zkoušky v angličtině

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#31 » čtv 6. srp 2020, 08:33

Ad předchozí souhlas s vydání ZP, resp. povolení vlastnit zbraň kat. B (neplést s výpisem z rejstříků trestů, nebo obdobné evidence v případě nepřetržitého půlročního zdržování mimo území ČR):

Neplyne to z dvojího občanství, ale z pobytu/bydliště v jiném členském státě. Vymyslela to (trochu napětí, tohle určitě nebude nikdo čekat) podělaná evropská unie. Vychází to z legendární a nedávno novelizované směrnice 91/477/EHS.

Střelná zbraň kategorie B nemůže být na území členského státu nabyta bez povolení, které udělí tento členský stát nabyvateli.
Toto povolení nemůže být uděleno osobě s bydlištěm v jiném členském státě bez předchozího souhlasu tohoto státu.


I když se zde mluví o povolení (nákupku), tak je to v našem zákoně implementováno nejen u něj (§ 12 odst. 4), ale asi pro jistotu už i u samotného vydání ZP (§ 17 odst. 4).

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#32 » čtv 6. srp 2020, 08:43

§ 17 odst. 3 říká, že pokud se žadatel o vydání zbrojního průkazu v posledních 10 letech před podáním žádosti nepřetržitě zdržoval více než 6 měsíců mimo území České republiky, je povinen předložit též doklad obdobný opisu z evidence Rejstříku trestů a doklad obdobný opisu z evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů ze státu, ve kterém se zdržoval, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznamu znalců a tlumočníků; nemůže-li takové doklady předložit, protože mu je tento stát nevydá, předloží čestné prohlášení, ve kterém uvede, že v cizině nebyl uznán vinným pro trestný čin, pro který nemůže být považován za bezúhonného (§ 22), nebo uznán vinným z přestupku, pro který nemůže být považován za spolehlivého (§ 23).

A navíc (hlavně) ještě odst. 4 říká, že žadatel o vydání zbrojního průkazu, který má místo pobytu ještě v jiném členském státě, je povinen předložit též předchozí souhlas tohoto členského státu s vydáním zbrojního průkazu nebo jeho prohlášení o tom, že předchozí souhlas není nezbytný, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznam znalců a tlumočníků.

Odstavec 3 se dá vyřešit snadno - nevydá Ti stát potvrzení? Předložíš čestné prohlášení. Ale odst. 4 chce buď souhlas, nebo prohlášení státu, že souhlas není nutný.

mbem byl rychlejší, ale mazat to už nebudu :)



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#33 » čtv 6. srp 2020, 08:46

Já si taky myslím, že to není jen otázka testů a porozumění povelům. To by nemělo být ve stylu one trick ponny.
Člověk s kvérem na ulici musí přece především umět správně vyhodnocovat situaci, rozumět lidem a být schopen sám komunikovat tak, aby mu rozuměli lidi okolo.
Může být, že instruktor a komisař budou umět arabsky, Ahmed přijde z Německa v rámci rozsidlovaího programu pro imigranty, naučí se otázky fotograficky a dostane ZP a bude chodit ozbrojen ... i když to nebude terorista, nemyslím, že by tohle bylo to, co chceme.

Jestli pán z Británie chce ZP, měla by předtím proběhnout jakási jeho asimilace do české společnosti do té míry, aby reagoval a choval se jako Čech a nedošlo kvůli jazykovým a kulturním neznalostem k problémům. To mi přijde v zásadě důležitější, než jestli nosí pistoli a dá si u toho dvě piva ...

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#34 » čtv 6. srp 2020, 08:51

Jo díky, pěkná pr***. Protože ale občanství neimplikuje "místo pobytu" při nejhorším by se nesouhlas dal řešit zrušením místa pobytu (pokud v UK lze).

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#35 » čtv 6. srp 2020, 08:52

Když teď na to ještě koukám (právník by ze mne být nemohl :D), použije se vůbec § 14 odst. 4? Ten se vztahuje jen na členské státy Evropské unie, jiné smluvní státy Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederaci. A opravdu nevím, jak je UK na tom s členstvím v Evropském hospodářském prostoru.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#36 » čtv 6. srp 2020, 08:56

pavelg píše:...
Člověk s kvérem na ulici musí přece především umět správně vyhodnocovat situaci, rozumět lidem a být schopen sám komunikovat tak, aby mu rozuměli lidi okolo.
...


Co je to za praštěný názor ??

Co když chce dělat jen C ??

A fakt předpokládáš, že jedině rodilý mluvčí dokáže správně vyhodnotit situaci a nikdo jiný ne ? Mám sem začít psát příklady, kdy to nedal ??

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 685

Příspěvek#37 » čtv 6. srp 2020, 09:02

Lynx, jo díky za upřesnění, nějak tak jsem měl tuchy že by tam mohla být nějaká další komplikačka ...



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#38 » čtv 6. srp 2020, 09:03

Já nepíšu, že jedině rodilý mluvčí .... jen tvrdím, že pokud u nás máme poměrně vysoké nároky na lidi, co mají povoleno držet a nosit zbraně mezi ostatní lidi, tak jazykové schopnosti a kulturní a sociální kompatibilita jsou důležitější, než např. požití piva.
Takový myslivec ... aby pak nenalovil místo zajíců nopleasáky.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#39 » čtv 6. srp 2020, 09:03

gogan píše:Jo díky, pěkná pr***. Protože ale občanství neimplikuje "místo pobytu" při nejhorším by se nesouhlas dal řešit zrušením místa pobytu (pokud v UK lze).


<vyvráceno>UK už není členský stát (sláva nazdar Brexitu!), takže bych – ačkoliv netuším, jak je to s nějakým tím přechodným obdobím – dělal, že se to lidí s úředním pobytem v UK již netýká.</vyvráceno>

Edit: Lynx má níže pravdu, dle definice v § 10 odst. 3 se to týká i EHS. Díky za opravu!
Naposledy upravil(a) mbem dne čtv 6. srp 2020, 09:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#40 » čtv 6. srp 2020, 09:11

Podle wiki je UK pořád členem dohody o Evropském hospodářském prostoru, po dobu přechodného období Brexitu. Až od 1.1.2021 by se § 17 odst. 4 neměl uplatnit a bude stačit řídit se odstavcem 3.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#41 » čtv 6. srp 2020, 09:12

mbem: sakriš, pořád je beru že ještě jsou a oni už jsou vlastně jen v přechodném období ... tak to píšeš správný postup :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 76 hostů