Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



Mr.Scully
Příspěvky: 13

Příspěvek#6256 » pát 3. čer 2022, 10:58

Přehazuje. Příklad: otázka 27. Krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně, nejedná-li se o zbraně kategorie A-I, jsou podle zákona o zbraních zbraně zařazené mezi:

Zákon a aplikace Zbranekvalitne nabízí postupně varianty C/A/B
Aplikace ETesty nabízí varianty: B/A/C

Jako je mi to jedno, aspoň se to naučím pořádně a máš pravdu, že těch 500 otázek se dá naučit na sto procent. Ale to přehazování odpovědí mě stejně mate :-) Nevím, jestli je to schválně nebo proč...



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#6257 » pát 3. čer 2022, 11:04

Já nemám fotografickou paměť (Otázka č. 27 = odpověď č. B). Musím to pochopit a naučit. Takže mě to přehazování taky nevadí.



Mr.Scully
Příspěvky: 13

Příspěvek#6258 » pát 3. čer 2022, 11:08

Ne, čísla odpovědí člověk neví, to je jasný. Ale já tady dva týdny jedu testy a třeba u některých otázek už si tak nějak pamatuju třeba, že tady u toho zákona je to hned ta první nejdelší odpověď a docela mě překvapilo, že na etesty je to celé přeházené :-D Minimálně prostě člověk musí fakt dávat pozor a číst pozorně.

Pro mě je nejhorší takové to zařazování zbraní do skupin, flobertka jednou tam, jednou jinam atd. A tam je asi jedno pořadí odpovědí, tyhle věci se člověk prostě holt musí naučit důkladně.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#6259 » pát 3. čer 2022, 11:12

Pro mě nejhorší byly typy loveckých zbraní. Troják, trojáček, trojče ... Počmáral jsem pěkných pár papírů. Tady ani eTesty nepomohly.



Mr.Scully
Příspěvky: 13

Příspěvek#6260 » pát 3. čer 2022, 12:23

S tím nestraš, to tam doufám nikde není :-D To bylo asi v těch testech do roku 2017, ne? Koukal jsem zběžně, že se to docela změnilo. Přestaly tyhle blbiny, ale zase tam přibyly ty skupiny a podskupiny zbraní, které v tom udělaly celkem paseku.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6261 » pát 3. čer 2022, 12:29

JirkaCV : Testové soubory jsou vytištěné a pevně dané. Pořadí odpovědí je tam naprosto stejné jako v tréninku otázek na těchto stránkách. Ovšem samozřejmě číslo ostrého souboru a jeho složení veřejně nikde uvedeno není.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6262 » pát 3. čer 2022, 12:31

Mr.Scully : Nejsou žádné skupiny ani podskupiny ale kategorie. Ale máš pravdu, že nejsou stanoveny a nazvány zrovna šťastně.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#6263 » sob 4. čer 2022, 22:40

Testy na zbroják jsou fakt lehký. Odpovědi jsou daný a otázek cca 500 a to se jedná o zbraně. Například, když jsem si dělal VŮDCE MALÉHO PLAVIDLA, tak se testy dělají na PC jako autoškola a správný odpovědi se mění, jednou A a podruhé C :lol: :lol: :lol: .



bugg007a
Příspěvky: 1

Příspěvek#6264 » úte 5. črc 2022, 06:12

Ahoj, měl bych dotaz k CZ75 - když vystřelím poslední náboj, závěr se zachytí v zadní poloze. Když jej potom shodím záchytem závěru, tak je zbraň pořád natažená a je možné provést ránu jistoty? Nebo musím natažení provést ručně?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#6265 » úte 5. črc 2022, 06:33

Ano. Natazena. Je to preci klasicky cyklus. Tj. Zmacnes spoust a bici ustroji normalne zafunguje. “CVAK” :)



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#6266 » úte 5. črc 2022, 07:22

Mr.Scully píše:Promiňte mi možná hloupý dotaz, ale je někde nějaký seznam pokynů, které komisaři dávají při manipulaci se zbraní nebo před ostrou střelbou?


tady je nezávazný vzor povelů pro řízení střelby
https://www.mvcr.cz/soubor/postup-pri-p ... relby.aspx

citace:
"Povely (ani způsob ohlašování závady) nejsou žádným právním předpisem
stanoveny a zkušební komisař je oprávněn stanovit jiný postup řízení střelby.
Povely každopádně musí být srozumitelné, nesmí být matoucí a musejí
zaručovat bezpečný průběh střelby a související manipulace se zbraněmi
a střelivem. Rovněž žadatel není povinen na povely zkušebního komisaře odpovídat
právě tak, jak je uvedeno výše. Je však nezbytné, aby zkušební komisař a žadatel
spolu komunikovali na úrovni garantující bezpečný průběh zkoušky odborné
způsobilosti."

zdroj:
https://www.mvcr.cz/clanek/zkousky-odbo ... losti.aspx



Katrin
Příspěvky: 4

Příspěvek#6267 » pát 8. črc 2022, 07:25

Ahoj, chtěla bych poprosit o upřesnění a radu co se týče praktické části na zkouškách...
a: Pokud je závada selhač a nebo slabá rána,tak po všech úkonech co provedu na zbrani mohu pokračovat ve střelbě ?
b: ukončit střelbu a přerušit střelbu ...jaký je rozdíl ?

U zkoušek jsem byla vyhozena za to ,že jsem se prý nedostatečně podívala do mířidel a při slabé ráně jsem řekla že ukončím střelbu :-?
Děkuji za všechny možné odpovědi :)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#6268 » pát 8. črc 2022, 08:21

Za jaké situace proběhlo to "nedostatečné koukání do miřidel" ?? Třebas mířená rána jistoty jen tak někam do prostoru ?

Při slabé ráně je potřeba popsat k čemu mohlo dojít a popsat řešení situace, tedy vybití s kontrolou zbraně, rozborka a prověření průchodnosti hlavně. Používání dalších zbytečných slov jen situaci komplikuje a vytváří možnost zmatených chyb.

Doporučuji procvičení situací s někým, kdo pravidelně školí na zkoušky a nebrat to na lehkou váhu.
Naposledy upravil(a) kolombo dne pát 8. črc 2022, 08:26, celkem upraveno 1 x.



PetKar
Příspěvky: 41

Příspěvek#6269 » pát 8. črc 2022, 08:22

Každá z uvedených závad má předepsaný postup, ideálně viz zkušební rad. U selhače - nevyšla rána - je zásadní po ohlášení závady vyčkat ( časovou prodlevu určuje buď výrobce střeliva, potvrdí komisař na briefingu, nebo přesný čas určí komisař) se zbraní stále namířenou na terč/cílového prostoru 10-30s. Po té následuje běžný postup, zásobník ven, přeřazením závěru vyhodit nábojnici atd., atd. U slabé rány - vystřelili to, ale slabě - je klíčové nezapomenout na rozborku a kontrolu průchodnost hlavně. Ten důvod pro vyhození je divný. Dokážu si představit, ze pokud komisař při briefingu řekl, ze požaduje vždy, kdy je to na místě MÍŘENOU ránu jistoty a ty jsi to tam při zkoušce odmáčkla odněkud od pasu, pak ho to asi namíchnout mohlo. Ale nedostatečné podívání přes mířidla, to fakt nevím. Zcela by mělo vyhovovat pokud při ráně jistoty vytrčíš ruku se zbrani ve výši obličeje směrem na terč a zmáčkneš. Pokud se střílí ze zbraně s kladivem a komisař to při briefingu výslovně akceptuje, je možné místo mířené rány jistoty mířeně vypustit (přes palec) kohout. Ale pokud trvá na ráně, vždy ji prováděj výrazně mířeně. Obecně se doporučuje důsledně se řídit pokyny komisaře a nevnášet do zkoušky žádné kroky nad rámec stanoveného postupu. Pokud jako součást drilu jednotlivé kroky ohlašuješ hlasitě předem, určitě to není chyba. Ale musíš mít absolutní jistotu, ze máš cely proces správně zažitý. Pokud zahlásíš nějakou blbost, komisař tě může, ale rozhodně nemusí, z dobré vůle upozornit, že asi není něco úplně košer, např. otázkou,”jste si jistá”, a to by tě mělo trknout. Ale rozhodně se na to nespoléhal. Obvyklejší je, ze ten krok nechá provést a pokud se jedna o hrubou chybu, pravděpodobně ZOZ ukončí a rozloučíte se. V každém případě, přeji hodně štěstí při opáčku. Hlavně žádný stres, nespěchat, času je dost, poslouchat pokyny komisaře a dělat přesně to co chce, nebo co je předepsáno zkušebním řádem.

Uživatelský avatar
Kodiak66
Příspěvky: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6270 » pát 8. črc 2022, 08:31

a: Ty si hlavně musíš uvědomit, co se v té zbraní děje a pochopit to. Při selhači náboj 'nepráskne' ale může prásknout se zpožděním, proto se čeká. A až je tento náboj že zbraně venku a ty vyhodnotíš problém, můžeš pokračovat. V případě slabé rány náboj 'práskne' ale málo a střela může zůstat v hlavní. Hlaveň je zacpaná a když bys tam poslala další střelu, hrozí nejen poškození hlavně, ale i úraz. Takže po rozebrání zbraně, zkontrolování průchodnosti hlavně, případně uvolnění uvízlé střely, můžeš pokračovat ve střelbě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů