Zmena pravidel LOS platná od 1.11.2013

Moderátor: LOS vedení



Ptak
Příspěvky: 872

Příspěvek#151 » čtv 5. pro 2013, 10:45

Dovolím si okomentovat z této dlouhé a místy poměrně nechutné přestřelky pouze tu část o terčích. Foto-terče jsou obecně fajn, ale mají jasné limitace (cena, horší viditelnost, lesknou se, jsou měkké, snesou méně zásahů, ... atd.). Proto jsou (zejména u větších závodů) v zásadě vhodnější kartonové obrysové terče. Lépe se s nimi pracuje při stavbě situací, snesou více zásahů atd atd. Na klubovce pro méně střelců jsou ale foto-terče docela vhodnou alternativou. Mám ale obecnou výhradu k foto-terčům používaným v GC. Rozlišování terč / neterč je tam i díky horšímu osvětlení velmi obtížné a střelec s dioptriemi je velmi znevýhodněn. Už od vzdálenosti 5-7 metrů nelze rozlišit na terči detaily, které definují hrozbu. Někdy je proto vhodnější se řídit ostatními znaky než obrysem zbraně. Tyto "znaky" ale znají jen střelci, kteří tam střílí častěji a mají je, jak se říká, načtené. Tím mají také jistou výhodu proti nováčkům či přespolním. Proto jsou mnohem vhodnější ESP foto-terče, kde se opakují stále stejné postavy, ale liší se předměty v rukách. Tam se nedá spoléhat na jiné "znaky" a musí se opravdu identifikovat předmět v ruce. Nicméně i zde platí limitace rozlišení předmětu v šeru na větší než krátké vzdálenosti. Takže můj závěr: foto terče ano, ale na klubovce, rozhodně typ a la ESP a na kontaktní a krátkou vzdálenost, kdy je možná jednoznačná identifikace hrozby.
K ostatním bodům zdejší diskuse se vyjadřovat opravdu nebudu.



snoopy36
Příspěvky: 54

Příspěvek#152 » čtv 5. pro 2013, 12:39

jen pro dokreslení:
MichalAdam píše:Tak nebuď línej a to český idpa udělej. Rád se opravdu pojedu podívat i na jiné závody. Zatím to vypadá tak, že organizátoři jiných odnoží využívají pravidla a krytí z LOSky. Naposledy např. závod pro MP.A jestliže pravidla, procedury a třeba i více druhů terčů na závodě využije i Pavel Černý, tak to LOSem tak špatný nebude jak to tady pořád tvrdíš.
Nejlepší je tržní srovnání od samotných střelců.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#153 » čtv 5. pro 2013, 12:52

Ptak píše:Takže můj závěr: foto terče ano, ale na klubovce, rozhodně typ a la ESP a na kontaktní a krátkou vzdálenost, kdy je možná jednoznačná identifikace hrozby.
Takže jestli tomu rozumím dobře, tak:

a) vyškrtnout GC z poháru

nebo

b) zrušit pohár jako celek a příslušný článek odstranit z pravidel

je tak?



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#154 » čtv 5. pro 2013, 13:01

Pták - přesně tak by to mělo být,stímto Ivo nelze než souhlasit, máme stejné mínění na věc v ohledě terčů.



Ptak
Příspěvky: 872

Příspěvek#155 » čtv 5. pro 2013, 14:06

Steiner
Vyjádřil jsem pouze svůj osobní názor na použití různých terčů. Bylo by fajn, kdyby v GC používali terče, které se budou opravdu lišit jen zbraní a ničím jiným a budou v takových vzdálenostech, které umožní každému jednoznačné rozlišení hrozby. To je vše. Určovat, zda bude někde nějaký pohár, mi nepřísluší a je mi to už celkem fuk.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#156 » čtv 5. pro 2013, 14:44

Ptak píše:střelec s dioptriemi je velmi znevýhodněn


Sorry, ale ja nemuzu jinak...
Ja se se svymi 140kg citim znevyhodnen na situacich, kde je potreba behat. Takze v ramci regulaci a omezeni LOSu, aby to meli vsichni stejne navrhuji, aby byl pohyb na Poharovych zavodech zakazan.
Pak se citim znevyhodnen, kdyz da nekdo okno niz nez 140cm, protoze je pro me mnohem tezsi se ohnout a narovnat. Takze v ramci regulaci a omezeni LOSu, aby to meli vsichni stejne navrhuji, aby byla zakazana okna, u kterych je potreba se krcit.

Fakt je to cesta, kterou chceme jit? "Totalne rovne podminky za kazdou cenu?"
Rovne podminky ze strany poradatele ANO... (vsichni musi byt seznameni s terci, nikdo by nemel znat tajnou vic nez ostatni...).
Ale rovnat ze strany poradatelu fyzicke trable zavodniku? NE...

Mimochodem - Otrokovicky terce se, myslim, nelesknou, neb jsou na nejakym hrubym matnym papire a tech fotek je asi 40. Fakt by me zajimalo, kdo si je vsechny pamatuje... Ja jsem tam pomerne castym hostem, pamatuju si jen svuj terc a stejne musim rozlisovat z duvodu drive popsanych. Pak jeste tak poznavam vetsinu tech lidi na tercich. Ale pamatovat si, co kdo drzi? :mrgreen:

Kazdopadne toho nyni vyuzivam - za 4 tydny jiz nebudu reditel, jiz nebude stavajici rada.
Pokud mate nekdo pocit, ze se LOS ubira spatnym smerem, prihlaste se, kdyz Vas bude vic, tim lip, aspon bude mit Tratom z koho vybirat a muzete ovlivnit smerovani LOSu se vsim vsudy. Paklize to neprekroci nejake limity LEXu (!!!), nikdo vam do toho nijak zasadne kecat nebude. Muzete si navolit svoji radu a s ni to cele vest.
Jedine, co je dobre si predem uvedomit, ze to byl LEX, kdo s LOSem zacal, komu LOS patri a kdo do LOSu investuje cca 50.000 rocne. Kdyby LEX se chtel sveho casu LEX prezentovat skrze syrovou sportovni disciplinu (pricemz ten pojem nemyslim jakkoli negativne), tak se domluvil s IPSC.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#157 » čtv 5. pro 2013, 14:55

ianraider píše:Ale rozhodně netahám alibisticky do veřejné diskuze věci a rozhodnutí Rady. Obrazně např. já jsem s tím nesouhlasil,to oni...


Ale jako clen Rady by ses mel nejak chovat.
Ano, ja neopomenu uvest, ze jem s necim nesouhlasil, presto tu dalsim odpurcum (kterym bych mel pritakat) trpelive vysvetluju, jaky je smysl toho rozhodnuti a ze jejich argumenty jsou treba jednostranne.
Mozna tahas do diskuze nazory strelcu, se kterymi mluvis. Ale to ja taky. A vzhledem k poctu zavodu, na kterych jsem a rozmanitosti mist, kam jezdim, mam myslim trochu vetsi zaber toho, co slysim.
Takze paklize se bavime o tom, kdo z nas lepe vi, co si strelci preji, tak se muzeme hadat jak chceme a nebude to mit viteze, ale informace z vice mist mam ja.
Paklize se bavime o tom, co chce "sportovec a jeho parta", pak mas nepochybne lepsi informace ty.



Ptak
Příspěvky: 872

Příspěvek#158 » čtv 5. pro 2013, 15:43

2CMK
Prosím méně demagogie. Fyzické dispozice pro běh či jiný pohyb jistě hrají menší roli při střelbě než ztížená identifikace terče. Při vzdálenostech, na které se v LOSu přesunujeme, se bavíme maximálně o sekundách a to asi není tak zásadní jako hrozící penalizace ze špatné identifikace terče (Bába 10 sec na jedné straně nebo Miss 5 resp 10 sekund na druhé straně). To je kurva rozdíl. Pokud nutí organizátor střílet na terče, které se jen obtížně identifikují, není to navíc zrovna výchovné.
A na konec malé upřesnění: na rok 2014 je v rozpočtu LEXu vyhrazeno na LOS dokonce 70 tis.!! To je, myslím, velmi velmi slušná podpora.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#159 » čtv 5. pro 2013, 15:53

k tomu (hůře čitelné terče pro zhoršenou viditelnost atd.) bych si dovolil pouze ilustrační případy z praxe, oba po stejném závodě v GC:
- 1. střelec - kua, příště musíte víc rožnout, je tam houno vidět...
- 2. střelec - do háje, musím si koupit a začít nosit pořádnou baterku, protože bych nerad v parku zastřelil někoho se svačinou v ruce...

Obrázek, at si udělá každý sám...



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#160 » čtv 5. pro 2013, 15:58

Ptak: Pokud jsou při střelbě na fototerče znevýhodnění jen střelci s dioptriema, tak je to naprosto OK. V životě jsou na tom taky hůř, než člověk kterej vidí bez brýlí líp než oni. Koneckonců, co jim brání, aby při střelbě použili dioptrický brýle nebo kontaktní čočky?

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#161 » čtv 5. pro 2013, 16:02

Ptak> Ja to uvadel jako priklad, kam ta snaha muze dojit...
Jinak je to hold o kvalite pouzitych bryli. A pak o tom, co pise Hungry...LOS neni vycvikovy system, ale ma uzasnou moznost, ze muze strelci poukazat na jeho nedostatky. Jestli to strelec pobere, nebo jestli to nazve spatnou situaci - to je hold na rozhodnuti kazdeho.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#162 » čtv 5. pro 2013, 16:13

Minimálně poslední rok se při stavbě hodně řešilo, aby byly zbraně/předměty na terčích/bábách dobře a s rezervou identifikovatelné z místa předpokládané střelby.

Uvedený příklad by se tak měl týkat jen lidí se slabším zrakem.



PaF
Příspěvky: 878

Příspěvek#163 » čtv 5. pro 2013, 17:29

Mamslabsi zrak, rad strilim na fototerce, když vidim moc spatne, prisvitim si baterkou. Ano, stoji to cas a procenta. Ale pro mne je nacvik v GC nejbliz realite, co muzu mit. A jsem za to rad! Poznavam svoje limity, nutim se nespechat a pozorne cist terce, ikdyz je blbe vidim. Naposled jsem poprvé reditele s mobilem nesmahnul :thumbup: Proste si uz davam lepsi pozor.

Srovnavam se sam se sebou, když to da placku, bezva :lol:

Když mam placku, ale dal jsem nejakou babu nebo miss, jsem nakrknuty. Na sebe, ne na terce nebo organizátory. Stacilo zpomalit, prohlednout, posvitit si... a nemuselo se to stat. Mea culpa :roll:



Ptak
Příspěvky: 872

Příspěvek#164 » čtv 5. pro 2013, 20:33

Teda chlapci vy jste se ale rozohnili. No nic. Já vám samozřejmě Vaše přesvědčení neberu. Pokud to tak máte rádi, vaše věc. Jenom jsem vyjádřil svůj názor a upozornil na jistá úskalí fototerčů- toť vše :-) Zdá se, že některá si dokonce sami uvědomujete a řešíte to. To je dobře.



PaF
Příspěvky: 878

Příspěvek#165 » pát 6. pro 2013, 20:17

Celý fór je v tom, že kdo "cvičí, případně se jen baví", odlišnosti i záludnosti vítá, kdo závodí, toho odlišnosti "prudí" :lol: :lol:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů