Los - (Ne)vhodné pouzdro

Moderátor: LOS vedení



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#31 » úte 20. lis 2012, 19:30

PaF - s čím máš problém ? Ty ,dlouholetý, úspěšný střelec LOSu se obáváš nabití ? :lol: Já se toho ale vůbec neobávám,a víš proč ? pro mne je to prostě výzva,zkouška manuální zručnosti a bezpečné manipulace se zbraní.Je to jen soutěž,jestli víš co to znamená :lol: Tak za poslední období je to , aspoň co já vím, 2 ku 0 pro pouzdra s tímto typem zajištění. A jestli se mýlím, pouč mě. Máš určitě ,,talent,, :twisted: :mrgreen: Za těch pár let si nepamatuji,že by si někdo s revolverem při tasení vystřelil.jde především o střelce s pistolí. A vůbec se nedivím pořadatelům,i když to řešili nešťastně. Je asi divné,že nechtěli řešit případné nepříjemnosti ? Tvoje připomínky mě fakt pobavili,ale máš pravdu - některým lidem by se ty tvoje slepé a školní fakt hodili. Vidím,že víš o čem je řeč :mrgreen:



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#32 » úte 20. lis 2012, 19:32

Trolling? Další téma se nakonec kvuli tomu zamkne?! :evil:



Navon
Příspěvky: 16

Příspěvek#33 » stř 21. lis 2012, 09:07

Honza-senior píše:Všem, kteří si pořád nechtějí přiznat, že si koupili nevhodné pouzdro pro skryté nošení


V čem, konkrétně, má být pouzdro IMI s ukazovákovou pojistkou nevhodné na skryté nošení?
Pokud to má být bezpečnost, v čem konkrétně je toto pouzdro více nebezpečné než samosvorná pouzdra?



Navon
Příspěvky: 16

Příspěvek#34 » stř 21. lis 2012, 09:25

Honzo, to video cos sem nalinkoval dokazuje spíš názor, že pouzdra s ukazovákovou pojistkou jsou v pohodě. Jasně na tom vidíš, že v pouzdře to není, dokonce to i on sám říkal, že to není vina pouzdra, pokud teda umíš anglicky a dokoukal jsi to do konce. Podívej se ještě jednou na ten zpomalenej záběr.
To, co předvedl, ti zreprodukuju s tím pouzdrem s palcovou pojistkou, který tam ukazoval, mnohem snáz, než s dobře udělanou ukazovákovou pojistkou, nemluvě o samosvorech, nebo co se teda ještě na LOSu bude považovat za bezpečný. Vem v potaz co cvičil - pokoušel se tasit na kontaktní vzdálenost (samo o sobě špatný nápad) - a z toho videa je vidět, že mu prst nesjel, že si sám hrábnul na spoušť.
Víc než na typu pouzdra záleží spíš na způsobu tasení, aby lidi nepanikařili, nekřečovali a neškubali sebou. Tohle je spíš selhání člověka, než výstroje.



Navon
Příspěvky: 16

Příspěvek#35 » stř 21. lis 2012, 09:32

Příklad podle mě nebezpečné ukazovákové pojistky je zde
http://eshop.pouzdranazbrane.com/produc ... jistkou/72
projděte si fotky, uvidíte, že při tasení ten prst skutečně skončí nad spouští. Ale to se netýká pouzder IMI.
S jakým přesně pouzdrem (výrobce, typ, fotka?) došlo k té zmiňované nehodě na LOSu?



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#36 » stř 21. lis 2012, 10:13

A v tomto případě není účinným bezpečnostním prvkem odpor spouště?



