Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6196 » pát 10. pro 2021, 21:00

risa 2000 : Kolikrát jsi na zbrani typu CZ75 použil reálně manuální pojistku? Nebo jen povídáš o něčem, co neznáš.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#6197 » pát 10. pro 2021, 21:05

marinakus: Já pojistku při střelbě na střelnici nepoužívám. Doražeč na AR-15 taky nepoužívám. Plyne z toho, že to nejsou tím pádem důležité funkční prvky zbraně? Není mi jasné, jaký je tvůj argument.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6198 » pát 10. pro 2021, 21:14

risaa2000 : Takže komisař si podle tebe může vymýšlet vlastní postupy a vyžadovat je od přezkušovaných? Sahání do lučíku je hodnoceno jako manipulační chyba ale při "zkoušce" pojistky je to v pořádku? Pojistka u CZ75 je koncipována tak nešťastně, že je vlastně totálně k ničemu ale my budeme peskovat někoho za to, že ji zapoměl přezkoušet? Proč? Protože to komisař neví?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6199 » pát 10. pro 2021, 21:23

risa2000 : Najdi mi ve vyhlášce 221/2017 vůbec nějakou zmínku o tom, že uchazeč má jako povinnou součást zkoušky provádět funkční zkoušku zbraně po jejím složení.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#6200 » pát 10. pro 2021, 21:43

marinakus: Už si to přesně nepamatuji, ale měl jsem stejného komisaře, jako HLAP, co postoval ve vedlejším vlákně, a mám dojem, že nám dopředu řekl, že bude chtít po rozborce i kontrolu pojistky.

Nebo jsem to možná udělal automaticky, protože jsem to dělal už v rámci přípravy ke zkoušce. Každopádně mi to nepřišlo nějak od věci. Stejně tak nám tenkrát dopředu řekl, že uzná každý povolený způsob vybití bicího mechanismu (vypuštění kohoutu, ránu jistoty) a můžeme si vybrat, který nám vyhovuje (což mne i překvapilo).

Jinak, jestli tvůj argument je, že pojistka je k ničemu, tak to komentovat nebudu, protože jak jsem psal, ji nepoužívám. Jestli z toho dál vyvozuješ, že ji tím pádem není potřeba kontrolovat (protože i kdyby nefungovala, tak to stejně nevadí, protože ji nikdo nepoužívá), tak na to řeknu, že to je přístup, který si můžeš dovolit ty, ale ne uchazeč o ZP, který neví, jestli ji bude používat nebo ne, nebo jak moc je (ne)užitečná.

K povinnosti uchazeče provést funkční zkoušku zbraně: Je to "předepsaný postup" v nařízení vlády 315/2011 (resp. její Přílohy 1), které citoval cmk v úvodu, a na který jsem pak dával přímý odkaz.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6201 » pát 10. pro 2021, 21:54

risa2000 : Zkus si přečíst to nařízení vlády celé. Pak zjistíš, že postupy, byť vněm popsané, které ale nejsou stanoveny jako povinná součást zkoušky nesmí komisař použít nebo je nesmí hodnotit. O to se opírá moje tvrzení. Ne o zbytečnost manuální pojistky na CZ75.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#6202 » pát 10. pro 2021, 21:57

Komisař u mojí zkoušky upozornil na to, že prst přes lučík znamená konec zkoušky. Nedávno jsem se bavil s instruktorem střelby PČR, totéž. Prst patří na závěr, ne na lučík.

Zapomněl jsem se zeptat, jak by to řešili u PPQ Classic, kde je v lučíku vyhazovač zásobníku (asi proto si Amíci vydupali M2 s tlačítkem).

Nevím, k čemu je kontrola pojistky, nové zbraně jí mají na spoušti, protože to tak policajti chtějí (a přes to nejede vlak). Odjištění zbytečně zdržuje a nedej bože aby na ní zapomněl. Takže jí stejně nepoužívají.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#6203 » pát 10. pro 2021, 23:08

marinakus: Teď chápu kam míříš.

Jenže, když se podívám na vyhlášku 221/2017, ta říká, že "částečné rozebrání pro běžné čištění" je součástí zkoušky § 5 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 221/2017 Sb.

Nařízení 315/2011 pak říká, jak takové částečné rozebrání má vypadat bod 4.1. bod 1. nařízení vlády č. 315/2011 Sb.

Nařízení 315/2011 také říká, že "ověření funkčnosti zbraně pro střelbu a průchodnosti vývrtu" _není_ povinnou součástí zkoušky bod 2.1. bod 4. nařízení vlády č. 315/2011 Sb.. Myslels tohle?

Mně přijde, že to "ověření funkčnosti zbraně pro střelbu" musí být něco jiného, než "ověření funkce zbraně", jinak by ten bod 4.1 neměl smysl, protože jiný postup, který by popisoval jak má vypadat "povinná" částečná rozborka ve vyhlášce ani v nařízení není.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6204 » sob 11. pro 2021, 11:40

risa2000 : Ano, přesně tak to myslím.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#6205 » sob 11. pro 2021, 18:25

marinakus: Dobře, takže jestli tě dobře chápu, říkáš, že kontrola funkčnosti zbraně (tedy přesně "ověření funkce zbraně", tak jak je uvedeno v 4.1 Přílohy), není povinné, protože to říká bod 2.1 Přílohy. Pokud tedy uchazeč udělá na zkoušce rozborku (a sborku), neověřuje pak na zbrani nic?

V tom případě asi k tomu už nemám co dodat. Jen, že ten bod 2.1 taky tvrdí, že ověření průchodnosti vývrtu hlavně taky není povinnou součástí, ale bez ověření průchodnosti vývrtu se nedá odstranit závada "slabá rána" (resp. nedá se považovat za úspěšně vyřešenou).

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6206 » sob 11. pro 2021, 18:34

risa2000 : Ale nemluvíme tady přece o odstranění závad ale o rozborce a sborce a jejím eventálním příslušenství. Víš proč musel vzniknout zkušební řád? Právě díky komisařům, kteří si vymýšleli u zkoušek vlastní postupy, strkali papírky do hlavně, určovali si svoje vlastní, kolikrát nereálné závady, atd. Jinak by k tomu vůbec dojít nemuselo ale lidi by se museli chovat jako lidi. A bylo by to tak podle mě lepší. Takto máme jednoznačně stanoveno, co uchazeč musí a co nemusí a měli bychom se tím řídit.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#6207 » čtv 16. pro 2021, 19:04

Ctu si kazdy prispevek od zkoušek a prijde mi usmevne kolik lidi napise ferovost komisare. Pritom dost komisaru dle popisu v pripade ze se opravdu tak delo. Chce veci ktere ani nemuze pozadovat a jeste si pridavaji co jemu prijde dulezite. Nerikam ze se to nezlepsilo o proti stavu drive, ale ta "ferovost" mi tedy unika... Zvlaste u lidi co maji za sebou sotva par hodin se zbrani v ruce, kdyz moc. Ne kazdy ma kamarady/rodine prislusniky se ZP. Je naprosto neco jineho mit zbran nonstop pristupnou a vse si "osahat". Versus trenovat doma dle pokynu s petkou v ruce postup zkousek.
Mohl by nekdo s tech komisaru co to nedodrzuji popremyslet i nad timhle.


Obcas uz me i napadlo zda za tim neni kseft komisare.. Doufam ze ne.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#6208 » pát 17. pro 2021, 09:47

Kdyby to psal někdo, kdo neudělal, tak to asi bude jinak, s tou férovostí :-)

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 521

Příspěvek#6209 » stř 23. úno 2022, 01:57

Často zde zapomínáme na naše drahé polovičky. Když potkám a mám možnost zeptat se komisařů na téma co drobná ženská pacinka a CZ75 převládající na většině zkoušek ? Odpověd je vždy stejná ... malá ruka/slabá ruka, není síla, není zkouška, smolík. Držitelka musí být evidentně ideálně urostlá zdatná samice. Aktuálně jsem se poprvé setkal s velmi gentlemanským přístupem: "at si uchazečka zajistí/nacvičí na střelnici libovolnou zbran (odpovídající podmínkám) a pokud mi předvede vzorovou rozborku i odstranění závad, nemám s tím problém včetně střelby". Jaké jsou vaše zkušenosti pánové na toto téma ?



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#6210 » stř 23. úno 2022, 06:50

Nestalo se mi, ze by uchazecka vyletela od zkously z duvodu ze by nenatahla zbran (cz75 a spol). Tedy
patrne nesouhlasim s tim co pises..

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 22 hostů