Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#6241 » pon 28. bře 2022, 17:58

Vsude kamera neni, zbytek vicemene souhlas.



Mr.Scully
Příspěvky: 13

Příspěvek#6242 » pát 3. čer 2022, 00:39

Promiňte mi možná hloupý dotaz, ale je někde nějaký seznam pokynů, které komisaři dávají při manipulaci se zbraní nebo před ostrou střelbou? Tak nějak jsem postupně zjistil, že každý komisař ty povely formuluje trochu jinak, takže už teď je mi jasné, že budu čučet jako výr, protože nepochopím přesně, co se po mně chce. Absolvoval jsem na střelnici několik "lekcí", ze kterých chápu všechny ty možné závady a jejich řešení, sborky, rozborky, spuštění kohoutu a já nevím co všechno. Ale pak přijde komisař, řekne třeba "připravte zbraň do střelecké pohotovosti" a já budu ve stresu koukat a nebudu tušit, co přesně po mně chce, jestli kromě vložení zásobníku rovnou i natáhnout závěr, jestli pojistku ano/ne atd. Je někde takový aspoň orientační seznam možných povelů spolu s tím, co se u toho vyžaduje za akci? Něco vyčtu ze zkušebního řádu, ale něco mi uniká...



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#6243 » pát 3. čer 2022, 06:00

Před zkouškou je brífing, tam by komisař měl povely vysvětlit. Je tam prostor i na dotazy. Není problém položit dotaz i v průběhu zkoušky, teda pokud není úplně mimo mísu.

Uživatelský avatar
EmielRegis89
Příspěvky: 40

Příspěvek#6244 » pát 3. čer 2022, 06:41

Čerstvá zkušenost ze zkoušek, jak píše JirkaCV, komisař jasně vysvětlil před zkouškou jaké povely použije a co si pod tím představuje.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 766

Příspěvek#6245 » pát 3. čer 2022, 07:48

Možná někdo není zrovna brífingový typ! :-D
Zkušební komisař má povinnost poučit o tom jak bude zkouška probíhat a s povely, které bude používat. Většinou i detailně vysvětlí co si pod těmi pojmy vybavuje, co Ano a co Ne. "Defakto" dá návod co a jak dělat, na druhou stranu jasně víš, za co tě může "vyrazit".
Doporučuji dělat přípravný kurz na "dobré" střelnici (kde Ti vysvětlí co a jak komisaři v místě chtějí a kdo je na co "háklivý") a následně do žádosti o zkoušku napsat, že žádáš o zkoušku na té střelnici.



Mr.Scully
Příspěvky: 13

Příspěvek#6246 » pát 3. čer 2022, 08:22

Jen se trošku obávám, že na místě už nebude moc kapacita vnímat tenhle typ pokynů, stres dělá svoje :-D Dvacet let (od konce VŠ) jsem na žádné zkoušce nebyl, takže si to "užívám" a je mi jasné, že na místě budu panikařit. Ale jak jsem tady z fóra zjistil, tak panikaří skoro každý. Testy umím, pistoli nastřílím, střelbu malorážkou mám na hraně (A+B+E - třeba nebude potřeba), manipulace OK, pokud zbytečně nezpanikařím. Plus takové to popsat části zbraně atd., tam jsem řekl bych průměrný uchazeč, většinu tak nějak vím nebo tuším.

Přípravné kurzy jsem dělal dokonce dva různé u nás ve městě, kde máme tři střelnice, PČR mi nicméně hned při odevzdávání přihlášky nabídla tři varianty třeba 30/50/80km daleko a zamítla mi, že bych si mohl počkat na termín u nás ve městě, takže tam diskutovat nešlo :-D Střelnice vybraná na zkoušku navíc není civilní (což jsem zjistil až zpětně), takže tam nelze nic vyzkoušet předem. No uvidíme.



DaveCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#6247 » pát 3. čer 2022, 08:42

Byl jsem na tom úplně stejně jako ty, poslední zkouška na VŠ před 22 lety. ZOZ jsem dělal minulý týden, měl jsem z toho strach, klepal jsem se jako ratlík, ale opravdu je to naprosto v pohodě, pokud jsi připravený. Na tom brífingu je to opravdu naprosto jasně řečeno, všechny pokyny jsou naprosto jasné a nikde není žádná záludnost. Komisař naprosto detailně vše popsal a říkal, na co si máme dávat pozor (nahlásit závadu, při selhači vysloveně říct, že 30 s čekám, neodkládat v žádném případě nataženou zbraň na stůl). Dělej vše v klidu, pomalu, není potřeba nikam spěchat a pokud si nejsi jistý, klidně se u manipulace zeptej. Nicméně pokyny u manipulace zněly asi takto: Komisař: Nabijte 1 náboj. Nabiješ jeden náboj do zásobníku, zásobník do zbraně, natáhnout závěr. Zahlásíš: Ke střelbě připraven a čekáš na další jeho pokyn. Pak jsem měl Palte! Rána nevyšla, co budete dělat... Selhač, čekám 30 s.... Při dalším jsem měl Ukončete střelbu, další pokyn byl rozeberte zbraň na hlavní části. Hlavně opravdu vždy čekej na jeho pokyn a nedělej nic bez jeho pokynu. Nám komisař dával i pokyn, když jsme měli odložit zbraň na stůl.



Mr.Scully
Příspěvky: 13

Příspěvek#6248 » pát 3. čer 2022, 08:52

No právě a "ukončete střelbu" tedy znamená vyhodit zásobník, natáhnout závěr, kontrola komory/šachty, rána jistoty, odložení zbraně na stůl? A "přerušte střelbu" je zajištění zbraně a svěšení na prsa za stálého míření k terči (případně míření jinam, je-li třeba hlášen pohyb osoby u terčů) atd. No snad to vysvětlí, co přesně požaduje :-)

Mimochodem existuje někde na internetu soubor těch variant testů? Kdyby jich bylo jen několik desítek, tak bych si je klidně jeden po druhém rád modelově udělal, protože stejně si dělám třeba dvacet testů denně. Takhle bych byl klidný, že tam není třeba test, kde se zrovna sejdou nějaké z těch méně zapamatovatelných otázek :-D



DaveCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#6249 » pát 3. čer 2022, 09:08

Náš komisař doporučoval rány jistoty, ale říkal, že pokud bude někdo postupovat jinak v souladu s nařízením vlády č. 315/2011 Sb., tak ho za to vyhodit nemůže. Jinak pro představu, u nás vypadli na to, že nečekali u selhače (a neřekli to, že čekají) a že dva odložili nataženou zbraň na stůl, jeden při pokynu ukončete střelbu vystřelil. A testů mohlo být tak 25-30 variant. Většina měla tak po deseti minutách hotovo.



Mr.Scully
Příspěvky: 13

Příspěvek#6250 » pát 3. čer 2022, 09:10

Jo, tohle jsou extrémy, to se mě snad týkat nebude. Za to chápu, že se vyhazuje.

Co jsem se zběžně poptával v našem Plzeňském kraji, tak lidi ze střelnic se shodli "hlavně nedostaňte toho mladýho v černém mercedesu, ten si libuje ve vyhazování všech", ale jméno netuším :-D Jinak prý v pohodě.

Ty testové varianty jsou předpokládám fixní, ale nikde sehnat asi nejdou? Zajímají mě ty kombinace otázek :-)

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#6251 » pát 3. čer 2022, 09:50

SmartSelect_20220603-104811_Zbrojn Prkaz.jpg
Já doporučuju aplikaci do mobilu od zbranekvalitne, kde je kromě tréninku otázek, nebo tréninku problematických otázek dle tvojí osobní statistiky, taky možnost dělat si náhodné testy nanečisto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6252 » pát 3. čer 2022, 10:06

Mr. Scully : Testových souborů je 30 ale ty "ostré" asi nikde dostupné nenajdeš. Ono je to pochopitelné. Aby se nemohly dělat taháky pouze se správnými odpověďmi. Jinak z toho nebuď tak vykulený. Na střelnici budeš pak odpovídat také sám za sebe a nikdo ti neporadí ve stresové situaci při závadě. Takže doporučuji kurz, který má dobré recenze a u zkoušky hlavně klid a žádný spěch. Pokud nebudeš rozumět nebo třeba i zapomeneš zadání, prostě se komisaře zeptej. Je to člověk stejně jako ty. Jinak dle mých zkušeností je Plzeňský kraj naprosto v pohodě a nároky na přezkušované jsou spíše nižší.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#6253 » pát 3. čer 2022, 10:37

Sadu otázek i s "ostrými" odpověďmi (správné i špatné) si můžeš stáhnout ze stránek MV.
https://www.mvcr.cz/clanek/zkousky-odbo ... losti.aspx



Mr.Scully
Příspěvky: 13

Příspěvek#6254 » pát 3. čer 2022, 10:42

Testové otázky znám všechny, šlo mi o ty kombinace :-) Ale jak píše marinakus, tak ty ostré varianty asi nikde dostupné nejsou, aby se to někdo nenaučil fakt nazpaměť :-D

Jinak jsem s překvapením zjistil, že některá mobilní aplikace přehazuje odpovědi (etesty), jiná je má přesně podle toho vzoru z MVČR (zbranekvalitne). Předpokládám, že testové otázky mají jasně dané pořadí odpovědí a/b/c dle těch vzorových otázek, nepřehazují se odpovědi.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#6255 » pát 3. čer 2022, 10:46

Řekl bych, že odpovědi nepřehazuje. Stejně se asi nejvíc chyb udělá při otázce typu: "Na osobní ochranu je nutné vlastnit ZP skupiny A/B/C/D ...." To se pak ty písmenka motaj.
Počítám, že na každou zkoušku vylosují jinak seřazený seznam otázek v testu, takže nedává smysl něco shánět.
Navíc, kdo není schopný se naučit těch 500 otázek, když má k dispozici odpovědi, ať si koupí luk ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: trojda33 a 16 hostů