Výklad pravidel - Metodika měření délky hlavně u MPi

Moderátor: LOS vedení



Jarda.Jezek
Příspěvky: 862

Příspěvek#1 » čtv 5. kvě 2022, 07:43

Chvíli jsem tu hledal, a i onde a nenapadá mě lepší způsob (tedy, kromě toho napsat přímo e-mail řediteli LOS), jak se dopátrat jednoznačného a závazného výkladu pravidel. Konkrétně jde o ustanovení, cituji:
3. Malá pistole (MPi)
Pistole ráže min. .22 LR, která smí mít maximální délku hlavně 90 mm nebo pistole (modely nebo typy)
uvedené v příloze 6. Pokud závodník neprokáže délku hlavně jinak, platí údaj výrobce.


Konkrétně mi jde o "neprokáže délku hlavně jinak". Zkusím to vysvětlit na modelovém příkladu:

Výrobce udává délku hlavně např. 91,4mm. Vezmu posuvku a se skluzavkou naměřím tuto délku. Ale byly tady různé výklady, že se pro účely posouzení měří délka hlavně s komorou, ale bez skluzavky a bez výstupků na komoře. Tedy, hledám na hlavni takovou pozici, kde dokážu sevřít posuvkou hlaveň rovnoběžně (tělo posuvky) s osou hlavně tak, že jedna čelist posuvky bude u ústí směřovat k ose hlavně a druhá čelist bude kdekoliv na čele komory, kde také bude směřovat k ose hlavně. Tj. z obou stran hlavně při správném natočení a průhledu skrz hlaveň uvidím konce obou čelistí posuvky. A takto naměřím třeba 89,5mm. Pochopitelně, našel bych i jiné takové místo, kde bych naměřil třeba 90,6mm - ovšem, to bych prohlásil za "výstupek".

Tedy otázka zní: Prokážu délku hlavně v souladu s pravidly jinak, když dokážu umístit posuvku na hlaveň výše popsaným postupem (tak, že spolehlivě a opakovatelně naměří max. 90,0mm), nebo je nutné ještě definovat, co je skluzavka, co je výstupek a co je zářez, případně, že v zářezu do komory se délka měřit nesmí?

Důvod mého dotazu je, předpokládám, zřejmý.

Děkuji předem.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#2 » čtv 5. kvě 2022, 09:16

Podle všeho se délka hlavně měří od zadního čela k ústí hlavně. Tedy bez skluzavky.
Třeba tady: https://youtu.be/b8-AQnAxq8Y
Kupodivu jsem ale žádný předpis, který by to řešil nenašel.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#3 » čtv 5. kvě 2022, 09:41

OP ide o tuto zbran (zaber zhora, nabeh do komory ma ale +- 0.1mm tu istu velkost ako vystupky pre inspekcny otvor). Vyrobca udava dlzku hlavne 3.6" (~91.4mm). Takze ide o metodiku merania hlavne pri rozhodovani o pripusteni do MPi.
SWMP9cHlaven.jpg

EDIT: som to este cvakol z boku.
SWMP9cHlaven2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#4 » čtv 5. kvě 2022, 15:57

Jestliže pravidla LOS neobsahují definici délky hlavně (odkud kam) a ukáže se, že definici délky neobsahuje ani náš právní řád, pak dle doslovného výkladu je dle mého potřeba měřit od začátku do konce, tj. až po konec skluzavky, protože to celé je hlaveň ve smyslu ZoZ.
Sice to nedává smysl z hlediska účelu omezení délky hlavně v soutěži LOS (což má být zjevně omezení velikosti zbraně, mající vliv na přesnost, výkon, ovladatelnost), protože skluzavka už to neovlivňuje, ale pokud by se připustilo jinak, proč pak neměřit délku hlavně jako část od nábojové komory po vyústění? A pro výše uvedený výklad svědčí i to, že když se do komory vloží náboj, stejně přesahuje až na úroveň skluzavky, resp. po zamykací ozub.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#5 » čtv 5. kvě 2022, 17:38

Já to vidím asi takhle: Zásadní je, jakou délku hlavně udává výrobce zbraně. Pak není diskuse. Pokud je výrobcem udávaná délka hlavně nad 90mm, je třeba oslovit odpovědný orgán LOSu, ten podle dalších vlastností zhodnotí a případně zařadí zbraň do přílohy 7 (nikoli 6, jak je uvedeno v textu). Já takhle řešil svoji P239.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#6 » čtv 5. kvě 2022, 18:27

Pritom takova blbost. Bohate by stacila definice merit od dna nabojnice po usti.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#7 » pát 26. srp 2022, 09:00

Řešilo se to kdysi kvůli Glocku 26, když byla MPi omezená na 84mm myslím a jako základ se vzala nějaká ČSNka nebo stanovisko ČÚZZS... Kde se říká, že se měří od ústí hlavně po konec nábojové komory. Tudíž výstupky jako ten ozub nahoře nebo skluzavka se NEPOČÍTAJÍ O DÉLKY.
Všimněte si, že ani zákon, který píše o délce hlavně, tak nikde přesně nedefinuje, co je tou délkou.

Takže k dotazu - ano, hlaveň splňuje definici MPi dle pravidel pro ročník 2022 a 2023.

PS: příště mě někdo nějak přikopněte, pokud tu bude podobný dotaz.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#8 » pát 26. srp 2022, 16:19

Mimochodem - nektere diskuze mají tendence se vracet i po hodně dlouhé době - tak si klidně počtěte zde: http://www.strelectvi.cz/forum/los-a-za ... 11821.html (kromě délky hlavně se tam řeší i spousta dalších nesmyslů, které už snad řešit nebudeme).



Jarda.Jezek
Příspěvky: 862

Příspěvek#9 » pát 26. srp 2022, 19:22

Takže, jestli oficiálně na moji otázku zní odpověď "ano" velmi za ní děkuji. Sice od té doby uplynula ve Vltavě spousta vody a já svou potíž vyřešil jinak (koupí modelu uvedeného na seznamu výjimek), ale i tak to může někomu pomoci.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#10 » sob 27. srp 2022, 07:38

Diskuze se maji tendence vracet, protoze nejsou rozumne doresene pravidla. V pravidlech neni jasne dane jak se meri a co se obecne prijmulo jako metodika mereni je pekny nesmysl a nezmeni na tom nic ohaneni se lejstrem s nejakym razitkem. Tisic slov za 1 obrazek se rika...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#11 » sob 27. srp 2022, 20:18

Žádnou nejasnost nevnímám v pravidlech. Nechápu proč někdo chce doubat do něčeho, co funguje. To já fakt mentálně nedám.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 862

Příspěvek#12 » sob 27. srp 2022, 22:07

Já zase nechápu, proč zbraň, u které podle potvrzené metodiky měření délky hlavně za účelem prokázání délky jinak je délka hlavně menší než 90mm, je uvedena na seznamu výjimek. Výrobce sice udává délku hlavně přes 90mm (protože včetně skluzavky a výstupků) ale zároveň lze prokázat délku hlavně kratší než 90mm výše uvedeným postupem.

Tedy jde evidentně o MPi dle pravidla délky hlavně a není třeba výjimky.

Takže proč by se taková zbraň měla nacházet na seznamu výjimek?

Možná to vypadá jako šťourání, ale snažím se pochopit vnitřní logiku konstrukce pravidel.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#13 » ned 28. srp 2022, 00:08

Výjimka je od slova výjimka (výjimka od pausalnich souborů hodnot.). Nastuduj co to slovo znamená v technickém obecném slovníku.

Výjimka nemá logiku. Je to výjimka.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#14 » ned 28. srp 2022, 06:59

audis píše:Žádnou nejasnost nevnímám v pravidlech. Nechápu proč někdo chce doubat do něčeho, co funguje. To já fakt mentálně nedám.

Z fotek je celkem jasne videt, ze delka hlavne merena spatnym zpusobem (tj. to, jak se meri dle LOSu) pomaha zbranim typu Glock, kdezto ke zbranim treba jako Beretta 92 je nefer.
Segregace cernochu v USA taky fungovala dobre nekolik desetileti, ale nekdo do toho musel dloubat... :mrgreen:

Co se tyce vyjimek, tak je to dobre, protoze pri koupi nemusim premerovat (protoze cislo udavane vyrobcem je vyssi nez dovolene pro MPi) jestli se vejdu a rovnou koupim.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#15 » pát 23. zář 2022, 15:04

Honzajan poprosím o to, v čem je to nefér pro Berettu.

Jarda.Jezek poprosím, aby uvedl přesný model zbraně - podle toho dokážeme dohledat, jakým řízením osudu se ta zbraň ocitla na seznamu výjimek.

Jinak opakuji, že zákon o zbraních, který považuji za podstatně oficiálnější předpis s větším dosahem také používá pojem "délka hlavně" a dále tento pojem nedefinuje, přičemž uvádí "v případě sporu rozhoduje ČÚZZS" a součástí pravidel je věta: "Závody se obecně musí řídit zákonem č. 119/2002 Sb., v platném znění a ostatními navazujícími a prováděcími právními předpisy." - takže ještě nejaký podstatný dotaz či připomínka k tomuto tématu, abychom se mohli zase věnovat něčemu jinému, než slovíčkaření?

Delka.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů