Výklad pravidel - Metodika měření délky hlavně u MPi

Moderátor: LOS vedení

Jarda.Jezek

Příspěvek#1 » čtv 5. kvě 2022, 07:43

Chvíli jsem tu hledal, a i onde a nenapadá mě lepší způsob (tedy, kromě toho napsat přímo e-mail řediteli LOS), jak se dopátrat jednoznačného a závazného výkladu pravidel. Konkrétně jde o ustanovení, cituji:
3. Malá pistole (MPi)
Pistole ráže min. .22 LR, která smí mít maximální délku hlavně 90 mm nebo pistole (modely nebo typy)
uvedené v příloze 6. Pokud závodník neprokáže délku hlavně jinak, platí údaj výrobce.

Konkrétně mi jde o "neprokáže délku hlavně jinak". Zkusím to vysvětlit na modelovém příkladu:

Výrobce udává délku hlavně např. 91,4mm. Vezmu posuvku a se skluzavkou naměřím tuto délku. Ale byly tady různé výklady, že se pro účely posouzení měří délka hlavně s komorou, ale bez skluzavky a bez výstupků na komoře. Tedy, hledám na hlavni takovou pozici, kde dokážu sevřít posuvkou hlaveň rovnoběžně (tělo posuvky) s osou hlavně tak, že jedna čelist posuvky bude u ústí směřovat k ose hlavně a druhá čelist bude kdekoliv na čele komory, kde také bude směřovat k ose hlavně. Tj. z obou stran hlavně při správném natočení a průhledu skrz hlaveň uvidím konce obou čelistí posuvky. A takto naměřím třeba 89,5mm. Pochopitelně, našel bych i jiné takové místo, kde bych naměřil třeba 90,6mm - ovšem, to bych prohlásil za "výstupek".

Tedy otázka zní: Prokážu délku hlavně v souladu s pravidly jinak, když dokážu umístit posuvku na hlaveň výše popsaným postupem (tak, že spolehlivě a opakovatelně naměří max. 90,0mm), nebo je nutné ještě definovat, co je skluzavka, co je výstupek a co je zářez, případně, že v zářezu do komory se délka měřit nesmí?

Důvod mého dotazu je, předpokládám, zřejmý.

Děkuji předem.

JirkaCV

Příspěvek#2 » čtv 5. kvě 2022, 09:16

Podle všeho se délka hlavně měří od zadního čela k ústí hlavně. Tedy bez skluzavky.
Třeba tady: https://youtu.be/b8-AQnAxq8Y
Kupodivu jsem ale žádný předpis, který by to řešil nenašel.

MM

Příspěvek#3 » čtv 5. kvě 2022, 09:41

OP ide o tuto zbran (zaber zhora, nabeh do komory ma ale +- 0.1mm tu istu velkost ako vystupky pre inspekcny otvor). Vyrobca udava dlzku hlavne 3.6" (~91.4mm). Takze ide o metodiku merania hlavne pri rozhodovani o pripusteni do MPi.
SWMP9cHlaven.jpg

EDIT: som to este cvakol z boku.
SWMP9cHlaven2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

mobil-man

Příspěvek#4 » čtv 5. kvě 2022, 15:57

Jestliže pravidla LOS neobsahují definici délky hlavně (odkud kam) a ukáže se, že definici délky neobsahuje ani náš právní řád, pak dle doslovného výkladu je dle mého potřeba měřit od začátku do konce, tj. až po konec skluzavky, protože to celé je hlaveň ve smyslu ZoZ.
Sice to nedává smysl z hlediska účelu omezení délky hlavně v soutěži LOS (což má být zjevně omezení velikosti zbraně, mající vliv na přesnost, výkon, ovladatelnost), protože skluzavka už to neovlivňuje, ale pokud by se připustilo jinak, proč pak neměřit délku hlavně jako část od nábojové komory po vyústění? A pro výše uvedený výklad svědčí i to, že když se do komory vloží náboj, stejně přesahuje až na úroveň skluzavky, resp. po zamykací ozub.

Carloss

Příspěvek#5 » čtv 5. kvě 2022, 17:38

Já to vidím asi takhle: Zásadní je, jakou délku hlavně udává výrobce zbraně. Pak není diskuse. Pokud je výrobcem udávaná délka hlavně nad 90mm, je třeba oslovit odpovědný orgán LOSu, ten podle dalších vlastností zhodnotí a případně zařadí zbraň do přílohy 7 (nikoli 6, jak je uvedeno v textu). Já takhle řešil svoji P239.

Carloss

Příspěvek#6 » čtv 5. kvě 2022, 17:40

Carloss píše:Já to vidím asi takhle: Zásadní je, jakou délku hlavně udává výrobce zbraně (nakonec je to tak v pravidlech i uvedeno), o tom pak není diskuse. Pokud je výrobcem udávaná délka hlavně nad 90mm, je třeba oslovit odpovědný orgán LOSu, ten podle dalších vlastností zhodnotí a případně zařadí zbraň do přílohy 7 (nikoli 6, jak je uvedeno v textu). Já takhle řešil svoji P239.

Honzajan

Příspěvek#7 » čtv 5. kvě 2022, 18:27

Pritom takova blbost. Bohate by stacila definice merit od dna nabojnice po usti.

Zpět na