GunCentrum: LOS

Moderátor: LOS vedení



JaGr
Příspěvky: 5

Příspěvek#1 » ned 18. lis 2012, 09:06

Odděleno P.

Tak jsem na vlastní kůži zažil vykastrovaný LOS v Guncentru. :roll:
Na rovinu jestli budou i další závody takovéto tak jezdit přestanu a "sportovat" můžu na IPSC.
K jednotlivým stage.

1. Jalové střílení ze dvou pozic tři a dva los terče. Díky alespoň za puškovou vložku. Bylo docela divné dívat se na střelce, kteří po vzoru minulých závodů tuhle stupidní stage "prohledávali" a perfektně vykrajovaly aby se správně kryli. Tohle dívání mě teda ničím neinspirovalo a jediné čeho se tím dosáhne je že střelci kteří se kryjí perfektně budou na dalších závodech nejspíš přemýšlet o tom jak to víc ojebávat a to je alespoň pro mě špatně

2. Jediná tajná. Super nakombinovaný terče v úhlech (procedury tomu odpovídají) holt i když se musí hlídat "jen" dvě strany dá to zabrat. Jediné drobné mínus byl dobře zašitý neterč. Dost lidí si oddechlo že to byl jen neterč a mě uniká pointa zašít neterč tak že ho najde jen 6 lidí kteří se přede dveřmi rozhlédnou...

3. Tady vzhledem k úhlům a možnostem to střílení ze dvou pozic na celkem tři terče je ok

4. Opět vzhledem k úhlům nic lepšího moc vymyslet nejde jen mohla být taky tajná aspoň že něco vyskočí... Takhle to vědět dopředu a načumět jak střelit tři poppery a jeden terč je opět velice inspirativní a prověří to i zkušené závodníky...

Otrokovice jako asi jediná střelnice u nás může dělat i všechny situace tajné a podle mě by toho měli využívat. Pokud by se to zvrhlo do tohoto jalového střílení tak tedy čekat na těch pár ran 6 hodin je docela volovina. Kvůli dobrým tajným čekat klidně budu, protože se nikde jinde nestřílí.



Huck Finn
Příspěvky: 13

Příspěvek#2 » ned 18. lis 2012, 13:51

Souhlasím, až na kritiku schovaného neterče na stage 2. Lidi, kteří Otrokovické LOSy znají, jsou zvyklí takovéto terče hledat, takže myslím, že to bylo myšleno jako chyták právě na ty, co jsou na chytáky zvyklí. Ale jistě to nevím, se stavěči jsem o tomhle nemluvil. Asi se nikdo nechytil, ale já jsem měl co dělat, abych ten prst udržel. A o tom to je. Dobře postavená tajná stage má udržovat každého závodníka ve střehu, což se tady alespoň u mně povedlo.

Jinak, postavené to bylo pěkně. Všechny situace měly být tajné. Zvláště stage 1 a popperová stage hodně utrpěly tím, že byly odkryté.



Ptak
Příspěvky: 872

Příspěvek#3 » pon 19. lis 2012, 14:55

Jenom malý komentář. Závod může být pěkný a zajímavý i když se tam střílí jen na "pár ran". Je to o nápaditých situacích ne o množství ran. Kdo chce kalit stovky ran, může střílet IPSC. Z komentáře kolegy JaGr mám spíše pocit, že by ho uspokojil nějaký taktický trénink apod. LOS je sportovní disciplína. Na trénink prohledávání neznámeho prostoru je zde nabídka různých školení a kurzů. Nebudu teď nikomu dělat reklamu. Zájemci si je snadno "vyguglí". Nezaměnujme prosím sportovní disciplínu LOS s taktickou přípravou ozbrojených složek či nadšených civilistů.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » pon 19. lis 2012, 15:20

Žádná z postavených situací nikoho nepřipraví na realnou situaci která může nastat v životě, ale nutnost ve stresu vyřešit nějakou nenadalou situaci mi přinese víc úžitku než sportovní pojetí kde jde pouze o rychlost.



Ptak
Příspěvky: 872

Příspěvek#5 » pon 19. lis 2012, 16:17

Dělám rozhodčího LOSu už mnoho let a mohu jednoznačně potvrdit, že pro velkou většinu střelců je už samotný fakt střelby na čas velmi stresující. Reálný život na závodech nenasimulujeme. Naučíme ale střelce bezpečně zvládat zbraň a do jisté míry se i vyrovnat se stresem. Nedělejme si iluze, že je LOS taktickou přípravou. Sebelépe připravené situace a to i tajné, budou vždy jen nahrážkou reality. Navíc u těch tajných nutíme střelce dělat věci, které by v reálu určitě nedělali (mám na mysli zejména vstup do ohroženého neznámého prostoru apod.). Znovu opakuji: LOS je sportovní disciplína. Úkolem organizátorů je připravit v rámci pravidel zajímavý závod, na kterém budou mít všichni závodníci stejné podmínky pro řešení situací.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » pon 19. lis 2012, 17:04

Jak stejné podmínky? Terč padající jak se mu zachce by měl být samozřejmě napraven, ale jaké jiné podmínky máš na mysli?
Ad tajné: dokážu si představit, že mi kdesi na na dovolené, daleko od civilizace unesou osobu blízkou a já to budu muset řešit.
Proč běhat z bodu A do bodu B s cílem trefit co nerychleji 6 terčů. Pak je teda LOS pouze nahražkou a simulací IPSC pro chudé.



KarlosP
Příspěvky: 194

Příspěvek#7 » pon 19. lis 2012, 18:15

Pořád se mi zdá tajná situace a prohledávání prostoru bližší realitě, než skákání na trampolíně se sudem fekálií (nic proti, pobavilo). Pokud se v takovém závodě použijí navíc přešlapovky (a tím jde veškeré krytí do háje), v čem je rozdíl oproti IPSC? V nařízeném pořadí terčů? To se mi zdá být trochu málo. Nechci se hádat co je lepší, jenom nechápu, proč když to někdo dělá trochu jinak, ho hned šikanovat. Mě se Otrokovické pojetí líbí a zdá se, že nejenom mě. Je to změna oproti ostatním závodům a pokud někomu nevyhovuje, nikdo ho nenutí tam jezdit, závodů je dost.
K závodu samotnému: Podobně jak Jarda. Škoda, že byl "Útok na zimní palác" odkrytý a že byla prozrazena pointa s přítelem a nepřítelem, mohlo to být ještě zábavnější. S Mosinem dobrý nápad, akorát si příště, až budu očumovat situaci vedle "Aurory", vezmu sluchátka, pískalo mi v uších celou cestu domů. Dvojka tradičně skvělá. Pěkný závod, díky pořadatelům.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » pon 19. lis 2012, 18:43

Váhám, jestli napsat, ať se diskuze zase nezvrtne (nebylo by lepší si oddělit vlastní téma, třeba "Pojetí LOSů v GC"?).

Obecně se prohledávačka, až na výjimky, dělává jedna. Ostatní tajné bývají vcelku přehledné bez hledání, je třeba se jen zorientovat a vymyslet postup řešení ve vteřině, improvizovat. Pozorování zkušených není problém, kdo tajnou odstřílel, může se potom dívat a někteří toho využívají.

Konkrétně k tomu závodu a jediné tajné: Prohledávačka byla ve známém prostoru (k dispozici kompletní 3D model, jen bez terčů) a na kouzlu jí to nic neubralo (princip neznámý padouch ve známém prostoru domu, zahrady, pracoviště... myslím, je obrana). Důslednost v hledání za plotem se vyplatí příště ;-)



zbynek32
Příspěvky: 15

Příspěvek#9 » pon 19. lis 2012, 20:19

Zdravím, předem bych chtěl poděkovat klukům z GC za pěkný sobotní závod. Jinak mě trošku mrzí, že pod tlakem několika nespokojených střelců se upustilo od otrokovického standardu a závody byly hodně v rovině sportovního střílení, pouze s jednou tajnou situací. Když jsem mrknul na komentáře,tak co člověk to může být jiný názor. Můj názor je ten, že LOS jako lidová obranná střelba, samozřejmě každý závod má sportovního ducha, by se měl odlišovat od IPSC a to dost znatelně a ne kopírovat tento druh sportu. Názor, že při tajných situacích se posílají střelci do nebezpečných prostorů v rozporu s realitou, tak s tím nesouhlasím. To samé střelec řeší i při otevřených situacích, jenom s tím rozdílem, že je vidí a může si je tzv.nakrokovat. Samozřejmě že pípnutí Timeru dokáže vždy střelce nastartovat a o to zajímavější je, když k tomu musí řešit tajnou situaci a ještě k tomu vyhodnocovat fotografické terče s reálnými postavami se zbraní nebo bez, jako nezůčastněnky(neterče). To podle mě má přínos pro střelce a to je LOS. Proto bych chtěl aby otrokovický LOS byl takový jako doposud a nedal se ovlivnit názory několika nespokojených střelců. S pozdravem Zbyněk.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pon 19. lis 2012, 20:31

Pár slov za stavěče:

stage 1. - nebyl důvod ji dělat jako tajnou. Dvojterče, střelec vylosoval jestli střílí bílý nebo červený. Na závodě byl nezvykle velký počet úplných začátečníků - mohli na začátku vidět aspoň jak se to má střílet (krytí). Při přesuno do levé poloviny stage byl k dispozici jak vodorovný, tak (vzdálený) svislý kryt - a protože se do nových pravidel prosadilo !?! že svislý kryt má přednost před vodorovným tak tady mohlo dojít k rozporům v hodnocení (kryju se za blízkým vodorovným nebo vzdáleným svislým který je v prostoru mezi vodorovným a terči? nebo jejich kombinace?) a z toho vycházející hodnocení pořadí terčů (ze svislého se střílel levý-pravy, z vodorovného podle vzdálenosti pravý-levý) - tak se na briefingu určilo že je dovoleno použít oba kryty, střelci se mohli podívat jak to řeší zkušenější a byl pak prostor na dotazy a ujasnění. Netvrdím že to je úplně nejlepší způsob jak to udělat, ale protentokrát to bylo rozhodnutý takto.

stage 2 - kontrola prostoru, jedno jestli do něho vstupuju nebo se z něho snažím uniknout, obojí nás v životě může potkat. V tomto případě šlo o známý prostor - střelcům byl představen v 3D nákresu a každému individuálně znovu na zjednodušeném 2D papírovém plánku těsně před startem. JaGr: Jeden bubák vlevo (na kterým skoro všichni střelci schytali procedury, včetně všech Pi medailistů) úplně stačil. Pointa toho neterče pak byla v tom, aby MT a další procedury nedostalo těch zbylých 27 soutěžících kteří neví že se v Otrokovicích používají i vodorovné ležící terče ;-) . Úmyslem není závodníky nachytat za každou cenu. Většina z nich se stejně orosila od zátylku až po kostrč když při odchodu ze stage zjistili že za tou bednou číhal ležící-spící sám pan ředitel, naštěstí pro ně jen s mobilem v ruce. Příště si dají pozor.

stage 3 - ...

stage 4 - původně ta stage měla být mnohem složitější, vyskakovačka + výkyvka (2 sec a schová se) s fototerči, fotoNEterče a poppery (terče i neterče). Nebyl už čas na ní střelit prematch, aby se to ověřilo že to bude fungovat, tak jsme výkyvku radši zrušili (na tom malém prostoru nevycházely úhly, stříleli by do zdi nebo do stropu = DQ, nebo by byla v zákrytu s poppery), zrušili jsme i vodorovné krytí (stříleli by do stropu), vyskakovačku sme museli schovat až za pneumatiky na úroveň prvních popperů (neměli jsme ji čím schovat), tak z toho nakonec zůstal jen ten souboj na poppery a vyskakovačku ve stoje "na férovku". Příště bude tajná a bude to třeba zajímavější.

Na příštím LOSu zkusíme menší změnu v organizaci závodu. Dopoledne postavíme stage 1, 2 a 3, střelíme prematch rozhodčích na 1 a 2, pravou půlku 2ky uklidíme za sloupy a postavíme krátkou 4. Závod se začne střílet ve 14 hod na krátkých stage 3 a 4 (za hodinu je to odstřílené), pak vrátíme zpátky pravou půlku 2ky a bude se střílet 1 a 2 stejným způsobem jako doteď. Vyberou se scoresheety a udělá se pořadí střelců, které se bude dodržovat. Kdo moc moc spěchá domů a nechce čekat na konec a vyhodnocení závodu, tak bude střílet na začátku a po odstřílení 1 a 2 může jet domů a nemusí tam trčet do večera.

Konec hlášení.



Astrick
Příspěvky: 27

Příspěvek#11 » pon 19. lis 2012, 20:36

Dobrý večer pánové,

k závodu jako takovému, nemám moc co dodat, technicky i takticky byly situace zvládnuté výborně. Škoda jen že z mosina nebylo více ran, myslím že ze dvě, ze tři rány na dva gongy by nikoho nezabily. Situace 2, byla perfektně vyúhlovaná, terče rozmístěny tak aby člověk musel neustále kontrolovat prostor.

Souhlasím s Ptákem že řešení situace pod časomírou je pro mnohé dostatečně stresující, na druhou stranu to je jediný stresor který na střelce při závodech působí a závody v GC nevyjímaje.

Nikdo při řešení situací střelce nestresuje výstřely, výbuchy, hlasitou hudbou, světelnými efekty, přostě se střelci neděje žádné příkoří které by ho tlačilo mimo tzv. komfortní zónu.

Takže nevím proč někteří lidé démonizují závody v GC, když z pohledu závodníka se na jejich závodech něděje nic co by nebylo možné zažít na jiných závodech.

Význam tajné situací které se staví v GC, je v tom aby člověk reagoval tak jak je naučený a né jak to zrovna odkouká od Franty a Lojzy co střílejí před ním. Protože jediný způsob ja se zlepšovat je učit se z vlastních chyb. Přesně tenhle efekt měla ta zašitá "bába" na situaci 2, většina střelců si při vyhodnocování setsakramentsky oddychla, když zjistila že je to neterč a přesně o tom to je.

Naopak chápu že se někdo může cítit dotčen když skočí Pepíkovi na vousatý špek a "vodkrágluje" bábu, ale možná že by bylo na místě se raději chytnout za nos a zkusit zpomalit a lépe číst situaci.

Poznámka k neustále omílané mantře že LOS je závod. Dle mého názoru mají všichni na jedněch závodech stejné podmínky, stejné terče stejný briefing. To že některé závody jsou těžší některé lehčí, na tom přeci nesejde, každý ať si vybere co ho baví.


Můžu říct jen svůj názor a ten je že LOS není o rychlosti, ale o čtení situací, pokud někdo ze "závodníků" v NO smázne i "bábu", tak mu to že byl "rychlej" bude prd platné, následky budou mozná ještě horší než kdyby nestřílel vůbec.

Ale ať si to každý přebere jak chce ;-)


Každopádně velké díky patří sqadře stavičů a rozhodčích že se jim vůbec "chce".


Přeju hezký zbytek večera ...



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » pon 19. lis 2012, 20:59

ad Mosin: náčelník eSeRů Velký Pepa vymyslel 4 rány z mosina, náčelník bolševiků Generalissimus Steiner to zredukoval na 1 ránu. Ne že bych se bál že Pepu finančně zruinuje když na to věnuje 140 nábojů 7,62x54R, ale tento LOS byl pohárová-krátká a navíc spočítejte si kolik času by zabrala střelba jen z mosina kdyby každej střelec (33) měl ve stoje vystřelit 4 mířený rány (včetně těch kdo velkou pušku nikdy v ruce neměli), tak by se závod protáhl o další skoro hodinu. Já sem navrhoval zahájení útoku na Zimní palác stylově výstřelem s kanónu a krátkou dávkou z Maxima, ale to Pepa neschválil :mrgreen:



Astrick
Příspěvky: 27

Příspěvek#13 » pon 19. lis 2012, 21:22

:mrgreen: Ok, to zní logicky, ale byla to parádička :)

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » pon 19. lis 2012, 21:51

Kanón by neschválil balistik... povolená energie je tam tuším něco pod 20kJ. Původní vize (byť od počátku utopická) byla čtyři rány z mosina vleže, aby start krátké byl s pochroumaným ramenem ;-)

Jestli by se příště zadní velké stage střílely jako druhé a zůstaly by po skončení stát... udělat bonusovou noční klubovku, třeba krátkou po tmě, brokovnici nebo pušku decentní ráže?



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » pon 19. lis 2012, 22:00

ladaj: Aurora taky vystřelila slepým, drželi bychom se historické předlohy, neboj :mrgreen:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů