Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



Karpi
Příspěvky: 19

Příspěvek#241 » sob 4. črc 2020, 23:41

Datum: 24.06.2020
Místo: Střelnice Rajská Zahrada :: STŘELECKÝ SERVIS (Praha)
Zkušební komisař: Mgr. Pavel Černý
Skupiny: A, B, E
Cena: Střelnice 1210Kč, komisař 600Kč
Příprava: aplikace Zbrojní průkaz /iOS/ - teorie, den před nasucho manipulace (Smolda - dobrovolník ze ZbraněKvalitně, doporučuji !!! https://zbranekvalitne.cz/zbrojni-pruka ... ke-zauceni )

Na testy jsem se připravoval tím že jsem si letmo pročetl celý zákon o zbraních jednou. Asi měsíc před zkouškou jsem do zblbnutí dělal testy nanečisto na zbraneklalitne.cz a na aplikaci Zbrojni Průkaz. Většinou jsem tam z těch 30-ti otázek měl 1 chybu (max na sk. E) a také tak potom na ostrém testu. :-)

Na praktickou část mi šlo hlavně o manipulaci, střelbu jsem nepravidelně cvičil s kamarádem na střelnici, naposled minulý rok. Proto jsem zkontaktoval dobrovolníka (za malou úplatu dle uvážení) Smoldu z webu ZbraneKvalitne.cz, který byl ochoten mi vše podrobně vysvětlit a předvést. Stačila hodina den před zkouškou.

Na zkoušku nás mělo přijít 10, ale 3 se nedostavili. Hned na úvod nás správce střelnice upozornil na povinnost nosit ve vnitřních prostorách neustále roušky. To se ukázalo u střeleb jako docela problém (zadýchání zpod roušky do ochranných brýlí). Následně vybrány peníze a komisař si nás podle fotky z OP zkontroloval.

Před testem z teorie komisař jasně vysvětlil pravidla hry, následně se odstartovalo zákonných 40 minut.
Z teorie neprošel 1 člověk (2 chyby za 3 body=KO).

Následoval blok manipulace ze zbraní. Komisař docela jasně vysvětlil jak to bude fungovat. Hned první to neudělal (prý něco pokazil ohledně závěru zbraně..). Já šel hned druhý a OK... až na ty zpocené ruce a problém natáhnout závěr u ČZ 75. Komisař mě nijak nedusil, nevadilo, když jsem nic nekomentoval, opravdu to bylo o praktické zkoušce. Žádnou teorii nechtěl. Klasika dle zákona - bezpečně převzít zbraň (zjisit, zda nabito atd.), udělat rozborku, sborku a finálně pořešit závadu, u mně zádržku. Zbytek uchazečů udělal též. Kdo nedělal skupinu C, nedělal žádnou dlouhou zbraň (rozhodnutí komisaře, může být jinak..), kdo dělal C, měl i malorážku a brokovnici.

Pak střelba. Stříleli jsme po jednom (moc nás nebylo), 3 nástřelné, kontrola terče, zalepení, pak nabíjet 5 ostrých a odstřílení do terče. Pozor při finální kontrole prázdného zásobníku a komory zbraně! Málem jsem nahnul zbraň do prostoru mimo "bezpečný" při snaze mu to hezky ukázat vystřílené, kdyby mě komisař včas neupozornil.. Jako poslední střílel i z malorážky a brokovnice ten 1 člověk, co dělal i sk. C.

Na závěr už jen pogratuloval, dal nám potvrzení a rozchod.

P.S. Musím říct že tento komisař byl úplně super. Nijak nestresoval a když byl člověk nervózní tak nijak na něj nespěchal. Legenda mezi držiteli zbraní - mimo svou bohatou policejní kariéru (https://www.tacticaltraining.cz/cz/?p=n ... cerny.html ) i současný bojovník za udržení práv nosit zbraň - http://www.ligalibe.cz



tst
Příspěvky: 65

Příspěvek#242 » čtv 9. črc 2020, 17:24

Datum: 09.07.2020
Místo: Střelnice Trigger service Brno
Zkušební komisař: Ondřej Svoboda
Skupiny: A, B, E
Cena: Střelnice 1300Kč, komisař 600Kč

Příprava: Teoretická část - nic jiného než aplikace Zbrojní průkaz /iOS/- na 100% se vyplatí si za pár kaček zaplatit full verzi, zákon o zbraních jsem prakticky nečetl, obecně skladba a formulace jakýkoli zákonů je pro mě nepřínosná z hlediska získání a zapamatování informací, snad jen Nutnou obranu a Krajní nouzi, plus Kategorie zbraní

Praktická příprava: 3x s kamarádem na střelnici, vystříleno cca 150 náboju z Glocka 17, CZ P07 a CZ malorážky (jen pro zajímavost se mi dostal do ruky Mauser M03 .308 Win s optikou, to byla ale pochopitelně spíš zážitková věc než příprava :), + mě ukázal a nechal "osahat si" brokovou kozlici + vysvětlil rozborku sborku a týden před zkouškou krátký "rychlokurz" s instruktorem na střelnici Rosnička v Brně (mohu doporučit - velmi ochotný pán, výrazně levnější než např. kurz v Triggeru a zcela dostačující)
Na teorii jsem si v průběhu cca měsíce před zkouškou ve volných chvílích a po večerech v appce procvičoval všechny otázky, označil rizikové/ty co jsem opakovaně pletl a pak ostré testy dokud úspěšnost nebyla uspokojivá. Co se praktické části týče tak viz výše.

Na zkoušku dorazili všichni, na první pokus nás bylo kolem desíti + 3 opravní praktické části.

Před testem z teorie komisař vysvětlil zcela srozumitelně a jasně všechny náležitosti, test měli všichni odevzdaný řekl bych tak do 20 min a všichni uspěli.

U praktické části šli nejdřív opravní, všichni uspěli. Já šel jako první z druhé skupiny "první pokus", jelikož jsem lékař, tak jsem jej ještě před začátkem praktické části slušně požádal, že spěchám na operační sál a mám jen půl den dovolenou, tak mi s úsměvem vyhověl, bez řečí, že samozřejmě chápe. Komisař již od prvního pohledu působil velmi sympatickým a příjemným dojmem a vystupováním, mladý borec, řekl bych kolem 35 let, nijak "zakomplexovaný" a velmi ochotný.
Zbraň: pouze starší CZ 75, jak na manipulaci, rozborku, tak střelbu, nic víc. Bezpečnou manipulaci se zbraní jsem zvládl za minutu bez jakýchkoli připomínek - k tomuhle ještě nutno dodat, že sám komisař nijak zvlášť, resp. prakticky vůbec dopředu neřekl jaké povely bude používat, co chce nebo nechce, jen vytyčil bezpečnostní prostor, toť vše. Nicméně nám dal ještě před praktickou v papírové podobě víceméně přesný manuál jak zacházet se zbraní atd., snad aji proto už pak nic neříkal.
Poté jsme se přesunuli ke střeleckému stanovišti, kde mi řekl ať nabiju školní náboj do zásobníku a střílím (což mě lehce zmátlo ze startu, jelikož jsem si nějak neuvědomil proč to po mě vlastně chce:D), pochopitelně rána nevyšla, což bylo myšleno jako simulace selháku. Tak se mě ptal co by to bylo za závadu, kdybych střílel ostrými. Nechtěl vůbec čas na čekání, sám řekl, že budem dělat, že už oněch xy sekund uběhlo, čímž vlastně dost pomohl, kdyby někdo nevěděl jak postupovat. Jen se zeptal jak dlouho bych čekal - tak jsem říkal, že je zvykem 30 s, ale "oficiálně" stačí 10 s, byl s odpovědí naprosto spokojený. Pak se jen doptal co by mohlo být příčinou závady. Rozborka/sborka bez jakýchkoli záludností, nebo dotazů, nechal mě to bez komentáře vykonat a řekl, že vše OK a jdem střílet. Dal jsem 5/5 do černého, zásobník ven, předvedl zbraň ke kontrole, uvedl do bezpečného stavu uvolněním záchytu závěru a pomalým puštením kohoutu (předtím jsem přitom dával rány jistoty, ani nevím proč, ale neřekl ani slovo). S úsměvem mi pogratuloval a odcházel jsem, celá praktická trvala tak 10 min všehovšudy. Ješte pozn. řekl nám, že když náhodou by někdo nenastřílel prvními pěti, tak dá ještě šanci jakoby dodatečně v rámci třech nástřelných.
RES: vůbec jsem nečekal, že komisař bude tak bezproblémový a ochotný člověk, měl jsem obavu, že funguje podobný koncept jak v autoškole, kde bývají komisaři zmrdi když to přeženu = celkový pocit ze zkoušky 10/10.



jmac
Příspěvky: 1

Příspěvek#243 » pon 13. črc 2020, 21:10

Střelnice Trigger service Brno 9.7.2020

Skupiny: A,B,E

12 uchazečů (2 ženy) + 3 na opravu praktické

Teoretická část: všichni uspěli; praktická 4 neuspěli

Zkušební komisař Ondřej Svoboda + 1 uniformovaný policista

Přípravu na zkoušku jsem započala docházkou na semestrální kurz organizovaný přes Mendlovu univerzitu v prostorách BH magnum. Samotný kurz byl pro mě velkým přínosem a mohu jen doporučit, i když přesahoval rámec nutný k zvládnutí zkoušky k odborné způsobilosti. Kurz se konal jednou týdně v odpoledních hodinách cca 1,5h po dobu zhruba 3 měsíců. Vyučující nám už v úvodní hodině doporučil, ať si testové otázky průběžně trénujeme na zbranekvalitne.cz.
Osnova přednášek zahrnovala nejen informace a podmínky k získání ZP, ale i poměrně detailní rozbor zákona o zbraních a střelivu, balistiku aj. Součástí kurzu byla i návštěva soudního lékařství, kde jsme měli moznost vidět co střelná zbraň dokáže, naštěstí u nás v České republice takových případu moc nemáme a jedná se převážně o sebevraždy. V rámci kurzu byla i beseda s právníkem na téma použití zbraně v rámci nutné obrany a krajní nouze a přednáška o historických zbraních, kde jsme, poté měli možnost si zastřílet z některých historických zbraní.
Bohužel přístup v BH magnum především k ženám je trosku nezvykly a mě osobně nevyhovoval, a proto jsem už na praktickou přípravu chodila do Trigger servisu a všechno super.

Zhruba týden před samotnou zkouškou jsem tam šla na přípravný kurz, kde jsme do zblbnutí trénovali rozborky a sborky krátkých a dlouhých zbraní; CZ 75, brokovnice dvojka a malorážka. Dále jsme drilovali závady, které nás mohou potkat a střelbu na pevný cíl.

K samotné zkoušce, na začátku komisař ověřil naši totožnost a nechal nás vylosovat si test. S testem nikdo nemel problém a všichni jsme ho udělali. Co jsem zaslechla tak většina používala k učení bud appku anebo webové stránky, nikdo zákon dopodrobna nestudoval. Pote nám komisař vysvětlil pravidla pro praktickou část, kdo bude střílet z krátké a kdo z dlouhé zbraně, dále pokud nenastřílíme napoprvé tak nám ještě umožní další 3 rány, což si myslím, ze bylo víc než fer. Na praktickou část zkoušky jsem dostala CZ 75 , pan komisař mi řekl ať si zbraň zkontroluji a nabiji dvěma školními náboji a vystřelím. Rána samozřejmě nevyšla, takže hlásím „Rána nevyšla, čekám 30sec“ zeptal se mě proč čekám 30 sec, tak mu říkám, ze je to podle typu střeliva 10-30sec. Vypadal ze je s odpovědí spokojeny a řekl ať závadu odstraním: vysunuti zásobníku, stáhnutí závěru pro odstranění závady, opětovné stáhnutí závěru pro kontrolu zbraně, rána jistoty, vložení zásobníku. Ještě se zeptal co může byt příčinou závady, podle otisku na zápalce jsem usoudila, ze je to vadný náboj. Následovala rozborka a sborka zbraně, tam jsem trosku zápasila s tím rozborným cepem, ale nakonec jsem ho vytáhla ☺

Poté mi řekl, že se můžeme přesunout do dalšího boxu, ze kterého se střílelo ostrými. Zde byla nachystaná pěkná CZ 75 shadow se světlovodnou muškou. Nakonec jsem mela 3 rány v černé, jednu v bílé a bohužel jednou ránu jsem strhla. Každopádně to stačilo na úspěšné složení zkoušky, pan komisař mi pogratuloval a mohla jsem odejít.
Osobně největší starosti jsem si dělala z praktické části, nevím proč, ale měla jsem zafixováno, že komisař bude muž procházející krizí středního věku, který nenávidí ženy (zkušenost z autoškoly) takže jsem byla mile překvapena, když přišel člověk, který nemel zapotřebí si hojit pochroumané sebevědomí, ale chtěl se opravdu ujistit, že se zbraní umíme bezpečně manipulovat a nebudeme pro nikoho představovat nebezpečí. Navíc mi přišlo víc adekvátní, že nám komisař nedával povely, ale spíš nás zkouškou vedl: zkontrolujte si zbraň, nabijte si, vystřelte atd. Což mi přišlo daleko víc “close to reality” než aportovat na povel. Za mě tedy velice pozitivní pocit ze zkoušky.

Jen pro úplnost 4 uchazeči neuspěli u praktické zkoušky, ale jak sami uznali, byli vyhozeni právem (nevyndání zásobníku, nenastříleno, prst na spoušti).


Přeji všem hodně zdaru u zkoušek a dekuji těm, kteří mi pomohli získat ZP!



Roči
Příspěvky: 2

Příspěvek#244 » úte 14. črc 2020, 19:10

Datum: 14.7.2020
Místo: České Budějovice - Střelnice Šindlovy dvory
Zkušební komisař: Ing. Petr Sýkora
Skupiny: A, B, E
Cena: Střelnice 1000Kč, komisař 600Kč

Celkem 11 uchazečů + 1 omluven
Teoretická část: 2 neuspěli
Bezpečná manipulace: 2 neuspěli
Střelba: Všichni nastříleli

Příprava: Teoretickou část jsem trénoval cca 5 týdnů ve volných chvílích v APP: Zbrojní průkaz (Filip Melik) a zde na stránkách.

Na praktickou jsem se připravoval měsíc před zkouškou návštěva střelnice Lišov a 14 dní před zk. střelnice Borovany, kde jsem se celkem slušně naučil bezpečnou manipulaci s pistolí,malorážkou a brok. kozlicí (tím bych tu chtěl poděkovat správci střelnice panu J. Kubíkovi).
Ráno před zk. v rychlosti 10 testů bez chyby, shlédnutí videa https://www.youtube.com/watch?v=dkwUqzbLY4A& a vyrážel jsem.

Zkouška Testy: Představil se nám komisař, ověření totožnosti, prohodil pár slov k testům, losovaní a psalo se. 2 neúspěšní, jeden jednu chybu zbytek plný počet.

Bezpečná manipulace: U mě (A,B,E) pouze s pistolí CZ 75, Komisař vytyčil bezpečný prostor, zkontrolujte zbraň, rozborka/sborka,hlavní části zbraně, závada zádržka a hotovo. Naprosto bez připomínek, děkuji a uvidíme se u střeleb ;) U manipulace, byť jsem celkem nemluvný jsem každý úkon před provedením odříkával a když jsem si nebyl jistý, tak jsem na komisaře kouknul a pokývnutím mě ujistil že je vše v pořádku. Každopádně stres zapůsobil tak obstojně, že jsem málem při sborce nenasadil závěr na tělo zbraně.
2 neúspěšní: 1. nevytažení zásobníku po závadě z pistole. 2. nevytažení zásobníku u malorážky.

Střelba: Opět pouze pistole (pravděpodobně CZ-P10). Nástřelné jsem odmítl. dvě v černém zbytek okolo v kruhu 5z5. Střelba probíhala pouze na povely. Napáskovat zásobník, vložit do zbraně, natáhnout závěr, pálit, ukončit střelbu, vybít, ke kontrole zbraň a odložit.

Komisař super, nespěchal, na teorii (účel zbraně,ráže, vedlejší části atd.) se neptal. Dbal především na bezpečnost. Chápal, že je člověk u zkoušky ve stresu. Na závěr rozdal osvědčení, pogratuloval, doporučil ať se chováme zodpovědně a rozchod.



krtek2k
Příspěvky: 125

Příspěvek#245 » čtv 16. črc 2020, 16:42

Datum: 16.07.2020
Místo: Teorie a bezpečná manipulace v hasičárně Varnsdorf, střelby pak střelnice Klub biatlonu Elite Varnsdorf
Zkušební komisař: Bc. Zdeněk Chmelík
Policie: paní policistka , pan policista
Skupiny: A, B, E
Cena: Střelnice 800Kč, komisař 600Kč
Uchazeči: 7dorazilo, 2nedorazili ani se neomluvili, ze sedmi 3 poprvé, 4 opakovali bezpečnou manipulaci.

Příprava: kurz bezpečné manipulace s Martinem na http://www.strelnicemilitary.cz/ , druhý kurz přímo na střelnici ve Vansdorfu (abych si osahal to co bude u zkoušek) , a samozřejmě zdejší tréning otázek a testy nanečisto i jejich aplikace do mobilu díky zbranekvalitne.cz .

Zákon o zbraních jsem sjel jen zběžně. Naopak do zblbnutí jsem jel tréning otázek a cvičné testy střídavě na webu i v mobilu, asi 5 týdnů dokud jsem nedával pokaždé za plný počet. A pak se udržoval jen tréningem otázek asi 100denně, furt dokola.

Pan komisař profesionál každým coulem, vše řádně vysvětlil, nespěchal, vyslechl dotazy. Nestresoval.

3jsme psali test, první odevzdal snad po 5minutách, druhý po 6ti, já po 8mi. Radši jsem si to sjel dvakrát. Všichni plný počet.

Jelikož jsem odevzdával jako poslední, šel jsem na manipulaci jako první. Což s odstupem času vnímám jako výhodu.
Na manipulaci šlo panu komisaři o bezpečnost v první řadě a pak o bezpečnost a zase bezpečnost. Byl skvělý, v klidu s dostatkem času, nestresoval, úplně supr. Za to já se klepal jak ratlík, klepaly se mi i hlasivky. Vytyčil bezpečný prostor (nějaká nástěnka na zdi, ani malá ani velká). Ukázal na CZ-75, zeptal se co to je, pak ukazoval na záchyty, na pojistku, měl jsem říct co to je, pak dal pokyn převzít zbraň, kontrolu a rozborku-zborku, pak nabít školní náboj, vystřelit, tím vznikla závada, co to je? odstranit závadu, co se stalo?, já se klepal jak prase, ale chybu neudělal, odložení, manuální pojistka a tak dále. Pak na malorážku, tam jsem měl jen převzetí , rozborku sborku, funkci pojistky, bezpečný vybití a odložení.
Před brokou řekl , že mu to takto stačí a že jsem prospěl. To jsem myslel, že už omdlím :) jak jsem se stresoval.
Dva tu manipulaci neudělali, jeden prvnička, nevím na co, sbalil se odešel. Druhý bohužel ten opakovač, že prý při skládání brokny, že sáhl na spoušť.

No pak nás teda pět uchazečů jelo na střelnici, venkovní ale střílí se z pod střechy. Pan správec si na nás vymyslel, že budeme střílet z CZ-75, co byla na manipulaci, ale s kadet adaptérem na LR .22 . Když nás s tím komisař seznamoval, tak jsem se zeptal jestli tam závěr zůstává na záchytu, tak to pan komisař zkoušel a ani prd, za což si od správce vyžádal čízu na lugry, tak ten přehodil z adaptéru na normální závěr, ještě šeptal komisaři do ucha, že takto špatně vyhazuje nábojnice. A taky že jo, každý jsem u střelby měli minimálně 2x zádržku, a odstraňovali závadu. Což není úplně na škodu, ale je blbý dávat na zkoušky starej vyběhanej klump, kterej by se měl nechat leda už jen k manipulaci, nebo řezu.

Já šel střílet jako druhý, takže jsem stihl odkoukat postup při střelbě. Pan komisař chtěl opět bezpečnost a v neposlední řadě bezpečnost. Dával povel k přípravě, nabíjení a střelbě, já říkal připraven a dostříleno. 3 nástřelný, odložit , k terči, vše v kruzích, nic nelepil, zpět a znova s 5kusy, já měl všechno v terčích, ale měl jsem dojem, že kdyby ne, tak by se u něho počítalo prostě pět v kruzích i tak. Někdo prý lepí po třech nástřelných, a těch druhých pět hodnocených a hotovo šmitec.

Tak všech 5 nás nastřílelo. Poslední měl i malorážku a broknu.
Pak už jen gratulačky, děkovačky, úsměvy, papíry a domů. Teď už jen čekat do pondělí s odevzdáním žádosti a pak čekat dál :)

Pan komisař byl profík a férák, dokázal něco málo, opravdu málo, co nebylo zásadního proti bezpečnosti, odpustit.
Díky.



KomarCZ
Příspěvky: 1

Příspěvek#246 » čtv 30. črc 2020, 20:46

Datum: 30.07.2020
Místo: Střelnice Magnum Jirkov
Zkušební komisař: Arnold Ctirad
Počet účastníků 4ž+5m...všichni min D nebo E (jak bylo řečeno genderově vyvážená skupina :-)
Skupiny: B,C, E
Cena: Střelnice 1500Kč, komisař 600Kč
Příprava:
- teorie
Příprava na teoretickou část zkoušky probíhala pouze přes aplikaci zbraně kvalitně staženo z google play...Za 40kč naprostá bomba...Na testy jsem se učil už v době působení koronaviru, takže v době zkoušky jsem je už dával i po zpátku:-).

- praktická
zaplacen přípravný kurz na Střelnici (900kč) + 2x cvičné střelby (270kč pujčovné + vystřílené náboje)

K samotnému průběhu zkoušky:

Po úvodní prezentaci přítomných nás komisař seznámil s průběhem teoretické části zkoušky, s provozním řádem střelnice a šlo se na testy.
Z testů vypadly 2 osoby (něco málo přes 60 bodů a rovných 70). Zbytek OK, i když tam byla jedna 74.

Následně se šlo na manipulaci:
zkoušelo se:
1) kontrola zbraně (CZ 75 + kdo měl C dostal ke kontrole i brokovou kozlici, ostatní s pouze D, E dostali CZ75 + malorážku)
2) rozborka/sborka (viz bod 1 tzn, D,E rozebírali i malorážku..to se bohužel stalo osudným jedné holčině(neuměla ji rozebrat))
3) odstranění nasimulovaných závad (střídala se Zádržka, slábá rána a selhač, poslední dostal 2jitou zádržku)
K provedeným úkonům komisař nechtěl komentář, nicméně když byl, tak mu to nevadilo :-).

dál pokračovalo 6 lidiček:

Střelba:
Nejdříve se odstřílela CZ75...všichni OK (tím pádem kdo měl pouze D,E měl hotovo), následně se musela přestavět střelnice, protože vzdálenost z boxu k terčům nebyla 25m, ale cca 23,5m..(nějaký komisař to v minulosti změřil), takže se musel zbudovat výklenek, aby bylo možno střílet z požadované vzdálenosti.

Následovala pro Cčkaře střelba z malorážky(3+5...nástřelné se zalepovaly) a pak i brokovnice (1+2).
Ze střelby všichni uspěly.
Celková doba zkoušek něco přes 4 hodiny.

Co se týká samotného komisaře:
Klidný a ferový člověk, který se nesnažil lidi vystresovat, nicméně trval na základních věcech a úkonech, přes které nejede vlak (taky neděláme zkoušky na vodní pistoly:-)). Manipulaci se zbraní i samotnou střelbu bral velmi zodpovědně, ale nesnažil se lidi vyšplouchnout chytáky.



mirasto
Příspěvky: 1

Příspěvek#247 » ned 2. srp 2020, 21:21

Datum: 30.7.2020
Místo: Střelnice Centrum Walzel, Meziměstí
Zkušební komisař: Mgr. Pavel Macl
Skupiny: B, E
Cena: Střelnice 580Kč, komisař 600Kč
Příprava: 3X přípravný kurz, pokaždé u někoho jiného, aplikace zbraněkvalitně.cz dokola a dokola

Připravoval jsem se na kurzu který pořádá zbrojakhradec.cz, cena 1600 vč. střelby, kurz byl dobře připraven a organizován, dobře zpracované materiály a skripta co jsem dostal, nicméně co se teorie týče, nějaké zásadní věci chyběly např. kontrola hlavně před střelbou, kontrola pojistky po rozborce atd.

Dále následoval kurz u LEX v Pardubicích, cena 600 za cca. 6 hodin teoretické přípravy, zaměřené zejm. na manipulaci, školil nás Mgr. Jakub Engelmeier, zkušební komisař, který dával spoustu dobrých rad a triků, ale zejm. ze svého pohledu zkušebního komisaře, tak jak to vyhovuje jemu, s čímž může mít jiný komisař problém, ale určitě stálo za to. Navíc uměl vyvolat napětí jak u zkoušky :)

Poslední kurz přípravy jsme si dali přímo v centru WALZEL, což mi doporučil policista u kterého jsem podával přihlášku ke zkoušce.
Cena 1900 vč. oběda a střelby na 3 střelnicích, vč. projekční, kde vám běží video a vy musíte reagovat na situace - pecka! Sprváce střelnice borec, za tu dobu viděl desítky komisařů a zkoušek a poučil nás na všechny možné situace, jednoznačně se tento kurz vyplatil nejvíce. Střelba pistole, malorážka, brokovnice, dále střelba na pojekční střelnici 10 ran a pak 50m střelnice kde sme si mohli vybrat z útočných pušek, já bral vz58 a AK. Navíc sme si mohli dokoupit náboje dle libosti, za tu cenu super zábava na celý den a za mě palec nahoru a doporučení.

Samotná zkouška probíhala od 8.30 do cca 14 hod.
Bylo nás 12 ks, z toho 2 na opravu manipulace z minula.
Celkem nás udělalo 7ks vč. těch dvou co opravovali manipulaci, 1 vyletěl na test, 2 manipulace (jeden zapoměl po rozborce nasadit záchyt závěru a při kontrole mu závěr odletěl na policii :) a ten druhý vyletěl za nabití nezkontrolované zbraně - týpek se prý pokouší o zbroják už 2 roky a osobně si myslím, že někteří lidé by jednoduše zbroják mít neměli, což byl jistě i tento případ. Poslední 2 nenastříleli - 1 týpek z pistole a paní z malorážky na 25m.

Před praktickou částí komisař jasně vysvětlil co od nás očekává a jaké situace mohou nastat např. osoba v ohroženém prostoru a jakou reakci od nás očekává, po sborce kontrola pojistky, rána jistoty, kontrola DA. Komisař byl velice fér a nikoho nestresoval. Nicméně, nebral to na lehkou váhu, což je dobře.
Před zkouškou sem popovídal o zbraních a pak:
já byl zkoušen na rozborku pistole CZ75B, postup při čištění, sborka po čištění, příprava ke střelbě a při střelbě selhač.
Dále následovala malorážka, kontrola před zahájením střelby, nabít a před střelbou zahlásil osobu v ohrožené prostoru, kde sem sklopil zbraň mimo bezpečný prostor směrem k zemi a ukončil střelbu vybitím a předložil zbraň ke kontrole. To bylo vše. Brokovnici ani nechtěl.
Asi z těch nervů sem všechno komentoval a vysvětloval co budu dělat a proč, přišlo mi, že komisař mě celou zkouškou téměř provedl a opravdu byl hodně v pohodě.

Po manipulaci se šlo střílet, stříleli sme po 4 lidech - 4 palposty, začínali myslivci tedy ti co měli i malorážku a brokovnici, já nasřílel 5z5 ale rozhodně nejhorší střelba v životě - nervy pracovali, ještě že ten terč je velkej jak kráva.
Po střelbě policie připravila osvědčení a pak gratulace a odchod.

Palec nahoru pro centrum WALZEL, každý dostal poukázku na 30 min střelby zdarma a členskou kartu s 10% slevou.



Hombleman
Příspěvky: 68

Příspěvek#248 » stř 12. srp 2020, 20:50

Datum: 12.8.2020
Místo: Střelnice Čestlice
Zkušební komisař: Mgr. Jiří Kratochvíl
Skupiny: A,B,C,D,E
Cena: Střelnice 1300 Kč + 600 Kč

Příprava: 1x kurz na střelnici na samotném začátku - velmi doporučuji toto absolvovat.
Teorie:
- aplikace v telefonu
- zde na stránkách zbranekvalitne.cz
- z 80% jsme vše, co se týká teorie čerpal zde ze stránek. Aplikaci jsem využíval minimálně. Začal jsem tak, že jsem si první prošel seznam testových otázek, cíl ze začátku byl 100 otázek na večer. Tím jsem začal své studium cca 4 týdny před samotnou zkouškou. Poté jsem zbylé 3 týdny procházel testy. Vetšinou jsem měl 1 - 2 chyby. Dále jsem 3 dny před samotnou zkouškou každý den prošel všech 511 otázek v části "Trénink testových otázek".

Praxe:
- po přípravném kurzu jsem byl 3 střílet s instruktorem v Čestlicích.
- doporučuji si jednou či dvakrát zastřílet i z malorážky, za sebe hodnotím malorážku jako nejnáročnější na to se trefit do kruhů na 25m. To z důvodu, že kruh je na tu dálku velmi rozmazaný - nenosím brýle, u oční lékařky jsem schopný přečíst i poslední řádek. Na tom jsme se dnes schodli všichni, kdo z malorážky stříleli.
- s kamarády jsem pak byl střílet na cca 2 hodiny, kdy jsem vystřílel odhadem 300 nábojů z 3 různých zbraní

Průběh zkoušky a pan komisař:
- zde bych chtěl podoknout, že pan Kratochvíl svým klidným, srozumitelným výkladem, proloženým sem tam vtipnou poznámkou vytvořil velmi příjemnou atmosféru. Vše vysvětlil zábavnou formou, nechal prostor na dotazy. Při praktické části - bezpečná manipulace, pak dbal na bezpečnost a pokud člověk neudělal jednu z 5ti základních chyb, které navíc před praktickou části 2x zmínil, prospěl. U samotné střelby bylo také vše srozumitelné a používaly se příkazy, kdy zkoušený napáskoval zásobník, přípravil zbraň ke střelbě a dále vystřelit daný počet nábojů a odložení zbraně ke kontrole. Ještě jednou bych zmínil, že pan Kratochvíl byl celou dobu usměvavý a díky tomu vytvořil velmi příjemnou atmosféru. Za toto mu zde chci poděkovat - pokud toto čte.

Testy:
- vše v cca 10-15 minutách vysvětleno, kontrola OP, demokratické rozebrání testů a bylo dáno 40 minut. Po cca 15 minutách měli všíchni hotovo.
- opraveno do cca 10 minut.
- všech 10 přítomných uspělo.

Bezpečná manipulace:
- zde bohužel 2 pánové neprospěli, oba opomenuli při selhači zmínit časovou lhůtu 10 - 30s počkat, před další manipulací.
- osobně jsem musel předvést bezpečné přebrání všech 3 zbraní (pistole, malorážka a broková kozlice), rozborka + sborka, nabití zbraně a příprava ke střelbě. U každé zbraně předvést řešení zavady typu selhač.

Střelba:
- nástřelné jsem u všech 3 zbraní odmítnul.
- jak jsem již psal, největší nejistotu jsem měl z malorážky, kdy jsem ve výsledku měl všech 5 v černém kruhu. Stejný výsledek i pro pistoli na 15m. Brokovnici nemá cenu zmiňovat, zde pouze pozor při zavírání hlavňového svazku (broková kozlice), chce to trochu více síly. Pak také při otevírání hlavňového svazku, vždy se ohlédnout. Mě po střelbě stál za zády pan komisař a přítomný policista, nebylo to úmysl mne nachytat, nicméně i tak jsem pány upozornil na možnost letící nábojnice.
- střelby úspěšně dokončili všichni

Na závěr všem pogratuloval a opět s úsměvem na tváři rozdal osvědčení.



46Dom46
Příspěvky: 3

Příspěvek#249 » čtv 13. srp 2020, 16:34

Datum 13.8.2020
Místo: ssk Zvoleněves okres Kladno
Zkušební komisař: Ing.Václav Miler + 2 milé dámy od Policie
Skupiny: B,E
Cena: 1600 Kč správci střelnice včetně odměny zkušebnímu komisaři
zbraně: pistole cz 75 9mm, dlouhá malorážka,brokovnice

byl jsem zde na opakování praktické části,přišel jsem raději o hodinu dříve s těmi co delali i testy
tuším že nás tam bylo 10 a neuspeli 3 v testech,s těma se rozloučil hned co to opravil,ze začátku na mě komisař působil všelijak,(ale ve finále jsem zjistil že to bylo asi klasický ráno každého z nás,přeci jen kdo hned po ránu vtípkuje a tváři se mile :D),po opravení testů si šel komisař prohlédnout střelnici a zbraně které střelnice poskytla k dispozici,mezitím nám dal ,,kuřáckou přestávku'',po 15 minutách si nás všechny zavolal a zahájil praktickou část zkoušky zde jsem zjistil že pan komisař bude asi přísnější než ten u kterého jsem dělal zkoušku poprvé a potom jenom díky své blbosti jsem nenastřílel,o to větší stres jsem na opakování měl,pan komisař vše detailně vysvětlil,co od nás čeká,za co okamžitě vyhodí,jak máme provádět ránu jistoty a povely co bude používat na střelišti,s tím že až si nás jednotlivě budou volat,tak nám povely atd ještě zopakuje,byl velmi ochotný a zodpověděl každou otázku co na něj byla směřována,po příchodu na střeliště ležely na stole výše zmiňované 3 zbraně,já měl skupinu B,E první jeho slova byla ,,děláte skupinu B,E tak začneme malorážkou'',když jsem dělal ZP poprvé chtěl jiný komisař jen cz 75, na což jsem tak nějak spoléhal,(v duchu si řikám nevadí snad to udělám hlavně nezazmatkovat),malorážka ležela na stole a chtěl ji připravit ke střelbe zásobník byl vyndaný ze zbraně a vedle něj cvičný,tak jsem si napáskoval zásobník,potom ho odložil provedl kontrolu zbraně v komoře byl vložen náboj,u malorážky byl hůř vidět,takže tomu chce věnovat pozornost,náboj jsem odstranil,zbran nabil a provedl mířenou ránu jistoty,potom jsem vložil zásobník se cvičnýma do zbraně a nabil,potom chtěl zbraň vybít a odložit,klasika zásobník ven kontrola komory a šachty mířená rána jistoty,nic k tomu nedodal.

Po malorážce následovala CZ 75,chtěl převzít zbraň,klasika zásobník ven,zatahnout za závěr,zkontroloval jsem nábojovou komoru plus šachtu,provedl mířenou ránu jistoty,vše co jsem dělal jsem komentoval a bylo vidět že pan Miler byl spokojený,po kontrole chtěl udělat rozborku zbraně pro čištění po střelbě,zase vše co jdu dělat komentováno z mé strany,potom připravit zbraň ke střelbě se cvičnýma a pálit,komisař řiká rána nevyšla co uděláte, 30s čekám potom buď napnu kohout a znova pálím a nebo vyndám zásobník a provedu kontrolu zbraně s tím že selhaný náboj odevzdám vedoucímu střelby,za to jsem sklidil pochvalu,ptal se jak poznám jestli je závada na zbrani nebo na střelivu,řekl jsem mu podle toho jestli je otisk na zápalce nebo ne,byl spokojen.

bezpečná manipulace tímto končila a šlo se na ostrou střelbu,znova vysvětlil povely co zminoval už ráno
jelikož už jsem byl plnej stresu z toho že jsem jednou letěl za to že jsem 2 z 5 strhnul,tak nervy pracovali o to víc a klepali se mi ruce,ale naštěstí v terči byly 4 zásahy z 5,komisař hlásí zbraň ke kontrole,předkládám mu zbraň se závěrem vzadu a vyndaným prázdným zásobníkem,vidím odložte zbraň a jdeme k terčům

tímto zkouška končila,komisař vypsal papíry občas prohodil něco vtipného pogratuloval a šlo se domů,dámy od policie do zkoušky nijak nezasahovali,pan Miler je člověk na svém místě,sice vypadal od začátku přísně nic moc nekomentoval,ale když viděl že člověk manipulaci zná a ví co se po něm chce tak ho zbytečně nedusil,hned na začátku řekl že neodpouští chyby co by měl každý žadatel znát.

tuším že tři lidi neudělali manipulaci včetně jednoho opravkáře, většinou nečekali u selhače
kdo měl skupinu B,E dělal manipulaci s dlouhou a krátkou kulovou, střílelo se z krátký kdo dělal C s kombinací něčeho měl všechny na střelbu,jak tu hodně lidí píše že u B v kombinaci s E dává na manipulaci i střelbu jen krátkou,nedá se na to spoléhat,komisař kterého jsem měl poprvé dával jen krátkou kulovou na B,E,tenhle oboje,je to na jejich rozhodnutí,každopádně manipulace s malorážkou není těžká pokud ji měl člověk alespoň jednou v ruce.



PTCruiser
Příspěvky: 2

Příspěvek#250 » sob 15. srp 2020, 09:15

Kozel píše:Datum: 11.6.2020
Místo: Prague Armory,Praha 9
Zkušební komisař: Jan Skalický + 2 policisté v civilu
Skupiny: B, E
Cena: Střelnice 1200, komisař 600
Příprava: střelnice Prague Armory, střelnice Avim

Praktickou přípravu na zkoušku jsem absolvoval 3x na Armory s instruktorem Peterem Kučerou - chlapík v pohodě, hodně naučí,střílet jsem byl celkem 7x vždy s instruktorem jak v Armory tak i na Avimu, tam jsem byl i jednou s kamarádem co má ZP, nechtěl jsem nic podcenit, neměl jsem dříve se střelbou a hlavně s bezpečnou manipulací se zbraní žádné zkušenosti. Vletěla mi do toho navíc korona, možná dobře pro mě, zkoušky jsem měl dělat 17.3 ale bylo to kvůli nouzovému stavu odsunuto až na červen, času na trénink bylo tedy dost :-) Testy jsem se učil ze stránek tady na Zbraně kvalitně, perfektně se to dá naučit, je to uživatelsky skvěle zpracováno, ani jsem mobilní aplikaci neměl.

U vlastních zkoušek se nás sešlo 14, na opakování praktické přišlo ještě 5 dalších lidí. Testy neudělala pouze jedna slečna, jinak všichni většinou na plný počet bodů, včetně mě. Praktickou zkoušku, kromě jedné paní, která nebyla schopna z malorážky vyndat zásobník, jsme udělali všichni včetně opravkářů, nastříleli taky všichni. Kdo měl skupinu C, tak měl manipulaci a střelbu navíc z brokové kozlice a z malorážky, ostatní jsme měli jenom pistoli, manipulace byla s CZ 85,ta byla pěkně vyběhaná a rozborka s ní šla velmi dobře :-), střelba byla potom ze Shadow 2.
U vlastní zkoušky jsem měl zbraň bezpečně převzít a zkontrolovat, udělat rozborku a zborku s pojmenováním hlavních částí zbraně, potom mi komisař nasimuloval selhač a zádržku, slabá rána mu stačila pouze slovně popsat už bez rozborky. Komisař byl klidný chlapík a pokud viděl, že člověk ví co dělá, tak dál netlačil, žádný schválnosti nedělal a neznervózňoval. Při střelbě jsem si vzal na radu instruktora nástřelné, pěkně se tak uklidnil a nastřílel jsem nejlépe co jsem kdy před tím nastřílel :-) Obecně jsem měl ze zkoušek dobrý pocit, jak komisař i policisté - policistka s kolegou, oba v civilu, byli v klidu, žádný stres, spíš uklidňovali a zbytečně nestresovali.

Podobným začátečníkům jako já poradím, aby hlavně nepodcenili bezpečnou manipulaci se zbraní a taky střelbu, raději víc nežli míň, stojí to holt peníze ale pak jste potom v klidu, že jste nic nepodcenili. Testy jsou jasné, ty se musí naučit na jistotu každý.

Tiez som tam bol a mal to uplne rovnake, len som siel medzi prvymi, tak som nevedel ako dopadli ostatni, tak som rad, ze ste to porobili.

Dojem velmi dobry, selhac a slabu ranu som popisoval len verbalne, tak som to tam vychrlil, nieco som asi zabudol, tak ma vyzval, aby som to zopakoval, zopakoval som uz, vzhladom na reakcie vsetkych zucastnenych, spravne :) Ked som odmietol nastrelne , tak mi dorazne doporucili, aby som si ich dal, tak som pocuvol.



Vs
Příspěvky: 1

Příspěvek#251 » stř 19. srp 2020, 09:34

Datum: 18.08.2020
Místo: Prague Armory, Praha
Zkušební komisař: Mgr. František Vrba
Policie: paní policistka , pan policista
Skupiny: A, B, C, E
Cena: Střelnice 1200Kč + komisař 600Kč
Uchazeči: 16 poprvé + 4 opakovačka

Na úvod řeknu, že si neumím představit, že nějaký komisař bude lepší. Maximálně stejně v pohodě.

Nebudu se nějak extra rozepisovat. Zkouška byla rozdělená na dvě části: test a manipulace s hned navazující střelbou. Před každou částí měl komisař proslov o tom, co od nás bude chtít a jak to bude probíhat, mluvil jasně a mile. Rovnou řekl, že nebude dělat žádné podpásovky typu smotaný papírek v hlavni atp. Proti tomu řekl, že bude důsledně hlídat, že zbraň míří bezpečným směrem, že neuvidí prst na spoušti ani lučíku, a že dodržujeme jeho pokyny (vzít zbraň až na povel, pálit až na povel atd). A skutečně co řekl, i dodržel.

Test: klasicky jako testy z netu, neprošli dva lidi (z toho jedna slečna nepochopila, jak má opravovat chyby).
Manipulace a střelba: šel jsem na řadu asi 7. a všichni přede mnou dali. Byly to skutečně jen základy - kontrola, rozborka, závada, střelba. Na manipulaci byla CZ85, broková dvojka a malorážka, na střelbu CZ Shadow 2, broková kozlice a malorážka.

Závěrem řeknu, že komisař ze mě svým normálním přístupem odstranil všechen stres a zkouška byla v uvolněné atmosféře.

Hodně štěstí.

Vs



MichalG
Příspěvky: 27

Příspěvek#252 » čtv 3. zář 2020, 09:35

Datum: 26.08.2020
Místo: Střelnice Rajská Zahrada : STŘELECKÝ SERVIS (Praha)
Zkušební komisař: Dis. Jan Kolář
Policie: 2x policistka
Skupina: A,B, E
Cena: 1.200,- + komisař 600,-
Uchazeči: 17 poprvé + 2 opakovačka

Po testu odpadli 2 uchazeči.
Před manipulací komisař vysvětlil na čem bude trvat (bezpečný prostor, prst mimo spoušť a mimo lučík), co po nás bude chtít, jaké povely bude používat a co při nich máme dělat. Mluvil jasně, vše několikrát zopakoval, neustále dával důraz na bezpečnost. popsal jaké bude simulovat závady a jak se s nimi vypořádat. Nechal i čas na dotazy k manipulaci a závadám.
Komisař vytvořil klidnou atmosféru zkoušky, několikrát zdůraznil, že nebude dělat žádné podrazy (např. papírek v hlavni a pod.) a vše ať děláme na povel v klidu, nejde o žádné závody na čas. Klidně ať si postup pro závadu rozmyslíme, popíšeme a pak teprve provedeme.
Pře vlastní manipulací vysvětlil ještě jednou, kde je bezpečný prostor a kde nechce vidět prst, s tím, že pokud bude manipulace s krátkou zbraní v pořádku, dlouhou nebudu dělat.
Při manipulaci převzetí zbraně, kontrola zbraně a nabití zbraně. Následně rozborka zbraně a popis hlavních částí s dotazem na sériové číslo a zkušební značku. Zároveň dotaz od komisaře, pokud nebude zkušební značka, zda mohu ze zbraně střílet. Po sborce simulace slabé rány. Stačilo již pouze popsat postup řešení závady, rozborku jsem již neprováděl. Dotaz od komisaře, pokud již kulka vykukuje z hlavně jestli není lepší ji vyrazit novým výstřele, že by se to mohlo určitě podařit, než dělat rozborku.
Po manipulaci se rozloučilo dalších 5 uchazečů (jeden nedokázal natáhnout závěr).
Střelby pro skupiny A,B a E byli pouze z krátké zbraně. Střelby ve skupinách po 4 uchazečích. Každý dostal zásobník, nikdo nechtěl 3 nástřelné, tak rozdal všem 5 nábojů pro naplnění zásobníku a urychlení střeleb.
Střelby opět na povely. Zbraň připravená s otevřeným závěrem a bez zásobníku. Rychlá kontrola komory a šachty, zasunutí nabitého zásobníku , spuštění závěru a čekání na povel "Palte". Po vystřílení ponechání závěru v zadní poloze, vyndání zásobníku a ukázaní komisaři pro kontrolu. Po povelu "Vidím", odložení zbraně s otevřeným závěrem a bez zásobníku. Po odstřílení všech 4 uchazečů kontrola terčů, všichni 5/5. Dlouhou zbraň jsme nestříleli, pouze uchazeči se skupinou "C" a "D" měli i dlouhou zbraň.
Poté následovalo vyplnění potvrzení o úspěšném splnění zkoušky, pogratulování a ochod.

Komisař svým klidným přístupem vytvořil klidnou a uvolněnou atmosféru pro zkoušku, policistky pouze dohlíželi na zkoušku bez dotazů.

MG



mydlis1975
Příspěvky: 12

Příspěvek#253 » čtv 3. zář 2020, 13:02

Střelnice: HVĚZDA Kroměříž Kotojedy, 3.9.2020, 8:00-10:30 hod
Skupiny: A,B,C,E
9 uchazečů
Teoretická část: 2 KO
Praktická část: 7 OK
Zkušební komisař: ing Martin Pavlíček,dvě děvčata od policie v civilu.
Cena: Střelnice 300,-Kč
Komisař 600,-Kč
Příprava na zbroják 1500,-Kč

Příprava na zkoušku:
Teorie-jednou přečtený zákon o zbraních,do zblbnutí procházení otázek na „ZBRANĚ-KVALITNĚ“,testy na nečisto
tamtéž + IOS apka v mobilu (+50,-kč)
Praxe :GUNCENTRUM Otrokovice.14 dní před zkouškou jedno odpoledne s p. Pepou.(nezapomenutelný zážitek)
Od 14:00 do 20:00 hod bezpečná manipulace, rozborka zborka dokola všechny zbraně , historie nábojů a zbraní, historky z natáčení ,prostě pohoda.
Na závěr střelby 50x 9mm,20x .22LR,4x brokovnice.

Zkouška:
Před testem komisař jasně řekl co po nás chce ohledně testu.Dál nás nezatěžoval.
Poté vyhodnocení,2 lidi KO.

Praktická zkouška:
Před zkouškou komisař řekl, co a jak budeme dělat, co se týká bezpečné manipulace, rozborky zborky, povelů,
a vytýčil bezpečný prostor.Upozornil nás,že nevyžaduje ránu jistoty, stačil vypuštěný kohout palcem nebo dvěma prsty, jak to kdo měl nacvičený.
Poté jsme po jednom šli na stanoviště, kde proběhla bezpečná manipulace se zbraní podle skupiny ZP.
Na výběr byla pistole CZ 75 nebo revolver+ malorážka a broková kozlice.
Po předvedení manipulace, rozborky, zborky hned komisař velel napáskovat. (nástřelný kdo chtěl)
střílet, vybít ,k terčům, vyhověl, a buď odchod, nebo k další zbrani. Čas zkoušky cca 10-15 minut.
Žádné záludnosti komisař nedělal, naopak si myslim ,že i poradil a celkem nás i uklidňoval.
Závady měl jeden kluk, ale bylo to opravdu nábojem.
Všichni OK. Pak proběhlo vyhodnocení, předání dokladů, podpis, a od děvčat jsme hned dostali tiskopis žádosti
Za mě úplná pohoda, střelnice venku, slunko svítilo, nádhera.



Ústřice
Příspěvky: 14

Příspěvek#254 » čtv 3. zář 2020, 15:02

Datum: 3. 9. 2020, 9:00
Střelnice: LERO Praha
Zkušební komisař: Bc. Miroslav Váňa
Policie: policista + policistka
Cena: 1400,- střelnice + 600,- komisař
Uchazeči: 12
Skupiny: B, E
Praxe: zbrane.kvalitne.cz (testy), kurz na střelnici LERO + hodiny s Jiřím Rudou

Musím říct, že jsem měl trochu obavy z toho, jaký komisař bude. Teď už vím, že mé obavy byly zbytečné. Pan Váňa působil strašně mile, usměvavý sympaťák. Nejdříve nám zkontroloval občanské průkazy, poté vysvětlil způsob vyplňování testů, včetně upravování špatně zaškrtnutých odpovědí.
Po potřebných instrukcích nám rozdal testy. Příprava u mě proběhla přes aplikaci v mobilu a webové stránky zbrane.kvalitne. K přípravě asi netřeba nic dodávat - kdo se naučí, ten nemá problém. Já osobně jsem měl štěstí i na variantu, která byla složená jen z těch lehčích otázek. S výjimkou jednoho člověka (tomu to uteklo o bod) udělali všichni, až na pár jedinců měli všichni plný počet bodů.
Po vyhodnocení proběhla instruktáž o tom, jak má vypadat bezpečná manipulace se zbraní, co se smí a co nesmí, jak odevzdat jednotlivé zbraně. Pan komisař Váňa byl velmi benevolentní, u prstu na lučíku řekl, že za to jednou a naposledy napomene, u míření mírně mimo bezpečný prostor rovněž. Zkrátka bylo z něj cítit, že tu není od toho, aby někoho dusil nebo cíleně vyhazoval. Nechtěl akorát prst na spoušti, strkání ruky před hlaveň a nezkontrolování šachty a komory. U malorážky a brokovnice nepožadoval ránu jistoty, stačilo odevzdat s otevřeným závěrem nebo se zlomenou hlavní. Trval na tom, abychom vše dělali tak, jak jsme se to naučili (samozřejmě v souladu se stanoveným postupem, jasně pak řekl, že kdo bude dělat rozborku u selhače, tak letí) a byli u toho co nejvíce samostatní, neboť podle jeho slov až budeme mít ZP, tak za námi nikdo stát nebude. Tento přístup za mě osobně oceňuji.
Praktická zkouška probíhala v pohodě, rozborka a sborka na CZ 85 a pak se střílelo z pistolové malorážky. Klepaly se mi bohužel ruce a trochu jsem zmatkoval při rozborce, kdy jsem trochu přetáhl rysky. Pan komisař Váňa na mě chvíli koukal, jak mi nejde vyndat čep a pak řekl "No, má to nějaký rysky...." a tím mi pomohl. :D Po složení zbraně jsem měl selhač. Klasika, počkat 30s, poté zásobník ven a kontrola šachty a komory, náboj odevzdat vedoucímu střelby. Střelba proběhla v klidu, čtyři v černém, jedna do bílého. Nástřelné jsem odmítl. Pan komisař mi poté spolu s policisty pogratuloval, dal mi razítko a mohl jsem jít. Od střelnice jsem dostal navíc předtištěnou žádost na vydání ZP a k tomu slevu v hodnotě 500,- na nákup nové zbraně.
Za mě skvělá zkušenost, teď jen počkat do pondělí a hurá na OSZBM. 8-)



hajpr
Příspěvky: 2

Příspěvek#255 » pát 4. zář 2020, 10:26

Ústřice píše:Datum: 3. 9. 2020, 9:00
Střelnice: LERO Praha
Zkušební komisař: Bc. Miroslav Váňa
Policie: policista + policistka
Cena: 1400,- střelnice + 600,- komisař
Uchazeči: 12
Skupiny: B, E
Praxe: zbrane.kvalitne.cz (testy), kurz na střelnici LERO + hodiny s Jiřím Rudou

Musím říct, že jsem měl trochu obavy z toho, jaký komisař bude. Teď už vím, že mé obavy byly zbytečné. Pan Váňa působil strašně mile, usměvavý sympaťák. Nejdříve nám zkontroloval občanské průkazy, poté vysvětlil způsob vyplňování testů, včetně upravování špatně zaškrtnutých odpovědí.
Po potřebných instrukcích nám rozdal testy. Příprava u mě proběhla přes aplikaci v mobilu a webové stránky zbrane.kvalitne. K přípravě asi netřeba nic dodávat - kdo se naučí, ten nemá problém. Já osobně jsem měl štěstí i na variantu, která byla složená jen z těch lehčích otázek. S výjimkou jednoho člověka (tomu to uteklo o bod) udělali všichni, až na pár jedinců měli všichni plný počet bodů.
Po vyhodnocení proběhla instruktáž o tom, jak má vypadat bezpečná manipulace se zbraní, co se smí a co nesmí, jak odevzdat jednotlivé zbraně. Pan komisař Váňa byl velmi benevolentní, u prstu na lučíku řekl, že za to jednou a naposledy napomene, u míření mírně mimo bezpečný prostor rovněž. Zkrátka bylo z něj cítit, že tu není od toho, aby někoho dusil nebo cíleně vyhazoval. Nechtěl akorát prst na spoušti, strkání ruky před hlaveň a nezkontrolování šachty a komory. U malorážky a brokovnice nepožadoval ránu jistoty, stačilo odevzdat s otevřeným závěrem nebo se zlomenou hlavní. Trval na tom, abychom vše dělali tak, jak jsme se to naučili (samozřejmě v souladu se stanoveným postupem, jasně pak řekl, že kdo bude dělat rozborku u selhače, tak letí) a byli u toho co nejvíce samostatní, neboť podle jeho slov až budeme mít ZP, tak za námi nikdo stát nebude. Tento přístup za mě osobně oceňuji.
Praktická zkouška probíhala v pohodě, rozborka a sborka na CZ 85 a pak se střílelo z pistolové malorážky. Klepaly se mi bohužel ruce a trochu jsem zmatkoval při rozborce, kdy jsem trochu přetáhl rysky. Pan komisař Váňa na mě chvíli koukal, jak mi nejde vyndat čep a pak řekl "No, má to nějaký rysky...." a tím mi pomohl. :D Po složení zbraně jsem měl selhač. Klasika, počkat 30s, poté zásobník ven a kontrola šachty a komory, náboj odevzdat vedoucímu střelby. Střelba proběhla v klidu, čtyři v černém, jedna do bílého. Nástřelné jsem odmítl. Pan komisař mi poté spolu s policisty pogratuloval, dal mi razítko a mohl jsem jít. Od střelnice jsem dostal navíc předtištěnou žádost na vydání ZP a k tomu slevu v hodnotě 500,- na nákup nové zbraně.
Za mě skvělá zkušenost, teď jen počkat do pondělí a hurá na OSZBM. 8-)


Ahoj,

taky jsem byl 3.9.2020 na této ZOZ v LERO Praha a můžu tvá slova potvrdit. v LERO jsem byl u pana Jirky na "malém" kurzu (jen praktická část) cca týden zpět.

Nevím, jestli byl p. komisař Váňa benevolentní, spíš bych řekl, že k tomu přistupoval velmi pragmaticky a lidsky. Za mě ideál.

Dělal jsem také B+E a u manipulace a střelby jsem měl jen pistoli.

Po testech na plný počet (taky se mi zdálo, že tam nebyly ty největší "pikošky" ze zákona o zbraních!), jsem na manipulaci po rozborce a sborce odstraňoval závadu slabé rány. Malinko jsem zaváhal, když z CZ85 nešel dolů moc dobře závěr při nataženém kohoutu, ale komisař poradil, ať zaberu (první rozborku jsem dělal po ráně jistoty, takže byl kohout v přední poloze). Drobné chyby teda neměly na výsledek vliv. Střelba z CZ Shadow .22 byly na pohodu, nástřelné jsem měl 9+9+8, ostré paradoxně horší, když jsem jednu strhnul na 5, zbytek taky v 9+8, ale zase na výsledek to vliv nemělo, všech 5 bylo pohodlně v terči.

Úmrtnost jsem zaznamenal 1/12 při testech a při manipulaci (se střelbou dohromady), na kterou jsem šel cca čtvrtý, jsme byli zatím všichni úspěšní, ale kandidát za mnou vyletěl kvůli nedodržení 30s pravidla při selhači/slabé ráně. Kolik nedalo po nás už nevím.

Každopádně atmosféra byla příjemná, střelnice LERO si mě přístupem určitě získala a tu 500,- Kč poukázku u nich nejspíš využiju na nákup nové hračky :)

Za mě je teda nejdůležitější při ZOZ zachovat rozvahu, každý krok v klidu promyslet, protože žádný časový limit (mimo 3 min na střelbu 5 ran není) a lepší je vaše úmysly při manipulaci (včetně střelby i nástřelných) prostě jasně komunikovat. Držím všem pěsti a díky za appku i zpracování témat tady na webu!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů