Novela evropske smernice o zbranich



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#3196 » ned 25. bře 2018, 01:00

Dlouho jsem pro vás neměl nic zajímavého, můžu konečně splnit pár slibů z kategorie "tohle zjistím a dám vědět". Bude to spousta textu, ale pokud se vám nechce sledovat stream z valné hromady LEX, tak vám to snad leccos vyjasní (plus mám pár informací co jsem získal mimo záznam, které dodám později, až si to sepíšu i pro sebe).

Nejprve věc osobní cti: Omlouvám se tutonovi a dragunovovi - oba jste za mnou přišli na pokec a než jsem oběhl všechna jednání, tak už jste byli pryč a já vás pak nenašel. Máte u mě pivo a jestli jste běžně v Praze, rád vás na něj pozvu. Slíbil jsem pokec a nesplnil, máte to u mě a omlouvám se.

Taky na tomhle místě děkuju LEXu a zástupcům MVČR, udělali spoustu práce, díky které mi stačilo jen tu přepsat své poznámky z valné hromady. Bylo by nefér krást jim zásluhy.

Na úvod info, že byli pozváni všichni členové bezpečnostního výboru (nebo jejich zástupci za danou stranu). Dostavil se předseda výboru pan poslanec Koten, pan poslanec Růžička za ANO a za piráty hovořil můj kolega, poradce předsedy Pirátského klubu Štrébl. Pozvání šlo na poslední chvíli, takže LEX neúčast nikomu nevyčítal (a já samozřejmě souhlasím, dobře vím, jak náročné je dohnat poslance, když hoří termíny). Projevy druhých hodnotit nebudu, nebylo by to ode mne fér. Jen poznamenám, že ten pirátský projev se nám asi nepovedl ideálně. Bylo mi řečeno, že jsme byli pochopeni jinak, jak jsme si přáli (detaily kdyžtak do zpráv, tohle už zabíhá do zakázané politické debaty)

A nyní přišel čas na info, kterém jsem slíbil, a které dneska na VH LEXu (především od zástupců MVČR) zaznělo a které vám třeba uteklo:

  • Zbraně kategorie A-I nebudou všechny kosy, kalachy a další předělávky. Týká se to zbraní, které byly registrovány výrobcem po roce 2014 a v registru zbraní je u nich jednoznačně uvedeno, ze které konkrétní zbraně (tj. její výrobní číslo) byla předělána. Zbraně, u kterých tato informace v registru CRZ chybí, jsou považovány za zbraně nové, tudíž jsou kat. B. Stejně tak zbraně, které jsou sice v CRZ registrovány výrobcem (!!!) později, ale jsou uvedeny jako nové (pravděpodobně např. Tacticaly vyrobené CZUB, tohle jsem si zapomněl jednoznačně potvrdit, ale zmínili je).
  • K tomu se pojí info, že pokud koupíte od někoho zbraň a budete mít nákupko na B, ale PČR sezná, že zbraň patří do A-I, tak nepácháte přestupek, PČR je povinno vás vyzvat k získání nákupka na A-I a stanovit lhůtu, kterou na podání žádosti máte. Zároveň nová žádost bude bez administrativního poplatku, protože ten jste uhradili při žádosti o nákupko na kat. B.
  • Písmeno d) v paragrafu 4a) má zajímavý výklad. Nejprve jeho znění:
    "d) dlouhé samonabíjecí palné zbraně pro střelivo se středovým zápalem původně určené ke střelbě z ramene, vybavené skládací, zasouvací nebo bez použití nástrojů odnímatelnou ramenní opěrou, přičemž po jejím sklopení, zasunutí nebo odejmutí je délka zbraně menší než 600 mm a není ovlivněna její funkčnost.“.

