Novela evropske smernice o zbranich



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#3031 » úte 27. úno 2018, 11:51

Já nejsem právník, ale neznamená toto
''Čl. II
Přechodná ustanovení
1. Držitel zbrojního průkazu, který byl k 13. červnu 2017 oprávněným držitelem zbraně, která je ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona považována za zbraň kategorie A-I, se považuje za oprávněného držitele této zbraně podle zákona č. 119/2002 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona."

přeloženo do lidské řeči, že na zbraň koupenou před 13.červnem se bude nahlížet dle dosavadního zákona? Tudíž by se na ní směrnice vztahovat neměla?



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#3032 » úte 27. úno 2018, 11:55

@jhora:
Ty pořád pracuješ s variantou, že všechno, do čeho jen LZE vložit zlý zásobník (tedy NEMÁ v daném čase vložen), je automaticky
A—I?! Toto specificky směrnice zapovídá už v úvodních ustanoveních, tak o co jde?

(23)
Pouhá možnost nasazení zásobovacího ústrojí s kapacitou více než 10 nábojů do dlouhých palných zbraní a 20 nábojů do krátkých palných zbraní není určující pro kategorizaci palné zbraně do určité kategorie.


U vás u Pirátů se o tom mluví takto jako o nejpravděpodobnější variantě? Je taková "papežštější než papež" varianta novely napadnutelná? Třeba u ÚS, nebo na nadnárodní úrovni?

@blacknocturno:
Znamená to, co je tu snad x-krát napsáno: Budeš automaticky považován za držitele výjimky do doby, než ti propadne ZP (ne do doby prodloužení platnosti, ale do doby pozbytí).
Naposledy upravil(a) ViralWinter dne úte 27. úno 2018, 12:03, celkem upraveno 2 x.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#3033 » úte 27. úno 2018, 12:03

§4a odst. b) a c) hovoří o zbrani, do níž je zasunut zásobník s určitou kapacitou, (čili kategorizace platí po zasunutí) takže jiný výklad je špatně.

Nepředpokládám, že to někdo hodlá změnit pozměňovacím návrhem, když všichni do jednoho byli s naším původním zákonem spokojeni, a Směrnice to nevyžaduje.



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#3034 » úte 27. úno 2018, 12:05

To: blacknocturno

Z právního hlediska je třeba rozlišovat dvě rozdílné věci:
1/ kdo je držitelem zbraně
2/ jaké je zbraň kategorie

To, co jsi psal, řeší první problém. To, jaké kategorii je zbraň je problém druhý. Pokud dojde u některých zbraní k překategorizaci, pak (u těch co mají průkaz zbraně) musí dojít k:

- formální změnit kategorii (zde by to mohla podle mne udělat přímo PČR tam, kde není pochybnost = je to např. nějaký standardní výrobek, např. 858 Tactical) nebo - v případě pochybnosti - to musí ze zákona udělat CUZZS)
- výměnit průkaz zbraně (v případech, že se kategorie zbraně změnila)



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#3035 » úte 27. úno 2018, 12:15

2 ViralWinter
Tak znova :roll: . Já tu neřeším výjimku ale to jaká to bude kategorie .Aby jsi dostal výjimku na zbraň kategorie A-I dle Čl. II tak by tvá zbraň měla být A-I jinak by taková výjimka neměla smysl. Sám to rozporuješ a já s tebou souhlasím, že ze zbraně B, pokud nesplňuje jiné podmínky, se stane A-I až po vložení zlého zásobníku nikoli jen možností ho tam vložit. Když to tedy vezmu ab absurdum. Budu mít ar15 na kterou budu mít výjimku a s vloženým zlým zásobníkem to bude A-I a tak bude i registrovaná, ale jakmile tento zásobník vyndám už tato zbraň nebude naplňovat podmínky pro A-I tudíž se z ní stane B a v podstatě neregistrovaná zbraň.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#3036 » úte 27. úno 2018, 12:27

2 majlont.
Ne ty mě nechápeš.Žádná kategorie by se neměnila!Prostě zbraním koupeným před 13.červnem by zůstala kategorie kterou mají dle stávajícího zákona. Sice by tu vznikl paradox že dvě vzhledově i funkčně stejné zbraně budou spadat každá do jiné kategorie ale pokud mohu uzákonit že se kategorie zbraně změní pouhým vložením zlého zásobníku, mohu klidně uzakonit že kategorie zbraně se určí podle data jejího pořízení.

Proto se také v Čl. II nepíše nic o žádných výjimká že by jsi ji dostal automaticky nebo že by jsi o ní musel žádat. Prostě jsi oprávněný držitel dle dosavadního zákona tečka.A podle toho jak je to napsané to na mě působí že se to nahlížení dle dosavadního zákona vztahuje jak na držitele tak na zbraň.
Naposledy upravil(a) blacknocturno dne úte 27. úno 2018, 12:35, celkem upraveno 2 x.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#3037 » úte 27. úno 2018, 12:33

Tak to určitě nebude. Pokud zbraň nemá schránku na tak vysoký počet nábojů přímo integrovánu, bude o kategorii rozhodovat zasunutí takového druhu zásobníku.
Předpokládám ale zároveň, že dokud obě věci leží vedle sebe, puška je B a 30r_zásobník je pouhý kus kovu/plastu.

Mne hlavně bude zajímat případný způsob úprav stáv. 30 ranných zásobníků na verze omezené na 10 (kvůli zachování vzhledu).

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#3038 » úte 27. úno 2018, 12:41

Takže moje CSV-9 by tedy podle tohoto zůstala jako pistole samonabíjecí i když je delší než 600 mm? Já bych to bral, protože pak bych pořád střílel 9 Luger se stejným sedmnáctiraným zásobníkem jako někdo vedle mě z Glocka 17 a nemusel bych pořád šmoulit malý zásobníček na deset ran z G26.
Naposledy upravil(a) Kalič dne úte 27. úno 2018, 12:48, celkem upraveno 1 x.



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#3039 » úte 27. úno 2018, 12:43

Mám takový návrh: pokud někoho napadne k nějakému ustanovení směrnice možnost volnějšího výkladu, ať ho sem napíše a také pošle kam uzná za vhodné (ministerstva, parlament, LEX, lampárna na hlavním nádraží apod.).
Pokud někoho napadne restriktivnější výklad, ať ho sem nepíše, jelikož všechno vyřčené zůstane viset ve vzduchu a dříve či později se toho někdo chytí.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#3040 » úte 27. úno 2018, 12:47

@kalič: Novela nemění dělení zbraní na krátké a dlouhé.
Kolik máš délku hlavně a kolik celkovou délku s pažbou a po sklopení?

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#3041 » úte 27. úno 2018, 13:01

Hlaveň je 10 palců = 254 mm. Rozložená zbraň cca 770 mm. Sklopená nevím přesně. Mohu změřit až doma.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#3042 » úte 27. úno 2018, 13:45

@Kalič: Furt by měla být krátká a kapacita pro setrvání v kategorii B je omezena na 20 ran v zásobníku + 1 v komoře, ustanovení se sklopkou se na krátké nevztahuje.
To samé platí pro "EVO 3 S1".

Příloha č. 1 k zákonu č. 119/2002 Sb.
Vymezení zbraní a střeliva

Část první
Druhy zbraní
....
10. Krátká zbraň - palná zbraň, jejíž délka hlavně nepřesahuje 300 mm nebo jejíž celková délka nepřesahuje 600 mm.
11. Dlouhá zbraň - palná zbraň, která není krátkou zbraní.


§ 4a
Zbraně kategorie A-I
Zbraněmi kategorie A-I jsou
a) samočinné palné zbraně, u nichž došlo k úpravě na samonabíjecí palné zbraně,
b) krátké samonabíjecí palné zbraně pro střelivo se středovým zápalem, které umožňují vystřelit více než 21 nábojů bez opětovného nabití, pokud je jejich součástí nábojová schránka nebo je do nich vložen zásobník s kapacitou vyšší než 20 nábojů,
c) dlouhé samonabíjecí palné zbraně, které umožňují vystřelit více než 11 nábojů bez opětovného nabití, pokud je jejich součástí nábojová schránka nebo je do nich vložen zásobník s kapacitou vyšší než 10 nábojů, a
d) dlouhé samonabíjecí palné zbraně s délkou menší než 60 cm původně určené ke střelbě z ramene, vybavené skládací, zasouvací nebo bez použití nástrojů odnímatelnou ramenní opěrou, přičemž její sklopení, zasunutí nebo odejmutí nemá vliv na funkci dané zbraně.
Naposledy upravil(a) Slezman dne úte 27. úno 2018, 13:56, celkem upraveno 1 x.



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#3043 » úte 27. úno 2018, 13:53

@blacknocturno:
Tak znova :roll: S účinností novely se z tohoto konkrétního B stane A—I, ale ty nebudeš muset žádat o výjimku, takže to na tebe nebude mít vliv. Na každého dalšího majitele po tobě už ano.

Vložený zlý zásobník není jediné kritérium A—I, stejně tak by vůbec neměla zbraň být kategorizována jako A—I jen kvůli tomu, že může mít ten zásobník. Ale tohle (poslední věta) je věc, kterou ze zákona spolehlivě nevyčteš a nikdo to zatím neví jistě.
Naposledy upravil(a) ViralWinter dne úte 27. úno 2018, 14:00, celkem upraveno 1 x.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#3044 » úte 27. úno 2018, 13:56

Takže chceš říct že z mého Glocku 17 se stane A-I?
No to mi teda řekni jaké další kritérium pro zařazení do A-I naplňuje ar15 se standardní délkou hlavně??? Nebo Glock 17???
Naposledy upravil(a) blacknocturno dne úte 27. úno 2018, 13:59, celkem upraveno 1 x.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#3045 » úte 27. úno 2018, 13:58

Souhlas s ViralWinter, pokud to nezáleží na zásobníku a zbraň spadá do A-I sama o sobě, pak návrhu novely rozumím stejně jako ViralWinter, nepotřeba žádat o výjimku je ošetřena přechodným ustanovením uvedeným v pozměňovacím zákoně. Úplně stejně jako platnost ZP vydaných od 2014 doteď.

@blacknocturno: tomu G17 nerozumím, proč ho zmiňuješ, toho se novela nijak netýká, a AR-15 do okamžiku zásunu zádobníku 21+ zatím také ne...
Naposledy upravil(a) Slezman dne úte 27. úno 2018, 14:03, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 hostů