Zamyšlení nad LOS

Moderátor: LOS vedení



snoopy36
Příspěvky: 54

Příspěvek#1 » čtv 2. kvě 2013, 14:30

Protože jsou témata, ke kterým jsem se chtěl vyjádřit zamčená, nebo zaplevelená diskuzí o ničem (tohle možná taky bude o ničem) rozhodl jsem se založit nové téma. Prvně ale chci zdůraznit, že je to můj subjektivní názor, založení na osobních zkušenostech, nebo pozorováních a je mi jedno co si kdo o mně nebo mých názorech myslí.

Kam spěje LOS?

S LOSem jsem začal, protože mne nadchla myšlenka, že někdo postaví závod, kde můžu začít střílet nějakou dynamickou střeleckou situaci a necítit se jako lama na závodech IPSC, protože jako každý člověk jsem ješita a nechci hned ze začátku dostávat na frak. A hlavně jsem líný něco organizovat a vymýšlet. Střílení mě baví, je to super relax. Ano, jsem sice příslušníkem ozbrojeného sboru, ale co si budeme povídat, střelecká příprava stojí za ***. Proto jsem začal s LOSem. Příjemné prostředí, super pokec s lidma. Nejednou se mi stalo, že za mnou někdo přišel a řekl, proč to střílíš takhle, zkus to takhle. Prostě vstřícnost. Občas někdy něco zaskřípalo, ale to jsou jen malé drobnosti.
Bohužel jako ve všem co lidstvo dělá, je i LOS sport a tudíž i tady se dějí věci, kdy si člověk říká, že to není možný. Soutěživost jde znát. Nikdo není dokonalý. Občas vidím, kdy se lidi nemají rádi a jeden píská druhému a schválně ho utopí procedurami. Cením si snahy organizátorů o vymýšlení nových situací, ale po přečtení některých legend k situacím (ne nutně všech) mám pocit, že na LOSu nejsem. Strašně se tady zdůrazňuje obranné pojetí, řeší se tady taktika, etc., ale uvědomuje si někdo, že spousta legend jsou v rozporu s nutnou obrannou? (To budou reakce …) To ty legendy raději nezveřejňovat a jenom vyvěsit podmínky řešení situace (kryty, omezení, případně doporučení jak řešit). Pro příklad: etnická menšina na zahradě s násadami v rukou a já je z okna zděného baráku vystřílím, afghánská vesnice a střelba na ně, střelba skrz zamčené bytové dveře a pašíci za nima, etc.

V jiné debatě se řeší nové hodnocení závodu, viz mrtvý muž, etc., že je to víc realistické apod. LOS je sport a doufám, že i sportem zůstane, není to simulace reality a nikdy nebude, proto netvrďte, že v reálném střetu je to tak a tak. Kdo z Vás se dostal do reálného střetu, kdy se to opravdu po**** a byli jste nuceni použít střelnou zbraň? Já raději utíkám, ukecávám, opíjím a doufám, že NIKDY nebudu muset cokoliv řešit střelnou zbraní. Taky netvrdím, že mám patent na taktiku, ale situace, kdy máme boční kryt a ještě přešlapovku, která nás nutí se vykroutit do strany jak hadí tanečnice, není ok. Roky se osvědčila metoda ukrajování, ano je to pomalejší, ale po tak zdůrazňované taktické stránce bezpečnější, protože neztratím rovnováhu a nevypadnu jak pytel brambor. Současné hodnocení se zdá v pohodě, je to sport, měli bychom brát v potaz čas a přesnost (zásahy). Závody nejsou dlouhé, takže 0 za situaci jde znát. Trefení báby je smutné/vážné, ale 0 za situaci je moc, upřímně v reálu pokud někoho smahnu omylem, raději půjdu sedět za katr, než ležet v rakvi. Můžeme seznam milovníků bab pro „zesměšnění“ je zveřejnit, třeba se příště budou víc snažit … Když někdo přemýšlí, jak danou situací zvládnout nejlépe byť za cenu nějaký terč vynechat, ale být rychlý, je něco špatně, ale toto neřešit brutální penalizací za netrefení terče, ne všichni kdo netrefí, jsou hajzlíci, kteří to tak mají spočítáno. Ano přiznám se i já mám občas miss target a co? Nic, vím, že jsem idiot a mám se víc snažit. Obzvláště mojí specialitou je lehké terče trefit špatně nebo v horším případě minout a ty těžké trefit. Taky mě to stojí spoustu vteřin.
Pokud chceme/potřebujeme něco změnit, proč neřešíme zlepšení manipulace se zbraní? Každou situaci začínat s prázdnou komorou (samozřejmě u pistole) a nutné natáhnutí, tohle snad lidi donutí cvičit jak rychle, ale pořád bezpečně, ovládat zbraň. Jelikož LOS není reál, ale snaha o „simulaci“ (hodně omezená) zavedl bych povinné přebití zásobníku u každé situace, zase kvůli zlepšení manipulace. Ano spousta lidí mi bude tvrdit, že v reálu stačí mnohdy jeden zásobník, ale já znovu opakuji, LOS není realita, je to sport. Pravidlo, závoď tak jak nosíš, je dle mého soukromého názoru taky mimo, upřímně kolik z nás nosí v komoře, dva a více zásobníků na opasku? Samozřejmě, že se vyskytnou zabijáci (myšleno s humorem), kteří nosí v komoře, na opasku dva a více zásobníků, ještě se jim tam vejde baterka škrtidlo, lékárnička, a tři sta kusů munice v batohu. Ale kolik jich je? Paradoxně sám toto nepsané pravidlo porušuju, když na závody místo jednoho náhradního zásobníku (někdy ho mám v batohu) mám na opasku dva. Vývoj LOSu bychom měli směřovat na zdůraznění naplnění zákona o skrytém nošení a bezpečné zvládnutí manipulace se zbraní (to znamená i trefovat na to, na co mířím a v souladu se zákonem můžu střílet …)

Řešila se debata, jakou pistoli na LOS. A co? Ať si každý střílí, čím chce. Může mít pistoli za 50 tisíc (ne nezbytně sportovní speciál), nebo taky brak za 2 táci. Co je lepší? Může být oboje, je to jenom nástroj. Pokud je v souladu se soutěžními pravidly, tak v první míře musí byt bezpečná, pak už záleží jen na střelci. Nebudu se přeci vymlouvat, že ten a ten má výhodu, protože má sportovní speciál na IPSC. No a co? Tak ať si ho nosí, respektive, ať si střílí, s čím chce, pokud je to dle pravidel a litery zákona. Omezovat je? Proč? To nemá smysl, jenom to zase budou dva tábory proti sobě. Nosit se dá skoro všechno, pak už je jenom jestli to dokáže nosit skrytě. Hlavně je to o střelci. Taky se řešily opasky, zda se sucháčem pro snadnější sundání ano, či ne. Jakou to přinese výhodu? Osobně si myslím, že žádnou (žádný LOS závod jsem s tímto typem opasku nestřílel), je to jenom o pohodlnosti, nemuset přehazovat pouzdra.

Řešilo se také jaké pojetí situací, jeden tábor chce míň terčů v souladu s obrankou, druhý tábor by byl pro více terčů. Proč se omezovat počtem terčů. LOS nikdy nebude plně simulace obranky, kvůli omezení střelnic, možností postavení situací. Pro amatéry (to jsme všichni) je přeci příjemnější, když pojedu na závad 100 až 250 km a vím, že si střelím víc než 60 ran, než někam jet a střelit si do 50 ran. Osobně si myslím, že více terčů v menší vzdálenosti je pro nácvik ovládání zbraně lepší než pár terčů na 20 metrů. Schopnost ovládání zbraně a zvládnutí střeleckých technik je mimo jiné bezvadné přenášení záměrné na rozličné terče. Pokud máme v pravidlech maximální počet papírových terčů na 6, můžeme situaci doplnit o kovy, jak poppery tak i gongy. Teď spousta lidí bude tvrdit, že se to zbytečně protáhne, že závody budou dlouhé. Oki proč tedy jezdit přes celou republiku, kvůli 4 hodinám a situacím do 50 ran? Umíme přeci postavit závod na více ran, který je přitažlivý a lidi čas oželí, a kdo ne nemusí jezdit, nebo si vybere závod, který rychle odstřílí a stihne oběd doma. Sám mám doma dva satánky a belzebuba, který, moc nechce, abych jezdil, ale když už jedu, tak si to chci užít.
Krásné příklady situací jsou v americkém IDPA. Proč si nevzít z různých sportů něco, co funguje a skloubit to dohromady? Netvrdím, že ta a ta disciplína je nej a všechno z ní použít.
Další věc, která je smutná je ta, že ten kdo střílí IPSC a zároveň jezdí na LOS, je mnohdy považován za zk*** sporťáka, který chce ničit pohodu LOSu, ano i tyto názory slýchám na závodech a čtu je mezi řádky v příspěvcích. Proč tomu tak je? Nevím, občas vidím snahu někoho něco někam posunout a hned se utváří názor, že chce LOS rozbít, byť je jeho myšlenka dobrá, nebo alespoň hodna konstruktivní debaty. Proč tomu tak je? Lidské myšlení je divné, v momentě kdy se jedná o poměřování sil, každému hned vadí, že ten a ten má lepší vybavení, dražší pistolku, nebo střílí jiný dynamický sport. Snažíme se kastovat a řešit kdo má nebo nemá byť nesmyslnou výhodu. To co mně posunuje v před, je to, když mi někdo ukáže, že daná věc jde dělat i jiným způsobem a když lepším, je to bonus a navíc pokud je to zadarmo, fajn. V poslední době se český rybník zaplnil spoustou pseudo kurzů obranné střelby a taktiky. Smutné je to, že to mnohdy učí lidi, kteří ani neumí zbraň pořádně ovládat, natož pak trefovat terče. Některé kurzy jsou přetvořené věci vymyšlené pro armádu a bohužel aplikované a nepoužitelné pro civil. Proto raději si nechám něco ukázat na závodech (zadarmo) od člověka, který to umí a aplikuji to pro své potřeby, než si zaplatit kurz, který mně nikam neposune. V tomto bodě musím zdůraznit, že nemám ambice cokoliv, kohokoliv učit, protože sám se učím celý život a asi i budu a ani se nechci účastnit tuzemských kurzů, protože na to nemám vyhazovat peníze. Jsem jen vychcánek, který sosá informace, kde se dá (díky trenére). Proto mně fascinují řeči, že střelci IPSC ničí LOS. LOS ničí ten, kdo tohle tvrdí.

A smysl tohoto příspěvku? Jenom veřejné zamyšlení nad LOSem. A možnosti:
Všechny lidské činnosti se vyvíjejí, takže buď LOS zůstane tak jak je a lidi se budou hádat, nebo se upraví pravidla, aby někomu vyhovovala, a lidi se budou hádat, nebo se LOS rozdělí na echt obranku a spíš sportovnější pojetí a lidi se budou hádat, co je lepší. Nebo nejhorší varianta, vymyslet něco nového, kompilát IDPA (amerického) LOSu a IPSC, prostě od každého vzít to, co funguje. Tato varianta je ale opruz, komu se chce něco vymýšlet a organizovat a řešit? Mně tedy ne, ale možná si to zkusím. Ostatně s touto myšlenkou si už nějaký čas pohrávám, naštěstí pro mě převažují argumenty, že nemám čas a podobný kecy. 

PS tento příspěvek jsem psal narychlo, tak pokud někomu něco bude vadit, nebo nedávat smysl, rád zodpovím, vysvětlím.
A hlavně chci zdůraznit, nemám patent na chytrost a můžu se mýlit, díky za konstruktivní kritiku.



MichalAdam
Příspěvky: 191

Příspěvek#2 » čtv 2. kvě 2013, 15:25

Me nic kritickeho nenapada.Mas svuj nazor.
Me taky prijdou ty legendy zbytecny,ale rada hlasovala a vysledek je pouzivani legend.Stacilo by mozna jen -Strelecke cviceni..
Jestlize jezdis na LOSku aby jsi okoukal i ostatni a pokecal s ostatnimi strelci,tak to je presne to co chceme.
Ohledne pravidel-pocitani,obrana-sport atd.
Ja osobne pocituju,ze strelci uz vedi kde a kdo dela dobry zavody a podle toho si taky vybiraji.Jakekoliv omezeni-narizeni je zbytecny.
S pouzitim vice zelez zacali ve Svitavach a je to fajn-takzvany skodici :D jak pises je opruz jet nekam pro 30-50ran,ale opet je to na tobe zda pojedes,budes doma s rodinou,nebo na strelnici trenovat..

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2233

Příspěvek#3 » čtv 2. kvě 2013, 15:44

Dekuji za nazor... Paklize je popsano "co a proc si myslim a jake to ma suvislosti" je ta debata kolem toho vzdy rozumnejsi. Takze ac s nekterymi vecmi ne uplne souhlasim, rad na ne v podobnem duchu odpovim.

a) pojeti "reality" - uz leta kricim na forech pomoci klavesnice, ze LOS je sport, který se snazi z neceho realneho vychazet a alespon v rozumne mire to aplikovat. Na druhou stranu jsme omezeni (zaplat pan buh) bezpecnosti, balistickými zprávami strelnic apod.. Pak jsme omezeni napady poradatelu (ty nemohou byt nekonecne) a obecne rozmery strelnic. Tam vdude uz realita davno skoncila a jedna se o sport.
Zaroven uz leta kricim na forech, ze LOS nemá nahradit kurz obranne strelby. Ze v LOSu si maximalne clovek procvici část toho, co se tam uci (bezpecna a svizna manipulace, rozumne presne zásahy co nejrychleji, castecne pohyb).

b) realnost briefingu a situaci - bohuzel by byla nuda delat zavody skutecne podle toho, co by se v realu strílelo - ted v nedeli probehne pokus - situace kratke, jasne - skutecne obranne... Lehce se obavam, ze ac se ted prihlasilo 120 lidi (protože pro tentokrát je to novinka), nebylo by to do budoucna obchodne uspesne, protoze by se to hrozne opakovalo. Tech tipovych situaci je relativne malo a vsechny znamenaji na konci bum a mozna druhe bum. Jinak trochu vsázíme na to, ze snad každý by radeji utekl, ukecal to a ja nevim co, nez rovnou tasit a resit. Je to podle me tak elementarne jasna vec, ze se proste do briefingu nedava veta: "normalne byste se snazili nejdriv zmizet, pak to ukecat, pak to uplatit panakem, ale tady jsme na streleckem zavode, tak odlisne od reality budete rovnou strilet".

c) počet tercu - tady jde o "politicky korektni ustupek" - uz obrana proti 6 ozbrojenym odhldlanym je temer nemozna, ale bereme to jako nejaky strop v kratkou zbran na Poharovych závodech, aby nas někdo nenarknul, ze ucime lidi zabijet vetsi množství jinych lidi... Pak to ma ještě 1 důvod - o tom za chvili. Na klubovkách se lze postavit k pravidlum trochu volneji... Ne jednou se stalo, ze i v kratke zbrani bylo tercu 9.
Ja jsem ted do Oparan planoval udelat trainning stage na 32 ran (za nejaky vlezny by si to strelci mohli i opakovane strelit, pulka vleznyho by sla poradateli, pulka vitezi). Ale jednak je malo poradatelu, jednak bude cely den dost casove narocny a riskovat odliv strelcu od situaci k treninku si nemůžeme dovolit. A jednak me ty diskuze (resp. argumentacnistyl) tak nejak vzaly naladu tvorit neco navic.

c) natahovani a počet zasobniku - lidi v mem okoli nosi z valne vetsiny nadrcnuto (pokud nosi), takze povinnost natahovat bych urcite nedaval (pokud to nesouvisi s bezpecnosti). A zásobníky - to jsme u druhého duvodu 6 tercu... Prave proto, aby to 95% strelcu dokázala odstřílet bez prebijeni na 1 zasobnik tak, jak většinou nosi.

Jinak obecne souhlasim s tim, at si každý strili s vybavenim, které splnuje zakladni podminku skrytého noseni (u Svitavského zavodu jsem prokazal, ze i TSko se da nosit, ze je to ne o velikosti pistole, ale o tvaru a prakticnosti pouzdra). Jestli je opasek nylonovej, gumovej, kozenej nebo zeleznej - pokud drzi zbran tam, kde ma byt, necht je pouzivan... To uz mam vetsi problém s lidma, co nosej nepadnouci kozena pouzdra s vytahanymi poutky - zbran jim v tom planda, pouzitelnost na nic, ale jelikož na tom mají svůj monogram, ma to pro ne asi nejakou osobní cenu a nechteji se toho vzdat (dokud si realne neoveri, ze i obycejna Dasta dokazu udelat vic práce za min penez).

EDIT pro Adise - legendy musí byt u 4 situaci, u zbytku ne...
Ja je ted hold dam na všech 12, ale budou hodne kratky a jednoduchy.
Priklad:
PREPADENI V NOCI
Spite doma. Vlezou Vam tam 2 lupici. Kdyz se probudite, jeden rekne: "zastrel ho, videl nas" a oba zacnou tahat zbrane. Vezmete pistoli z nocniho stolku a resite situaci.
Procedura: Strelec lezi na zadech, po signalu libovolne 2 terce dle pravidel LOS.
Stav zbrane: revolver nabity, pistole bez naboje v komore.
(Kopie situace z Avimu z roku asi 2006).



Churchill
Příspěvky: 26

Příspěvek#4 » čtv 2. kvě 2013, 21:39

Za mě jenom dvě věci:

1) Opasek se neřešil kvůli tomu, jestli přináší výhodu (což je obvyklý únikový manévr), ale šlo o princip - zda vyhovuje pravidlům. Když už ta pravidla máme, že. Stejné je to se vzdáleností zbraně od těla. Sice se to zhusta nedodržuje, ale zase se to smázne tím, zda to přináší výhodu. Ale to jsem odbočil.

2) Nerozumím tomu, co mají příslušníci (čest výjimkám) proti náboji v komoře ...



snoopy36
Příspěvky: 54

Příspěvek#5 » čtv 2. kvě 2013, 21:54

To MichalAdam:
Střelci, kteří vědí, které závody jsou kvalitní už asi nějaký čas střílejí, ale co nováčci?

To cmk:
ad b) já neříkám střílet dle reálných legend, já říkám raději si legendy odpustit.

ad c) v téhle republice je už politicky neprůchozí zbraň byť jen legálně vlastnit, neřešil bych zda-li je nějaký počet terčů stravitelný nebo ne, ostatně IPSC se může považovat za nácvik na útok nemrtvích a taky dál funguje. Naopak jak jsme se oba shodli, LOS je sport, tudíž pro zlepšení manipulace a nácviku se zbraní víc terčů prověří střelcovi schopnosti jak přenášet na různé terče (vzdálenosti i velikosti), tak třeba i přebíjet. Ostatně ne všechny situace musí být na 20 ran a víc, ale třeba polovina, třetina? Třeba i jen jedna?

ad druhé c (asi myšleno d)) znova je to sport a chce zlepšit schopnost lidí v ovládání zbraní, proto ne v komoře a přebití nevidím jako zlo, nebo jak kdo dokáže zvládnout rychle nebo přesně střílet, ale jako faktor, který opakováním i pod stresem, zlepší manipulaci se zbraní. Navíc se můžou drobet smazat/snížit rozdíly mezi jednořadovkami a velkokapacitními zbraněmi. Ostatně se najde dost lidí, kterým ani druhý zásobník nebude stačit a při mé smůle to budu zrovna já, kdo to ukáže :-) Znova říkám, že tím donutíte lidi cvičit manipulaci se zbraní a tudíž zlepšíte bezpečnost.

MK



snoopy36
Příspěvky: 54

Příspěvek#6 » čtv 2. kvě 2013, 22:00

To Churchill: nepochopil jsem kteří příslušníci?
Jestli myšleno mou osobu, tak můj názor se vztahuje k LOSu a třeba příklad za všechny, kdy si někdo dokáže vystřelit při vytahování z pouzdra. Spíš to má za smysl naučit lidi ovládat zbraň pod stresem. Já osobně jsem v zahraničí nosil v komoře, ale to je trochu příklad mimo tohle téma.
Stačí takhle?
MK



Churchill
Příspěvky: 26

Příspěvek#7 » čtv 2. kvě 2013, 22:06

" ... upřímně kolik z nás nosí v komoře, dva a více zásobníků na opasku? Samozřejmě, že se vyskytnou zabijáci (myšleno s humorem), kteří nosí v komoře ... "
To mi jako argument ke zlepšení manipulace moc nezní



snoopy36
Příspěvky: 54

Příspěvek#8 » čtv 2. kvě 2013, 22:44

viz výše toto je myšleno, aby se lidi naučili zacházet se zbraní ve stresu, něco jiného je si natáhnout a zkontrolovat v klidu a něco jiného po pípnutí timeru a ve stresu. Taky lepší bezpečnost viz střelba z pouzdra. Ti zabijáci bylo myšleno s humorem, spíš ironicky s nadsázkou. Je mi jedno jak kdo nosí nebo nenosí. Neříkej mi, že všichni, kteří střílí LOS nosí v komoře. Ono tvrzení střílej, jak nosíš je trochu zavádějící, protože člověk je soutěživý tvor a proč se bude okrádat o čas a natahovat až po timeru, když už může mít nataženo, byť v civilu nenosí v komoře, nebo nenosí zbraň vůbec ...
Snad jsem to vysvětli dostatečně.
MK



Churchill
Příspěvky: 26

Příspěvek#9 » čtv 2. kvě 2013, 23:06

Všichni v mém okolí kteří zbraň nosí (ať už na LOS jezdí či ne) mají nataženo. Ani ne tak kvůli úspoře času (ta je nepatrná), ale prostě proto, že nemají záruku, že až zbraň budou potřebovat, tak budou mít obě ruce volné/použitelné.
Takže tak.
Jen mi přišlo zbytečný z toho dělat téma protože s bezpečnější manipulací to imho zase tak moc společného nemá.



snoopy36
Příspěvky: 54

Příspěvek#10 » čtv 2. kvě 2013, 23:21

Evidentně jsem to špatně vysvětlil, nebo ty špatně pochopil. Že všichni v tvém okolí mají nadrcnuto není protiargument. Pokud nemám v komoře nemůžu si prostřelit při vytahování z jakéhokoliv pouzdra nohu, věc první. Věc druhá, pokud budu natahovat pod stresem, měl bych to cvičit a tudíž opakování matka moudrosti, tudíž zlepšení v manipulaci a tudíž v bezpečnosti, protože natáhnu vždy s ústím ve směru terčů nikoliv do stropu, do strany, na sebe. Stačí takhle, nebo k tomu chceš videa idiotů, kteří neumějí s bouchačkou manipulovat a nosí v komoře? Mně je jedno jak kdo nosí nebo nenosí v civilu, jenom si myslím, že tímto pravidlem, by se zlepšila manipulace respektive umění ovládat zbraň a tudíž s tím spojená bezpečnost. Není to jeden z cílů LOS?
Jak chceš ověřit jestli člověk se střelnou zbraní zachází bezpečně, když má čas a v klidu si nadrcne a třeba ani nemusí přebíjet. Za ty roky co střílím i jen se dívám jak někdo střílí jsem viděl docela dost lidí, kterým dělá problém přebíjení, obrací při tom zbraň proti sobě nebo proti někomu jinému, občas jim spadne nebo rvou zásobník obráceně.
MK



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#11 » pát 3. kvě 2013, 05:31

(ne)noseni v komore: toto je zarny priklad prinosu LOSu, kdy tapajici maji moznost toto primo na miste zkouset a konzultovat. Polknout "hrdou" slinu a zeptat se: "Prosim, muzes mi ukazat, jak na to? Vis, nosim takhle, ale chci se pokusit o tu druhou variantu. Jen jeste nemam tolik nastrileno/odnoseno. Dekuji". Pevne verim, ze se nikdo nikomu nebude smat (a pokud uz se posmevacek mezi nami najde, obrat se na jineho). Prisel jsi ziskavat vedomosti, material k sebezdokonalovani, tak ten cas vyuzij.
Nevim, jak to na soutezich LOSu probiha. Nesoutezim v tomto sportu. Ale pokud se mne pri treninku na strelnici kdokoli opta (mladoch, stary kozak, nesika, profik), vzdy rad a ochotne odpovim a klidne i pomohu. I za cenu toho, ze se mi o neco ukrojilo z meho casu treninku. Je to proste elementarni zaklad nejen strelecke slusnosti a nutnosti. Taktez si dovolim vzdy upozornit, pokud nesouhlasim s (ne)bezpecnosti v manipulaci ci tusim mozny pruser. Rekl bych, ze toto presne se deje i pri cele akci LOSich zavodu!! Proste (sebe)vychova a moznost (sebe)vzdelani. Pokud v tom celem navic mozno nalezt sport/soutez/pomerovani, pak vyborne, je to pridana hodnota. Protoze zakladem je fakt, ze chyby se zde netoleruji a budes na ne upozornen. V tom je rozdil proti strelbe u stavu bez dohledu a pomoci tech, kteri uz maji cosi podstatnejsiho za sebou.
Prosim pana reditele, aby mne opravil, pokud je ma predstava LOSich zavodu nejak zavadejici.
Tomik



snoopy36
Příspěvky: 54

Příspěvek#12 » pát 3. kvě 2013, 06:45

To reddog:
Tak teď nechápu já. (ne)nošení myslíš, tedy že je lepší když na závodě, kde je spousta jiných lidí si mám teprve zkoušet něco nového, nebo ne v komoře z důvodu donucení se to učit na tréninku. Nějak jsem nepobral, jak to myslíš. Píšeš že jsi na LOSu nebyl, tak jak tedy víš, jak to tam chodí? Nevím, jsem trochu zmatenej.
Sám píšu, že na LOS jezdí lidi, kteří poradí sami od sebe.

Postřeh mimo proč když se řekne začínat mimo komoru, najednou všichni vyskočí jak čertíci z krabičky a začnou hledat důvody proč v komoře. Já se nechci hádat jestli je to lepší nebo horší, jenom říkám, že to prověří schopnosti lidí v bezpečné manipulaci a to i povinné přebíjení.
Znova opakuji v komoře ne a přebíjení neberu jako lepší fakt pro závody, nebo rádoby taktiku, ale jako prostředek pro zlepšení a procvičování ovládání zbraní.
Tak a teď hrr do mě, osobní útoky jsou vítány, alespoň si udělám na různé lidi názor :-P
MK



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#13 » pát 3. kvě 2013, 08:42

snoopy36 - dobře popsaný stav věci v LOSu,má to hlavu a patu, smysluplné, věcné,výstižné,.....
cmk - píšeš,že léta křičíš LOS je sport...sport...sport...a jen a jen sport.... Myslím si ,že většina střílejících ma stejný názor a určitě tuto prezentaci také podpoří a stojíme za Tebou. Můžeš mě prosím vysvětlit a jsem přesvědčen že nejen mě,proč, pro koho a z jakého důvodu píšeš,že je počet terčů politicky korektní ústupek ???? Kdo je Tebou zmiňovaný někdo.... ,,aby nás někdo nenařknul,že učíme lidi zabíjet větší množství lidí,,...!!!! Myslíš tohle vážně !!! Kde se, jak píšeš toto byť jen v náznaku odehrává ????? S Tvým osobním názorem, jak jej tady prezentuješ zásadně nesouhlasím a nechci být v žádném případě ani spojován !!!!!! Právě tyto zavádějící, Tvá slova podle mne poškozují a vrhají špatné světlo na soutěžící a celou střeleckou veřejnost LOSu. Doufám,že jako ředitel vysvětlíš své osobní názory. Uvědom si,že forum čtou stovky lidí. I.



MichalAdam
Příspěvky: 191

Příspěvek#14 » pát 3. kvě 2013, 09:33

Nedelas Ivo trochu bourku nad rozlitym mlekem?nejaky strop musi byt nastaven,ale chapu i ty uz zminovane "skodice" tento pocet tercu byl predstaven Tratomem a radou odsouhlasen,takze v cem je problem?porad se zde resi stejne veci,to je tak kdyz neco funguje,tak kazdy ma napad jak to jeste vylepsit :D
Ja jsem rad,ze LOSka je pod spravnym vedenim,ze se uz nedoplaci z LEXu,zavody se libi,lidi jezdi,jen by to chtelo nove organizatory i na jinych strelnicich.takze za me 1- az 2
Pochop,ze jestlize je zde nekdo kdo by chtel zacit s losem a to i organizacne,tak asi spatne chape proc se clen rady I.W. dohaduje pres net s reditelem J.K. taky to moc nechapu,ale je to forum,takze si tady muze napsat kazdy co chce..Radeji by jsi mel asi zvolit osobni sraz s cmk a vyresit si to co te boli na LOSce.
Mam otazku na zdejsi ctenare.Mate nekdo moznost udelat nekde LOSku?napiste,treba z toho neco bude.....



Ptak
Příspěvky: 872

Příspěvek#15 » pát 3. kvě 2013, 10:21

2 snoopy36
Hezké zamyšlení a velmi dobré postřehy. Díky. Souhlasím s tím, že LOS je primárně sport a byl bych rád, aby to tak zůstalo. Ohledně legend: ano někdy jsou "hloupé" a obecně platí, že méně je v tomto případě více :-) Souhlasím i s tím, že je užitečné "donutit" střelce si natáhnout ve stresu zbraň, přebít zásobník a apod. Jenom bych to asi nedával do pravidel jako povinnost na každé situaci. Spíše to dát jako doporučení, aby organizátoři pří návrhu mysleli i na toto. Závod by měl být pestrý a vyžadovat různé střelecké drily.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host