    Omezení na délku po sklopení podle MVČR znamená, že plníme požadavek směrnice, ale zároveň jde o prázdné ustanovení, neboť dle našeho zákona o zbraních jsou takové zbraně klasifikované už jako krátké zbraně kategorie B, tj. pod tohle písmeno nic nespadá (směrnice to chce, ale reálný dopad na střelce je nulový).
  • Byla zodpovězena otázka zásobníků - pokud nemáte výjimku na A-I, máte velkokapacitní zásobníky a PČR to zjistí, tak odejme povolení na zbraň kat. B. Ale (!!!) nejedná se o přestupek, (tj. to nemá dopad na spolehlivost držitele ZP ) a zároveň není onen držitel ZP a zbraně nijak omezen v právu žádat nové povolení patřičné kategorie. Jinými slovy, když vás na střelnici chytí policajt a seberou vám povolení na zbraň, tak můžete ihned zažádat o nové a znova registrovat již vlastněnou zbraň (tentokrát klidně jako A-I, pokud splňujete podmínky). Je to administrativní opruz a zaplatíte kolky, ale nic víc.
  • Znehodnocené zbraně kat C-I nevyžadují vlastnictví ZP, ale vyžadují ohlášení u PČR (opět administrativní otrava, ale nevyžadující získání ZP)
  • Byla rozšířena definice zbraní kat. D o zbraně nejen vyrobené, ale i zkonstruované před rokem 1890 (jehlovky od 1880). Tj,. replika muškety je sice novovýroba, ale pořád je to D.
  • Směrnice si vyžádala rozšíření seznamu hlavních částí zbraně. Nepříjemným důsledkem je, že nově nakoupené kousky různých náhradních dílů budou vyžadovat povolení k nabytí. Ty co už máte, budou vyžadovat registraci (pokud budete chtít dodržet zákon do puntíku a nezapřete je). Jednou z takových částí je například nosič závorníku pro Sa58. Takže pozor na to, může se to týkat i věcí, co už máte doma "do zásoby".
  • Zbraně můžou měnit kategorii při převodu mezi vlastníky. Jeden může mít výjimku na A-I a zbraň A-I, ale při prodeji někomu, kdo mít nákupko na B, bude po registraci daná zbraň mít kategorii B (tj. například vám někdo prodá AR-15, na kterou měl výjimku kvůli zásobníkům - vám stačí nákupko na B, akorát nebudete dle zákona smět užívat ony velké zásobníky.
  • Potvrzení o splnění požadavků pro výjimku A-I ve smyslu účasti ve střeleckém spolku nebude obsahovat detaily. Tj. pokud vám někdo dá potvrzení, že splňujete podmínku účasti ve spolku dle zákona o zbraních, tak dostanete výjimku na A-I a PČR nebude zkoumat povahu vaší účasti (tj. stačí dělat tolik, aby vám to potvrzení nějaký spolek dal, nemusíte být extra sportovec).
  • Sportovní kluby (střelecké spolky) musí pořádat aspoň jednou ročně soutěž, aby mohly taková povolení vydávat. Mohou je ale pořádat hromadně a počítá se to všem (příklad - tři kluby uspořádají společně jeden závod LOS - všem se to započítá a všechny tři mají splněno
  • Velká novela (tzv. maxinovela) bude sestávat ze 4 zákonů, paragrafové znění by mělo jít do vlády do 31.5.2019 a účinnost by ideálně měla být nejpozději někdy v roce 2022.
  • MVČR očekává, že dříve či později bude stávající směrnice nahrazena nařízením EU. To má přímou platnost pro naše úřady i soudy - takže pokud odmítneme implementovat směrnici, tak nařízení bude znamenat, že se automaticky řídíme legislativou EU a naše ignorování legislativy EU končí (tj. když řeknou, že musíme odevzdat zbraně, tak nás národní legislativa u soudu neochrání. Nařízení má přímou platnost a tudíž má přednost, staneme se v tomto ohledu faxovou demokracií). Ve světle této informace se jeví "maxinovela" jako jediná šance, jak zafixovat náš zákon o zbraních aniž bychom vystupovali z EU (moc prosím, nepouštějme se o debat o EU, berte to jako informaci o variantě, kdy z EU nechceme odejít, ale nechceme si nechat sahat na zbraně).
  • Pokud neimplemetujeme směrnici, tak pokud/dokud nedojde ke změně na nařízení (nebo jejímu zrušení), tak EU zahájí proces infringememtu a dotáhne ho do konce, i když se v průběhu soudu podvolíme a implementujeme. Náklady na jednorázovou pokutu podle MVČR budou 45 milionů Kč, což samo o sobě není ta hlavní částka. Tou je pokuta za každý den prodlení. V součtu za každý rok, kdy nebudeme implementovat, to bude v nejlepším případě 750 milionů korun, v nejhorším případě 1 miliarda korun ročně. Může to být dost na to, aby to bylo zneužito k ovlivnění nestřelecké veřejnosti k tomu, že nás hodí přes palubu (já si to myslím taky, samozřejmě nemusíte souhlasit).

Získal jsem i nějaké to zajímavé info v osobních diskuzích, ale z toho nemám poznámky a musím si to nejdřív sám pro sebe sepsat, takže prosím o trpělivost.

Děkuju za pozornost, pokusím se zodpovědět případné dotazy co nejlíp to půjde, ale teď dobrou noc, už padám na ústa :)

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#3197 » ned 25. bře 2018, 04:36

Mno pokud by to takhle prošlo tak to na tu bídu není zatím zas tak strašný, nebo resp. je ale čekal jsem to horší.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#3198 » ned 25. bře 2018, 08:44

Díky za vyčerpávající zprávu.

Pokud jde o A-I, zajímá mě co se týká stávajících vlastníků: výjimka v rámci grandfatheringu podle přechodných ustanovení pro zbraně registrované po 13.6.2017, bude nároková nebo podmíněná účastí ve střeleckém spolku?

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#3199 » ned 25. bře 2018, 08:53

morho:

Pokud bude praxe takova, jak rikali vcera zastupci MVCR, vyjimka na zbrane nabyte od 14. 6. 2017 do dne ucinnosti zakona bude narokova.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#3200 » ned 25. bře 2018, 09:02

:( Že směrnice bude (někdy) nahrazena nařízením není bída?



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#3201 » ned 25. bře 2018, 09:10

To je spíš katastrofa, a to nemluvím jen o problematice zbraní.



OskaRus
Příspěvky: 123

Příspěvek#3202 » ned 25. bře 2018, 09:28

jhora: dik za hezke shrnuti.



cmuchostour
Příspěvky: 2

Příspěvek#3203 » ned 25. bře 2018, 09:54

A co takhle složitější kombinace:
Podle přechozích informací zbraně typu 858 respektive ty schválené a označené zkušebnou do 2014 včetně (udává se pouze rok) atd.. jsou „od narození“ B, tedy není třeba vyjímka pro A-I, předpokládám tedy, že se nikdy tato kategorizace nemůže „samovolně“ změnit !
Zde je zavádějící, že orgán může při převodu rozhodnout o změně ? to je pochybná vnesená nejasnost.
ALE výjimka v rámci grandfatheringu pro registrace před 13.6.2017 pro zbraně kategorie A-I (tedy ona automaticky plynoucí z podstaty…) nějak neumí ošetřit používání zlých zásobníků ve zbraních podle tvrzení výrobce nově vyrobených respektive vlivem zařazení do CRZ před 1.1.2015 trvale kategorie B ? Kde se tato vyjímka tedy promítne ve formě nějaké „generální bumážky“ ? Toto je klasický případ „pokračování“ statusu před 13.6.2017 zasahující do stavu věci jdoucí proti podstatě grandfatheringu.
Buď je skrytě myšleno, že rozhodným datem je registrační datum zbraně (buď ona zkušebna nebo datum na kartě zbraně), a pak tedy do zbraní před 13.6. vložení zásobníků z ní dočasně sice udělá A-I, ale její majitel je kryt podstatou grandfatheringu ? Nebo se musí toto jednoznačně definovat v zákonně ! S tím souvisí úvaha jestli je vyjímka myšlena na zbraň+příslušenství nebo na držitele, tedy zda se zbraň přenáší mezi vlastníky s vyjímkou nebo zda vyjímka zůstává na člověku. Což je logičtější a tedy ona vyjímka by měla být označena v ZP nikoli na kartě zbraně.
To že zbraň byla jednou zařazena do systému jako B (po schválení zkušebnou) nemůže převod na jiného vlastníka změnit její kategorizaci ! Oprávnění má například držitel ZL kat.A, ale to sem nepatří.

Nezapomínejte, že v ČR jsme papežštější než papež…



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#3204 » ned 25. bře 2018, 10:10

"MVČR očekává, že dříve či později bude stávající směrnice nahrazena nařízením EU. To má přímou platnost pro naše úřady i soudy - takže pokud odmítneme implementovat směrnici, tak nařízení bude znamenat, že se automaticky řídíme legislativou EU a naše ignorování legislativy EU končí (tj. když řeknou, že musíme odevzdat zbraně, tak nás národní legislativa u soudu neochrání. Nařízení má přímou platnost a tudíž má přednost, staneme se v tomto ohledu faxovou demokracií)."
A proti protektorátu Bémen und Méren je teda rozdíl v čem přesně? BTW jsem včera poslouchal Pupáka - Š+G, po roce 1968:
"Volené orgány jsou řízeny orgány jmenovanými a ty jsou řízeny orgány spřátelenými."



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#3205 » ned 25. bře 2018, 11:42

blacknocturno píše:"Novela spočívá v zavedení některých administrativních opatření, která by neměla mít na držitele zbraní výraznější vliv. ''
Tak já nevím četl vůbec někdo z vlády tu novelu a srovnal ji se stávajícím ZoZ? Je to jen hloupost a neznalost nebo nepokrytý výsměch?
Vzhledem k tomu, co zde vložil jhora, bych to viděl spíš jako programové prohlášení.
Dobrá zpráva: pokud to takhle projde, pak: spousta zbraní zůstane B; na většinu (všechny?) zbraní A-I bude nároková výjimka; na zbraně C-I bude jednoduché ohlášení. To bych opravdu ještě považoval za "administrativní opatření, která by neměla mít na držitele zbraní výraznější vliv".
Špatné zprávy jsou dvě: 1. pokud to neprojde v téhle podobě, může být hůř; 2. je prakticky jisté, že takováto implementace bude shledána nedostatečnou - nicméně bylo by více času na další kroky.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#3206 » ned 25. bře 2018, 11:46

jhora> presne shrnuto vcetne toho Piratskeho vystoupeni... Jen bych nerekl, ze nedoslo k pochopeni na strane Valne hromady toho, co nam Pirat chtel rict, ale naopak... Podobne argumenty jsme slychali pred cca. pul rokem az rokem. Pozitivne beru, ze Pirati jsou schopni toto tema otevrit a bavit se o nem. Predpokladam u nich hlavu otevrenou...



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#3207 » ned 25. bře 2018, 14:50

Dotaz: opravdu muze EU narizenim zasahovat do zalezitosti vnitrni bezpecnosti? Uz tak to protlacila ne uplne v souladu s evropskym pravem.



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#3208 » ned 25. bře 2018, 15:11

Nesmí, ale může.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#3209 » ned 25. bře 2018, 15:21

Nesmi zasahovat do vnitrni bezpecnosti - resp. do legislativy vnitrni bezpecnosti... Jenze zakon o zbranich spada dle EU pod volny trh a ochranu spotrebitele...

Ale takova mala presmycka... Predstavme si, ze bude zalozena Euroarmada... V tu chvili padne pece o nasi vnitrni bezpecnost i na ni a ejhle... Najednou se vnitrni bezpecnost CR bude resit na Evropske urovni... (tento odstavec berte jako namet k zamysleni, nikoliv jako dogmatickou presnou definici).



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#3210 » ned 25. bře 2018, 15:54

Tak on to není ani tak námět k zamyšlení jako spíše nevyhnutelná budouctnost.Každý totalitní systém totiž potřebuje ozbrojené složky které budou prosazovat její nařízení,"umravňovat" neposlušné a chránit vedoucí struktury.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: velkovezir a 45 hostů