Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#6361 » úte 16. kvě 2023, 08:17

Po vyjmutí zásobníku před odložením se mám do něj podívat, jestli v něm jsou nebo nejsou nějaké náboje. Já to u zkoušky neudělal, naštěstí přišla pouze výtka.
Možná to s tím nějak krkolomně souvisí.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6362 » úte 16. kvě 2023, 08:37

Citace ze zkušebního řádu :

6. Je-li zbraň vybavena odnímatelným zásobníkem, který je při kontrole zbraně a jejím uvedení do bezpečného stavu ze zbraně vyjmut, není vybití nábojů z vyňatého zásobníku povinnou součástí zkoušky.

Nepovinné součásti komisař nesmí hodnotit.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 523

Příspěvek#6363 » úte 16. kvě 2023, 09:12

To Mariakus: ve všech více uvedených bodech máš naprostou pravdu. Nejsem si ovšem jistý zda znáš "manýry" komisařů napříč např. středočeským krajem, kde situaci pozoruju. Budme realisti. Kameru komisař často zakrývá zády, dohled OSZBM nechce problémy, tak se jen veze, když bude žák cokoliv rozporovat řekne oblíbené "viděl jsem prst na spoušti" až zkouška končí. Pevně doufám, že kauza Janoušek, která už je známa na každé střelnici v Praze a celém středočeském kraji včetně Liberce, dodá lidem odvahy, že pokud je opravdu neprávem komisař natře, tak se nebudou bát protestovat.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#6364 » úte 16. kvě 2023, 09:13

@marinakus
Presne tak.

Btw s tim, ze si uchazec snazi pomoci zasobnikem pri rozbirce cz75 se setkavam docela casto.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6365 » úte 16. kvě 2023, 09:29

Desert Eagle : Promiň ale ve StČ zkouším a měl jsem tu čest i u pár zkoušek asistovat jako správce střelnice a dovolím si tvrdit, že drtivá většina komisařů v tomto kraji je slušná, nevymýšlí krávoviny a dodržuje pravidla daná zkušebním řádem a navíc toto dodržování většina policistů hlídá. Samozřejmě že blbec se najde všude a je jen dobře když musí systém opustit. To na Vysočině nebo Moravě mám někdy dojem, že tam už je zřejmě skutečně Asie. Je to ovšem pouze z doslechu a z popisovaných situací ale například kamarád z Vysočiny při opakované praktické pouze střílel, což je ze zákona blbost.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#6366 » úte 16. kvě 2023, 11:13

A. Liberec není ve Středočeském kraji.
B. Co je kauza Janoušek ?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6367 » úte 16. kvě 2023, 12:21

skagerak : Já je to tak učím protože novou pětasedmu pouze prsty nerozebereš pokud není už dojebaná z výroby.

Uživatelský avatar
hardhouse.trip
Příspěvky: 30

Příspěvek#6368 » stř 17. kvě 2023, 19:46

Rick píše:
hardhouse.trip píše:... a při vytažení zásobníku požaduje nejdřív vypáskovat náboje, a až potom teprv pokračovat v kontrole přetahováním závěru.


Cože? Nepokládám přeci zbraň z ruky pokud ji nezkontroluji, a přetáhnout závěr a kontrola komory k tomu snad patří, ne? Jednou rukou vypáskovat zásobník a držet při tom zbraň druhou asi jako jde, ale je to zbytečné a kostrbaté. Nemluvě o tom že opravdu může být náboj v komoře... To se mi nějak nezdá... kdes to slyšel? Vůbec bych tomuhle nevěřil...

Jako pokud bych si teď šel doplnit skupinu, jakože to i zvažuju, a tohle by po mě chtěl tak to tak neudělám. Udělám to tak že zásobník ven a na stůl a neřeším jestli je plný nebo prázdný, natažení závěru, kontrola komory, a pokládám zbraň buď to ve střelecké pohotovosti, nebo provedu vybití mechanizmu ránou jistoty a položím pak - dle toho co bude chtít. (nebo tuším je správně i odložit zbraň s nataženým bicím mechanismem ale zajištěnou pojistkou)... a řeknu mu že ať mě vyhodí jestli jsem udělal něco co nebylo zcela bezpečné, ale že si to bude muset pak obhájit v dalším řízení.





Tak samozřejmě jsem zbraň neodložil...
Nejdřív jsem musel zachytit závěr v zadní poloze, kontrola komory, šachty, potom levou rukou vypáskovat náboje, zásobník odložit, ukázat komisaři zbraň s otevřeným závěrem, načež mi řekl "dokončete kontrolu"...
Takže závěr do přední polohy, a rána jistoty...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6369 » stř 17. kvě 2023, 19:54

hardhouse : Smotaných několik věcí dohromady a pak zřejmě vyžadovaných. Nesmysl. Paradoxem je, že i orgán, ktarý by toto měl dozorovat jako nejvyšší (a to OBP MVČR) má v tomto jeden obrovský bordel. Jsou to bohužel čistí úředníci odtržení od praxe ale tu praxi vlastně diktují, jak má probíhat. Ona ta rybička vždy smrdí od hlavy.



em488
Příspěvky: 8

Příspěvek#6370 » čtv 18. kvě 2023, 12:00

Tak samozřejmě jsem zbraň neodložil...
Nejdřív jsem musel zachytit závěr v zadní poloze, kontrola komory, šachty, potom levou rukou vypáskovat náboje, zásobník odložit, ukázat komisaři zbraň s otevřeným závěrem, načež mi řekl "dokončete kontrolu"...
Takže závěr do přední polohy, a rána jistoty...


Jsem asi natvrdlý, ale tenhle postup komisař vážně chtěl? A to má mít člověk tři ruce? Ne, že by to nešlo provést, ale zásobník je snad to poslední, co mě zajímá. Prostě určím bezpečný prostor, popadnu zbraň, vyhodím z ní zásobník, položím ho na stůl a dál se věnuji zbrani - ta je nebezpečná, napáskovaný zásobník na stole nevystřelí a nezabije. Až když označím zbraň za bezpečnou a odložím ji, tak teprve můžu vypáskovávat zásobník, případně honit pod stolem zakutálený komisařův cvičný náboj, který vyletěl z komory při rachtání závěrem. ZOZ jsem dělal před necelými dvěma měsíci a, div se světe, přesně tenhle postup mi "můj" komisař zcela schválil, i tu "kartičku s fotkou" jsem pak za pár dnů dostal. Samozřejmě, jiný komisař to třeba může požadovat jinak, ale moc se mi to nezdá.

Dal bych si majzla při rozborce ČZty, pokud chcete zásobníkem vytlačit záchyt závěru (zpravidla to prstama nejde) - některý komisař by možná mohl vytknout (i ukončit zkoušku za) naládovaný zásobník, kterým si pomáháte.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#6371 » čtv 18. kvě 2023, 16:06

Vypáskování zásobníku levou rukou při držení zbraně je tedy pěkná blbost. Když pominu, že bezpečně uložené náboje v zásobníku jsou lepší, než rozkutálené po celém okolí, tak bych tento postup chtěl vidět třeba u starého dobrého Škorpíka...

Uživatelský avatar
hardhouse.trip
Příspěvky: 30

Příspěvek#6372 » čtv 18. kvě 2023, 18:58

em488 píše:
Tak samozřejmě jsem zbraň neodložil...
Nejdřív jsem musel zachytit závěr v zadní poloze, kontrola komory, šachty, potom levou rukou vypáskovat náboje, zásobník odložit, ukázat komisaři zbraň s otevřeným závěrem, načež mi řekl "dokončete kontrolu"...
Takže závěr do přední polohy, a rána jistoty...


Jsem asi natvrdlý, ale tenhle postup komisař vážně chtěl? A to má mít člověk tři ruce? Ne, že by to nešlo provést, ale zásobník je snad to poslední, co mě zajímá. Prostě určím bezpečný prostor, popadnu zbraň, vyhodím z ní zásobník, položím ho na stůl a dál se věnuji zbrani - ta je nebezpečná, napáskovaný zásobník na stole nevystřelí a nezabije. Až když označím zbraň za bezpečnou a odložím ji, tak teprve můžu vypáskovávat zásobník, případně honit pod stolem zakutálený komisařův cvičný náboj, který vyletěl z komory při rachtání závěrem. ZOZ jsem dělal před necelými dvěma měsíci a, div se světe, přesně tenhle postup mi "můj" komisař zcela schválil, i tu "kartičku s fotkou" jsem pak za pár dnů dostal. Samozřejmě, jiný komisař to třeba může požadovat jinak, ale moc se mi to nezdá.

Dal bych si majzla při rozborce ČZty, pokud chcete zásobníkem vytlačit záchyt závěru (zpravidla to prstama nejde) - některý komisař by možná mohl vytknout (i ukončit zkoušku za) naládovaný zásobník, kterým si pomáháte.




Ano, chtěl. Mezi lidmi na zkoušce jsme si říkali, že je to kravina, ale nikdo se s ním hádat nechtěl, a to už jen proto, že si dozorující policajti zapomněli nabít GoPro kameru, takže ji tam ani neměli. A taky měl každej strach, že by v případě námitek si komisař našel něco, na čem by je vyhodil...



ExplosiveCZ
Příspěvky: 21

Příspěvek#6373 » pon 22. kvě 2023, 09:04

Jak čtu zkušenosti některých z vás, tak si tak říkám, že jsem měl na komisaře štěstí. Samozřejmě jsem díky zdejšímu fóru byl připraven na vše, ale komisař (Jan Gibek) při přednášce jasně řekl "Budeme postupovat podle zkušebního řádu, ke střelbě připraven řeknete, až budete mít zamířeno." Na můj dotaz zda je rána jistoty po závadě "slabá rána" v pořádku řekl, že jo. (což dle správce na Avimu byla oblíbená věc, za kterou vyhazoval pan Kaupe). Nevymýšlel žádný nesmysly s tím, zda má být zásobník napáskován, či ne.



DaveCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#6374 » pon 22. kvě 2023, 09:53

Já zrovna pana Kaupeho měl a naprostá férovost, na zkouškách si nikdo na něj nestěžoval. Dokonce na brífingu před manipulací potvrzoval, že po slabé ráně je rána jistoty v pořádku. Co si pamatuji, tak nevyžadoval nic jiného, než rány jistoty (jinak samozřejmě záleželo na každém, co preferoval). Dělal jsem před rokem.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 523

Příspěvek#6375 » čtv 25. kvě 2023, 09:05

Se zájmem i zvědavostí sleduji vlákno: Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti. Bohužel zde v naprosté většině píšou pouze uspešní kandidáti. Má to logiku, být vyhozen a ještě se tím chlubit to nejde uplně dohromady. Přitom i tato druhá skupina neuspešných kandidátu by toto vlákno velmi obohatila. Tak se nestydte a pište všichni, pomáháte tím sami sobě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů