Uberti 1873 (puška), zkušenosti

Westernové střílení a vše co k tomu patří


Corwin_102
Příspěvky: 15

Příspěvek#1 » pon 18. bře 2024, 22:02

Ahoj. Přihlásil jsem se a hned zadávám nové téma, ale nenašel jsem.

Nějak doba dozrála a pořizuju si ZP. Tak nějak mám pocit že doba dozrála a je potřeba si udělat radost ;)

No a když už ZP, tak to chce i nějaké železo a 1873ka je moje srdeční záležitost (v CO2 provedení ji mám už cca 12let).

Určení by mělo být pouze pro radost. Jednou dvakrát do měsíce si zajet na střelnici a tam si dát pár (desítek) ran na vzdálenost do cca 100m.
Máte někdo s touto puškou zkušenost a můžete se podělit? Váhám zda do ní jít, s jakou délkou hlavně (favoriti zatím 20" nebo 24") a hlavně v jaké ráži jí vzít... To je ta zásadní otázka. Nějak mi přijdou nejreálnější dvě možnosti:
a) Volba rozumem: .375 magnum - "levné" náboje, lze použít i .38spec (a prý i jednodušší na případné přebíjení)
b) volba srdcem: 44-40Win (jsem založením staromilec a veteránista) - ale tam by to asi vyžadovalo přebíjení aby mne náboje i při mé plánované "malé" spotřebě nesežrali. Taky by se mi líbilo vyzkoušet i černý prach - aby to bylo "echt klasické".

Otázky:
a) Máte zkušenosti s puškami uberti (a speciálně s 1873) a s jakou? (ráže, délka hlavně, provedení... ), případně existuje nějaká alternativa jiného výrobce? Projeví se rozdíl 4" v délce hlavně při střelbě na 100m?
b) Přebíjíte někdo náboje 44-40 a jaké s tím máte zkušenosti? Na kolik cca vyjde rozumná sestava na přebíjení pro cca (max, reálně spíš méně) 200 - 400ks měsíčně? A jak vychází časově přebití třeba 100ks nábojů? Netrhají se nábojnice? Prý jsou tenké - náchylné...
c) Pokud by to nebylo moc drzé - byl by někdo ochotný (výhledově) mi tuto pušku předvést (a i ideálně nechat i na střelnici vyzkoušet - jde mi o ty dvě zmíněné ráže). Případně i někdo ochodný zaškolit do přebíjení pokud se pro něj rozhnodnu... (Edit: jsem Praha Východ)

Díky moc za ochotu a odpovědi. C.
PS: Dávám to do Westernového tématu, přijde mi to přesnější než do dlouhých zbraní. Pokud je ale lepší to, dejte vědět a přesunu.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » úte 19. bře 2024, 11:02

No, kdyby jsi si udělal výlet do Guncenter v Otrokovicích, tam mají pákovek šest půlek... :-D
Mířenky jsme s tím také kdysi stříleli, ted už hlavně CAS a ten je vic o rychlosti, než o přesnosti.
Odpovědi na tvůj dotaz jsou na víkend a bečku piva... Zkráceně- 44-40 je stylová ráže, ale bude to výzva, jak se dnes říká. Ale proč ne, když to má být zábava, tak proč ne 2x. Nejdříve vyrobíš náboje, a pak zase nábojnice...
.357Mag - nemyslím si, že je to moc dobrý nápad, dlouhodobě střílet z těchto pušek plnohodnotné magnumové tovární laborace. Ten materiál (ze kterého je puška vyrobena) se rychle opotřebuje, vzniknou závěrové vůle... takže by to stejně znamenalo přebíjení.
Nejlevnější/nejsnazší cesta k pákové opakovačce je Rossi 1892, v 357Mag. Ale 1873jka to není...

Přebíjení 100 nábojů. Na drahém stroji - 4 minuty. S jednoduchým vybavením hodinu?

Nejlevnější přebíjení LEE Loader

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » úte 19. bře 2024, 15:12

Hlad to popsal naprosto přesně :-) Jestli on ten pacholek neví o čem mluví....
Pokud chceš absolutní stylovku nebo střílet CAS tak je 1873 jediná volba. A jestli 44-40 a nebo 38spl jen výsledek nějaký rozumový úvahy. Ale jstli chceš jen střílet pákovkou pak se otvírají širé obzory. Rosi 92, Win 94, Marlin..... a pak miyí i jakýkoli omeyení ráží. Samozřejmě sametový a krátký chod yávěru 1873 tam nikdy nebude.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1154

Příspěvek#4 » úte 19. bře 2024, 15:23

S Lee Turretom 100 nabojov das za 1/2 hodinu uplne v pohode vratane kontroly. Pozri si sadu lis + matrice napr. u Strobla. Prebijanie rozhodne, ci uz .357, .45LC alebo .44-40 - ako pise Hungry je skoda do toho ladovat plnotucne, a za fabricke "Cowboy Loads" sa nedoplatis.
Mal som nejaku dobu aj original Winchester 94ku, aj Ubertiho repliku 1866ky po CAS strelcovi, bol to kopec srandy, aj ciernoprache naboje (len to cistenie potom). Planujem ze raz ked nebudu prioritnejsie veci si zase kupim pakovku - bud nieco moderne od Marlina, alebo Burgess / 1873ku od Ubertihu - ale rozhodne dlhu hlaven a sklopny diopter, nech sa s tym da blbnut na 100m.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » úte 19. bře 2024, 15:40

No, já hlava děravá... úplně jsem zapomněl, že už je k mání "Ruglin" 1894 v .44Mag. To je univerzální hračka pro někoho, kdo neví, co s tím vlastně bude chtít dělat... Tomu plnotučný náboj neublíží, dá se na to dát optika, dioptr, dá se s tím střílet i CAS, chod se vyladit dá, i když 1873 to není... A i když to není dlouhá puška, tak na 100m silnější laborace není problém...

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#6 » úte 19. bře 2024, 19:38

To je jednoduché, prostě 2x 1873. Jedna v .44-40 a druhá v .357.
44-40 je prostě stylovka, nedám na ní dopustit. Ale pro tebe bude lepší .357.
Občas si můžeš bouchnout plnotučným, jinak doporučuju .38 SP. I s černým prachem to střílí pěkně. Dostupnost a cena střeliva je oproti 44-40 jasně výhodnější. I to přebíjení mluví pro .357. Ekonomicky i rozmanitostí výběru střel. Pro 44-40 je snad jen jedna dostupná kokila. Nábojnice 44-40 jsou tenké a nevydrží tolik jako jiné, doma těch popraskaných mám snad kýbel. Ale já střílím trošku víc než příležitostně.
Ale když 44-40 je prostě 44-40. Sakra, ještě, že já to dilema už nemusím řešit :-) .



Redsnake
Příspěvky: 333

Příspěvek#7 » úte 19. bře 2024, 20:40

Pokud by člověk netrval na historické přesnosti tak myslím stojí za přidání do výběru i .45 colt

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » úte 19. bře 2024, 21:36

2Redsnake: Hm, asi ani ne, protože to (45LC) není ani láce, ani stylovka.

Jinak u .44-40WCF od A.U. je ještě jeden problém, o kterém je dobré vědět a to, že vývrt dělají stejný, jako pro .44Mag, tedy je potřeba olověné střely .430 místo .427. Ideální by bylo si změřit rozměr vývrtu...



Corwin_102
Příspěvky: 15

Příspěvek#9 » úte 19. bře 2024, 21:50

Čtu a díky všem za odpovědi.... Vyhrává: ace curly ;) :lol: Fakt jsi mne pobavil... :D
Snažíš se mi nasadit brouka do hlavy? Ne-e, i jedna puška bude až dost ;)
Co se týká té ráže .45LC - nevím. Přijde mi že kombinuje nevýhody obou.. Není originál a pořád je to dost exotický náboj...
Koukal jsem i na jiné pákovky - a problém je že se mi nelíbí... Ach jo. Čím dál víc se přikláním k té 44-40 ve 24" hlavni...

Zeptám se k přebíjení 44-40 (a vím že vlákno přebíjení je jinde):
Co jsem našel: Nábojnice Starline: (12kč) střela (3,70Kč), zápalka (?1,5Kč), prach (3,5kč).... Je šance že nábojnice vydrží v průměru 3-4přebití?
Pokud ano (a nebudu počítat praní, pořízení nástrojů a svoji práci) dostal bych se s cenou náboje na cca 12,50Kč (11.70) - což už by bylo přijatelné... Nebo jsem něco zanedbal?

Byl by velký opruz přebíjet těch 100-200střel/měsíc na jednooperačním lisu? Koukal jsem třeba na ty lee. Ty pak mají matrice záměnné ne? Kdyby bylo potřeba víc, dokoupí se turrent a matrice se využijí, ne?

ace curly - ty přebíjíš 44-40? (láká mne i ten černý prach... :geek: )

Díky moc. C.



Redsnake
Příspěvky: 333

Příspěvek#10 » úte 19. bře 2024, 21:56

.45 colt zmiňuju z toho důvodu, že se velmi dobře přebíjí dostupnýma komponentama včetně třeba možnosti černého prachu.



Redsnake
Příspěvky: 333

Příspěvek#11 » úte 19. bře 2024, 21:57

100-200 nábojů měsíčně na jednooperáku určitě reálné je, jen je otázka kolik na to máš volného času a jak moc si s tím chceš hrát.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » úte 19. bře 2024, 23:37

3-4 přebití .44-40 si myslím, že reálné určitě je, pokud se bude citlivě zacházet s hilznami... ale praktickou zkušenost zatím nemám...
.45LC je jednodušší, ale v tomto případě mi to nepřijde jako lepší volba.
Jednooperační lis s bushingy (pro rychlou výměnu seřízených matric) a není problém i 1000ks /měsíc.
Matrice jsou použitelné ve většině prodávaných lisů.

Tovární náboj .44-40 od Magtech stojí aktuálně 18.10, takže bych hilzny pořídil asi zde...

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1154

Příspěvek#13 » stř 20. bře 2024, 09:50

.44-40 (Starline hilzne) som otocil 3x bez problemov, viacej nie, pretoze to bolo maximum ku ktoremu som sa dostal :D. Ale su chulostivejsie nez napr. 44 Magnum od S&B - makksie. Nerobil som ziadne zihanie okraja ani nic podobne. Uz mi to bohuzial X rokov lezi v skrini, nejako nebolo casu.

Inak k uz napisanemu by som OP dal este navrh nech sa stavi na niektorej z westernackych akcii vo svojom okoli (kalendar napr. https://www.aws-czech.cz/zavody.html ). Urcite s nim X ochotnych ludi pokeca a moze si pozriet / otlapkat rozne pakovky.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#14 » stř 20. bře 2024, 20:28

Nejlepší na přebíjení jsou Starline, vydrží nejvíc. Ale i Magtechy nejsou špatné. Těžko povědět kolik vydrží přebití, já toho nastřílím hafo. Nebudu daleko od pravdy, když je minimálně 30x přebiju, ale řekl bych že to bude asi vícekrát. Důležité je co nejméně rozhrdlovat a potom škrtit tak akorát do drážky a moc to nemačkat. Přebíjím i ty prasklé, ale jen na tréning, protože když zaleze střela do nábojnice, tak vyřešení problému stojí nějaké ty sekundy. Jdou přebít i s 5 mm prasklinou. Když už jsou nepoužitelné, tak to láduju černým prachem a potom je vyhodím.
Při použití černého prachu je důležité mazání střely, nejlepší je lůj. Někdo dává na prach kolečko kartonu, kolečko mazání a pak střelu. Je to ale opruz, stačí tak po deseti ranách protáhnout lauf vlhčeným ubrouskem, nebo hadříkem navlhčeným okenou, ta je na černý prach nejlepší.
Kleště mám dělané podle 44MAG, jak píše Hungry. Váha 205gr.
Doporučuju hned Turret, je to univerzál, jde používat jako jednooperák. Koupíš talíře a rychle přehazuješ, nemusíš nic šroubovat.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#15 » stř 20. bře 2024, 20:32

Na závodech to uvidíš naživo a každý ti rád poradí. Lepší bude, když se bude střílet i kategorie Wild Bunch, tam se používají nejvíce 44-40 a 45LC. U CAS v drtivé většině .357MAG a 38SP.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti