Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



Katka.Boskova
Příspěvky: 16

Příspěvek#1 » úte 16. bře 2010, 10:43

Ahoj,

mám takový dotaz, který se týká praktické části zkoušky na skupinu E. Díky MarKovým stránkám je teoretické učení jedna radost (díky Ti za ně, jsou fakt perfekt), přesto bych potřebovala poradit, respektive vysvětlit jednu věc: co se míní postupem při přípravě zbraně ke střelbě, během vlastní střelby a při ukončení střelby se školním a posléze s ostrým nábojem? Je to myšleno tak, že si napáskuju zásobník, zasunu do pistole, natáhnu závěr a pak střílím, poté, zkontroluju, jestli jsou všechny náboje vystřílený, vrátím závěr do přední polohy, vypustím kohout, vytáhnu zásobník a zbraň odložím?

Zkoušela jsem to najít v jiných tématech, ale buď jsem slepá a skutečně jsem to nenašla, nebo to tu ještě není.

Pokud tu už takováto otázka byla, tak se MarKovi omlouvám za nový topic

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » úte 16. bře 2010, 11:03

Především bezpečná manipulace :!: bereš zbran do ruky, prst mimo spoušt, míříš bezpečným směrem, kontrola komory, rána jistoty, napáskovat zásobník, na povel do zbraně, a na povel do terče :) Celou dobu zbran bezpečným směrem a prst mimo spoušt (tedy kromě střelby) napis odkud jsi a nekdo Ti to rád předvede.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » úte 16. bře 2010, 11:28

Přesně jak říkal sided, jde hlavně o bezpečnost. Co přesně zkušební komisař chce, se často liší, ale důraz na bezpečnost je kladen vždy, viz Zásady manipulace se zbraněmi.
Doporučoval bych nespěchat a vyčkávat na povely komisaře - tedy třeba vzít zbraň do ruky až na jeho povel a ne natěšeně hned co ji uvidím ;)



Katka.Boskova
Příspěvky: 16

Příspěvek#4 » úte 16. bře 2010, 11:42

Díky za odpovědi, je mi jasný, že se po ní hnedka nebudu vrhat, ale počkám na pokyny. Zacházení se zbraní, respektive bezpečnost, bych (podle mého názoru) měla ovládat, zatím se mi třeba nestalo, abych měla prst na spoušti, když nestřílím, nebo tak podobně.

Jsem z Vlašimi a zkoušky budu dělat v Benešově, na Kavčáku, s ČZ 83.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#5 » úte 16. bře 2010, 11:48

Katka: Jen bych Te malinko opravil ohledne ukonceni strelby.

Zasobnik jde ven prvni, potom kontrola komory, rana jistoty a zbran do pouzdra.

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » úte 16. bře 2010, 12:05

Jojo, to by nemel komisar radost - kontrola komory, vyndat zasobnik a hlasita rana jistoty :lol:



Katka.Boskova
Příspěvky: 16

Příspěvek#7 » úte 16. bře 2010, 12:22

:lol: ne to by radost neměl, pořadí špatně napsaný, jsem si toho vědoma

Necitujeme předchozí příspěvek.



memphisto
Příspěvky: 143
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » úte 16. bře 2010, 14:06

sided píše:rána jistoty


Radši bych se zeptal, co komisař chce, jestli vypustit přes palec a nebo ránu jistoty. Co jsem slyšel od jiných, tak za ránu jistoty nebyli někteří komisaři moc rádi :? Mně dal třeba na výběr a jiný je za ránu jistoty zdrbal.



Andy
Příspěvky: 82

Příspěvek#9 » úte 16. bře 2010, 14:15

Já dělal včera zkoušky a dycky mi řek co mam delat.. ale dycky nejdriv vyndat zasobnik a pak mrknout do komory.. a povolit zaver az po vyndani zasobniku a checknuti komory...

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#10 » úte 16. bře 2010, 17:42

Rana jistoty: Nekteri komisari jsou holt ze stare skoly, kde se ucilo, ze cvaknutim naprazdno se muze zlomit udernik, coz u modernich zbrani nehrozi. Ale i tak mu to muze byt fuk - kdyz si budu chtit znicit zbran, je to moje vec. ;)



Hvězdička
Příspěvky: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » úte 13. dub 2010, 17:40

Je možné zjistit, z jaké zbraně se bude zkouška skládat? Nebo se případně dělají rozborky z různých zbraní - krátké i dlouhé, odvisle od zvolené skupiny, a střílí se pak třeba jen z krátké? Je nutno říci, o jaké typové označení zbraně se jedná?

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » úte 13. dub 2010, 18:01

Hvězdička píše:Je možné zjistit, z jaké zbraně se bude zkouška skládat?

Můžeš si na danou střelnici zavolat a zeptat se (případně kontaktovat komisaře, pokud ti Policie dala kontakt).

Hvězdička píše:Nebo se případně dělají rozborky z různých zbraní - krátké i dlouhé, odvisle od zvolené skupiny, a střílí se pak třeba jen z krátké?

Tohle asi závisí výhradně na komisaři. Teoreticky by se měla dělat manipulace + rozborka + střelba ze všech zbraní, které odpovídají požadovaným skupinám ZP, ale já třeba dělal zkoušku už dvakrát a rozborku ani jednou.

Hvězdička píše:Je nutno říci, o jaké typové označení zbraně se jedná?

Myslíš výrobce + model? To asi ne.
Ale být schopný/a popsat, že jde např. o samonabíjecí pistoli s uzamčeným či dynamickým závěrem, to možná ano.


Na tohle všechno bohužel nějaké přesné regule nejsou.

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#13 » úte 13. dub 2010, 18:02

Hvězdička: Jak jsem vypozoroval, co zkušební komisař, to originál a jejich požadavky se někdy diametrálně liší. ;)

Moje (čerstvá) zkušenost se zkouškami:

Na PČR jsem se zeptal, kde se bude zkouška konat. Na udanou střelnici jsem zavolal a zeptal se, z čeho se u nich u zkoušek střílí. Protože byli ochotní, rovnou jsem se domluvil, že si k nim všechny používané zbraně přijedu s předstihem vyzkoušet. Jelikož jsem dělal skupiny A B E, střílel jsem z dlouhé malorážky, brokové kozlice a pistole (ČZ 75).

Zkouška samotná se obešla víceméně bez mluvení. Komisař se mě zeptal jen na to, co držím v ruce za zbraň (v případě brokovnice) a uložil mi ji rozebrat (stačilo mu, že jsem dokázal sejmout předpažbí), u malorážky stačilo vyjmout zásobník, stáhnout závěr a říct, jak ho uvolnit. Jedině u pistole měl připravený chyták, a totiž nabitý zásobník... :lol: Kdo se nenechal napálit a zásobník před kontrolou komory vysunul, sejmul závěr a bylo hotovo.

Jen jeden spoluadept referoval, že se ho komisař ptal na rozdíl mezi nábojem 9mm Luger a Para, ale to byla výjimka.

Jinak z pistole stříleli jen žadatelé na D a E, ostatní stříleli i z malorážky a brokovnice.



Hvězdička
Příspěvky: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » úte 13. dub 2010, 18:04

Děkuji za odpověď. Ještě jedno. Poznám, jestli tedy nepletu terminologii, polouzamčený závěr?

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » úte 13. dub 2010, 18:07

Jestli se nepletu, tak polouzamčený závěr pravděpodobně u zkoušek nepotkáš. Z hlavy mě napadá tak leda CZ52 (systém uzamčení s válečky).
Myslím, že být schopen rozlišit neuzamčený (dynamický) a uzamčený závěr bohatě stačí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ondrush a 25 hostů