Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



dvdmann
Příspěvky: 19

Příspěvek#4051 » pon 16. kvě 2016, 17:00

Nazdar, dělal jsem ZP v Trutnově- A,B,E. Při zkoušce CZ 75, malorážka i brokovnice. Komisař chtěl vše rozebrat, uvést do bezpečného stavu a ve všem byla, když jsem to vzal do ruky, prázdná hilzna.



rcc
Příspěvky: 205

Příspěvek#4052 » pon 16. kvě 2016, 17:31

Naučte se manipulovat všemi třemi zbraněmi a máte klid. Pistole je z nich nejtěžší, ne však co do váhy. :-)



vapos
Příspěvky: 4

Příspěvek#4053 » úte 17. kvě 2016, 12:12

Ahoj všem,
předně chci poděkovat za množství info které jsem zde čerpal.
Právě jsem se vrátil ze zkoušek ve Smiřicích s panem komisařem Vítem s nepořízenou, nechci se tu litovat, ale zajímá mě názor ostaních na moji situaci. Panu komisaři se nelíbilo, že jsem ránu jistoty provedl pouze silnou rukou a zkoušku ukončil s tím že jsem neprospěl s odůvodněním, že jednou rukou se nestřílí a já byť jistě posiluji bych zbraň při případném výstřelu neudržel. Policajti koukali na zem a správce střelnice mě káral pohledem, tak jsem se zbalil, podepsal to a bylo. Po posledním žadateli jsem se za komisařem vrátil, že s tím nesouhlasím, ale on vytáhl novou báchorku, že rána nebyla mířená,ale od prsou s nespevněnou rukou, bohužel to nikdo jiný neviděl. Za měsíc jdu znova a asi abych se učil, byť už mám kolem 1000 nastříleno, dávat RJ oběma rukama s propnutými lokty, pak by byl asi spokojenej. Když mi pan Vít nakonec připustil,že jsem mířil a byl na střelu připraven, stejně by mě prýt vyhodil když bych držel zbraň jednou rukou.

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#4054 » úte 17. kvě 2016, 12:17

Vapos : No...tak dáš příště ránu jistoty oběma rukama (pokud se až do této fáze dopracuješ) a vyhodí tě za něco jiného. Nejsem egoista, ani nějaký frajírek, ale toto mi přijde trošku přes čáru. Nebyl jsem tam, nevím, ale pokud jsi měl napnutou ruku do bezpečného prostoru, nepřijde mi to na výhoz. Asi bych chtěl opakovat u jiného komisaře. Klidně vyletět za něco jiného, za opravdovou chybu, ale tohle mi jako chyba nepřijde.

Edit : Uznávám, že držet oběma rukama je pro mě osobně bezpečnější a časem člověk asi otupí a dá tu ránu jistoty nějak ledabyle = kdyby tam náboj byl, mohl by být problém...O to mu asi u zkoušky jde. Na druhou stranu, držet jako leklou rybu můžeš tu pistoli i oběma rukama :?
Naposledy upravil(a) jirka87 dne úte 17. kvě 2016, 12:41, celkem upraveno 2 x.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#4055 » úte 17. kvě 2016, 12:19

Rána jistoty by určitě měla být mířená a z propnuté ruky. Netuším ale důvod, proč bych měl při ráně jistoty používat obě ruce - pan komisař zde bazíruje na (dle mého názoru) hloupém a nepodstatném detailu. Bohužel u zkoušky rozhoduje zrovna on.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#4056 » úte 17. kvě 2016, 12:27

Naprosto neopodstatněné a navíc hloupé. Spousta mířenkářů střílí jednou rukou a pistole jim přitom z ruky nepadá. Pokud byla rána bezpečným směrem, je to podle mě na diskuzi o mířené ráně ale určitě ne na vyhození. Tak to vidím já.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1300

Příspěvek#4057 » úte 17. kvě 2016, 12:39

Jako držitel mokrého ZP trochu komisaře chápu - mě by jako naprostého a nezkušeného začátečníka nenapadlo dávat RJ jednou rukou. Co kdyby rána vyšla... Nedovedu odhadnout, jestli bych zbraň udržel (asi jo). Tak jestli na to komisař nekoukal podobně, kdy žadatel o ZP je u ZOZ obvykle hodně nezkušený.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#4058 » úte 17. kvě 2016, 12:41

No vidíš. A já jako osoba u ZOZ přímo zúčastněná tento postoj komisaře naprosto nechápu.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1300

Příspěvek#4059 » úte 17. kvě 2016, 12:44

Možná k tomu za pár let taky dospěju, ale zatím mám ke zbrani přehnaný respekt...



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#4060 » úte 17. kvě 2016, 12:45

Ta pistole nevypadne z ruky, ani když to tam někdo pošle od boku s nepropnutou rukou. Ba co víc, ono to půjde i tam, kam ta pistole v daný okamžik míří.
Tu nataženou ruku chápu pouze jako znázornění toho, že tu RJ dávám opravdu do bezpečného směru, aby to prostě bylo vidět a nemusel se s někým hádat, kam ta hlaveň v ten okamžik vlastně mířila. Ale rozhodně to nemusí být postoj na mířenou střelbu na 25m a už vůbec ne oběma rukama.
Naposledy upravil(a) cipis dne úte 17. kvě 2016, 12:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#4061 » úte 17. kvě 2016, 12:46

On to možná doplní CMK s citacemi vyhlášek atd. Já jsem na to "línej", tak píši jen vlastní názor.
Cipis :Ona to má skutečně být "mířená rána jistoty". A kdo mi definuje, co to přesně je.



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#4062 » úte 17. kvě 2016, 12:48

Já vlastně zapomněl, že někdo může určit bezpečný prostor velikosti A4 na 5 metrů, tak pak ano, pak je potřeba mířit jak na 25m na pistoláč.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#4063 » úte 17. kvě 2016, 12:55

Rána jistoty u zkoušky mířená, a to výrazně, je na "jistotu". V praxi od boku jednoruč žádný problém - proč by se jinak učila obranná střelba z různých pozic (např. těsně po tasení od boku silnou rukou). Hlavně je potřeba k tomu přistupovat tak, že ta rána může teoreticky opravdu vyjít - takže držet pořádně.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#4064 » úte 17. kvě 2016, 12:55

Cipis : To sice taky považuju za kravinu, protože je vždy nějaká dopadová plocha a to nikdy není pouze plocha terče ale tam už se moc argumentovat proti nedá. Prostě je to takto vymezeno, tak dodržuj. Někde jsou třeba výstřelná okna poměrně malá a tam by to mohl být fakt průser.



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#4065 » úte 17. kvě 2016, 13:14

Pelanj - já nemám problém s tou mířenou ránou, já mám problém s tou argumentací, že to člověk neudrží atd. To je prostě blbost, chápu, že se toho začátečníci ze začátku dost bojí, než ten strach přejde v respekt, ale fakt to není příruční dělo, aby to něco udělalo. Takže ano, vyhodit za někoho, kdo nenamířil do bezpečného prostoru (a neudělal to dostatečně zřetelně), tak to je asi v pořádku, ale vyhodit za to, že to odmáčkne jednou rukou, tak to v pořádku není. Jinak na kurzech se učí, zkontrolovat, kam mířím a celou dobu během toho "procesu" se tam koukat s pistolí. Ne, že se už otáčím (jako že odcházím z palpostu), pistole sice míří do bezpečného prostoru, ale odmačkávám to defacto ledabyle bokem a bez toho "míření".

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: marinakus a 32 hostů