Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#4291 » pát 17. čer 2016, 18:30

CMK : Promin kamarade ale ted jsi z toho udelal skoro vetsi dzungli nez to je v soucasnosti. Z toho by mohl zblbnout kazdy. I proto jsem psal, ze kdyz neco funguje, lepsi se do toho nes.... Vzdycky bude nekdo ublizeny.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#4292 » pát 17. čer 2016, 18:33

Tyrfing : Mas samozrejme pravdu. Ale jak jsem psal melo by jit o zakladni obecne dodrzovani bezpecnosti. Znam nekolik lidi, kteri si takto s nulaosmou vystrelili. Nastesti nemeli nikdo hlaven otocenou na sebe a proto to dobre dopadlo. A o tom by to myslim melo byt.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4293 » pát 17. čer 2016, 18:41

Tak ono to neni nic jinyho, nez v prvni casti vyjmenovani toho, cim zadatel nikoho nemuze ohrozit a v druhe casti toho, cim muze ohrozit :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#4294 » pát 17. čer 2016, 19:12

CMK : Chapu jak to myslis ale je to zase jen tvoje stanovisko a tvuj nazor. Vyhazoval byst za prst v luciku ale ten tam podle navodu vyrobce pri rozborce zbrane patri. Jsi kategoricky proti vyhozeni za zapomenuty zasobnik ale ja kdyz chci po uchazeci aby uvedl zbran do bezpecneho stavu a on ji misto toho nabije, tak je to v poradku pokud na to sam prijde a nikoho neohrozil? Takze asi muze takto vysypat vsechny naboje dokud mu zaver nezustane na zachytu a prohlasit zbran za bezpecnou. Nakonec bude mit pravdu.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4295 » pát 17. čer 2016, 20:29

Prosimte a kde pisu, ze bych vyhazoval za prst v luciku pri rozborce? Pokud jsi to tak pochopil, tak dekuji za pripominku - samozrejme je tim mysleno pri veskere manipulaci, dokud neni zbran bezprostredne vybita nebo vybita slozena. Bylo by nelogice netrvat na uhlu a trvat na prstu mimo lucik.
A paklize uvadis priklad "ad absurdum" s tim, jak si vyhazi obsah zasobniku skrz komoru a vyhozi okenko (coz je ale jeden z relevantnich postupu testu funkcnosti zbrane, kdyz z ni nemuzu strilet), tak pak "ad absurdum" (!!!) odpovidam "no a koho tim ohrozil? Nedelal nic jineho, nez vyhazovani naboje z komory a zasouvani naboje do komory a to do bezpecneho prostoru" (opakuji a zduraznuji, ze tato odpoved je ad absurdum - stejne jako ta pripominka) :-)

No a ze to je "muj postoj" jsem prece psal hned ja... Ano, je to muj postoj a stojim si za nim... Ale ke zkouskam se vschni radsi ucte vsechno, co si muze kazdy komisar vymyslet :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#4296 » pát 17. čer 2016, 21:03

To jsem tedy spatne pochopil. Tu prvni cast myslim. Kdybychom to ovsem skutecne vzali ad absurdum, koho ohrozi sahnutim na spoust, pokud miri do bezpecneho prostoru?

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4297 » pát 17. čer 2016, 21:48

Jenze zatimco prst na spousti je primy krok k vystrelu, u zasobniku musis udelat dalsi chybu...
Ja osobne jsem radsi, kdyz vidim, ze ten clovek vi co dela a proc to dela... Kdyz jede, vybiji, a kdyz zapomene, uvedomi si presne co udelal, vrati se o krok a zacne znova... U takovyho cloveka mam zaruku, ze se s problemem umi popasovat a proto nevidim duvod ho vyhazovat (pozor - nerikam tim, ze jsem radsi, kdyz mi to lidi zapomenou a opravej se, nez kdyz to udelaj rovnou dobre !!! - snad ten rozdil z toho je patrny). Naproti tomu, kdyz mi clovek ten zasobnik zapomene a zacne mi zmatkovat, tak ho v tom necham vykoupat.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#4298 » sob 18. čer 2016, 15:01

Zase nejsme ve sporu, akorát se to nedá vyjmenovat, stejně jako jednoznačně říci, teď ještě můžeš a teď už ne. V tom se neshodneme.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#4299 » pon 20. čer 2016, 12:06

Jak já vám oběma rozumím, tohle se nedá řešit zprávičkami, tohle chce vykecat u pivka. Kolikrát je lepší jedna osobní diskuze než 50 mailů. Pokud byste se k tomu někdy odhodlali, rád se přidám ;)



Jistr
Příspěvky: 7

Příspěvek#4300 » pon 20. čer 2016, 15:59

cmk píše:Marinacus - jedina cesta by byla: "Seznam veci, za ktery se u zkousky nevyhazuje" :-) Pomalu se blizi doba, kdy bude stat za to to zacit resit :-)
- nepodivani se do hlavne po rozborce (vyjma reseni zavady "psouk")
- nepodivani se do hlavne pri sborce (pac se do ni divam pri/po cisteni)
- uhel pri manipulaci bezprostredne po vybiti - tj. ve chvili, kdy je zbran 100% vybita (vyjma mireni na jinou osobu)
- uhel pri manipulaci bezprostredne slozene zbrane
- vypusteni kohoutu na zaver/ozub - resp. vypusteni na jine misto, nez pozaduje komisar (lec komisar ma prav pozadovat jednu, ci druhou variantu, dokud to zadatel neudela spravne)
- mireni na vlastni cast tela bezprostredne po vybiti zbrane ci jejim slozeni
- neozodpovezeni JAKEKOLI otazky (pac vyhlaska jasne rika, ze "zadatel predvede", nikoliv zodpovi)
- zapomenuti vyndani zasobniku, pokud zadatel sam nedostatek bezpecne odstrani a zbran uvede do bezpecneho stavu
- bojove vyreseni zavady u zadatelu sk. D nebo E (tzn. necekani 30s, nevybijeni, ale co nejrychlejsi uvedeni zbrane zpet do strelbyschopneho stavu)

A naopak seznam, za ktery se jednoznacne vyhazuje:
- prst uvnitr luciku nebo na spousti v prubehu manipulace (vyjma vystrelu, rany jistoty a spousteni kohoutu)
- mireni mimo stanoveny bezpecny prostor (vyjma manipulace bezprostredne po vybiti ci slozeni zbrane)
- mireni na jakoukoli cast sveho tela (vyjma manipulace bezprostredne po vybiti ci slozeni zbrane)
- neschopnost samostatne manipulace
- nedostatecne provedene vybiti zbrane (vynechani nektereho z kroku bez ohledu na to, jestli shodou okolnosti naboj v komore zustal ci nikoliv) - zde-by ale komisar mohl zashanout az ve chvili, kdy zadatel provede cele vybiti, nikoliv po prvnim kroku, kdy by treba zadatel nevyndal zasobnik
- vynechani kontroly hlavne rozborkou a prohlednutim po zavade typu "slaby vystrel" (vyjimka - pokud to nekdo resi jako bojove odstraneni zavdy - pac na ulici to I pri psouku radsi risknu vystrelit znova - radsi risknu ruce a zachranim si zivot, nez naopak)


Takhle nejak bych to videl ja. Ale nikdo to neberte jako obecnou pravdu :-)


Já si myslím, že přesně touto cestou by se mělo postupovat - v písemné podobě specifikovat, co se považuje za bezpečnou manipulaci a co nikoliv. Při zkoušce mne fascinoval obrovský rozdíl mezi teoretickou částí, kde je 485 otázek a na ně určeny přesné odpovědi, a praktickou částí, kdy se pouze hovoří o bezpečné manipulaci. Ovšem o tom, co je bezpečná manipulace, rozhoduje každý komisař sám. To považuji za neobjektivní přístup. Viz zdejší diskuse slabá rána - rána jistoty ano/ne.
Myslím si, že základní postupy manipulace (převzetí zbraně a ověření, že je nabitá; rozborka/sborka; závady) lze přesně popsat takovým způsobem, aby se je bylo možno naučit naprosto mechanicky, bez přemýšlení. Takové postupy je možné sestavit i pro více druhů zbraní, u krátkých minimálně pro užívané typy CZUB, ale bylo by možno i pro další (Glock?).
Jsem přesvědčen o tom, že pro začínajícího uživatele zbraně je mnohem vhodnější, aby základní postupy manipulace měl zažité naprosto mechanicky. Přemýšlet a vymýšlet může po pár letech praxe a pár (desítkách) tisících vystřílených nábojů.
Navíc jakékoliv stížnosti by bylo možno řešit objektivně a s pomocí kamerového záznamu na místě, odkazem na příslušné ustanovení o manipulaci.



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#4301 » pon 20. čer 2016, 18:02

ja kdyby bych byl komisar tak by jsem dava i jine pistole, napriklad glocky. Nebo tusim Heckler & Koch ma rozborku uplne na hlavu padlou, to by meli lidi radost :D

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#4302 » pon 20. čer 2016, 18:08

Enerccio: Správně! Zejména komisař co je citlivej na prst před hlavní by měl vyžadovat rozborku Coltu 1911!



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#4303 » pon 20. čer 2016, 18:27

[quote="Jistr"]

Nechápu co tu pořád řešíte na téma "objektivnost/neobjektivnost" komisařů? :o

To jste nikdy nedělali maturitu, zkoušky na vejšce, ´řidičák, pilotní či "jen" svářečský průkaz?? :shock:
Pokaždý je v tom již z principu kus subjektivního přístupu zkoušejícího a přes to nejede jaksi vlak ...

Prostě:
1)maminka, trenér, velitel na vojně a examinátor mají vždy pravdu!
2) pokud nikoli, platí b.1)

Opravdu nejde 10000+1 situaci (zde konkrétně u ZoZ) nacpat do paragrafové formy a doslovného manuálu.
A ani to ostatně není žádoucí. Zkušený komisař během minuty pozná jestli mu tam stojí totální tele potencionálně nebezpečné sobě i okolí nebo jen t.č. "nerves" co bude ale jinak do budoucna v pohodě.
Od toho tam koneckonců je aby toto dokázal vyselektovat a nese za to taky určitou odpovědnost ...
To za něj žádný počítač ani stovky stránek sebedokonalejších předpisů nikdy neudělají. :twisted:



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#4304 » pon 20. čer 2016, 18:59

to je furt dokola. Nemá cenu řešit objektivnost / neobjektivnost komisaře, nebo jak kterej komisař ke zkoušce přistupuje.
Ale prostě není možný, aby nebyl jasně stanovenej postup, co se má / nesmí udělat v tý který situaci - viz. ta legendární RJ po slabý ráně.
Jenže zjevně i to co, co je zcela jasně daný, jako např. z čeho má která skupina střílet, někteří komisaři buď nedokážou pochopit, nebo si dělají co chtějí.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#4305 » pon 20. čer 2016, 19:12

Enerccio píše:ja kdyby bych byl komisar tak by jsem dava i jine pistole, napriklad glocky. Nebo tusim Heckler & Koch ma rozborku uplne na hlavu padlou, to by meli lidi radost :D

Jsem sice OT, ale musím reagovat: Heckler & Koch že má rozborku/sborku složitou či nelogickou? :shock: Který ?! HK se dá dělat poslepu, jak je jednoduchý a logický ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů