Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



Tarran
Příspěvky: 1

Příspěvek#316 » pát 14. dub 2023, 11:26

Datum: 11.4.2023
Místo: Střelnice Spořilov (U lovčího Huberta), Chodovská, Praha 4
Zkušební komisař: Ing. Ladislav Kaupe
Skupiny: směs všech skupin
Počet uchazečů: 14 + 3 opravkáři
Zbraně: CZ85 (manipulace), broková dvojka (manipulace), malorážka (manipulace), CZ Shadow 2 (střelba)

Popis: zkouška začínala v 9:00 v podzemí střelnice. Lidé přicházeli dříve, člověk musel najít cestu na střelnici přes vrátnici objektu Českých drah, kde střelnice sídlí. Zaplatili jsme (2500 Kč včetně odměny pro komisaře) a museli jsme podepsat seznámení se s řádem střelnice. Pár minut po deváté si nás vyzvedl zkušební komisař a dvojice policistů (muž a žena) v civilu a odvedli nás z podzemní střelnice do objektu drah, kde jsme v jedné ze zasedacích místností měli zkoušku. Komisař byl příjemný, vysvětlil co požaduje v teoretické části, jak se dělají opravy v testu, policisté spustili natáčení zkoušky na GO pro, byla nám nabídnuto pití, byl čas si ještě odskočit. Začátek písemného testu v 9:30. Test jsem měl napsaný, překontrolovaný a odevzdaný za 13 minut, ale čekalo se na zbytek. Test udělalo 13 uchazečů ze 14, jen jeden měl 3 chyby a nedal to, asi 3 další měli nějaké chyby, ale pořád se vlezli do limitu. Ten co to neudělal se rozloučil, přidali se 3 opravkáři.
Komisař se pustil do vysvětlování praktické části- manipulace. Jen kdo měl skupinu C (asi 4 lidi) museli dělat manipulaci s dlouhými, u zbytku mu stačila manipulace s pistolí, s tím že na dlouhou by došlo kdyby jej člověk nepřesvědčil. Což bylo fajn, dělal jsem skupinu D a na kurzech mě varovali, že nejspíše budu muset předvádět manipulaci i s dlouhými. Komisař s námi krok za krokem prošel manipulaci se zbraněmi, rozborku, zborku, řešení závad, jak požaduje bezpečné odložení zbraně (u krátké vždy rána jistoty, brokovnice otevřená, malorážka myslím se závěrem vzadu... to už jsem tolik nevnímal). Zdůraznil, co požaduje a na čem bazíruje- důkladná a opakovaná vizuální kontrola šachty zásobníku a komory hlavně a rána jistoty. Prošel s námi, na co se nás zeptá a jaké požaduje odpovědi-pojmenování zbraně- např. pistole samonabíjecí- a určení hlavních části zbraně.
Postupně jsme chodili do třídy na zkoušku. První šel chlápek, co minule nenastřílel z malorážky, dělal si všechny skupiny... teď vyletěl na tom, že nechal náboj v komoře malorážky při převzetí zbraně. Další dva vyletěli na manipulaci s pistolí, oba zapomněli dát v nějaké fázi ránu jistoty. Atmosféra začínala být napjatá, stav 3:0 pro komisaře. V tu chvíli si dali na 5 minut přestávku, ze třídy vyšel policista a uklidňoval nás, že máme být v pohodě, uklidnit se, u manipulace postupovat tak jak jsme se to naučili a že to bude v pohodě, že komisař není zlý, jen že ti první 3 opravdu udělali zásadní chyby. Potom se pokračovalo...
Když jsem se dostal na řadu, komisař mi určil bezpečný prostor, pokyny bezpečné převzetí, rozborka zbraně, zborka, potom nabít cvičné na simulovanou střelbu, jenže ouha... zbraň se při nabíjení zasekla. Komisař měl pocit, že je to moje chyba, tak mi řekl, ať si to tedy vyřeším, že je to běžná závada. Takže klasické řešení zádržky, potom náboj zpět do zásobníku a znovu nabít... a zase se pistole zasekla. Takže opět řešení zádržky, tentokrát si ale už komisař vzal náboj, který se dvakrát vzpříčil a dal ho stranou. Tentokrát už pistole už nabít šla (ale nervy jsem měl fakt hrozné), takže simulovaná střelba a řešení závady selhač. Potom už jen bezpečně vybít a odložit zbraň. Komisař byl docela tolerantní a i když jsem udělal jednu menší chybu, tak mi to dal.
Vzhledem k tomu, kolik tam bylo lidí, tak byl dost velký prostoj si před střelbami dojít na jídlo a trochu se uklidnit. Manipulaci nás z 16 uchazečů, co na ní šlo, udělalo 8. Problém s neúmyslným zasekáváním pistole mělo víc lidí, prý ji pak i komisař jednou sám rozebíral... pravdou je, že to byla hodně stará CZ 85, podle správce střelnice byla z roku 1987 a je to na ní poznat. Polovina lidí odpadla, co jsem se s ostatními bavil před i po manipulaci, tak to udělali hlavně ti mladší, ti co opravdu nepodcenili přípravu, byli na kurzech a pořídili si airsoftku nebo plynovku a trénovali manipulaci s ní.
Na střelby určil komisař střelbu z dlouhých jen jednomu zbývajícímu se skupinou C, zbytek pouze střelba z pistole. Komisař zopakoval vyžadované pokyny k bezpečné manipulaci (dostávali jsme a odevzdávali zbraň se závěrem vzadu, takže opět vizuální kontrola šachty zásobníku a hlavně a ukázání prázdné pistole a zásobníku po střelbě). Šel jsem na řadu třetí, Shadow 2 na 15 metrů, zbraň střílela naprosto skvěle, 3 nástřelné rány do černého, 5 ostrých, 4 v černém, jedna někde na 6tce... všechno v terči. Odložit zbraň, gratulace od komisaře, podepsání papírů a domů. Na střelbu jsem šel třetí z osmi, takže nevím jak dopadl zbytek, ale oba přede mnou to dali, včetně toho se skupinou C, zbytek čekala už jen střelba na 10 metrů z pistole, tak snad to už dali všichni, rozhodně jsem jim k tomu držel palce.
Komisař mi přišel celkem sympatický, velmi věcný, vysvětloval důkladně věci které požadoval, nikde nedělal žádné naschvály.

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 60

Příspěvek#317 » stř 19. dub 2023, 19:01

Datum: 13.4.2023
Místo: B&H Magnum Brno
Zkušební komisař: Ing. Zdeněk Maláník, Ph.D.
Skupiny: B,E
Počet uchazečů: 15 + 3 opravkáři

Než jsem šel na zkoušky, absolvoval jsem jeden kurz manipulace přímo na BH Magnum a druhý pak v Rosničce.
Doma jsem to drilloval s plynovkou a vzduchovkou jsem si simuloval dlouhé zbraně.
Teoretické testy jsem opakoval do zblbnutí v aplikaci Zbrojní Průkaz (zelená ikona), 2x-3x jsem přečetl všechny otázky, a pak jel testy.
Zákon jsem nestudoval.

Zkouška byla domluvena na 8:00, sraz měl být 30 minut před začátkem.
Pan komisař a dvě doprovázející policistky dorazili kolem 7:45. a jen, co jsem pana komisaře uviděl dostalo se mi klidu, vypadal jako pohodář, co nemá zapotřebí dělat zlo.

v 8:05 hodin jsme začali, nedostavili se dva, avšak bez omluvy - nebyl důvod na ně čekat, sraz měl být v 7:30. Pan komisař se představil a seznámil nás s průběhem zkoušky, postupně si nás volal na kontrolu přítomnosti, poté jsme si každý vybrali test a na pokyn začali psát. Po dokončení jsme měli v poklidu odejít z místnosti a počkat na vyhlášení. To příšlo asi za půl hodiny.

Bylo nás 15, na testech vypadli 3 uchazeči (testy nás mnoho dalo na plný počet, opravdu toto se dá krásně naučit). Pak se k nám přidali 3 opravenkáři.
Před odchodem na praktickou část zkoušky nám pan komisař zřetelně vše vysvětlil. U krátké kulové chtěl ránu jistoty, nebo vypouštění přes palec, každopádně mu hlavně šlo o to, správně převzít a zkontrolovat zbraň. Brokovnici odkládat zlomenou, malorážku pak vybíjet přes sklopení kliky při zmáčknuté spoušti. Jakmile zbraň byla zkontrolována, další kontrolu již nevyžadoval. Vysvětlil znovu závady, které nás mohou potkat a připomněl, že manipulace není test inteligence a že máme akorát dát na jeho pokyn (např. odložit zbraň).

Nejdříve šli na řadu jen Éčkaři, pak lidi co měli manipulaci s dlouhou a naposled Céčkaři.
Já jsem měl B,E - šel jsem někdy uprostřed.
Přede mnou to až na jednoho všichni dali, ten jeden nenastřílel (sk. D), všichni, co dali si komisaře pochvalovali.
Já jsem jim musel dát zapravdu, komisař vše hlásil, nebylo to žádné militarní komandování,ale pohodové a lidové pokyny. Hlásil dostatečně za včas, než člověk stihl vymyslet koninu.

Začal jsem převzetím krátké kulové zbraně, její rozborky, simulace započetí a ukončení střelby. Pak zvolal, že je vidět, že jednám s klidem, rozvahou a mám naučeno. Navrhl tedy jít rovnou střílet, samozřejmě jsem neodporoval.
Oznámil, že zbraň je již zkontrolována a mám rovnou nabíjet, rány jistoty jsem si nevzal, nabil jsem a vystřílel všech pět do černýho.
Následoval podpis gratulace a převzetí potvrzení o zkoušce.
Jestli po mně splnili všichni nevím, odcházel jsem po dokončení.

Moc se tím chlubit nechci, protože mám pocit, že jsem měl opravdu velké štěstí na komisaře, ale zase jsem tomu šel dost naproti, tu zkoušku jsem prostě strašně chtěl dát a nadrillovanej jsem byl fakt dost.
Všem doporučuji nepodcenit praktickou přípravu, mám pocit, že vás komisař (ať už je jakýkoliv) přečte hned, jak se ke zbrani postavíte, pak si vás buď bude chtít víc proklepnout, nebo naopak tím bude přesvědčen, že si papír zasloužíte.
Co se teoretické části týče, zvažte sami, jestli to stojí za váš čas, nervy a peníze to tam jít jen zkusit.
Ta teoretická část je vlastně jediná část, kterou jste schopni mít plně pod kontrolou.

Ohledně stresu, jak už tu bylo psáno, je to individuální. Den, dva před zkouškou jsem to dost prožíval, cítil jsem se připraven a už chtěl jít "na věc" a mít to za sebou.
V den zkoušky to nějak ze mě opadlo, protože už se TO začalo dít, trochu jsem se obával střelby, ale byl jsem naprosto v klidu, až jsem se tomu divil.
Nepodceňte ani snídani.. aby se člověk dobře cítil a měl na zkoušku energii. S sebou určitě svačinu a nějaké ovoce ;).

Všem, koho zkoušky čekají přeji hodně zdaru.



ThePointForward
Příspěvky: 9

Příspěvek#318 » úte 23. kvě 2023, 19:17

Protože jsem tu načetl dost věcí a hlavně používal místní appku na cvičení otázek, tak jsem si říkal, že se taky podělím...

Datum: 23. 5. 2023
Místo: Trigger Service Brno
Komisař: Ondřej Svoboda
Skupiny: E
Počty: 13 prvouchazečů + 4 opravkáři (několik prvo nedorazilo a dokonce 2 opravkáři nepřišli)

Jak jsem napsal výše, otázky jsem driloval v appce, zákony jsem prošel taky.
Na manipulaci jsem měl kurz přímo v Triggeru v sobotu před úterní zkouškou, takže jsem ještě mohl malorážkařům radit kam mířit, protože lehce zanášejí nahoru.

Zkouška jako celek měla začít v 8:00, pustili nás dovnitř tak čtvrt hodinky dopředu na vyřízení administrativy ze strany střelnice. Test jsme začali psát tuším v 8:20.
No, odevzdával jsem první, skončil jsem s krásným výsledkem 79 bodů a jsem rád, že jsem se před zkouškou ještě mrknul na otázky co mi nejvíc dělaly problémy, protože jsem tam samozřejmě jednu takovou měl. Chvíli jsem i váhal jestli už odevzdat, protože jsem na sebe zas nechtěl úplně upozorňovat, ale už jsem si i zkontroloval zapsané odpovědi, tak jsem šel.

Po opravách nás tam zase přivolali do učebny a rozloučili jsme se se třemi lidmi, kteří teorii nedali. Několik dalších nemělo plný počet bodů, ale prošli i tak. K tomu asi není moc jinýho co dodat, prostě je potřeba se to naučit, s půlkou z toho se člověk asi do konce života už nesetká, ale kdo se to nenaučí toho je to holt problém.
Následně proběhla instruktáž ohledně praktické části, nic neobvyklého. Dopředu komisař oznámil, že budeme dělat manipulace pouze ze zbraní ze kterých budeme i střílet, ikdyž by mohl chtít i jiné.

Pak nastalo dlouhé čekání (alespoň pro mě, protože jsem šel až čtvrtý odzadu, bralo se podle data přihlášky, opravkáři šli první). Pro snížení nervozity jsme se bavili mimo jiné i o zbytečných věcech u zbraní jako tvar armádních hlavní pro M4 (tímto zdravíme podplukovníka Dave Lutze) nebo zajímavosti jako uzamčení závěru u prototypu HK Mk23.

Manipulaci zvládli všichni co šli přede mnou, jeden opravkář nedal střelbu.

Nicméně po delším čekání jsem se dočkal. Nasadil brýle, sordiny a šel na věc. U boxů jsme se znovu pozdravili, dostal jsem CZ75 s tím že mám udělat rozborku. Komisař alespoň u mě byl celkem rychlý v tom, že občas pár věcí sloučil, ale mě to nevadilo.
Vytáhnu zásobník, tam na mě kouká červený školní náboj, tak se pousměju s tím, že to komisař zkusil a vypáskuju ho. Dle očekávání natažením závěru vyletěl druhý náboj, tak už jen vizuální kontrola, rána jistoty a plynule na rozborku. Pomohl jsem si zásobníkem, rozebral, zkontroloval hlaveň a zahlásil že rozebráno.
Tak hned zase složit, po složení s další ránou jistoty jsem dostal pokyn napáskovat ty dva školní a simulovali jsme střelbu. Takže závada selhač, protože zbraň nevystřelila. Proběhlo odstranění závady a následně dle zápalníkem označeného školního náboje jsem poznamenal, že pravděpodobně je vada na straně náboje nicméně nelze vyloučit ani vadu na straně zbraně, případně kombinaci obou. Komisaři to zjevně stačilo a šli jsme střílet.
Nástřelnou sérii jsem si vzal ikdyž nervy už celkem opadly, tři díry na pohodu to jen potvrdily, takže ostrá série. No, ránu číslo tři jsem lehce strhnul tuším na pětku, zbytek krásně do černého. Ale ve výsledku je to 5/5, jen to mohlo být lepší.
Zas bych dodal to jak byl komisař celkem rychlý, ani nechtěl vidět zásobník a komoru jak nás učili, prostě řekl "vybijte a bezpečně odložte zbraň" nebo tak nějak. Což jsem udělal jak po nástřelné, tak po ostré. Před nástřelnou jsem si zbraň zkontroloval, před ostrou ne, byla celou dobu pod mojí kontrolou.

Takže nás prošlo minimálně 7 + 3 opravkáři, zbylí 3 prvouchazeči nevím.

No, následovaly gratulace, střelnice úspěšným dávala papírové desky na doklad o odborné způsobilosti společně s ceníkem správních poplatků a promo A4 s lákáním na jejich kurzy a prezenční akce zbraní od výrobců a následně odchod na hlavas pro průkazové fotky na zítřek a poké k obědu. Doporučuju, je to dobrý a zdravý. Asi teda.



Franta_P
Příspěvky: 1

Příspěvek#319 » stř 24. kvě 2023, 22:29

Podobně jako kolegovi přede mnou a určitě spoustě dalším tyto stránky hodně pomohly, zkusím se také podělit..

Datum: 23.5.2023
Místo: Střelnice Skalice u Litoměřic
Komisař: p. Pavel Vysloužil
Dáma a pán z OSZB, samozřejmě správce střelnice (pro většinu z nás dost důležitá osoba :-) ).
Já žádal původně jen o E, před zkouškou jsem zkusil požádat o rozšíření o A..žádný problém, jen jsem musel přímo na zkoušku přinést nový zdravotní posudek.

Bylo nás cca 13 prvouchazečů, resp. jak jsem později zjistil, někteří byli na další pokus, 2 přišli na opravu.

Zákony jsem se učil formou procházení otázek na těchto stránkách (na učení zákonů a vyhlášek moc nejsem) a opakovaně jsem zkoušel testy "na nečisto). Ještě tak týden před termínem zkoušky to byla na testy katastrofa, v pondělí před zkouškou se něco "zlomilo" a procházel jsem testy téměř bez chyb.

Lehce off-topic:
V posledním roce jsem strávil 3x ca 1,5 hodiny na střelnici, přímo ve Skalici a driloval manipulaci a střelbu z G17, se kterým se dělají i zkoušky. Vše pod přísným dohledem a pohledem správce Tondy H., který opravdu dobře radil. 4 dny před zkouškami střelnice pořádá celodenní kurz praktické přípravy a i když není úplně levný, rozhodně to stálo za to.
Na zkoušku mělo být přihlášeno cca 17 lidí, na kurz jsme přišli 4!. Glock, malorážka, brokovnice...detailně jsme prošli manipulaci, rozborku, závady, pak se šlo střílet přesně jako u zkoušky..
Konec "off-topic".. :-)


Při zahájení zkoušky nám komisař jasně vysvětlil průběh, co po nás bude chtít, občas prohodil lehkou vtipnou poznámku (typu: vítám účastníky zkoušky odvahy, ..jo vy máte fullhouse - myšleno všechny skupiny)...
Testy jsme ukončili tak do 30 minut. Bohužel 3 kolegové neprošli, komisař jim ukázal test, ukázal chyby. Pak se šlo na manipulaci...nevím, čím jsem si to zasloužil, ale bral mě jako prvního. Na stole ČZ, Glock, malorážka, brokovnice. U pistolí dal na výběr, já samozřejmě volil Glocka. Nejprve zadání rozebrání zbraně na čištění, takže klasika, nezapomenout začít zásobníkem (na to bohužel někteří zapomněli), hlaveň, šachta, hlaveň, šachta, dobré je trochu "přehrávat", aby komisař viděl kam koukáte. Rána jistoty, odložit. Závadu jsem dostal slabou ránu....no málem jsem zapomněl rozebrat zbraň.
Pak mi dal ještě malorážku..bezpečné převzetí /ránu jistoty ne, tu vyžadoval jen u pistolí, nicméně je dobré to slovně komentovat/ a rozebrání na čištění.
Manipulaci neudělali asi 2 nebo 3, už mi to pak trochu splývalo....

Na střelby si jako první vzal Ečkaře, já šel jako druhý...dostal jsem jenom pistoli. A protože jsem fakt něco investoval do několika návštěv a na každé do cca 60 - 70 nábojů, tak všechno OK.

Hlavně je důležité pořád myslet na bezpečnou manipulaci.

Pan komisař výborný, v pauze před střelbami byl mezi námi a povídali jsem o různých věcech. Určitě nás neznervózňoval, spíš naopak, nervozitu jsme si vyráběli sami sobě.

A určitě velký dík za přípravu patří zmíněnému správci střelnice Skalice, protože i během zkoušky nám dával postřehy a zpětnou vazbu o tom, co případně ostatní dělají za chyby....

Uživatelský avatar
hardhouse.trip
Příspěvky: 30

Příspěvek#320 » pon 29. kvě 2023, 07:17

Datum: 16.5.2023
Místo: Střelnice SSK Zábřeh, Na Křtaltě 40
Zkušební komisař: Tomáš Kvapil
Skupiny: A, B, E
Počet uchazečů: 9 + 7 opravkářů
Zbraně: CZP10-SC (manipulace + střelba), broková dvojka , malorážka CZ 457


Zkouška měla začít v 8:00. Přijel jsem tam 7:50. Bohužel jeden člověk si myslel, že zkouška začíná v 9:00, tak se na něj půl hodiny čekalo než dorazí (nakonec měl nejnižší počet bodů na testech - jen 56).

Komisař působil sympaticky, pozdravil, řekl nám jak budou probíhat testy. Vybral 600,- Kč + zástupce správce střelnice vybral 1000,- Kč.
Přítomní policisté neměli s sebou GoPro kameru. Prej si ji zapomněli nabít a nabíječku nechali na služebně. Takže díkybohu nebyla u zkoušek taková nervozita. Pokud by si ale někdo chtěl stěžovat na postup komisaře (což se naštěstí nestalo), nevím, jak by bez kamery uspěl.

Začali jsme tedy psát - já měl odevzdáno jako první během pěti minut. Taky jsem se to díky zdejší appce drtil už od února. Kdo měl odevzdáno, musel odejít z místnosti ven do prostoru střelnice, nebo před střelnici.
Potom si nás po cca 0,5h zavolal, a oznámil výsledky. Kolega výše, na kterého se čekalo, tak měl oněch 56 bodů, a jednomu to uteklo o 1 bod (73).
Zbytek napsal na plný počet.

Potom začínala druhá část - manipulace. První šli na řadu opravkáři. Manipulaci zvládli všichni. Měl jsem naučené vybití, rozborky a sborky i brokovnice a malorážky, ale komisař po mně chtěl jen manipulaci s CZP10. Takže nejdříve vybití. Zásobník ven, zachytit závěr v zadní poloze, levou rukou vypáskovat náboje, kontrola komory a šachty, závěr do přední polohy a rána jistoty (opravdu to takhle chtěl - viz. moje příspěvky ve vlákně Zkouška odborné způsobilost - co Vás může potkat).
Dále rozborka a sborka. Vizuálně jsem kontroloval i průchodnost hlavně jak při rozebírání, tak sbírání - za což mě komisař sice pochválil a zeptal se kdy se musí dělat povinně kontrola průchodnosti - tak jsem mu oznámil, že při slabé ráně - odpověď mu stačila.
Nakonec řekl "podejte mi tu pistoli". Tak jsem mu ji podal a vyrobil mi zádržku. Zeptal se mně jak budu postupovat. Zvedl jsem slabou ruku, a ohlásil "závada", po povelu k pokračování zásobník ven a zakvedlání závěrem, kontrola komory a šachty, rána jistoty.

Potom přišly na řadu střelby. První šli ti, co měli i C (většinou si dávali všechny skupiny). U střelbách vylítl jeden dvacetiletej mlaďoch. Málo zatlačil zásobník do zbraně, takže se mu prý zasekla pistole. Přitom byl s náma na přípravě, a tam školitel p. Strouhal vždy říkal zásobník "zarazit". No a místo toho, aby odstranil závadu, tak už dal prst na spoušť a až potom natáhl ruce, že bude střílet. Takže 1. června bude mít opáčko.
Já šel na řadu jako poslední. Ptá se mně - chcete nástřelné rány? Řekl jsem, že ne. Zaprvé to zdržuje, a už jsem chtěl mít vše rychle za sebou.
Měl jsem vše v černém - konkrétně 10, 10, 9, 8, 8. Následovalo vydání dokladu a potřesení rukou.

Musím pochválit přístup pana komisaře Tomáše Kvapila. Přátelské vystupování, žádné záludnosti, vše v souladu se zákonem a nařízením vlády 315.
Zkouška trvala všehovšudy cca 6 hodin. Já odcházel 13:50.



Ještě trochu čísel:

400,- přihláška ke zkoušce + posudek od doktora
1500,- první trénink na Lazecké střelnici Olomouc
400,- druhý trénink na střelnici Cholina
2200,- přípravný kurz v Zábřehu u p. Strouhala - zbraně Zábřeh
500,- doplatek na střelivo
1600,- zkouška odborné způsobilosti
150,- nafocení na ZP
2100,- žádost o vydání ZP
400,- kolky na vyjímku A-I JHP střelivo a nákupní povolení

Celkem: 9.250,-



Lookys
Příspěvky: 3

Příspěvek#321 » úte 15. srp 2023, 18:30

Datum zkoušky: 15.8.2023
Místo: Camp Zero, Praha 9
Zkušební komisař: Jan Kolár, Dis.
Cena: 2400,- (600,- komisař + 1800,- střelnice (v ceně bageta a 1 teplý/studený nápoj))
Počet účastníků: cca 17(nejsem si 100% jist) + 3 oprava praktické části
Skupiny ZP: A, B, E
Použité zbraně u zkoušky - praktická manipulace:
pistole CZ75 + malorážka + broková dvojka
Použité zbraně u zkoušky - střelba:
pistole CZ Shadow 2 + malorážka + broková kozlice (jiné než u manipulace)

Zkouška začínala v 9h, sraz byl na 8:30. Od příchodu panovala příjemná a uvolněná atmosféra, pohodová parta z CampZero odlehčovala atmosféru a sem tam vtipkovali. Po “odbavení” a zaplacení všech účastníků (jeden opozdilec po telefonu upřesnil, že jde jen na opravu praktické, takže se na něj nečekalo) přesun do učebny, kde nás pan komisař za dohledu dvou policistek a ve spolupráci se správcem střelnice seznámil s místními zvyklostmi a řádem. Následně jasné instrukce, jak bude zkouška probíhat, co požaduje atd.

Teoretickou část, až na jednoho uchazeče, který sám přiznal, že přípravě moc nedal a získal myslím 64 bodů, splnili všichni bez jediné chyby. Myslím, že to bylo příjemné překvapení pro všechny zúčastněné, včetně komisaře :)

Následovala praktická část, ve stejné učebně, po jednom.
Vzhledem k mým skupinám jsem manipuloval pouze s postolí.
Bezpečné převzetí, rozborka, stručný popis hlavních částí, abychom si trochu popovídali :) , ověření funkčnosti. Následovalo nabití 3 náboji, závada “slabá rána”, vyndat zásobník, vybití zbraně, rána jistoty (komisař předem informoval, že u selhače s ní nemá problém) a vzhledem k tomu, že rozborku jsem dělal chvilku předtím, stačil slovní popis toho, jak bych dále postupoval a co bych kontroloval (průchodnost hlavně) a následný postup pokud by byla v hlavni překážka (odnést k puškaři). Žádné záludnosti ani chytáky.
Neudělali pouze 2 - zapomenutý zásobník a nepočkání 10s u selhače.
Zbytek šel na střelbu, já šel asi ve 2/3 uchazečů, do té doby všichni nastříleli, zbytek nevím, ale vzhledem k fajn uvolněné atmosféře všech nepředpokládám, že by nedali.

Pan komisař Kolár vystupoval jako pohodový a férový profesionál. Vždy zcela jasně vysvětlil, jaký postup požaduje (včetně rány jistoty), na co si dávat pozor (bezpečný smeř, prst v oblasti spouště…) a dal prostor pro případné dotazy.

Odcházel jsem úspěšně a spokojen ve 14:30.
Velký dík patří jak komisaři za lidský přístup, tak celému teamu CampZero za zpříjemnění celého dne.
Nesmím také zapomenout na MIS academy, kde jsem absolvoval přípravu, díky které jsem se cítil jistě a věděl jsem, že jsem dobře připraven na to, co mě může potkat.

PS: Všem budoucím uchazečům - pokud máte zájem o ZP, jděte do toho. Pokud člověk nepodcení přípravu na test a manipulaci, není se čeho bát :)



311_Mart
Příspěvky: 8

Příspěvek#322 » pát 1. pro 2023, 22:42

Datum: 30.11.2023
Místo: Újezdec u Přerova (venkovní střelnice)
Zkušební komisař: Bc. Karel Zůbek
Popis: Podělím se o ne úplně příjemnou zkušenost ze včerejší ZOZ. Zkouška začínala v 8:00, žadatelů se dostavilo 17, z toho minimálně 5 opravkářů, omluvil se 1 a nepřišel 1 nebo 2. Na teorii, která probíhala v klubovně střelnice, vypadla jen jedna žadatelka a ne o moc. Následovalo zevrubné poučení o průběhu praktické části zkoušky, která začala cca v 11 hod a probíhala venku na střeleckých stavech. Z lehce jízlivých poznámek komisaře směrem k policejnímu dozoru by se dalo domnívat, že si na komisaře někdo stěžoval a odpovídal tomu i průběh zkoušky. Většina žadatelů měla více skupin, často včetně C. Pokud žadatel uspěl, tak manipulace a střelba trvala cca 30 - 40 min. Na předchozím termínu byla prý "úmrtnost" při manipulaci značná, ale na včerejším ani ne, takže jsme se začali obávat, že do 17 hod, kdy končí provoz střelnice v zimním období, to všichni nestihneme. Cca ve 14:30 mělo hotovo 7 lidí, z toho 5 prospělo a probíhala zkouška osmého. Správce střelnice nás zbývající vyzval, jestli se domluvíme a pustíme zbývající 4 opravkáře, kterým se blížil konec lhůty pro vykonání opravy. Dva to ještě stihli a prospěli, třetí stihl pouze manipulaci, ale střílet už se nedalo - padla tma a nebyl vidět val, takže to správce musel kolem 16:30 ukončit.

Komisař se omluvil, opět poznámka směrem k policii, že termín a místo určila ona. Vrátil poslední opravující žadatelce, na kterou se nedostalo, peníze za vykonání zkoušky. Nám zbývajícím řekl, že pokud budeme mít náhradní termín u něj, tak samozřejmě nic neplatíme. Stejně se vyjádřil správce střelnice.
Promrzlý policejní dozor se také omluvil s tím, že nám bude určen náhradní termín.

Komisař, jednal férově a u všech stejně. Jel podle jednotného mustru slovo od slova. U všech chtěl řešit všechny možné typy závad na všech zbraních - nabít 5 školních do pistole a postupně selhač, slabá rána i zádržka, to samé u malorážky. U kozlice samo jen 2 školní - selhač a slabá rána. U každé zbraně znovu určoval bezpečný směr atd. Před každým úkonem vyzýval k opakované kontrole zbraně, třebaže právě zkontrolované. Přišlo nám, že to prostě zavádí do krajnosti, aby mu nemohlo být nic vyčteno a bohužel se průběh zkoušky natahoval.

Odcházel jsem otrávený. Den dovolené a příprava přišly vniveč. Pokračování příště.

Uživatelský avatar
Rejsek
Příspěvky: 29

Příspěvek#323 » stř 6. pro 2023, 18:04

Datum: 6.12.2023
Místo: Třebotov
Komisař: Bc. Bohumil Fryč
Skupiny: A,B,E

Zkoušky začínaly v 9:00 vzevrubným brífingem pana komisaře. Vysvětlil naprosto přesně jak vyplňovat, jak opravovat. Zkontrolovat občanky, podepsat policistům souhlas s kamerou a šli jsme na to. Vzhledem k mojí přípravě zde jsem neměl nejmenší problém, odevzdávám po cca 10 minutách jako první dvakrát zkontrolovaný test s tim, že du radši kouřit. :-D Bohužel testy nenapsali dva, jeden 65 bodů, druhý si opravil správnou odpověď na chybu. Po vyhodnocení následoval opět vzevrubný brífing, měl jsem skoro pocit, že i bez přípravy bych to zvládnul, jak to pečlivě komisař vysvětloval, kdyby mohl, tak nám to i snad ukáže. :-D Bezpečný prostor jak vrata vod stodoly. Manipulaci jsme udělali všichni, klasika CZ 75 a malorážka a dva Céčkaři i dvojku. Nervy pracovaly, pobavil jsem komisaře i policisty při sborce, že se zkusim trefit závěrem do kolejnic, jak se mi klepali ruce. Ale při tom to nebylo nic nového. Převzít a vybít zbraň, rozborka, kontrola hlavně, složit, kontrola, rána jistoty, dva náboje do šupliku, vystřelit, zbraň nevystřelila, čekám 30 sekund, šuplik ven, náboj vyhodit, odložit, kontrola náboje. Hotovka. Malorážka jen převzetí, vybití ( málem jsem zapomněl na zásobník i když jsem si to tisíckát opakoval, nj, mládí se vzduchovkou) a pak rozborka. Hotovo. Dostal jsem pochvalu za druhou bezchybnou manipulaci dne a to jsem šel předposlední. Následovaly střelby, kde prošli všichni kromě jednoho, nenastřílel malorážkou.

Prostě klasická zkouška, bez záludností a v dobré náladě.



Michalizer
Příspěvky: 5

Příspěvek#324 » úte 2. led 2024, 13:14

Datum: 7.12.2023
Místo: Střelnice Hvězda-Kotojedy - Kroměříž
Komisař: Ing. Martin Pavlíček
Skupiny: A, E
Účast: na testy 11 lidí, na praktickou + 4 opravy
Cena: 600 + 500 střelnice

Už celkem dlouho v Kroměříži nebydlím a přípravu jsem si zajišťovala jinde a tak mě pár věcí překvapilo a myslím, že je nebude na škodu zmínit pro další. Ohledně střelnice - slýchala jsem o ní jako děcko od otce, ale posledních X let nic a tady první překvápko, že je vůbec v provozu, což jsem se dověděla až s oznámením místa zkoušky. Střelnice nemá web, informací prakticky 0. V provozu pro veřejnost je jeden den v týdnu, nicméně jak je všude psáno "zajděte si před zkouškou na střelnici vyzkoušet zbraně" tak zde to nelze. Je to myslivecká střelnice a nemají zbraně, se kterými se koná zkouška, ty si přinese vždy až komisař. Nemá tedy smysl volat panu správci a snažit se cokoli domlouvat (pan správce navíc hůř slyší a domluva po telefonu byla taková rozpačitá). No a poslední věc - ano je to jen a pouze venkovní střelnice (fakt mě nenapadlo, že se v zimě dají zkoušky dělat venku, dokud jsem nezačala pročítat toto vlákno :-D ) naštěstí mají docela hezkou klubovnu a pan správce byl tak hodný, že ji pro nás natopil předem a dalo se nahřívat přímo u docela velkých kamen. Taky byla možnost si uvařit čaj.

Co se týká zkoušky - na teorii nás začlo 11, 4 vyletěli (a všichni o hodně bodů). Místo nich pak došli 4 opravkáři na praktickou. Přípravu jsem začala asi dva týdny před zkouškou. V rámci svého studia jsem přípravu dělala už před lety (2016), ale ke zkoušce jsem nakonec nešla. Nevím jestli mi to nějak pomohlo, spíš jsem měla dojem, že se všemi těmi změnami od té doby jsem víc zmatená, než kdybych se to učila opravdu nanovo. Využila jsem aplikaci zbrojní průkaz pro iOS za 45Kč(nenašla jsem žádné chyby, můžu doporučit). Test se povedl na plný počet.

Praktická část byla rozdělena na dvě části. Pan komisař byl velice rozumný a první jsme si všichni udělali manipulaci v improvizovaném prostoru klubovny, abychom nemrzli zbytečně a venku probíhala už jen střelba. Pan komisař vše velice jednoduše a srozumitelně vysvětlil - u manipulace se provedla kontrola zbraně, rozborka a sborka a slovní popis řešení závady zbraně. Za 3 min hotovo, někteří tam ale byli déle. Přišlo mi, že pokud člověk působil nejistě tak si jej více prozkoušel, ale všichni vycházeli s úsměvem, takže to rozhodně nebyla nějaká buzerace. Zkoušení z popisu konstrukce zbraně a střeliva, tak jak je uvedeno zde na stránkách se nekonalo a co jsem pochopila z jiných zdrojů tak se komisař sice ptát může ale nemělo by to mít vliv na hodnocení, protože tím defakto supluje test, který už má žadatel za sebou.

Na praktické části jsem dostala pouze CZ75, dlouhou nechtěl. Zbraň už velice příjemně vychozená, čep šel vytlačit prstem, zásobník napáskovat úplně ladně, prostě požehnání pro mé drobné ruce. U střelby jsem si vzala i nástřelné. Přípravu jsem měla teď už minimalistickou, spíš pro oživení návyku (dříve 2 semestry střelba každý pátek, pak asi 6 let prodleva...). Dvakrát jsem zašla s kamarády do Přerova, tam mi trochu updatovali držení zbraně a postoj. Následně ještě jedna střelba s nácvikem rozborky u kolegy v Brně, který má CZ75. Na střelnici v Brně jsem si také půjčila dlouhou malorážku, což pro mě jako pistolkáře byl teda boj a jsem ráda, že jsem ji na zkoušce nemusela dělat :-D
Praktickou udělali všichni. Většina tam byla na C co jsem tak pochopila a minimalně dva další kromě mě na E/D.

Celkově začalo se v 8:00 a odcházela jsem 10:45. Atmosféra dobrá a všichni velice příjemní.



valu
Příspěvky: 2

Příspěvek#325 » pon 29. led 2024, 14:50

Datum:25.1.2024
Místo:Střelnice Walzel Meziměstí
Komisař: Zdeněk Kopal

Zkouška začínala v 9:00 sraz v 8:30 celkem nás bylo 6 na komplet + 1 opravář.
Po nutné administrativě a zaplacení probíhalo seznámení s průběhem teoretické zkoušky.
Po vylosování testů se šlo psát. Po odevzdání testu jsem raději utekl na čerstvý vzduch kouřit :-)
Následovalo vyhlášení výsledků - prošli všichni.Byla možnost se podívat na výsledek testu a kde měl člověk chyby. Poté se připojil opravkář a šlo se na instruktáž z řádu střelnice a jak a co bude vyžadovat komisař. Vše v pohodové atmosféře komisař nevytvářel nějakou přehnanou atmosféru spíš uklidňoval.
Na manipulaci jsem "vyhrál" a šel první. U žadatele o skupinu E po mě chtěl převzít, vybití, kontrola rána jistoty zbraň ani neodkládat a rovnou rozebrat. Při skládání jsem dostal pochvalu za kontrolu hlavně nejen průchodnost ale i poškození. Nabít 2 a první rána "selhač" takže jsem mu nadrtil čekám 10s nebo i víc pokud chce výrobce střeliva. Klepl na rameno "čas uplynul" relativně ihned určitě nevyžadoval čekat celou dobu. Proběhlo odstranění závady dle klasického postupu zásobník, přetáhnout závěr kontrola komory a šachty rána jistoty. poté dotaz jak identifikuji závadu zda v náboji nebo na zbrani a co případně udělám. Před druhým " výstřelem" když bylo namířeno velel ukončit střelbu. Tady jsem trochu spěchal a po vyndání zásobníku a přetažení závěru my školní náboj propadl šachtou a já pak zkontroloval jen komoru a dal ránu jistoty. Takže se ptal zda jsem nezapomněl na něco. Moje odpověď, že jsem nekontroloval komoru jelikož jsem měl ve zbrani jen 2 náboje jeden selhač a druhý ten co propadl komorou tudíž komora byla prázdná a tak jsem kontroloval jen komoru okomentoval, že jsem splnil ale s malou chybkou - komora vždy...Manipulaci nedal opravkář byl vyhozen z manipulace již 3x. Takže jsme šli dál v 6-ti.
Na střelbu si nás volali nějak postupně nepochopil jsem logiku ale to je jedno dali všichni. Jen po odmítnutí nástřelné pronesl policista "samý kovboj dnes" ale jinak pohoda.
Pak už jen předání a vyhlášení všech najednou. Musím pochválit instruktora na střelnici byl jsem 7.1. na kurzu, který se uskutečnil i přesto, že se instruktorovi den před narodila dcera. Další opáško jsem měl 2 dny předem aby si to člověk osvěžil. Dokázal to do mě nacpat i když poprvé když jsem vzal zbraň do ruky a trénoval manipulaci tak moje úvaha byla to nikdy nedám :-)
Takže tak. Jde to v pohodě když se člověk naučí testy a investuje do kurzu/nebo má někoho kdo ho to naučí.



311_Mart
Příspěvky: 8

Příspěvek#326 » čtv 1. úno 2024, 17:05

Datum: 1.2.2024
Místo: Újezdec u Přerova
Zkušební komisař: Bc. Pavel Spurný

Popis: Jednalo se o dokončení zkoušky z 30.11.2023, pouze praktická část. První náhradní termín 2.1.2024 neklapnul pro nemoc zkušebního komisaře. Začátek v 9:00, byli jsme jen čtyři uchazeči. Po formalitách následovalo poučení o průběhu zkoušky, zodpovězení dotazů a šlo se na věc. Manipulace i střelba probíhala venku přímo na stavu. Byl jsem na řadě jako první. U manipulace, dělal jsem skupiny B a E, jsem měl pouze pistoli, ze závad selhač, celkově nic záludného. Atmosféra byla opravdu příjemná ale nervy pracovaly - trefit se závěrem na kolejnice při sborce mi pár vteřin zabralo...
U střelby jsem využil nástřelné a vše v černém. Při "ostrých" pěti byla zase trochu nervozita a dvě jsem strhl dolů do bílých kruhů, ale historie se neptá - 5/5 v terči, doklad, gratulace, poděkování, rozloučení a za 55 minut od začátku jsem odcházel. Trochu rozdíl oproti minule :D
Než jsem se pobalil a došel k autu, tak už se další uchazeč promanipuloval ke střelbě.

Byl jsem na přípravném kurzu před prvním termínem i náhradním termínem a na krátkém opáčku ještě včera, což mě v rámci možností uklidnilo. Radši být připravený víc než míň.



kve
Příspěvky: 1

Příspěvek#327 » čtv 22. úno 2024, 15:36

Datum: 22.2. 2024
Místo: Praha Střelnice Avim
Komisař: Seifert

Začali jsme v 9, jeden člověk se omluvil (těsně po deváte telefonicky).
Komisař popsal jak bude probíhat test, že máme mít na stole jen tužku a test, máme 40 minut.
Test jsem měl za 10 minut hotový a pak si ho prošel ještě jednou.
Bylo nás 16, 4 nedali test.
Další 4 měli jednu chybu (většinou opravili správnou odpověď na špatnou).
Ostatní plný počet
Pak se připojili další 3 na praktickou.
Komisař vysvětlitl co po nás bude chtít, jasně zopakoval nekolikrát, že žádný prst na spoušti, že při rozborce se kontroluje hlaveň po rozebrání i před složení, a že jsou nějaké závady a u některé je nutné i něco udělat (myslel vyčkat u selhače).
Pak se zeptal, zda všichni známe zbraň CZ shadow, u které se bude provádět manipulace se zbraní. Někdo se zeptal, čím se liší od CZ75, bylo řečeno, že vlastně ničím, co by bylo pro nás nutné vědět.
Ti co se přidali šli jako první a všichni dali. Ja jsem šel hned po nich.
Člověk co se šel jako druhý 2x vyrobil selhač, takže mu pak dali jinou pistoli, kterou jsem pak měl i já, ale střílela dobře a měla i lepší mířidla.
Kontrola zbraně (s nábojem v komoře).
Pak rozborka sborka s kontrolou hlavně, ptal se i na názvy hlavních částí rozebrané zbraně.
Poté selhač. Přesně popsal, že bylo slyšet jen kohout jak dopadl, ale žádná rána nevyšla. Tedy zahlásit selhač a rovnou, že čekám. Pak klasická kontrola zbraně poté co potvrdil, že doba už uplynula.
U střelby opět přebrání zbraně. Využil jsem 3 zkušební střely, naučili mě mířit na horní část černého kruhu, protože spíš vám pistole sjede dolu než nahoru. Všechny tři v terči kousek od sebe. Pak 5, opět v terči.
Poté co komisař zalepil mé díry v terči, tak podepsal potvrzení o úspěšném zvládnutí zkoušky, poblahopřál mě a já už jen zaplatil poplatek a pelášil domů.
Docela jsem byl nervozní a všechno jsem dělal spíše automaticky, ve sluchátkách jsem velmi silně slyšel jak mi bije srdce, přesto jsem to dal.
Byl jsem 3x na přípravě na zkoušku (vždy hodka a pul, 2x střelba po 50 nábojích), na test jsem se připravoval přes aplikaci v mobilu.



Ygraine
Příspěvky: 1

Příspěvek#328 » čtv 22. úno 2024, 19:26

Datum: 22.2.2024
Místo: střelnice Lero v Příbrami
Zkušební komisař: Ing. Zbyněk Vydra
Skupina: A, B, E
Zbraně:
- manipulace: CZ75, malorážka, broková dvojka
- střelba: Glock 22LR, malorážka CZ 455 Evolution Blue, broková dvojka
Počet účastníků: myslím 12 + 1 na opravu praktické

Moje příprava:
1h individuální střelby v Leru (ze všech zbraní používaných u zkoušky)
manipulace v MIS Academy
celodenní školení v Leru v sobotu před zkouškou (teorie, manipulace, střelba)
doma do zblbnutí trénink s plynovkou a vzduchovkou (pomůže to, člověk si představí ovládací prvky a odříkává si postup se zbraní v ruce)
legislativa 1x pročtená
aplikace do mobilu a trénink zde na webu

Zkouška od 8h, sraz před střelnicí.
Komisař + dvě policistky.

Průběh:
Komisař popsal průběh teoretické části, ověřila se naše totožnost.
Každý si vybral testovací sadu, do 20 minut měli všichni odevzdáno.
Testy nenapsali dva uchazeči + u jednoho komisař chybně vyhodnotil první tři odpovědi, naštěstí si uchazeč byl jist správnými výsledky, takže se ozval s námitkou a po kontrole měl plný počet bodů. Takže doporučuji neúspěšný test zkontrolovat. Komisař i policistky kroutili hlavami, jak se to vlastně mohlo stát.
Před praktickou částí komisař popsal, co nás čeká. Kdo má skupinu C, bude manipulovat se všemi třemi zbraněmi, ostatní s krátkou a s malorážkou. U dlouhých odkládat bez rány jistoty, tj. malorážku se závěrem vzadu / brokovnici zlomenou. Krátkou s mířenou ránou jistoty nebo s vypuštěným kohoutem, jak kdo chce. Jednou zkontrolovaná zbraň je už bezpečná. Probral s námi závady, jaké zbraně budou u zkoušky, pokud by s nimi někdo neměl zkušenost, popsal by ovládací prvky.
U manipulace: komisař určil bezpečný směr, potom převzít pistoli, rozborku, sborku, odložit.
Potom malorážka - převzetí, rozborka, sborka, odložení.
Pak zpět k pistoli - nabít zásobník, připravit ke střelbě, pálit. Závada selhač (chtěl vědět, jak poznám příčinu selhače), pak závada zádržka.
Potom simulace stavu po dokončení střelby (tj. vystavit závěr dozadu a zbraň ke kontrole). Pak pokyn "dejte mířenou ránu jistoty", se závěrem vzadu mi to samozřejmě nešlo, ale říkám "aha, takhle to nejde, takže musím závěr shodit" a s tím byl spokojený.
Kdo měl skupinu C, řešil jednu závadu na každé zbrani.
Od manipulace bohužel vypadli dva kolegové, pokud si dobře pamatuji, oba zapomněli čekat na selhači. Další kolega při převzetí zbraně stáhl závěr a zapomněl vyndat zásobník, ale sám se rychle opravil a prošlo to bez problému. Pan komisař byl velmi klidný a solidní. Žádné legrácky, ale byl příjemný, neptal se na nic nezbytného a vynechal jakékoliv záludnosti.
Střelba: pistole připravená ve střelecké pohotovosti, takže jen povely nabít zásobník, nabít zbraň a pálit. Potom zbraň ke kontrole a odložit se závěrem vzadu. Komisař se neptal na nástřelné, prostě na poprvé zavelel tři náboje nabít a potom pět nábojů nabít.
Moje zkušenost: nervy neskutečně pracují, u manipulace mi vypadl naučený postup, najednou v hlavě prázdno. Ale předchozí dril se osvědčil a manipulace se mi víceméně automaticky podařila správně včetně udržení bezpečného směru.
U střelby se mi klepaly ruce, při tréninku střelby to vždy bylo do černého s pěkným soustřelem, teď mi to lítalo po celém terči.
Nastříleli všichni, takže komisař potom vyplnil potvrzení a šlo se domů.