Honza-senior
Příspěvky: 6

Příspěvek#37 » stř 21. lis 2012, 11:38

Už jsem si říkal, že názorů na pouzdro jsem si přečetl už dost a že nemá smysl přesvědčovat někoho, kdo se nehodlá poučit z chyb jiných. Máme na to jedno české přísloví, které nebudu citovat, abych někoho neurazil. Přesto mi to nakonec nedalo, protože nechci, aby náš sport skončil na prostřelené noze. Ne, u nás v Žalanech se to už nestane, tedy alespoň ne z pouzdra s pojistkou ovládanou ukazovákem střílející ruky. Může se to však stát jinde, když pořadatelé závodů, přes naše varování, zůstanou hluší a podcení rizika diskutovaného pouzdra. Léta pracuji pro nejrůznější firmy v oblasti bezpečnosti práce, se zaměřením na manipulaci s materiálem a skladování. Obecně lze říci, že při manipulaci s materiálem vzniká, a to nejen v ČR, nejvíce úrazů. Proto každá firma má povinnost ze zákona vyhodnotit rizika práce a učinit nezbytná opatření k jejich odstranění nebo alespoň k jejich snížení na zaměstnance firmy. Všichni odborníci na bezpečnost totiž velmi dobře vědí, že existují postupy bezpečné, ale i nebezpečné a může-li k nehodě a úrazu dojít, tak se tak také dříve nebo později stane. Je to jen o počtu zopakování činností. Děláme tedy vše proto, abychom nebezpečné činnosti, nebo produkty vyřadili z pracovního procesu anebo alespoň snížili jejich účinnost na lidský organizmus. Proto je např. každý zaměstnavatel povinen označit výkop na komunikaci a ohradit ho zábradlím. Když by do neohrazeného výkopu někdo spadl, nejspíš by asi nikdo nenadával tomu chudákovi, co tam spadnul, že si měl dát pozor! Ale všichni by se vrhli na zaměstnavatel, proč takovému riziku nezabránil! A přesně tak je to s naším pouzdrem. Já nebudu čekat na to, až se u nás nějaký dobrák s takovým pouzdrem postřelí. Nehodlám řešit problémy, které jsem vlastně vůbec nezavinil. Pokud si někdo myslí, že jemu se to nemůže stát, protože to tasení má zmáklé, tak je to jeho věc. Já vím, že tasení v obýváku nebo na tréninku na střelnici není to samé jako při akční střelbě při závodě, v honbě za výsledky. Za více než 18 let, co se pohybuji po českých střelnicích, nejen jako střelec, ale i jako rozhodčí a propagátor akčních dynamických disciplín jsem toho již viděl opravdu dost. Jako RO v IPSC např. funguji již 10 let. A pro ty, kteří to něvědí sděluji, že vyjma náborových klubovek začátečníci, s ohledem na bezpečnost, nemohou závody Level II a vyšší vůbec střílet. Musí nejdříve absolvovat bezpečnostní zkoušku, při které musí prokázat nejen teoretické znalosti pravidel, ale hlavně dostatečnou úroveň bezpečného zacházení se zbraní. Když vidím jak žalostně jsou někteří nováčci hodlající střílet LOS připraveni na střelbu akčních dynamických disciplín, nehodlám jít průšvihu naproti. Bohužel, nejsou na tom lépe ani policisté nebo vojáci. Tedy pokud na sobě sami nepracují a nezvyšují si tak svoje dovednosti např. na závodech v LOS. Po zkušenostech s výcvikem policie u nás v Žalanech vím, že jakž takž umí střílet ze své zbraně sotva 20% policistů a o bezpečném zvládání zbraně ani nebudu mluvit. Vyjma úplných začátečníků je většina střelců LOSu na tom střelecky opravdu o dost lépe. Přesto platí, že nehodláme jít průšvihu naproti. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Naše riziko, naše odpovědnost. Proto do budoucna i nadále v Žalanech nebude možné používat pouzdra s pojistkou, ovládanou ukazovákem střílející ruky jinak, než se zbraní s prázdnou komorou.



Navon
Příspěvky: 16

Příspěvek#38 » stř 21. lis 2012, 12:52

Honzo, to je všechno hezký, ale stále jsi mi nevysvětlil, proč je to pouzdro IMI více nebezpečné než jiná pouzdra, a proč je možné se při tasení postřelit snáze, než z jiných pouzder.
Rovněž nikdo neřekl, jaké konkrétně je to "samostřílející" pouzdro - značka, model. To máme právo vědět.
Ano, chápu zodpovědnost pořadatelů a respektuju je. Chápu snahu o bezpečnost. Ale při tom všem je nutné udržet rozumnou míru a nemít nepodložené předsudky. Nemá asi smysl vyřadit třba z rallye auta s motorem vzadu, protože Škoda 120 nesplňuje požadavky na bezpečnost.

Já klidně můžu zase střílet LOS z vnitřního opaskovýho pouzdra. To pouzdro s ukazovákovou pojistkou jsem si pořídil právě kvůli bezpečnosti a na závody a kvůli kritice ze strany sudích. Protože svojí konstrukcí je to pouzdro IMI jedno z nejbezpečnějších dostupných pouzder, zkonstruované tak, aby se nedalo tasit pokud není prst mimo spoušť, bez ohledu na stress a napětí.

Ten člověk na videu a podle mě i ten člověk na závodech se postřelil proto, že prostě předčasně sáhl na spoušť a stiskl ji, byla to jeho chyba.



Self-Def-Enthusiast
Příspěvky: 86

Příspěvek#39 » stř 21. lis 2012, 16:02

Prosimte Navone, muzes mi rict, proc je obecne taseni zbrane na kontaktni vzdalenost spatny napad?

Taky by me zajimalo, proc myslis, ze se samosvorem se strelis spis nez u pouzdra s ukazovakovou pojistkou...



Navon
Příspěvky: 16

Příspěvek#40 » stř 21. lis 2012, 16:53

Necitujeme těsně předcházející příspěvek. P.


1. protože když už je takhle u tebe a chce tě zabít, například nožem, tak se musíš okamžitě bránit útoku a to holýma rukama, tasit nestihneš ani náhodou - musíš si nejdřív udělat odstup, abys nebyl v jeho dosahu. Ano, asi tě řízne do ruky, ale lepší než do krku nebo bodnutí do břicha.

2. protože u samosvoru je jedno, kde máš ukazovák, můžeš ho mít klidně nad spouští. U prstový pojistky nad rámem musíš mít prst na té pojistce a tedy nad rámem, jinak zbraň nevytáhneš. Koukmni se na to video co tu lidi postovali a zpomalenej záběr. Je tam hezky vidět, jak má prst podél rámu, dokud zcela netasí, a pak si předčasně přehmátne na spoušť a střelí se.



Misery
Příspěvky: 46

Příspěvek#41 » čtv 29. lis 2012, 12:50

Tak já si příště do Žalan vezmu něco takového. S tím snad problémy nebudou.
Obrázek



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#42 » čtv 29. lis 2012, 13:36

Navon píše:V čem, konkrétně, má být pouzdro IMI s ukazovákovou pojistkou nevhodné na skryté nošení?
Pokud to má být bezpečnost, v čem konkrétně je toto pouzdro více nebezpečné než samosvorná pouzdra?


Rozdílnost a potenciální nebezpečnost těchto pouzder spočívá v tom, že při tasení musíš tlačit ukazovák směrem ke zbrani. To u samosvorného pouzdra neplatí.

Mám tu pouzdra bězná, samosvorná i obě s diskutovaným způsobem retence. Tedy konkrétně IMI i BlackHawk SERPA CQC. Udělal jsem mnoho testů a při některých jsem se pokusil navodit problémovou situaci. Nikterak přehnaně. Snažil jsem se držet v mezích toho, k čemu by mohlo dojít. Ve spěchu, ve stresu, při únavě, nebo prostě "náhodou", třeba jednou za 10000 tasení.

Musím přiznat, že určitá možnost nechtěného výstřelu existuje. Není sice nijak veliká, ale také není nulová. Pokud mám být upřímný, hlavně je větší, než jsem si sám myslel. Můj druhý závěr je ten, že bych přehnaně nevychvaloval pouzdro IMI. Vy, kdož tak na úkor BH činíte, vlastníte opravdu pouzdra obě? BH například má, narozdíl od IMI, drážku, která vede prst tak, aby neskončil mimo. Vlastní pojistka také není nad lučíkem, jak tu někteří psali. U obou pouzder je prakticky na stejném místě. Netroufl bych si tvrdit, že jedno z těchto pouzder je bezpečnější než druhé.

Nemám vyhraněný názor na to, zda pouzdra povolit, nebo zakázat pro LOS. Ale přišlo mi vhodné uvést na pravou míru pár technických polopravd, které se tu objevily.

Nemůžete se shodnout, protože tento retenční systém s sebou nese jisté zvýšené riziko. O kolik to ale je, se teorií nedá vyčíslit. Současně to hodně záleží na střelci a situaci. Takže pokud nehledáte vzájemnou názorovou shodu někde v prostoru kompromisní šedé zóny, ale univerzální černobílou pravdu bezpečné/nebezpečné, nenajdete ji. V tomto případě totiž neexistuje.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#43 » čtv 29. lis 2012, 14:33

Dovolte mi jedno oficialni reditelske vyjadreni.

Ja presne chapu, proc Honza v Zalanech prisel s tim, ze pouzdra s pojistkou na ukazovak jsou pruserova "obecne".
Ac nektera z nich zase tak pruserova nejsou - treba prave IMI.

To, co udelal Honza je pomerne prulomove a po urcitych zkusenostech to dava smysl.

Vyminil si vyjimku, ze z pouzder s pojisstkou se bude tahat nenadrcnuto. A ted bychom k tomu meli dat vyjimku, ze s urcitych pouzder s pojistkou by se melo dat tasit s nabojem v komore.
Pri takto prulomovem reseni je nemozne na poprve jasne a presne definovat vsechny moznosti, ktere hrozi.
Takze prosim o strelce schovivavost. Ucel byl, aby se tam nikdo nepostrelil, coz by znamenalo pruser pro strelce, strelnici a mozna i disciplinu samotnou (i kdyz bychom se z toho nakonec vsichni asi dostali - o zbytecne problemy nikdo nestoji).

Nechme tomu urcity cas.

Nove jsme ted do pravidel zavedli POVINNOST poradatele uvest v propozicich omezeni nad ramec pravidel (u streliva a vybaveni).



Carloss
Příspěvky: 2939

Příspěvek#44 » čtv 29. lis 2012, 14:42

Když jsme u pouzder pro LOS. Nosím pouzdro s dost velkým náklonem (cca 25st.). Hlavně proto, že v sedě je to mnohem víc pohotovější, při stání dost dobrý kompromis (zde by bylo vhodné tak kolem 10 - 15 st.). Hledal jsem, hledal, ale v pravidlech o tom rovněž zmínku nenašel (možná jsem hledal málo). V Žalanech na jedné sit. jsem byl na to upozorněn, upravil jsem (opravdu jistě nikdo nestojíme o problémy). Ale taky se chci zeptat, jak pohlížet na naklonění pouzdra, jestli existuje nějaká míra, co je dobré a co už je moc...



PaF
Příspěvky: 878

Příspěvek#45 » čtv 29. lis 2012, 19:22

Mam dve pouzdra s ukazovakovou pojistkou. Je fakt, ze mne dosud nenapadlo, ze bych mohl pri taseni plynule prejit ukazovakem na spoust a stisknout ji. Protoze pistoli moc nestrilim, zkousel jsem to. Nemuzu si pomoct, nejde to o nic lip nez z fobusu bez pojistky. Tu chybu urcite jde udelat, ale dle meho to neni problem pouzdra ale jednoznacne strelce.

Na druhou stranu, Honza-senior je zkuseny rozhodci a ja jeho zkusenosti respektuju. Pokud by poradatele nemohli omezit uziti nejakeho konkretniho vybaveni, mohli bychom prijit o moznost, ze budou delat zavody. Takze, pokud bude omezeni srozumitelne avizovano v propozicich, je nutno to respektovat, protoze nelze poradatele omezovat v tom, co poklada za dulezite pro bezpecnost. Kdo bude chtit prijet a ma zakazene vybaveni, proste si koupi levnou hadrovou Dastu. Nebo pojede jinam.

Ja ale zaroven navrhuju, aby dusledne na kazdem poharovem zavode probihala pri registraci kontrola vybaveni. Nedeje se tak! Pak clovek kouka, co nekteri nosi a jak jim pouzdra odstavaji jako bohdanecske MP :roll:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů