Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
EmielRegis89
Příspěvky: 42

Příspěvek#6346 » pon 15. kvě 2023, 08:30

Chceš zdárně složit zkoušky? Nevymýšlej kraviny a řiď se pokyny konkrétního komisaře. Rozhodně bych ho neprovokoval prstem "na lučíku". A i tady na stránkách je zmínka o průběhu praktické části.

"Stačí zvednout slabou ruku a za neustálého míření zbraní směrem k terčům a s prstem mimo spoušť zvolat "Závada!" a vyčkat dalších pokynů."

Když máš na palebné čáře 10 střelců, všichni mají sluchátka a všichni střílí tak můžeš křičet závada jak chceš ... přece jenom zvednutá ruka dává smysl a řídícího střelby upozorní na to, že se něco děje.
Naposledy upravil(a) EmielRegis89 dne pon 15. kvě 2023, 08:34, celkem upraveno 1 x.



JirkaCV
Příspěvky: 1594

Příspěvek#6347 » pon 15. kvě 2023, 08:31

Podmínky by měl komisař sdělit při brífingu před zkouškou. Klidně se na to zeptej, od toho brífing je.
Dál je možný protest na místě, od toho tam jsou dva lidi z PČR.

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#6348 » pon 15. kvě 2023, 08:43

Blbost to není a protest dle mě neprojde. Proč? Protože jak psal EmielRegis89 s ochranou sluchu nemusí komisař nebo vedoucí střelby / správce střelnice slyšet že máte závadu a může poslat lidi k terčům. Proto je tam i ten vizuální prvek, a je to tak někdy napsáno i v pravidlech střelnice. A pravidla porušit nesmíš.

Já myslím že pokud za to komisař někoho vyhodil, tak to možná nebylo to jediné co udělal zkoušený špatně. Osobně bych za to nevyhazoval (komisař nejsem), ale ještě jedna taková malá chyba a zase příště.



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#6349 » pon 15. kvě 2023, 08:56

hardhouse.trip: Většina instruktorů střelby, co jsem potkal, vyžaduje, aby prst nebyl skrz lučík vidět, protože to je bezpečnější jak pro střelce, tak se to snáz vyhodnocuje nezávislému pozorovateli (instruktor, komisař). Je to dobrý návyk. Nicméně, komisař by na to měl upozornit, pokud to tak chce. Nařízení o provedení ZoZ tohle výslovně nevyžaduje bod 1.4. nařízení vlády č. 315/2011 Sb. - znění od 01.08.2017

Co se týká hlášení závady, jak tady už zaznělo, nejdůležitější je, co vyžaduje komisař, a ten by to měl jasně definovat před praktickou částí. Je to přímo napsané v nařízení tady § 4 odst. 4 nařízení vlády č. 315/2011 Sb. - znění od 01.08.2017 a tady § 5 odst. 1 nařízení vlády č. 315/2011 Sb. - znění od 01.08.2017. Takže měj uši na stopkách a pokud to komisař neřekne, nebo neřekne jasně, tak se klidně zeptej.
Naposledy upravil(a) risa2000 dne pon 15. kvě 2023, 09:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 550

Příspěvek#6350 » pon 15. kvě 2023, 08:59

Chce to být objektivní, nenamachrovaný, opravdu pečlivě vyslechnout brífing, současně se nestydět zeptat pokud něčemu nerozumíš. Průsvitné sušilky, udajné šermování, překrmené zásobníky a jiné prasárny už nesmí být důvodem ukončení praktické zkoušky. Většina kandidátů je slušná a vystrašená a díky tomu mohlo probíhat doslova řadění komisaře Janouška. Bohužel zástupci OSZBM tomuto řádění jen tiše přihlíželi, případněni byli komisařem okřiknuti, když se žáka zastali ... "já tam jasně videl prst na spoušti". Díky bohu se našli lidé, kteří si řekli "tohle už je příliš" začali podávat stížnosti na dotyčného gentlemana. Snad osud komisaře Janouška bude varováním pro ostatni, že komisař není gestapo, případně si tímto způsobem nelze léčit osobní komplexy.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#6351 » pon 15. kvě 2023, 09:27

Takže, pánové, za prvé tu máme nějaký zkušební řád jako přílohu nařízení vlády 315 ve znění z roku 2017. Ten je zavazující pro obě strany. Pro přezkušovaného i komisaře. Za druhé by policisté z dohledu neměli vůbec vstupovat do zkoušky a svoje připomínky pouze zapsat do protokolu o zkoušce. Je samozřejmě lepší když se věci vyřeší hned na místě a nemusí se řešit oficiálně přes další úřady. Ovšem k tomu musí být ochota na všech stranách. Další věcí je to, že přezkušovaný vůbec netuší, co vlastně spáchal a pak je opět na dohledu, jestli je zkouška natáčena a je ochotný ihned ukázat přezkušovanému, že prostě nemá pravdu. Většinou to tak prostě je. Brífink je pěkná věc (podle mě vyžadována naprosto zbytrečně, protože každý má možnost si zjistit, co zkouška obnáší předem) ale stejně komisař MUSÍ dodržovat pravidla zkušebního řádu a NEMÚŽE si je nijak upravovat k obrazu svému. Janoušek je v hajzlu? Skutečně? No konečně.

Uživatelský avatar
hardhouse.trip
Příspěvky: 38

Příspěvek#6352 » pon 15. kvě 2023, 09:52

Díky za rady...
A ano, jsem slušný, ale mám strašnou trému už den před zkouškou, tak asi to nesmím tak moc řešit.

Jediné co vím dopředu je, že komisař je z Přerova, a při vytažení zásobníku požaduje nejdřív vypáskovat náboje, a až potom teprv pokračovat v kontrole přetahováním závěru.



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#6353 » pon 15. kvě 2023, 10:41

EmielRegis89 píše:...Nevymýšlej kraviny a řiď se pokyny konkrétního komisaře. ....


Predne by kraviny nemel vymyslet komisar, a nevyhazvat za neco za co vyhazovat nema...

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#6354 » pon 15. kvě 2023, 14:33

hardhouse.trip píše:... a při vytažení zásobníku požaduje nejdřív vypáskovat náboje, a až potom teprv pokračovat v kontrole přetahováním závěru.


Cože? Nepokládám přeci zbraň z ruky pokud ji nezkontroluji, a přetáhnout závěr a kontrola komory k tomu snad patří, ne? Jednou rukou vypáskovat zásobník a držet při tom zbraň druhou asi jako jde, ale je to zbytečné a kostrbaté. Nemluvě o tom že opravdu může být náboj v komoře... To se mi nějak nezdá... kdes to slyšel? Vůbec bych tomuhle nevěřil...

Jako pokud bych si teď šel doplnit skupinu, jakože to i zvažuju, a tohle by po mě chtěl tak to tak neudělám. Udělám to tak že zásobník ven a na stůl a neřeším jestli je plný nebo prázdný, natažení závěru, kontrola komory, a pokládám zbraň buď to ve střelecké pohotovosti, nebo provedu vybití mechanizmu ránou jistoty a položím pak - dle toho co bude chtít. (nebo tuším je správně i odložit zbraň s nataženým bicím mechanismem ale zajištěnou pojistkou)... a řeknu mu že ať mě vyhodí jestli jsem udělal něco co nebylo zcela bezpečné, ale že si to bude muset pak obhájit v dalším řízení.



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#6355 » pon 15. kvě 2023, 15:29

@rick, u mne bys asi prosel...
Pokud plnej zasobnik nevratis do zbrane (nebavime se o tom ze ji mas nabit) tak je mi jedno jestli v nem zustaly skolni naboje...

Ale pak jsou uchazeci co z neznalosti k (kterou jim asi nelze vytknout) byly na priprave nekde, kde je uci vracet zasobnik do zbrane... (a kdyz neni prazdny...)

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 66

Příspěvek#6356 » pon 15. kvě 2023, 15:32

Jediné, kde jsem se setkal s vypáskováním zásobníku byl případ, kdy je zásobník použit jako pomoc při vytažení rozborného čepu.
Jinak já byl taky před zkouškou nervózní a hledal jsem informace všude možně. Ale člověka to akorát zahltí a zbytečně vystraší, tak se na to vykašli.
Komisař by ti měl jasně před manipulací vysvětlit co a jak bude chtít, ty ho poslouchej ať se ti to může zdát kdo-ví jak divné. Pokud ti nebude něco jasné, zeptej se. A pokud se ti z hlavy stejně ty věci, co říkal vykouří - postupuj podle postupu bezpečné manipulace, ty jsou jasně dané (před každým úkonem zkontroluj zbraň, protože je to prostě novej úkon).
Ty jdeš na zkoušku, protože něco chceš, takže je potřeba být pokorný a chovat se podle toho.
Každopádně přeji hodně štěstí, v případě neúspěchu nevěš hlavu, opakovat praktickou můžeš docela brzy.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#6357 » pon 15. kvě 2023, 16:04

Triplehead . Proboha proč? Proč má být zásobník vypáskovaný při použití jako pomůcka k rozebrání zbraně? Zkus mi napsat alespoň jeden důvod.

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 66

Příspěvek#6358 » pon 15. kvě 2023, 16:17

Psal jsem, že jsem se s tím setkal - údajně to někteří komisaři takto chtějí. Jinak hele reálně to asi nikdo nedělá, tak jako x věcí, který se na zkoušku učí. Takže proč, to ti nepovím.
Proto píšu, aby se vykašlal na hltání všech postřehů, co najde, akorát se v tom zamotá.



Cocman
Příspěvky: 17

Příspěvek#6359 » úte 16. kvě 2023, 07:28

Marinakus - me tehda na kurzu rikali, ze pokud ten cep nejde vyndat, protoze to muze byt zatuhle, tak si to dnem zasobniku muzes pomoct vytlacit. Ale nikdy jsem nikoho nevidel to delat. Zvlast, kdyz ty zbrane u zkousek jsou tak ochozeny, ze je spis problem, aby tam ten cep drzel ;)

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#6360 » úte 16. kvě 2023, 08:06

skagerak píše:@rick, u mne bys asi prosel...

Díky, to vždy potěší slyšet :) A samozřejmě, zásobník s náboji bych do zbraně nevracel. Zásobník s náboji ve zbrani = zbraň je nabita, i když není v komoře, a nepokládá se za bezpečnou.

Cocman já jsem to tak třeba udělal... Na některých čézetách to jde opravdu špatně a stres a nervozita = zpocené ruce... Myslím ale, že marinakus spíše narážel na požadavek, že ten zásobník musí být při tomhle úkonu prázdný. Taky na to nevidím pádný důvod. Snad jen že kdyby se z něj začali kvůli věku a stavu ty náboje sypat, mohl bys zpanikařit a otočit zbraň mimo bezpečný prostor, ale to je pak ta chyba, ne to že je zásobník napáskovaný, nevložíš-li ho do zbraně...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: cipis, Destructor a 4 hosti