Zuzanice
Příspěvky: 9

Příspěvek#329 » čtv 14. bře 2024, 18:01

Datum: 14.3.2024
Místo: Trigger Service Brno
Zkušební komisař: Ivo Tesař
Skupiny: A, B, E
Počet uchazečů: 16 + 3 opravkáři
Zbraně: CZ75 (manipulace i střelba)

Popis: Byla to moje opravná zkouška. U prvního pokusu jsem bohužel skončila u nevytaženého zásobníku (jeden ležel už na stole, ve zbrani byl druhý a to mě zmátlo).
Po testu odešli asi 2 lidi, zbytek šel napřed na manipulaci a až měli všichni hotovo, pak se šlo střílet.

U manipulace jsem měla udělat rozborku, sborku a následně nabít jedním školním nábojem. Následovala závada - slabá rána, provedla jsem opět rozborku za účelem zjištění průchodnosti hlavně, sborku, kontrolu funkce zbraně a manipulace byla splněna.
U každého vzetí zbraně do ruky jsem dělala kontrolu zbraně a ránu jistoty (tu přímo vyžadoval).

U střelby jsem si vzala radši i nástřelné (je to sice manipulace navíc, ale i tak mi přišlo lepší si to “zkusit”). Sice šlo všechno mírně nahoru (jak mi pak pan komisař říkal - nedržela jsem zbraň úplně pevně, tak mi trochu cestovala v rukách), ale vše v terči, takže splněno.
Pak už jen podpis, osvědčení a šla jsem domů.

Pan komisař byl starší klidný pán, nijak neznervózňoval a nedělal žádné záludnosti, vše dle předpisů.



kenod
Příspěvky: 1

Příspěvek#330 » pát 15. bře 2024, 07:57

Datum: 14. 3. 2024
Místo: Střelnice Valmez - Valašské Meziříčí
Zkušební komisař: Ing. Miloslav Jančík
Skupiny: A, B, E
Počet uchazečů: 14 + 2 na opravu
Zbraně: CZ75 manipulace a CZ75 Shadow 2 na střelbu, broková dvojka , malorážka nějaká CZ, nevím přesně jaká

Zkouška a manipulace probíhala ve společenské místnosti vedle stojící sokolovny. Střelba na střelnici. Zkouška byla od 7:30, ale čekalo se ještě na pár opozdilců, takže začala o něco později. Pan komisař vše velmi jasně vysvětlil - jak bude probíhat teoretická část (vylosování testů, nic na stole, nesmí být ani chytré hodinky na ruce, způsoby kroužkování a oprav) a co se bude dít potom. Přítomni dva zástupci policie. Testy se nenahrávaly na kameru, pouze manipulace a střelba. Díky aplikaci jsem měl testy naučené a po opakované kontrole jsem odevzdával jako druhý. Kdo dopsal odevzdal test a opustil místnost. Teoretickou nenapsali dva uchazeči, jedna mladá slečna biatlonistka a jeden starší pán, který vypadal, že už je po několikáté.

Ti co udělali pokračovali dále na manipulaci. Přidali se opraváři, kteří pak šli i první, jinak se chodilo podle toho kdo první odevzdal test, ten šel první atd. Před manipulací opět vysvětlení co a jak bude chtít a upozornění, že bude nahrávaná. Chtěl jasně vidět prst mimo oblast spouště, nezapomínat na zásobník, dává se rána jistoty. Na manipulaci si komisař volal po jednom účastníky. Kdo měl C manipuloval s dlouhýma, ostatní s krátkou a pokud se mu něco nezdálo dal ještě dlouhou. Jasně vymezený bezpečný prostor - papír na stěne, řečeno že bezpečný prostor je vymezen hranami stolu, na kterém se zbraně nachází, takže bylo jasné kam (ne)mířit. Měl jsem manipulaci jen s krátkou - bezpečné převzetí a vybití. Žádné záludnosti, jen zbraň byla zajištěná, takže bylo potřeba odjistit. Po té rozborka/sborka s ověřením funkčnosti. Pak dva náboje nabít, pálit, závada rána nevyšla (selhač) - vyžadoval popis a vyřešení závady. Myslím, že všichni co neměli C a měli jen krátkou měli stejný postup a stejnou závadu. Manipulaci neudělal jeden - při manipulaci s brokovnicí sáhl do oblasti spouště.

Poté přesun ven ke střelnici. Nejprve šli ti co měli D (asi polovina) aby nastříleli krátkou na 15m. Potom všichni ostatní na 10m. Ti co měli jen B si mohli sami vybrat, jestli budou střílet z krátké, nebo malorážky. Ti co měli C + něco stříleli ze všech zbraní. Na střelbu CZ 75 Shadow, krásně přesná. Vzal jsem i nástřelné a všech 8 v černém. Jinak zbraň po dostřílení nechat a odložit se závěrem v zadní poloze a ukázat na kontrolu komisaři. Od ostrých vylítl jeden kvůli porušení bezpečnosti (nevím jakou přesně udělal chybu), ostatní všichni úspěšně složili.

Pak přechod zpět do sokolovny, vyhodnocení, předání osvědčení. Končili jsme nějak kolem 12:30.

Pan komisař měl výborný přístup, nic nehrotil, vše bral lidsky, velmi férové a příjemné vystupování. I správce střelnice naprosto v pohodě, chodil a ptal se kdo si dá kafe a bylo možnosti i nějakého občerstvení z bufetu v sokolovně. Doporučuji střelnici i pana komisaře.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jarda.Jezek, JirkaCV, ondrush a 48 hostů