Novela evropske smernice o zbranich



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#3046 » úte 27. úno 2018, 14:01

Samozřejmě pokud je kritérií pro A-I více tak to chápu a nijak to nerozporuji.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#3047 » úte 27. úno 2018, 14:08

2 ViralWinter.
K tomu tvému dodatku... Tak vyčteš a nevyčteš. Už jen ta klauzule o výjimky pro sportovní střelce napovídá že je to kvůli tomu aby IPSC střelci mohly používat velké zásobníky.Predpokládám že většina IPSC střelců používá ar15 takže zbraň která se stane A-I až vložením velkého zásobníku . a nechceš mi doufám tvrdit že IPSC střelci už budou muset střílet jen z překopanýho kalacha aby mohli používat zásobníky 10+?



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#3048 » úte 27. úno 2018, 14:15

@blacknocturno:
Nevím jistě, jaká je standardní délka hlavně AR—15, ale počítám, že máš na mysli 16". V takovém případě bych se odvážil tvrdit, že ta AR—15 bude bezpečně dál B, pokud před účinností novely prodáš své 11+ zásobníky. Ona by nejspíš ta AR zůstala v B i kdyby měla 10.5" hlaveň...

Pokud bys ale měl třeba kraťase V—AR 8" s jejich zasouvací minipažbou, nesplníš podmínku celkové délky min. 60cm a měl bys zbraň A—I, zásobník nezásobník...

Problém totiž pořád tkví v tom, že kategorii zbraně bude nově moci změnit její majitel, ne pouze zkušebna. Jako sportovní střelec, který po splnění definovaných podmínek dostal výjimku, můžeš vesele kategorii zbraně měnit (a nakupovat s tím související zásobníky a komponenty). Bez téhle výjimky ale v případě, že nějak zkrátíš pušku pod 60 cm, porušíš zákon.



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#3049 » úte 27. úno 2018, 14:17

@slezman:
Ten zásobník nově nebude pouhý kus plastu, protože k jeho vlastnictví budeš potřebovat grandfathering, nebo výjimku na A—I.

Edit: Taky bych rád věděl, jestli u nás budou po vzoru Kalifornie schůdné 10/30 zásobníky...



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#3050 » úte 27. úno 2018, 14:21

Ajajaj, tak to budu muset zajít k puškaři, aby mi můj jeden zásobník k znehodnocené Sa58 dodatečně znehodnotil :D To jsem zvědav.
A náhradní co mám budu muset prodat , darovat, nebo odevzdat v rámci amnestie, která bude? nebude? :roll:
Naposledy upravil(a) Slezman dne úte 27. úno 2018, 14:48, celkem upraveno 6 x.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#3051 » úte 27. úno 2018, 14:22

Souhlasím s tebou. A co když své zásobníky neprodám? Stane se z ní A-I? Na základě čeho?



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#3052 » úte 27. úno 2018, 14:43

Z toho zákona mi vyplývá, že zbraň jako je třeba AR-15 může být kategorie B. Pokud do ní ovšem vložím velký zásobník, tak je z ní zbraň kategorie A-I. Jak se to bude řešit prakticky je druhá věc - proto tu pořád melu o těch podzákonných normách, bez nich tady jen planě spekulujeme. Mě osobně se jeví nejrozumnější tento postup:
Varianta A-I: požádám o nákupko na B a výjimku na A-I. Dostanu výjimku na A-I, koupím AR-15 (B), protože nákupko samotné bude v takové situaci použitelné pro obě skupiny. Tím pádem můžu vlastnit a používat velké zásobníky a měnit jimi kategorii zbraně.
2) Požádám o nákupko bez výjimky. Koupím AR-15 (B), nemůžu k ní ale vlastnit a používat velké zásobníky, protože mám jen B a nedisponuji potřebnou výjimkou, abych mohl zásobníky vlastnit a abych mohl jejich použitím změnit kategorii zbraně na A-I

Jak to ale připadá mě nic neznamená, v podzákonné normě může být leccos, můžou třeba být odlišné žádosti o povolení na A-I a na B a nepůjde to při nákupu zaměnit. Dneska budeme řešit, jak je z ministerstva dostat co nejdřív, tak mi držte palce :)

blacknocturno: Když je neprodáš a nebudeš mít výjimku, dopouštíš se přestupku. Zbraň B se stane A-I, pokud vložíš takový zásobník do zbraně.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#3053 » úte 27. úno 2018, 14:45

Co za "podzákonnou normu" očekáváš v těchto věcech? Výklad MV ?



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#3054 » úte 27. úno 2018, 14:51

@Slezman, blacknocturno:
Můžem všichni vycházet pouze z jedněch a těch samých zdrojů. Ty ale nejsou finální a uvidíme, co vypadne z parlamentu Zemákovi do klína. Do té doby...

§ 11a

(4) Zásobník pro použití ve zbrani kategorie A nebo A-I je oprávněna nabývat do vlastnictví a držet pouze osoba oprávněná držet takovou zbraň.

[...]

§ 13a

(1) Příslušný útvar policie odejme povolení vydané podle § 12 pro nabytí vlastnictví, držení a nošení zbraně kategorie B pro střelivo se středovým zápalem, pokud držitel takové zbraně má neoprávněně v držení příslušný zásobník nebo sestavu nábojové schránky pro zbraň uvedenou v § 4a písm. b) nebo c).

(2) V případě odnětí povolení podle odstavce 1 je vlastník zbraně kategorie B povinen odevzdat tuto zbraň příslušnému útvaru policie do 10 pracovních dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o jeho odejmutí.


Chápu to tak, že pokud nesplňuješ grandfathering a/nebo výjimky, přijdeš o zásobník i kvér. Problem solved.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#3055 » úte 27. úno 2018, 14:53

Je potřeba vidět vyhlášky upravující kategorizaci zbraní, podle kterých pojede Ústav pro zkoušení zbraní a střeliva, proces pro žádost o nákupní povolení včetně formulářů, vyhlášku upravující realizaci grandfatheringu a souvisejícího udělování výjimek. Taky je potřeba vidět jak budou upraveny branné spolky, což bude separátní zákon, o kterém taky nikdo nic neví. To by mělo zodpovědět drtivou většinu otázek, které tady rozebíráme.

Jsou tam i další, ale ty se týkají znehodnocování apod. takže jsou sice důležité, ale většiny nás střelců se nijak nedotknou



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#3056 » úte 27. úno 2018, 14:55

@jhora:
Ta vaše skupina v rámci Pirátů mě zajímá, i proto, že jsem jim to hodil... Nejsem ale odborník na nic zajímavého a souvisejícího s legislativou, takže nepomůžu, budu jen zvědavě čekat na výsledek snah :D



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#3057 » úte 27. úno 2018, 14:59

@jhora: Vždyť kategorizaci zbraní žádná vyhláška řešit nebude, tak jako ji neřešila doteď. vyhláška č. 369/2002 Sb.obsahuje pouze popis řízení o kategorizaci. Rozhodující parametry obsahuje zákon.

CUZZS pojede jen a jen podle novelizovaného zákona, proto jsem tu už dřív psal, že jasno už možná je, akorát se nikdo neptal CUZZS jak si navrhované znění novely vykládá z pohledu konkrétních typů zbraní (už existujících výrobků na trhu, jako například rozdíl mezi předělávkou a 858 tactical apod.). To byla cesta jak případně text novely vhodně upravovat a tím pozdější výsledek z rukou CUZZS ovlivňovat.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#3058 » úte 27. úno 2018, 15:25

Viral: On se to člověk prostě musí učit za pochodu :) Skupina je to dobře rozvrstvená (od bývalého profesionálního vojáka až po nezaujatého a střelectvím nepolíbeného člověka, který si to musel nastudovat). Máme připraveny dvě větší úpravy a dneska budeme jednat o drobnějších věcech. Nejpozději až to půjde do druhého čtení budu moct podat report, co jsme vymysleli my, co ostatní a jak to reálně vypadá :)

Taky plánuju v rámci pražského Pirátského úterý dát dohromady na téma nového zákona odbornou přednášku (IMHO je to tak důležité téma, že by si to jednotlivé strany neměli plichtit doma na dvorku a měly by to diskutovat co nejvíc s veřejností), pokud jsi z Prahy nebo to máš blízko, tak si náš tým můžeš přijít omrknout, pár nás tam jistě bude :)

Slezman: Doteď to neřešila, bo to nebylo potřeba. Nový mechanismus bude složitější, takže by se to někde mělo objevit - pokud to nikde nebude jednoznačně popsáno, bude v tom bordel a ten samý výrobce a model může mít kategorii kus od kusu jinak - proto to chcem všechno vidět. Pokud MVČR nechce proces nijak dál upravit podzákonnými normami, tak by to skutečně mělo být už v zákoně.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#3059 » úte 27. úno 2018, 15:43

No a novela zákona o zbraních byla vyškrtnuta z programu jednání na základě návrhu Jany Černochové, a to do rozhodnutí Ev. soudu....



Peso
Příspěvky: 28

Příspěvek#3060 » úte 27. úno 2018, 15:56

Dobra zprava ted je ovsem otazka do kdy se ma vyjadrit evropsky soud...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 hostů