský řád. Pokud by nebyl, nešlo by postihovat vůbec nic.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#823 » čtv 1. lis 2018, 22:42

Přesně, muselo by jít o jednání postihované disciplinárním řádem.
Já si třeba na VŠ dotazem na rektorát ověřil, že jim nošení zbraně v budovách univerzity nevadí, pokud to bude skryté. Byla to UP, ale třeba už se tam taky něco změnilo...



lerion
Příspěvky: 10

Příspěvek#824 » pát 2. lis 2018, 09:26

mobil-man píše:...Já si třeba na VŠ dotazem na rektorát ověřil, že jim nošení zbraně v budovách univerzity nevadí...


Tohle povazuji za extremne rizikove jednani. Zrovna na UP jsem si precetl studijni rad a protoze tam zadna zminka o zbranich nebyla, povazuji to za povolene. Zbytecnym dotazem na rektorat dojde akorat k upozorneni odpovednych, ze existuji lidi, co maji zbrane a dokonce si je dovoluji nosit. A jak to tak byva, typickou naturou je zakazovat veci o kterych vim malo nebo se jich bojim.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#825 » pát 2. lis 2018, 09:54

Ten dotaz je právě asi upozornil, že na něco zapomněli. Mlčeti zlato...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů